*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση Σκάνδαλο  (Αναγνώστηκε 8380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oveliks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 01:35:32 μμ »
Ασφαλώς και είναι καλό κίνητρο ο ένας μήνας προϋπηρεσίας που αναφέρεις. Ομως μεγαλύτερο και καλύτερο κίνητρο είναι το να μην μείνει κάποιος άνεργος. Εσύ δηλαδή είσαι με το μέρος αυτών που θέλουν να έχουν δύο θέσεις και όχι μ'αυτούς που παλεύουν για μία. Ιδεολογικά παίρνεις άριστα.
Η προκύρηξη για τα ΤΑΔ είναι σίγουρα διαφορετική , αλλά 12 ώρες την εβδομάδα οι ταδίτες συμπληρώνουν σε σχολεία (Γυμνάσια και Δημοτικά).
Οσο για τον αν ρώτησα δικηγόρο θα το μάθεις πολύ σύντομα. Μόνο να μην μας παρακαλάνε να αποσύρουμε τις ενστάσεις αυτοί που θα μείνουν άνεργοι ενώ θα μπορούσαν να δουλεύουν.
Και κάτι ακόμη. Θράσος δεν είναι να θέλεις να δουλέψεις. ΘΡΑΣΟΣ είναι η πλεονεξία. Θράσος είναι η παρανομία. Για 9 μέρες επιπλέον προϋπηρεσία κάποιων έξυπνων γίνετε η φασαρία. Οχι μόνο πλεονεξία είναι αυτό αλλά και κάτι παραπάνω.
Spasiba

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:14 »

Αποσυνδεδεμένος oveliks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 01:58:19 μμ »
Και κάτι για τις ασυναρησίες.
Αφού λοιπόν λέω ασυναρτησίες απάντησέ μου εσύ που είσαι παντογνώστης και έξυπνος σ’ αυτό:
Γιατί τα Γραφεία Φυσικής Αγωγής όλης της χώρας καλέσανε στα ΤΑΔ (και υπογράψανε υπεύθυνη δήλωση) όλους όσους δεν δουλεύουν και προσπεράσανε αυτούς που δουλεύουν στο ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ?
Προφανώς όλοι οι προϊστάμενοι των Γραφείων Φυσικής Αγωγής συνωμοτούν εναντίον των αδικημένων αναπληρωτών του ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ που θέλουν να προσλαμβάνονται στην πρωτοβάθμια και να απολύονται από την δευτεροβάθμια?
Αυτοί δηλαδή που μένουν στο ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ είναι ηλίθιοι , αυτό λες?

Spasiba

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 03:04:52 μμ »
oveliks, μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά άκου και εμένα που δουλεύω 5 χρόνια ωρομισθία και πάω για τα 6 φέτος, είμαι επιτυχούσα του ΑΣΕΠ με πάρα πολύ καλή σειρά και πολύ κοντά στο 791. Εγώ δεν πρέπει να δουλέψω; Γιατί να δουλέψει ο 2000 στον ενιαίο στα ΤΑΔ; Όπως βλέπεις ο καθένας θα μπορούσε να κινητοποιηθεί για να διεκδικήσει τα δικά του και μόνο συμφέροντα.... Πίστεψε με , κατανοώ την αγωνία σου αλλά κατανόησε και εσύ την δική μου καθώς και εκατοντάδων άλλων συναδέλφων που τα συμφέροντά τους συγκρούονται με τα δικά σου. Και εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα, είμαι όμως σε άλλη θέση και σκέφτομαι διαφορετικά. Σου εύχομαι το καλύτερο. Μακάρι να μπορούσαμε να δουλεύουμε όλοι. Αυτό όμως δεν γίνεται......

