*

Αποστολέας Θέμα: Ηράκλειο  (Αναγνώστηκε 25127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:03:05 μμ »
Και προσοχη στους κρητικους οδηγους. ειναι απο τους χειροτερους(μετα τους Ζακυνθινους)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 02:05:19 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηράκλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:46:25 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:09:42 μμ »
όσο μείνετε ηράκλειο μην χάνετε ευκαιρίες να δείτε και να ακούσετε ζωντανή πολύ καλή παραδοσιακή μουσική. στην πόλη κινείται μια μεγάλη μουσική παρέα 60+ νέων μουσικών που κάθε βράδυ παίζουν σε διάφορους συνδυασμούς σε διάφορα στέκια του κέντρου ή των γειτονιών.
κατά τ' άλλα, ρίξτε το στα βουνά, στις απόμερες παραλίες, στα τελευταία σχετικά "άγρια" τοπία αυτού του νησιού που έχει δεινοπαθήσει με την "ανάπτυξη" διαφόρων μορφών... όσοι πάρετε ποδήλατο, μόνο απο το πεζοδρόμιο ή στους πεζόδρομους, αλλιώς κινδυνεύετε, οι οδηγοί εδώ είναι στον κόσμο τους...
σχετικά με τη στάση των Κρητικών των χωριών απέναντι στην εκπαίδευση και τους εκπαιδευτικούς, δυστυχώς είναι από τις χειρότερες, αν όχι η χειρότερη, στην Ελλάδα. σε όποιες δυσκολίες ανακύψουν, μην μασήσετε, να είστε απλά τυπικοί.
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ :) :)
για τα καζάνια, προσυπογράφω!
από Ηράκλειο και γω.
Παράξενο μου φαίνεται αυτό που γράφεις... Εγώ από την εμπειρία μου σε χωριά, ειδικά μακρινά, έχω να πω ακριβώς το αντίθετο!

Σ'ένα Γυμνάσιο μάλιστα, στη Γαρίπα, οι χωρικοί αισθανόντουσαν τέτοια ευγνωμοσύνη που κάναμε πάνω από 55 km να πάμε κι άλλα τόσα να γυρίσουμε, για να κάνουμε μάθημα στα παιδιά τους και στα παιδιά από τα γύρω χωριά, που συχνά-πυκνά δεν μας άφηναν (στην κυριολεξία) να φύγουμε αν δεν μας φίλευαν κάτι ή αν δεν μας κέρναγαν φαγητό σε κάποια ταβέρνα του χωριού! Εγώ βέβαια ντρεπόμουν πολύ, δεν δεχόμουν, αλλά αυτό είναι πολύ συνηθισμένο, ειδικά στα χωριά!

Αλλά κι από άλλους συναδέλφους έχω ακούσει παρόμοια!

Σε άλλο χωριό χτυπούσαν το τζάμι σε συνάδελφο την ώρα του μαθήματος, για να του υπενθυμίσουν να μη φύγει όταν θα σχόλαγε, γιατί ήθελαν να του δώσουν ντομάτες, αβγά κ.τ.λ.!

Α και απέναντι απ'το σχολείο, δίπλα ακριβώς στην ...αυλή, είχε ρακοκάζανο!  (Όχι που δεν θα'χε!) ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 02:16:09 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος MARGARITA_23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:18:52 πμ »
Δεν περνούν οι μέρες... Αλήθεια σε ποιο γραφείο πρέπει να παρουσιαστούμε? έχει σημασία?
Τελικά ΠΕΚ δεν θα γίνουν?
Η γνωση ειναι δυναμη!

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:24:18 πμ »
Οι νεοδιόριστοι παρουσιάζονται στη διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηράκλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:46:25 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:32:20 πμ »
Παιδιά αυτό το θέμα με την οδήγηση των ντόπιων να μην το πάρετε καθόλου ελαφρά γιατί φέτος μια γνωστή μου σκοτώθηκε εκεί (λίγο έξω από το Αρκαλοχώρι) όταν μια απρόσεκτη ντόπια έπεσε πάνω της μετωπικά...

Πολλή πολλή προσοχή!

