*

Αποστολέας Θέμα: Εύβοια-Αθήνα  (Αναγνώστηκε 4939 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Εύβοια-Αθήνα
« στις: Ιούλιος 10, 2011, 11:51:50 πμ »
Καλησπέρα,

θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου δώσει ορισμένες πληροφορίες για την Εύβοια και τα αναμορφωμένα σχολεία...Αμάρυνθος, Ερέτρια, Κάρυστος, Αλιβέρι, Ιστιαία....τί παίζει εκεί γενικά; Είναι κάπως συμπαθητικά ή απόλυτα νεκρά το χειμώνα...Επίσης, ο δρόμος είναι βατός προς Αθήνα; θέλω να τα δηλώσω με σκοπό τα σαββατοκύριακα να έρχομαι Αθήνα..ξέρει κανείς περίπου πόση ώρα απαιτείται οδικώς; Θέλει και πλοιαράκι για μερικά από όσο ξέρω..όποιος θέλει ας βοηθήσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εύβοια-Αθήνα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:26:05 »

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Εύβοια-Αθήνα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2011, 12:21:53 μμ »
Καλησπέρα,

θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου δώσει ορισμένες πληροφορίες για την Εύβοια και τα αναμορφωμένα σχολεία...Αμάρυνθος, Ερέτρια, Κάρυστος, Αλιβέρι, Ιστιαία....τί παίζει εκεί γενικά; Είναι κάπως συμπαθητικά ή απόλυτα νεκρά το χειμώνα...Επίσης, ο δρόμος είναι βατός προς Αθήνα; θέλω να τα δηλώσω με σκοπό τα σαββατοκύριακα να έρχομαι Αθήνα..ξέρει κανείς περίπου πόση ώρα απαιτείται οδικώς; Θέλει και πλοιαράκι για μερικά από όσο ξέρω..όποιος θέλει ας βοηθήσει..


Ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Την Εύβοια την υπηρετώ 4 συνεχόμενα χρόνια + 3 στο παρελθόν ...
Μπορώ να σου μιλήσω για Δ' Ευβοίας και Γ' Ευβοίας.
Στη Δ΄Ευβοίας (Κάρυστος - Μαρμάρι - Στύρα - Κριεζά) το οδικό δίκτυο έχει βελτιωθεί σημαντικά, πριν μία 6ετία ήταν από τα επικίνδυνα.
Η Γ΄Ευβοίας (Κύμη - Αυλωνάρι - Αλιβέρι - Σκύρος), έχει μια καλή πρόσβαση. Ειδικά το νησάκι έχει καθημερινά ένα καράβι τη μέρα... και αεροπλάνο από Σκύρο προς Αθήνα ή Θεσ/νίκη (επιτρέπεται στους Δημοσίους υπαλλήλους και η χρήση του C130, μόνο όμως για να φεύγουν από το νησί). 

Οι συνθήκες διαβίωσης: Θα τοποθετηθώ γενικά μια που σε αυτά τα ζητήματα το υποκειμενικό στοιχείο είναι έντονο. Θεωρώ λοιπόν ότι ένα νησί σε διαβίωση και καθημερινές συνθήκες υπερτερεί, με την 'έννοια ότι δεν υπάρχει "μητρόπολη", ή κάποιο κεφαλοχώρι αν θες από το οποίο περιμένει να αναζωογοννηθεί. Δημιουργούν λοιπόν οι νησιωτικές περιοχές ένα δικό τους μικρόκοσμο και καταφέρνουν σε μεγάλο βαθμό να προσφέρουν μια καλή ποιότητα ζωής. Στο προαναφερθέν πρέπει να προσθέσουμε και τον δείκτη προσαρμοστικότητας του καθένα από εμάς, αλλά και τις ανάγκες τις οικογενειακές, καθώς και το συναισθηματικό φορτίο με το οποίο προσέρχεται κάποιος για διορισμό (ως αναπληρωτής ή μόνιμος). Σε μέρη προσβάσιμα της Ευβοίας, η καθημερινότητα υπήρξε πολύ πιο υποτονική έως και βαρετή. Εκεί θέλω να εστιάσω.

Όμως... εκτός από αυτές τις παραμέτρους οι οποίες σαφέστατα βαραίνουν και συμβάλουν ως προς την διαμόρφωση των επιλογών, καλό θα ήταν να ζητάμε πληροφορίες και για το σχολείο, το κλίμα που επικρατεί και επιτρέψτε μου εδώ να υπογραμμίσω τον σημαντικό ρόλο της δ/νσης του σχολείου ως προς αυτό. Πεφωτισμένοι συνάδελφοι - δ/ντες έχουν παίξει τεράστιο ρόλο στην ομαλή προσαρμογή των εκπ/κων που κατά καιρούς διορίζονται σε απομακρυσμένες ή μη σχολικές μονάδες της επικράτειας. Και πίστεψέ με, το ανωτέρω παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοσή μας.

Όπως και να' χει σημαντικό είναι να βρεις ένα σχολείο οργανωμένο από το οποίο θα μάθεις πως λειτουργούν κάποια πράγματα στη διοίκηση, πως λειτουργεί ένα σχολείο ορθά, χωρίς να είναι άτεγκτο, παράλληλα χωρίς να επικρατεί ελευθεριότητα (πχ. κατάχρηση αδειών ή και καθόλου καταχώρησή τους) και καταπάτηση δικαιωμάτων άλλων εκπ/κων.

Σε μπέρδεψα περισσότερο;
Ελπίζω πως όχι.  ::)

Καλή τύχη..