Αποσυνδεδεμένος salao

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 03:15:49 μμ »
Φίλε oveliks έχεις δίκιο σε πολλά από αυτά που λες. Εγώ όμως διαφωνώ μαζί σου σε ένα και μόνο πράγμα.
Έχουν δικαίωμα να παραιτηθούν και να πάνε στα ΤΑΔ.
Δεν φτιάχνω εγώ τους νόμους σου εξηγώ το νομικό πλαίσιο και σε διαβεβαιώνω ότι τους δικηγόρους τους έχω χρυσοπληρώσει στο παρελθόν με ομαδικές ενστάσεις αλλά δίκιο ποτέ δε βρήκαμε

ΝΑΙ  είναι άδικο να το έχουν δίπορτο
ΝΑΙ είναι άδικο να πάρουν παραπάνω προϋπηρεσία
ΝΑΙ όλοι πρέπει να έχουμε δικαίωμα στην εργασία  Και σε αυτό συμφωνώ μαζί σου.

Για μένα το ΘΡΑΣΟΣ προοριζόταν για αυτούς που στον Ενιαίο είναι στο 2000 στο 3000 ακόμα και στο 4000 και φέτος ΑΠΑΙΤΟΥΝ  να δουλέψουν αναπληρωτές και μάλιστα μέσα στο σπίτι τους, όταν ο 800 ο900 ο 1000 ίσως να μην πιάσει καν ολοήμερο.
Αυτό δε μου αρέσει όπως δεν αρέσει ούτε σε εσένα φαντάζομαι.

Είναι ένας από τους λόγους που έδωσε το ΥΠΕΠΘ αυτό το δικαίωμα αλλαγής. Καταλαβαίνεις για να υπάρχει μία πιο ομοιόμορφη απορρόφηση του Ενιαίου.
Φέτος θα δούλευαν συνάδελφοι ακόμα και με μηδέν προϋπηρεσία και άλλοι με 32 μήνες θα καθόταν .
Συμφωνούμε φαντάζομαι ότι όλοι θα το κατακρίναμε αυτό.

Φέτος ΤΑΔ ΣΜΕΑ ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ θα πάρει 2300 συνάδελφους. Θα προτιμούσα να δούλευαν οι 2300 πρώτοι συνάδελφοι του Ενιαίου. Αυτό για μένα είναι το ίσο δικαίωμα στην εργασία και όχι το ότι ξέρω τον ταδε  στο νομό μου και μου βγάζει τη θέση.

Συνάδελφε oveliks.
Δεν ήθελα να θίξω ούτε εσένα προσωπικά ούτε κανέναν άλλο. Ήθελα να θίξω αυτόν που από το πουθενά απαιτεί να είναι αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:14 »

Αποσυνδεδεμένος oveliks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 04:12:43 μμ »
salao το πρώτο σου μήνυμα ήταν προκλητικό , τώρα δεν διαφωνώ μαζί σου εκτός του αν μπορούν ή όχι να μετακινηθούν.
Να είσαι σίγουρος όμως πως φέτος θα ξεκαθαρίσει μια και καλή αυτό. Είμαι αισιόδοξος πως θα διακαιωθούμε και θα πάψει αυτή η αδικία
meli Χαίρομαι όταν ακούω διαφορετικές απόψεις από ανθρώπους που ξέρουν να κάνουν διάλογο και όχι να βρίζουν. Επομένως το πιο δίκαιο ίσως θα ήτανε η πρόσληψη των αναπληρωτών(ΤΑΔ ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ κλπ) να γίνετε από τον ενιαίο.
Μακάρι πάντως να γίνει κάτι και να δουλέψουν όλοι. Ομως με ευχές κανείς (ειδικά στην Ελλάδα) δεν κερδίζει τίποτα.
Ο μόνος τρόπος είναι να ενωθούμε όλοι (ΤΑΔ ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ ΑΣΕΠ κλπ) και να διεκδικήσουμε τρίτη ώρα Γυμναστικής στα Δημοτικά. Αντί γιαυτό όμως εμείς βγάζουμε ο ένας το μάτι του άλλου.
Διαίρει και Βασίλευε
Spasiba

