*

Αποστολέας Θέμα: Κύπρος  (Αναγνώστηκε 171439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #238 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 08:44:27 πμ »
Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει όρεξη να μας γράψει ποια είναι η διαδικασία υποβολής αίτησης για την επετηρίδα της Κύπρου? Ή κάποιο λινκ?
Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:01 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #239 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 11:35:17 πμ »
Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει όρεξη να μας γράψει ποια είναι η διαδικασία υποβολής αίτησης για την επετηρίδα της Κύπρου? Ή κάποιο λινκ?
Ευχαριστώ...
http://www.eey.gov.cy/

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #240 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 03:55:43 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #241 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 08:52:50 πμ »
Γενικά και εκεί όπως φαντάζομαι συμβαίνει παντού συναντάς πολύ καλούς ανθρώπους αλλά στο δρόμο σου θα βρεθούν και άνθρωποι που μπορεί να μην σε συμπαθούν επειδή κατάγεσαι από Ελλάδα.
 Λάρνακα, Λευκωσία Λεμεσό είναι καλύτερα τα πράγματα από θέμα νυχτερινής ζωής, διασκέδασης κτλ εκεί ζουν και πολλοί "ελλαδίτες"
Τώρα η νοοτροπία των Κυπρίων δεν θα μπορούσα να την περιγράψω απλά θεωρώ ότι έχουν επηρεαστεί από τους άγγλους και από πολλά γεγονότα και καταστάσεις που συνέβησαν στον τόπο τους πριν κάποια χρόνια. πρέπει κανείς να είναι επιφυλακτικός αρχικά αλλά εγώ τουλάχιστον εκεί έκανα σημαντικές φιλίες και συνάντησα αξιόλογους ανθρώπους. Απλώς δεν μπόρεσα ποτέ να νοιώσω ότι είμαι στον τόπο μου και γι' αυτό και ήρθα πίσω.
Πολύ κατατοπιστική η περιγραφή.
Όμως, τα παραπάνω νομίζω θέλουν πιο πολύ ανάλυση, για να ξέρει τι θα αντιμετωπίσει κάποιος που θέλει να κατέβει Κύπρο. Δηλ. εκεί νιώθεις ξένος;ανεπιθύμητος;θά πρεπε να είναι έτσι σε ένα νησί/χωρα με Έλληνες;είναι πολύ σημαντικό να το γνωρίζει κάποιος. και αυτό το 'ελλαδίτες΄είναι κυπριακή εφεύρεση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:01 »

Αποσυνδεδεμένος ka8hghtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 01:28:40 μμ »
καλησπέρα!

θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς,  τι παίζει με την ειδική αγωγή στη δευτεροβάθμια της κύπρου και αν προσλαμβάνονται άτομα με ειδικές ανάγκες όπως εδώ στην ελλάδα.

ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 01:46:45 μμ »
Γενικά και εκεί όπως φαντάζομαι συμβαίνει παντού συναντάς πολύ καλούς ανθρώπους αλλά στο δρόμο σου θα βρεθούν και άνθρωποι που μπορεί να μην σε συμπαθούν επειδή κατάγεσαι από Ελλάδα.
 Λάρνακα, Λευκωσία Λεμεσό είναι καλύτερα τα πράγματα από θέμα νυχτερινής ζωής, διασκέδασης κτλ εκεί ζουν και πολλοί "ελλαδίτες"
Τώρα η νοοτροπία των Κυπρίων δεν θα μπορούσα να την περιγράψω απλά θεωρώ ότι έχουν επηρεαστεί από τους άγγλους και από πολλά γεγονότα και καταστάσεις που συνέβησαν στον τόπο τους πριν κάποια χρόνια. πρέπει κανείς να είναι επιφυλακτικός αρχικά αλλά εγώ τουλάχιστον εκεί έκανα σημαντικές φιλίες και συνάντησα αξιόλογους ανθρώπους. Απλώς δεν μπόρεσα ποτέ να νοιώσω ότι είμαι στον τόπο μου και γι' αυτό και ήρθα πίσω.
Πολύ κατατοπιστική η περιγραφή.
Όμως, τα παραπάνω νομίζω θέλουν πιο πολύ ανάλυση, για να ξέρει τι θα αντιμετωπίσει κάποιος που θέλει να κατέβει Κύπρο. Δηλ. εκεί νιώθεις ξένος;ανεπιθύμητος;θά πρεπε να είναι έτσι σε ένα νησί/χωρα με Έλληνες;είναι πολύ σημαντικό να το γνωρίζει κάποιος. και αυτό το 'ελλαδίτες΄είναι κυπριακή εφεύρεση;