Αποσυνδεδεμένος bear

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 17, 2010, 12:09:02 μμ »
Τα παραλέτε λίγο με το θέμα οδήγησης και σε λίγο θα νομίζουν οι κοπέλες ότι θα πρέπει να πάρουν ΤΑΝΚ για να κυκλοφορούν με ασφάλεια στην Κρήτη. Εγώ έχω 1 φίλη πρωτοδιόριστη από Αθήνα κ νεα οδηγός και δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα... Όσο για τα υπόλοιπα (ως ντόπιος) θα συμπληρώσω ότι στο Ηράκλειο έχει πολλές επιλογές για όλα τα γούστα (club, μπαράκια, ροκάδικα, πολλά ουζερί,παραλίες) και γενικά είναι πολη με πολλούς φοιτητές οπότε υπάρχουν και πολλές επιλογές και για σπίτια κλπ κλπ. Ζεστά ρούχα δεν θα χρειαστείτε ιδιαίτερα (Τα Χριστούγεννα ήμασταν με κοντομάνικα κυριολεκτικά) και όρεξη να έχετε κάθε Σ/Κ μπορείτε να πηγαίνετε βόλτες και εκδρομές. Γενικά η ποιότητα ζωής είναι ψηλή καθώς σε 1 τεταρτάκι μπορείτε να είστε όπου θέλετε εντός πόλης και το κέντρο του Ηρακλείου έχει κόσμο ανά πάσα ώρα και στιγμή (νύχτα, χαράματα, ξημερώματα, γιορτές, αργείες στα λιοντάρια πάντα έχει κίνηση). Γυμναστήρια, σχολές χορού, κινηματογράφοι υπάρχουν πολλοί.

Το μόνο που είναι καλό να αποφύγετε είναι το κέντρο με αυτοκίνητο τις πρωινές ώρες. Επίσης 1 GPS θα σας βοηθήσει πολύ τις πρώτες μέρες :P
annihilation will be unavoidable

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 17, 2010, 12:14:03 μμ »
Τα παραλέτε λίγο με το θέμα οδήγησης και σε λίγο θα νομίζουν οι κοπέλες ότι θα πρέπει να πάρουν ΤΑΝΚ για να κυκλοφορούν με ασφάλεια στην Κρήτη. Εγώ έχω 1 φίλη πρωτοδιόριστη από Αθήνα κ νεα οδηγός και δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα... Όσο για τα υπόλοιπα (ως ντόπιος) θα συμπληρώσω ότι στο Ηράκλειο έχει πολλές επιλογές για όλα τα γούστα (club, μπαράκια, ροκάδικα, πολλά ουζερί,παραλίες) και γενικά είναι πολη με πολλούς φοιτητές οπότε υπάρχουν και πολλές επιλογές και για σπίτια κλπ κλπ. Ζεστά ρούχα δεν θα χρειαστείτε ιδιαίτερα (Τα Χριστούγεννα ήμασταν με κοντομάνικα κυριολεκτικά) και όρεξη να έχετε κάθε Σ/Κ μπορείτε να πηγαίνετε βόλτες και εκδρομές. Γενικά η ποιότητα ζωής είναι ψηλή καθώς σε 1 τεταρτάκι μπορείτε να είστε όπου θέλετε εντός πόλης και το κέντρο του Ηρακλείου έχει κόσμο ανά πάσα ώρα και στιγμή (νύχτα, χαράματα, ξημερώματα, γιορτές, αργείες στα λιοντάρια πάντα έχει κίνηση). Γυμναστήρια, σχολές χορού, κινηματογράφοι υπάρχουν πολλοί.

Το μόνο που είναι καλό να αποφύγετε είναι το κέντρο με αυτοκίνητο τις πρωινές ώρες. Επίσης 1 GPS θα σας βοηθήσει πολύ τις πρώτες μέρες :P


Μα είναι επιχείρημα αυτό; Επειδή η φίλη σου δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα (και ξύλο να χτυπήσω για την κοπέλα να μην αντιμετωπίσει ποτέ) σημαίνει πως τα παραλέμε για το θέμα της επικινδυνότητας της οδήγησης στην Κρήτη γενικά; Το απαρχαιωμένο οδικό δίκτυο σε συνδυασμό με την απαράδεκτη νοοτροπία των οδηγών (συνήθη σε νησιωτικές περιοχές) συνιστούν ένα άκρως εκρηκτικό "κοκτέιλ".

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά: ΠΟΛΛΗ προσοχή στο θέμα αυτό!

Αποσυνδεδεμένος bear

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 17, 2010, 12:31:04 μμ »
Στο ότι χρειάζεται προσοχή, μαζί σου αλλά μην φτάνουμε στο άλλο άκρο.