Αποσυνδεδεμένος leonkonsta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 08:44:04 μμ »
να σε ρωτήσω ! όσους γνωρίζουν ! τι ισχύει με τις συνδιδασκαλίες τάξεων ; τα 5/θ τα δουλέυω 4/θ και το ίδιο σε άλλα

Αποσυνδεδεμένος bougy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 09:26:33 μμ »
Νομίζω πως ο καθένας βλέπει το θέμα από εκεί που τον συμφέρει. Πάντως έχετε υπόψιν σας πως ο ενιαίος πίνακας δεν είναι ο μοναδικός τρόπος να μπει κανείς έστω και ωρομίσθιος σε σχολείο. Υπάρχει και ο ΑΣΕΠ. Το λεγόμενο 60-40, που φέτος έχει γίνει 0-100, ισχύει ακόμα. Είναι νόμος του κράτους αλλά αυτό κανένας δεν φαίνεται να το αναλογίζεται και έχει δημιουργηθεί για να έχουν και οι νέοι συνάδελφοι μια πιθανότητα να μπουν και να διδάξουν. Αν ίσχυε μόνο η προυπηρεσία, τότε θα έμπαιναν στα σχολεία μόνο οι παλιοί συνάδελφοι και αφού θα ίσχυε αυτό,ποιός ο λόγος κατάργησης της επετηρίδας. Meli θεωρείς ότι έχεις πολύ καλή σειρά στον ΑΣΕΠ κοντά στο 791. Εγώ είμαι κοντά στο 450 και δεν νομίζω να με καλέσουν φέτος γιατί δεν έχω προυπηρεσία σε σχολείο. Στον ενιαιο έιμαι κοντα στο 2500. Γιατί λοιπόν φίλε salao να μην δουλέψω εγώ που διάβασα για να γράψω καλά και να δουλέψει κάποιος που που δεν έχει προσπαθήσει τα τελευταία χρόνια γιατί ξέρει ότι θα είναι και την επόμενη χρονιά σε σχολείο.Αυτό δεν είναι άδικο?

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 10:37:16 μμ »
boygy στον ενιαίο έχω σειρά κοντά στο 791, στον ΑΣΕΠ είμαι στους πρώτους 120 με προσαύξηση προϋπηρεσίας  μόνο 0.5 μόρια. Αλλά σκέφτομαι και τους συναδέλφους με πολύ καλύτερη σειρά  (στον ΑΣΕΠ) από μένα που ούτε ωρομίσθιοι δεν θα δουλέψουν φέτος....

Αποσυνδεδεμένος leonkonsta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 07:11:08 μμ »
τι ισχύει με τις συνδιδασκαλίες τάξεων ; τα 5/θ τα δουλέυω 4/θ και το ίδιο σε άλλα

Αποσυνδεδεμένος salao

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 01, 2007, 07:18:51 μμ »
Φίλε bougy
Ποτέ δεν είπα να μην δουλέψει, δε ξέρω πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. 2500 στον ενιαίο δεν είναι άσχημη σειρά. Όμως πιστεύω πριν δουλέψει ο 2500 πρέπει να δουλέψει ο 2499.
Αυτό που εξηγούσα στον oveliks είναι ότι τη φασαρία στα ΤΑΔ φέτος την κάνουν αυτοί που είναι πίσω από σενα.5000-6000 στον ενιαίο και έχουν ακόμα και μηδέν προϋπηρεσία.

Αυτό που πάντα πίστευα είναι να μπουν όλα στον ΕΝΙΑΙΟ και να τελειώνει αυτό το τσίρκο.