Δεν το ήξερες; Υποτίθεται είμαστε όλοι Έλληνες (αν και αυτό χωράει μεγάλη συζήτηση..) και αυτοί είναι Κύπριοι, ενώ εμείς Ελλαδίτες, καλαμαράδες κλπ. Τι να πεις...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 02:21:29 μμ »
Γενικά και εκεί όπως φαντάζομαι συμβαίνει παντού συναντάς πολύ καλούς ανθρώπους αλλά στο δρόμο σου θα βρεθούν και άνθρωποι που μπορεί να μην σε συμπαθούν επειδή κατάγεσαι από Ελλάδα.
 Λάρνακα, Λευκωσία Λεμεσό είναι καλύτερα τα πράγματα από θέμα νυχτερινής ζωής, διασκέδασης κτλ εκεί ζουν και πολλοί "ελλαδίτες"
Τώρα η νοοτροπία των Κυπρίων δεν θα μπορούσα να την περιγράψω απλά θεωρώ ότι έχουν επηρεαστεί από τους άγγλους και από πολλά γεγονότα και καταστάσεις που συνέβησαν στον τόπο τους πριν κάποια χρόνια. πρέπει κανείς να είναι επιφυλακτικός αρχικά αλλά εγώ τουλάχιστον εκεί έκανα σημαντικές φιλίες και συνάντησα αξιόλογους ανθρώπους. Απλώς δεν μπόρεσα ποτέ να νοιώσω ότι είμαι στον τόπο μου και γι' αυτό και ήρθα πίσω.
Πολύ κατατοπιστική η περιγραφή.
Όμως, τα παραπάνω νομίζω θέλουν πιο πολύ ανάλυση, για να ξέρει τι θα αντιμετωπίσει κάποιος που θέλει να κατέβει Κύπρο. Δηλ. εκεί νιώθεις ξένος;ανεπιθύμητος;θά πρεπε να είναι έτσι σε ένα νησί/χωρα με Έλληνες;είναι πολύ σημαντικό να το γνωρίζει κάποιος. και αυτό το 'ελλαδίτες΄είναι κυπριακή εφεύρεση;

Δεν το ήξερες; Υποτίθεται είμαστε όλοι Έλληνες (αν και αυτό χωράει μεγάλη συζήτηση..) και αυτοί είναι Κύπριοι, ενώ εμείς Ελλαδίτες, καλαμαράδες κλπ. Τι να πεις...

Ανεξάρτητα με το τι αισθάνεται ο καθένας και το τι υποτίθεται ότι είμαστε, η προέλευση του όρου έχει τελείως διαφορετική σημασία. Γιατί αν αυτοί ήτανε Κύπριοι πολύ απλά οι Έλληνες θα αποκαλούνταν Έλληνες.
Επειδή όμως ως γνωστόν στην Κύπρο ζουν Έλληνες που αισθάνονται και Έλληνες, χρησιμοποιούν τον όρο Ελλαδίτες για να ξεχωρίζουν τους Έλληνες της μητροπολιτικής Ελλάδας και δεν είναι καθόλου υποτιμητικό, όπως δεν είναι και κυπριακή εφεύρεση.
Όσο για το θέμα του πώς θα νιώσει κάποιος, αυτό μάλλον εξαρτάται από τον καθένα. Κάποιος για παράδειγμα μπορεί να νοιώθει ξένος και στην Κρήτη ή στην Εύβοια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 02:28:25 μμ »
Γενικά και εκεί όπως φαντάζομαι συμβαίνει παντού συναντάς πολύ καλούς ανθρώπους αλλά στο δρόμο σου θα βρεθούν και άνθρωποι που μπορεί να μην σε συμπαθούν επειδή κατάγεσαι από Ελλάδα.
 Λάρνακα, Λευκωσία Λεμεσό είναι καλύτερα τα πράγματα από θέμα νυχτερινής ζωής, διασκέδασης κτλ εκεί ζουν και πολλοί "ελλαδίτες"
Τώρα η νοοτροπία των Κυπρίων δεν θα μπορούσα να την περιγράψω απλά θεωρώ ότι έχουν επηρεαστεί από τους άγγλους και από πολλά γεγονότα και καταστάσεις που συνέβησαν στον τόπο τους πριν κάποια χρόνια. πρέπει κανείς να είναι επιφυλακτικός αρχικά αλλά εγώ τουλάχιστον εκεί έκανα σημαντικές φιλίες και συνάντησα αξιόλογους ανθρώπους. Απλώς δεν μπόρεσα ποτέ να νοιώσω ότι είμαι στον τόπο μου και γι' αυτό και ήρθα πίσω.
Πολύ κατατοπιστική η περιγραφή.
Όμως, τα παραπάνω νομίζω θέλουν πιο πολύ ανάλυση, για να ξέρει τι θα αντιμετωπίσει κάποιος που θέλει να κατέβει Κύπρο. Δηλ. εκεί νιώθεις ξένος;ανεπιθύμητος;θά πρεπε να είναι έτσι σε ένα νησί/χωρα με Έλληνες;είναι πολύ σημαντικό να το γνωρίζει κάποιος. και αυτό το 'ελλαδίτες΄είναι κυπριακή εφεύρεση;

