*

Αποστολέας Θέμα: Ηράκλειο  (Αναγνώστηκε 25118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 15, 2009, 03:11:13 μμ »
Μιλάμε για το μέσο όρο.
Και αν είναι αλήθεια,τι πειράζει?
Αφού ακόμη κι έτσι όποιος πάει στην Κρήτη δε θέλει να φύγει.
Ίσως να είναι και αυτή η γοητεία τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηράκλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:16 »

Αποσυνδεδεμένος αγράμματος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 15, 2009, 03:13:01 μμ »
μη παρκάρετε στην οδό Μητσοτάκη  8)
είχα πάθει λάστιχο εκει και η οδική βοήθεια μου είπε οτι οι ντόπιοι ρίχνουν καρφιά για να ενισχύσουν τον μύθο του γκαντέμη- προέδρου. ;D

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 15, 2009, 03:18:23 μμ »
 ;D ;D ;D

Το Ηράκλειο είναι μία πολυπολιτισμική πόλη λόγω φοιτητών, τουριστών αλλά και πολλών ξένων που παντρεύτηκαν και έμειναν εκεί. Δεν έχει αυστηρά τοπικό χαρακτήρα.

Για να δεις τοπικά χαρακτηριστικά πρέπει να πας έξω από αυτό, στην επαρχία.

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 15, 2009, 04:39:06 μμ »
Παιδιά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με τα ενοίκια.Αν εχεις την υπομονή θα βρείς αυτό που θες...Αν είναι να κάτσεις για ένα χρόνο δεν είναι κακή κ μια μικρή γκαρσονιέρα αρκεί να είναι καθαρή.Απο κει κ πέρα τη διαμορφώνεις εσύ όπως θες κ την κάνεις κουκλίτσα.Προσωπικά πέρσι πλήρωνα 270 σε μονοχωρη επιπλωμένη γκαρσονιέρα,πεντακάθαρη,με μεγάλο μπαλκόνι με θέα το δρόμο κ σχετικά κοντά στο κέντρο.Και από όλη τη παρέα καμία κοπέλα δεν πλήρωνε πάνω απο 300 ευρώ νοίκι.Απλά οπλιστείτε με λίγη υπομονή κ όλα θα γίνουν!Όσο για την οδήγηση......καλάαααα.....Έχεις απόλυτο δίκιο daffyduck.Πολύ γέλιο!!!!!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηράκλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:16 »

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 15, 2009, 04:51:55 μμ »

Και μια ακόμη -τελευταία, το υπόσχομαι -συμβουλή: προσπαθείστε να βρείτε σπίτι αφού τοποθετηθείτε σε σχολείο, κοντά στην έξοδο της πόλης που θα χρησιμοποιείτε για την περιοχή του σχολείου σας -έτσι όπως είναι φτιαγμένο το Ηράκλειο αυτό θα σας γλιτώνει έως και 15 λεπτά διαδρομής!!!


Έχεις δίκιο daffy σε αυτο.Γλιτώνετε αρκετή ώρα!Δεν συμφέρει καθόλου να διασχίζεται όλη την πόλη του Ηρακλείιου για να πάτε στη δουλεία σας είτε είστε με λεωφορείο είτε με αυτοκίνητο.Γίνεται ΠΑΝΤΑ χαμός στο κέντρο.Κ εγώ έτσι το έκανα πέρσι κ γλύτωσα και ώρα κ την ταλαιπωρία.Θα σας βοηθήσουν πολλύ κ οι σύλλογοι.Όταν θα κάνετε την αίτηση για τοποθέτηση θα σας δώσουν χάρτες με όλο το νομό για να δείτε τα χωριά κ τους δρόμους κ θα σας διευκολύνει πολυ αυτό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 15, 2009, 05:04:30 μμ »
Σε ευχαριστούμε πολύ Μαρία (χρόνια πολλά και ότι επιθυμείς!!!) καθώς και όλους τους άλλους για τις πολύτιμες πληροφορίες!!! :)
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Marde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 15, 2009, 05:43:54 μμ »
να ευχηθώ χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν κ ο,τι ποθεί ο καθένας.
χρονιά  πολλά και σε μένα!

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 15, 2009, 06:08:25 μμ »
να ευχηθώ χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν κ ο,τι ποθεί ο καθένας.
χρονιά  πολλά και σε μένα!