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια-Αθήνα
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2011, 12:35:27 μμ »
ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Η Α΄ Εύβοιας έχει εύκολη πρόσβαση στην Αθήνα? (Εννοώ οι περιοχές εκτός της πόλης της Χαλκίδας)

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Εύβοια-Αθήνα
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2011, 12:40:56 μμ »
ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Η Α΄ Εύβοιας έχει εύκολη πρόσβαση στην Αθήνα? (Εννοώ οι περιοχές εκτός της πόλης της Χαλκίδας)

το εύκολο με την έννοια του γρήγορου;
Νομίζω ότι πάνω απ' όλα πρέπει να βάζουμε την ασφάλεια.

Και τα επαρχιακά μας δίκτυα δεν φημίζονται ιδιαίτερα.

Όπως και να' χει, η Α' Ευβοίας από οικονομική άποψη μπορεί να αποτελέσει μία ρεαλιστική επιλογή για καθημερινό "aller - retour" από και προς την σχολική μονάδα, μόνο εάν βρεις έναν - ή δύο συναδέλφους
να κάνετε χρήση αυτοκινήτου εκ περιτροπής.

Διαφορετικά καλύτερα να νοικιάσεις σπίτι, γλυτώνεις έξοδα - φθορά και εκτίθεσαι λιγότερο σε οδικούς κινδύνους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εύβοια-Αθήνα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:26:05 »

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια-Αθήνα
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2011, 12:44:56 μμ »
ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Η Α΄ Εύβοιας έχει εύκολη πρόσβαση στην Αθήνα? (Εννοώ οι περιοχές εκτός της πόλης της Χαλκίδας)

το εύκολο με την έννοια του γρήγορου;
Νομίζω ότι πάνω απ' όλα πρέπει να βάζουμε την ασφάλεια.

Και τα επαρχιακά μας δίκτυα δεν φημίζονται ιδιαίτερα.

Όπως και να' χει, η Α' Ευβοίας από οικονομική άποψη μπορεί να αποτελέσει μία ρεαλιστική επιλογή για καθημερινό "aller - retour" από και προς την σχολική μονάδα, μόνο εάν βρεις έναν - ή δύο συναδέλφους
να κάνετε χρήση αυτοκινήτου εκ περιτροπής.

Διαφορετικά καλύτερα να νοικιάσεις σπίτι, γλυτώνεις έξοδα - φθορά και εκτίθεσαι λιγότερο σε οδικούς κινδύνους.

σωστά όλα αυτά...Απλά το δικό μου θέμα είναι λίγο διαφορετικό!Ρίξε μια ματιά εδώ αν σου είναι εύκολο: http://www.pde.gr/index.php?topic=23184.0  κ στείλε μου Προσ. Μην. με τη γνώμη σου αν θέλεις (για να μην κουράζουμε τους υπόλοιπους..)Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια-Αθήνα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 12, 2011, 02:35:04 πμ »
Η Α' Ευβοίας δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (θεωρώ βέβαια δεδομένο ότι εκ των προτέρων γνωρίζουμε ότι μιλάμε για επαρχιακό οδικό δίκτυο), με εξαίρεση ίσως το Γυμνό. Όχι, όμως, τραγικά πράγματα. Η Β' Ευβοίας θεωρώ ότι είναι για ... δυνατούς λύτες! Έχει ένα αρκετά δύσκολο κομμάτι (που δυστυχώς καίγεται τώρα :(), τον Άγιο και τον Παγώντα (χιόνι, ομίχλη, στροφιλίκι), και ένα άλλο πριν από το Προκόπι με κατολισθήσεις. Μετά το Μαντούδι και μέχρι τη Λίμνη ανοίγει ο δρόμος και δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάποιες από τις παραπάνω από τη Λίμνη περιοχές θεωρώ ότι είναι αρκετά μακριά (ωστόσο, δε γνωρίζω πώς είναι ο δρόμος, γιατί έχω πολλά χρόνια να πάω). Εν ολίγοις, αν δεν είσαι έμπειρη οδηγός, καλό θα είναι τη Β' Ευβοίας να την αποφύγεις.

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Εύβοια-Αθήνα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 12, 2011, 06:04:54 μμ »
Η Α' Ευβοίας δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (θεωρώ βέβαια δεδομένο ότι εκ των προτέρων γνωρίζουμε ότι μιλάμε για επαρχιακό οδικό δίκτυο), με εξαίρεση ίσως το Γυμνό. Όχι, όμως, τραγικά πράγματα. Η Β' Ευβοίας θεωρώ ότι είναι για ... δυνατούς λύτες! Έχει ένα αρκετά δύσκολο κομμάτι (που δυστυχώς καίγεται τώρα :(), τον Άγιο και τον Παγώντα (χιόνι, ομίχλη, στροφιλίκι), και ένα άλλο πριν από το Προκόπι με κατολισθήσεις. Μετά το Μαντούδι και μέχρι τη Λίμνη ανοίγει ο δρόμος και δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάποιες από τις παραπάνω από τη Λίμνη περιοχές θεωρώ ότι είναι αρκετά μακριά (ωστόσο, δε γνωρίζω πώς είναι ο δρόμος, γιατί έχω πολλά χρόνια να πάω). Εν ολίγοις, αν δεν είσαι έμπειρη οδηγός, καλό θα είναι τη Β' Ευβοίας να την αποφύγεις.

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις, σήμερα κατέθεσα τελικα την αίτηση (μετά από διατριβή σε αποστάσεις, περιοχές κλπ.!) (από Εύβοια έβαλα μόνο την Α΄). Ο θεός βοηθός!!! :-[ :-[ :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2011, 06:06:36 μμ από Χαρά »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.206 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.