Δεν το ήξερες; Υποτίθεται είμαστε όλοι Έλληνες (αν και αυτό χωράει μεγάλη συζήτηση..) και αυτοί είναι Κύπριοι, ενώ εμείς Ελλαδίτες, καλαμαράδες κλπ. Τι να πεις...

Ανεξάρτητα με το τι αισθάνεται ο καθένας και το τι υποτίθεται ότι είμαστε, η προέλευση του όρου έχει τελείως διαφορετική σημασία. Γιατί αν αυτοί ήτανε Κύπριοι πολύ απλά οι Έλληνες θα αποκαλούνταν Έλληνες.
Επειδή όμως ως γνωστόν στην Κύπρο ζουν Έλληνες που αισθάνονται και Έλληνες, χρησιμοποιούν τον όρο Ελλαδίτες για να ξεχωρίζουν τους Έλληνες της μητροπολιτικής Ελλάδας και δεν είναι καθόλου υποτιμητικό, όπως δεν είναι και κυπριακή εφεύρεση.
Όσο για το θέμα του πώς θα νιώσει κάποιος, αυτό μάλλον εξαρτάται από τον καθένα. Κάποιος για παράδειγμα μπορεί να νοιώθει ξένος και στην Κρήτη ή στην Εύβοια.
Και τελικά Έλληνα ποιον θα αποκαλούμε ρε παιδιά;
Δηλ. για να καταλάβω, υπάρχουν οι ΕλληνοΚύπριοι και οι Ελλαδίτες; Έλληνες ποιοι θα αποκαλούνται;ή μήπως ξεχνάω ότι η μητέρα πατρίδα είναι ΜΙΑ και εκεί κατοικούν ΕΛΛΗΝΕΣ και όχι ελλαδίτες;
μπερδεμένο είναι ή πάνε μας το κάνουνε;
Αλλά τέλος πάντων...να ήταν μόνο αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2011, 02:37:14 μμ από billst »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 02:38:13 μμ »

Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να σου πω. Έλληνες είμαστε όλοι, ή τουλάχιστον αυτοί που αισθανόμαστε έτσι.
Αν πας στην Κρήτη θα πρέπει να σε αποκαλούν Έλληνα; Μα δεν είναι αυτονόητο; Ε κάτι αντίστοιχο είναι και αυτό.
Μην ανησυχείς δεν υπάρχει καμιά συνωμοσία. Το έχω ακούσει και από Έλληνες της Κωνσταντινούπολης και από Έλληνες του Καναδά. Γιατί ελλαδίτης δε σημαίνει τίποτε άλλο από Έλληνας με γεωγραφικό προσδιορισμό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 02:47:42 μμ »

Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να σου πω. Έλληνες είμαστε όλοι, ή τουλάχιστον αυτοί που αισθανόμαστε έτσι.
Αν πας στην Κρήτη θα πρέπει να σε αποκαλούν Έλληνα; Μα δεν είναι αυτονόητο; Ε κάτι αντίστοιχο είναι και αυτό.
Μην ανησυχείς δεν υπάρχει καμιά συνωμοσία. Το έχω ακούσει και από Έλληνες της Κωνσταντινούπολης και από Έλληνες του Καναδά. Γιατί ελλαδίτης δε σημαίνει τίποτε άλλο από Έλληνας με γεωγραφικό προσδιορισμό.
οκ καταλαβαίνω τι λες. αν και το παράδειγμα με την Κρήτη μάλλον όχι και τόσο εύστοχο νομίζω έτσι;
αλλά, αν είναι όπως τα λες μαζί σου είμαι, δηλ. αν ειδικά στην Κύπρο αυτό λέγεται με αυτήν την καλή διάθεση που λες....
αλλά άστο δεν έχει νόημα, καταλάβαμε όλοι τι εννοεί ο καθένας έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 03:03:14 μμ »

Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να σου πω. Έλληνες είμαστε όλοι, ή τουλάχιστον αυτοί που αισθανόμαστε έτσι.
Αν πας στην Κρήτη θα πρέπει να σε αποκαλούν Έλληνα; Μα δεν είναι αυτονόητο; Ε κάτι αντίστοιχο είναι και αυτό.
Μην ανησυχείς δεν υπάρχει καμιά συνωμοσία. Το έχω ακούσει και από Έλληνες της Κωνσταντινούπολης και από Έλληνες του Καναδά. Γιατί ελλαδίτης δε σημαίνει τίποτε άλλο από Έλληνας με γεωγραφικό προσδιορισμό.
οκ καταλαβαίνω τι λες. αν και το παράδειγμα με την Κρήτη μάλλον όχι και τόσο εύστοχο νομίζω έτσι;
αλλά, αν είναι όπως τα λες μαζί σου είμαι, δηλ. αν ειδικά στην Κύπρο αυτό λέγεται με αυτήν την καλή διάθεση που λες....
αλλά άστο δεν έχει νόημα, καταλάβαμε όλοι τι εννοεί ο καθένας έτσι δεν είναι;

Έτσι είναι γιατί έχω ζήσει πολλά χρόνια κάτω. Αυτή η λέξη έχει σίγουρα αυτή την έννοια.
Αυτό που έγραψα για την Κρήτη ήταν για να δώσω έμφαση στο πώς αισθάνεται κάποιος για την καταγωγή του και δε νομίζω να υποτιμά κανέναν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 03:48:27 μμ »
Και εγώ συμφωνώ με την παραπάνω εξήγηση τη λέξη Ελλαδίτης την χρησιμοποιούν για να ξεχωρίσουν τους Έλληνες της Μητροπολιτικής Ελλάδας και όχι με αρνητικό τρόπο.
Τώρα για το αν κάποιος θα νοιώσει ξένος θεωρώ ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες π.χ την περιοχή που θα τοποθετηθεί και το πόσο ανοιχτός είναι ο ίδιος σαν άνθρωπος αλλά και τι ανθρώπους θα συναντήσει. Επίσης μην ξεχνάμε ότι η επετηρίδα της Κύπρου έχει κυριολεκτικά μπλοκάρει σε πολλές ειδικότητες οπότε έστω και αν δεν το εξωτερικεύουν κάποιοι μας θεωρούν υπεύθυνους γι' αυτό γιατί και οι ίδιοι θα χρειαστεί πολλά χρόνια μέχρι να διοριστούν. ¨Οταν όμως μια χώρα μπαίνει στην Ε.Ε τότε θα πρέπει να υποστεί και τις συνέπειες όπως την ελεύθερη διακίνηση των Ευρωπαίων πολιτών  για εύρεση εργασίας. Εξάλλου όλες οι χώρες το έχουν βιώσει μαζί και η Ελλάδα. Αυτό που προσωπικά με πείραζε όσο διέμενα εκεί ήταν ότι οι δικοί μου άνθρωποι ήταν μακριά και υπήρχε και το αποθημένο να ζήσω επιτέλους Ελλάδα αφού γεννήθηκα και μεγάλωσα στο Μόναχο. Πάντως με την κατάσταση που επικρατεί εδώ αξίζει κανείς να δοκιμάσει Κύπρο και λόγω της απόστασης ούτε μια ώρα πτήσης με το αεροπλάνο Λάρνακα -Αθήνα   

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 01:26:15 μμ »
ηρεμια σε λιγο θα προετιμαστειτε για τον αντίστοιχο δαιγωνισμό εκπαιδευτικων στην κυπρο, φιλοι στο νησι με ενημερωσαν οτι εξεταζεται σοβαρα να γινει διαγωνισμος κατα τα πρότυπα του δικου μας για διορισμο, αρα διαβαζαζουμε δινουμε εξετασεις στον ελληνικο ασεπ και παιρνουμε τσαρτερ πτηση ασεπιτων για κυπρο αρκει να γινουν ιδα ημερομηνια :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος mfidanis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #251 στις: Μάρτιος 06, 2011, 11:04:01 πμ »
καλησπέρα και καλή σαρακοστή! Μήπως γνωρίζει κανείς πόσα άτομα διορίστηκαν στην κύπρο στον κλάδο των δασκάλων μετά την τελευταία ανανέωση του πίνακα; (τέλη Φεβρουαρίου 2011)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.