Χρόνια σου πολλά και ότι επιθυμείς!!! :)
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 15, 2009, 06:38:08 μμ »
Σε ευχαριστούμε πολύ Μαρία (χρόνια πολλά και ότι επιθυμείς!!!) καθώς και όλους τους άλλους για τις πολύτιμες πληροφορίες!!! :)
ευχαριστώπολύ για τις ευχές σου! ;)Χρόνια μας πολλά λοιπόν!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Sorrow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 15, 2009, 07:08:41 μμ »
@sorrow

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια για το Ηρακλειο

Αλλα μου φαινεσαι μεγαλο ψωνιο αδερφακι μου...

Ακου καλοκαγαθοι και αφελεις...

Δηλαδη εσυ τι εισαι κακος και πονηρος ανθρωπος ??

Να τους αντιμετωπιζεισ σαν ισοτιμους ???
Μεγαλη παραχωρηση ε??? Ηθελα να ηξερα απο πιο πλανητη κατεβηκες

Δεν μπορω να ακουω τοσο πια υποκειμενικες τριχες ....



Μην αρπάζεσαι φίλε/η μου.
Καταρχάς το να είναι κάποιος καλοκάγαθος ή/και αφελής δεν είναι κακό μάλλον το αντίθετο.
Ξαναδιάβασε τι έχω γράψει και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Μάλλον εσύ έχεις κατέβει από άλλο πλανήτη και δεν έχεις ιδέα για την εικόνα που έχει ο υπόλοιπος κόσμος
για τους συμπατριώτες ΜΟΥ (και ΣΟΥ ; ) ελέω ΜΜΕ, τουλάχιστον για όσους ζουν εκτός των αστικών κέντρων.
Τσαμπουκάδες-πιστολάδες-χασισοκαλιεργητές.
Α λοιπόν αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι έτσι .Είναι καλοκάγαθοι μέχρι και αφελείς  αλλά και ξεροκέφαλοι
και με μια τάση για αυτοεπιβεβαίωση .Αν αυτά δεν τα ξέρεις τότε συχνάζεις μόνο στην Κοραή και τα
φοιτητικά στέκια.
Οι άνθρωποι έχουν ένα δικό τους τρόπο σκέψης τον οποίο αν καταλάβεις θα τους εκτιμήσεις και θα τους
αγαπήσεις και αυτοί επίσης.
Ακόμα και αυτοί (που στην παρέα σου πιθανότατα τους αποκαλείτε "πετσιά" ) είναι ωραίοι τύποι .

Όσο για το "ισότιμοι" πάλι δεν κατάλαβες καλά.Δεν πειράζει .
Την επόμενη φορά που θα πίνεις ρακή σε κανένα μιτάτο-μετόχι κάτσε και κάνε τους βαθυστόχαστες
αναλύσεις επειδή είσαι ο δάσκαλος από την πρωτεύουσα .Είμαι σίγουρος ότι θα το εκτιμήσουν.

Τρίχες ή όχι σίγουρα αυτά που γράφω είναι υποκειμενικά. Ένας χρήστης είμαι και λέω την άποψη μου
Δεν σε υποχρέωσα να την ασπαστείς ούτε είναι αποτέλεσμα επιστημονικής μελέτης.

susan

Δεν ειναι στην παρεα της να ξεστομιζει χαρακτηρισμους... εδω ειναι δημοσιου φορουμ και  πρεπει καπως να αυτολογοκρινομαστε

Πως θα της αρεσε αν ελεγα εγω διαφορα κοσμιτικα για το χωριο της ?

Ευτυχώς φίλε/η που εσύ κρατάς επίπεδο , αλλιώς μπορεί να με έλεγες και "μεγαλο ψωνιο"
Θίχτηκες από το "καλοκάγαθοι εως αφελείς " ;;;; Τα αποσύρω....
Ας απομείνουν τα "τσαμπουκάδες-πιστολάδες-χασισοκαλιεργητές".

Είμαι Ο Sorrow και το Ηράκλειο ήταν το "χωριό" μου αφού εκεί μεγάλωσα και σπούδασα .
Πλέον δεν μένω εκεί αλλά ανατολικότερα  αλλά νομίζω 25+ χρόνια αρκούν για να σχηματίσεις άποψη.
Τι να κάνουμε , αυτή είναι η άποψη μου .Καθένας έχει μία .