Φέτος θα πάρει για ΤΑΔ ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ ΣΜΕΑ κλπ 2300 γυμναστές δηλαδή τους 2300 πρώτους του ΕΝΙΑΙΟΥ. Ακόμα και τους Ταδιτες τους συμφέρει, θα πάψουν να είναι όμηροι των συλλόγων. Αν μετά πάρει π.χ 2000 ωρομίσθιους για ολοήμερα οι επόμενοι 2000 από τον ΕΝΙΑΙΟ.

Το 60%- 40% είναι νόμος του κράτους αλλά δεν ισχύει για τους αναπληρωτές. Είναι μόνο για μόνιμο διορισμό

Αποσυνδεδεμένος salao

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 03:09:48 μμ »
Συνάδελφε είναι παράδειγμα.
Παίρνει 2300 αναπληρωτές. Οι 2300 πρώτοι του ενιαίου.
Παίρνει μετά 2000 για ολοήμερα κλπ Οι επόμενοι 2000 του ενιαίου
Δηλαδή θα δουλέψουν οι 4300 πρώτοι.

Είναι αυτό που γίνεται σε όλους τους άλλους κλάδους (μπορεί να δουλέψει ο 500 δάσκαλος φιλόλογος μαθηματικός κλπ αν δε δουλέψει ο 499?

Αποσυνδεδεμένος drazenpetrovic77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 10:59:32 μμ »
ΑΦΟΥ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΕΣΒΗΣΕ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ Κ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ,ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ 2300 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΛΙΠΑΤΙΕΡΑ ΚΑΙ ΣΜΕΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΔΩΣΕΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ,ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΝΙΑΙΟ ΠΙΝΑΚΑ.ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΤΑΔΙΤΕΣ ΑΠΟ ΕΝΙΑΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ.ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ 11.02 ΤΑΔ ΕΤΑΔ.ΝΑ  ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ.ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΠΗΡΑΝΕ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ?

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 08:08:38 πμ »
Ο υπεύθυνος διαχειριστής έσβησε τα μηνύματά σου γιατί χρησιμοποιήσες υβριστικές λέξεις. Εκτός του ότι φαίνεται ότι φωνάζεις με το να χρησιμοποιείς κεφαλαία, με το να βρίζεις έστω και με λέξεις που χρησιμοποιείς στην καθομιλουμένη, είναι ενάντια στους κανόνες αυτού του φόρουμ.

Σχετικά με τα ΤΑΔ, το ζήτημα είναι σύνθετο και σίγουρα χρειάζονται αναπροσασμογή τόσο τα κριτήρια πρόσληψης όσο και η γενικότερη σχέση τους με την συνολική προυπηρεσία.

Οι πίνακες των διοριστέων καθώς και οι συνολικές μοριοδοτήσεις βρίσκονται στις ιστοσελίδες των δ/νσεων όπου αυτές έχουν. Σε όσες δεν έχουν, μπορεί κανείς να μάθει τη σειρά τους είτε από το ΥΠΕΠΘ είτε με τηλέφωνο στην κάθε δ/νση.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος bougy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 11:40:12 πμ »
Συγγνώμη αλλά νομίζω οτι το 60-40 ισχύει και για τους αναπληρωτές. Αν δεν ισχύει τότε λάθος μου.Meli νομίζω ότι αφού δουλέυεις 5 χρόνια σε σχολείο, τα μόρια της προυπηρεσίας σου θα πρέπει να είναι τουλάχιστο 2, εκτός και αν ισχύει κάτι άλλο.Όσο για τα ΤΑΔ και για τα άτομα που δουλεύουν εκεί, νομίζω ότι είναι κοινό μυστικό πως ο τρόπος μοριοδότησης ευνοεί τους έχοντες ισχυρό μέσο. Αν υπήρχε αξιοκρατία στο θεσμό, όλο και κάποιος πρωταθλητής θα είχε βγει από αυτή τη διαδικασία. Αλλά αυτή είναι μια κουβέντα που δεν μπορεί εύκολα να γίνει στα πλαίσια ενός forum.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162030
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 634
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.