Ξέχασα να αναφέρω ότι πλέον υπάρχουν 2 δημοτικά Γυμναστήρια εντός πόλης (το 1 με πισίνα) με 25 ευρώ (και αν είσαι εγγεγραμένος αθλητής σε οποιοδήποτε σύλλογο με 10 ευρώ...)
Επίσης για ενοίκιο (αν υπάρχει μεταφορικό μεσο) μπορείτε να βρείτε σπίτι πλησίον του κέντρου σε περιοχές όπως Πατέλες, Κηπούπολη, Άϊ Γιάννης, Φορτέτσα, Μεσαμπελιές με περισσότερη άπλα και ησυχία και σε 5-10 λεπτά είστε κέντρο
annihilation will be unavoidable

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 17, 2010, 09:56:59 μμ »
Τα παραλέτε λίγο με το θέμα οδήγησης και σε λίγο θα νομίζουν οι κοπέλες ότι θα πρέπει να πάρουν ΤΑΝΚ για να κυκλοφορούν με ασφάλεια στην Κρήτη. Εγώ έχω 1 φίλη πρωτοδιόριστη από Αθήνα κ νεα οδηγός και δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα... Όσο για τα υπόλοιπα (ως ντόπιος) θα συμπληρώσω ότι στο Ηράκλειο έχει πολλές επιλογές για όλα τα γούστα (club, μπαράκια, ροκάδικα, πολλά ουζερί,παραλίες) και γενικά είναι πολη με πολλούς φοιτητές οπότε υπάρχουν και πολλές επιλογές και για σπίτια κλπ κλπ. Ζεστά ρούχα δεν θα χρειαστείτε ιδιαίτερα (Τα Χριστούγεννα ήμασταν με κοντομάνικα κυριολεκτικά) και όρεξη να έχετε κάθε Σ/Κ μπορείτε να πηγαίνετε βόλτες και εκδρομές. Γενικά η ποιότητα ζωής είναι ψηλή καθώς σε 1 τεταρτάκι μπορείτε να είστε όπου θέλετε εντός πόλης και το κέντρο του Ηρακλείου έχει κόσμο ανά πάσα ώρα και στιγμή (νύχτα, χαράματα, ξημερώματα, γιορτές, αργείες στα λιοντάρια πάντα έχει κίνηση). Γυμναστήρια, σχολές χορού, κινηματογράφοι υπάρχουν πολλοί.

Το μόνο που είναι καλό να αποφύγετε είναι το κέντρο με αυτοκίνητο τις πρωινές ώρες. Επίσης 1 GPS θα σας βοηθήσει πολύ τις πρώτες μέρες :P

Μα είναι επιχείρημα αυτό; Επειδή η φίλη σου δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα (και ξύλο να χτυπήσω για την κοπέλα να μην αντιμετωπίσει ποτέ) ημαίνει πως τα παραλέμε για το θέμα της επικινδυνότητας της οδήγησης στην Κρήτη γενικά; Το απαρχαιωμένο οδικό δίκτυο σε συνδυασμό με την απαράδεκτη νοοτροπία των οδηγών (συνήθη σε νησιωτικές περιοχές) συνιστούν ένα άκρως εκρηκτικό "κοκτέιλ".
Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά: ΠΟΛΛΗ προσοχή στο θέμα αυτό!

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον athapris, ό,τι και να λέει κανείς για την οδήγηση στην Κρήτη, ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΛΛΕΙ.
Είναι θέμα ζωής και θανάτου... Χάλια δρόμοι, χάλια οδηγοί, χάλια νοοτροπία, τι να πρωτοπώ!
Εξάλλου ποτέ δεν έβλαψε κανέναν η υπερβολική προσοχή! Ενώ το αντίθετο είναι πολύ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.

Προ ολίγων εβδομάδων (δεν ξέρω για πιο πρόσφατα, γιατί δεν πολυβλέπω τοπικά κανάλια)
είχαμε 11 μέρες σερί, κάθε μέρα κι από έναν νεκρό στην Κρήτη σε τροχαίο!!!
Κάθε μέρα, με άλλα λόγια,  για μεγάλο χρονικό διάστημα, πέθαινε κι ένας στον δρόμο!
Αν δεν είναι φρίκη αυτό από μόνο του, τι είναι;!
Χωρίς να λάβουμε υπόψη τραυματισμούς, αναπηρίες ή υλικές ζημιές...

Καθόλου υπερβολικοί δεν είμαστε, καθόλου!
Με προσευχές βγαίνω στον δρόμο κάθε φορά, η κατάσταση έχει ξεφύγει,
προσοχή, προσοχή, προσοχή!!!

Και ναι, ένα ...τανκ, αρχίζει και με δελεάζει σαν ιδέα!!!  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2010, 09:56:05 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.