Έχω φίλους στο Ηράκλειο λόγω της παραμονής μου στο Ηράκλειο για κάποια χρόνια. Και φυσικά το Ηράκλειο εχει τόσα και τόσα ωραία, την Κνωσσό, το κάστρο στο λιμάνι, όλη την παραλιακή ζώνη, τα λιοντάρια, τα ρακάδικα με τους ωραίους τοπικούς μεζέδες, τα μπαράκια, τις τουριστικές περιοχές από την μία και την άλλη μεριά και πάνω από όλα πολλούς καλούς ευγενικούς και φιλόξενους ανθρώπους.
Τώρα για την μικρή μερίδα ατόμων που φαινομενικά είναι ενοχλητικοί ίσως οι συνάδελφοι προηγουμένως γράψαν περισσότερες σειρές και δημιουργήθηκε παρεξήγηση.
Οι φίλοι μου Ηρακλιώτες και ευρύτερα κρητικοί αυτούς τους ονομάζουν σβούρους ή σβουράκια ή κάπως αλλοιώς.  ;D
Μπορούμε συνάδελφοι να κάνουμε κριτική με λίγο χιούμορ ;)


Τέλος πάντων,αρκετές σκοτούρες έχω ....όποιος πάει Ηράκλειο θα περάσει καλά .
Ακόμα και οι πιο εύθικτοι και φασαριόζοι Κρητικοί,όπως ο φίλος fortran,είναι τα καλύτερα παιδιά  :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2009, 07:20:07 μμ από Sorrow »

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:05:11 μμ »
μη παρκάρετε στην οδό Μητσοτάκη  8)
είχα πάθει λάστιχο εκει και η οδική βοήθεια μου είπε οτι οι ντόπιοι ρίχνουν καρφιά για να ενισχύσουν τον μύθο του γκαντέμη- προέδρου. ;D

χαχαχααχαχα......καλοοο!!!!
παιδια μενω ηρακλειο! τα οσα διαβασα ισχυουν, αλλα λιγοτερο, αλλα περισσοτερο! πολυ σημαντικο για τα σπιτια ειναι οτι οι τιμες εινια εξωφρενικες πλεον, καμια σχεση με τα 250 ευρω...για αξιοπρεπες σπιτι, απο 350 κ πανω, εκτος αν ειναι κεντρο κ λιγακι παλιο....προτεινω οταν ερθεις στην πολη να δεις αρχικα που ειναι το σχολειο σου κ αναλογως να βρεις κοντινο σπιτι. η αμμουδαρα ειναι καλη περιπτωση, αλλα θα βαρεθεις τα πηγαινε-ελα....εγω θα προτεινα κεντρο που βολευει για τα παντα (εκει κ εγω!) ή αυτο που ειπωθηκε, κοντα στην εξοδο οπου θα ειναι το σχολειο....μπορω να βοηθησω για οποιαδηποτε αλλη απορια!!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:07:16 μμ »
Μη βγάζετε τρελούς εμάς που λέμε για τα 250,δεν τα βγάλαμε από το μυαλό μας και σίγουρα δε μέναμε στις τρώγλες που είναι στο κέντρο,πχ καμαράκι.
Δεν είχαμε παλάτι,αλλά όταν σε γκαρσονιέρα 5ετίας είσαι ο 2ος που μπαίνει,ούτε σπασμένα πλακάκια έχει στο μπάνιο,ούτε φθαρμένα μωσαικά,ούτε η σκάλα για να πας στο σπίτι σου είναι σιχαμερή. Απλά ήταν ένα δωμάτιο. Τα μικρά ήταν στα 200 τα μεγαλύτερα στα 250.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2009, 12:09:20 μμ από TEM »

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:08:39 μμ »
δε σας βγαζει κανεις τρελλους, απλα πιστευω οτι ησασταν τυχεροι και πετυχατε εξαιρεση...διαφωνεις?

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:12:46 μμ »
Όπως συμβαίνει σε όλες τις πόλεις,έτσι και στο Ηράκλειο,όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο,τόσο πιο καινούρια σπίτια βρίσκεις σε αναλογικά καλύτερες τιμές.
Και στη Θεσ/κη,η γκαρσονιέρα 50ετίας στη Διοικητηρίου κάνει 450 (ρετιρέ,μεγάλο μπαλκόνι,και ανακαίνιση του 90 όλα είναι δηλαδή γκρι μπάνια κουζίνες τα πάντα).
Αν πας στους Αμπελόκηπους με 450 νοικιάζεις μεγάλο 3άρι 20ετίας (επίσης ρετιρέ,μεγάλο μπαλκόνι,σαλοκουζίνα και γλυτώνεις και τα γκρι)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159606
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.