*

Αποστολέας Θέμα: Ηράκλειο  (Αναγνώστηκε 25040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despina694

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να'χεις το νου σου στο παιδί... ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Σουσάμι Άνοιξε
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 18, 2009, 06:48:38 μμ »
Εγώ βρήκα σπίτι από αγγελία που είχαν βάλει στην πρωτοβάθμια.
Το "σπίτι" ήταν ένα δωμάτιο δίχωρο(γύρω στα 60 τμ) σε ξενοδοχείο στην Αμμουδάρα εξοπλισμένο με τα πάντα και πλήρωνα 320 το μήνα.Το ξενοδοχείο είναι 2-3 ετώνμε ασύρματο ίντερνετ ΚΑΙ πισίνα για να κάνουμε τα μπανάκια μας με τους υπόλοιπους συναδέλφους το Σεπτέβρη και τον Ιούνη.Έμεινα απόλυτα ευτυχισμένη και το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!Eleni Palace λέγεται και το παιδί που το 'χε ήταν απ'τους Κρητικούς που χαίρεσαι να γνωρίζεις και να κάνεις παρέα!!!
Η Αμμουδάρα είναι καλή λύση γιατί λύνεις και το πρόβλημα του πάρκινγκ που έχεις μέσα στο Ηράκλειο.Αν θες να παρκάρεις πάντως στη πόλη επειδή γράφουν παντού μια καλή λύση είναι εκεί που έχει παρκόμετρα(1 ευρώ η ώρα) ή στα πάρκινγκ του δήμου με 3-4 ευρώ τη μέρα(τις Κυριακές συνήθως δεν υπάρχει υπάλληλος οπότε είναι τσαμπα!!!)
Όσο για την οδήγηση, μετά από λίγο καιρο μαθαίνεις να οδηγείς σαν Ηρακλειώτης και να κάνεις και το σταυρό σου κάθε φορά που ξεκινάς για να'σαι σίγουρος!Στη Ρώμη να φέρεσαι σα Ρωμαίος...

σε αυτό το ξενοδοχείο που έμενες είχες δικαίωμα να φιλοξενήσεις κάποιο φιλικό σου άτομο;

Εννοείται!!!Σπίτι μου ήταν!!!Με μισθωτήριο!Για την ακρίβεια μπόρεσα να φιλοξενήσω μέχρι άλλα 4 άτομα!


καλησπερα παιδια....

και εγω νεοδιοριστη νηπιαγωγος στο ηρακλειο....ειχα καιρο να μπω στο πολυαγαπημενοsite και τα διαβασα ολα αυτα και τρελαθηκα...ειμαι καπως αγχωμενη για το τι θα βρω εκει...δυστυχως δν εχω αμαξι και ελπιζω να με βολεψουν τα κτελ να πηγαινοερχομαι σε κανενα πιο μεγαλο χωριο..αυριο ξημερωματα ταξιδευω...ευχομαι σε ολους να πανε ολα καλα....και να περασουμε τελεια στην ομορφη κρητη....παντως εχω ακουσει τα καλυτερα.. ;) ;) ;)  οσον αφορα τα ενοικια 250 γκαρσονιερα μου φανηκαν παρα πολλα....αλλα οπως ανεφερθηκε και παραπανω με καλη διαθεση θα τα κανουμε κουκλιτσες...μονο να ειναι καθαρα...anyway. μια ερωτηση τα σεμιναρια γινονται στο ηρακλειο ε;;;και κατι τελευταιο...ειχα παρει τηλ.στην πρωτοβαθμια και ειχα ρωτησει για τις εξετασεις και μου ειπαν πως εχω διορια εως και 2 μηνες...να τις κανω..ελπιζω να ειναι ετσι και να μην μου δημιουργησουν κανενα προβλημα...

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....ΚΡΗΤΗ ΣΟΥ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ;) ;) ;) ;)

Είχα μια φίλη που έμενε κέντρο, το σχολείο της ήταν Κοκκίνη Χάνι και πηγαινοερχόταν με κτελ.Σε γενικές γραμμές καλά ήταν αν και το 15λεπτο με τ'αμάξι το έκανε 1 ώρα...
Για τις εξετάσεις έχεις χρόνο, προλαβαίνεις αλλά μη περιμένεις ν'αρχισουν τα σχολεία γιατί θα πλακώσει κόσμος.Εγω στο ΠΕΠΑΓΝΗ τις έκανα όλες.
Καλή Διαμονή και να μου φιλήσεις το Ηράκλειο!!!!
Δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηράκλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:00 »

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 19, 2009, 01:30:59 πμ »
καλησπερα παιδια....

και εγω νεοδιοριστη νηπιαγωγος στο ηρακλειο....ειχα καιρο να μπω στο πολυαγαπημενοsite και τα διαβασα ολα αυτα και τρελαθηκα...ειμαι καπως αγχωμενη για το τι θα βρω εκει...δυστυχως δν εχω αμαξι και ελπιζω να με βολεψουν τα κτελ να πηγαινοερχομαι σε κανενα πιο μεγαλο χωριο..αυριο ξημερωματα ταξιδευω...ευχομαι σε ολους να πανε ολα καλα....και να περασουμε τελεια στην ομορφη κρητη....παντως εχω ακουσει τα καλυτερα.. ;) ;) ;)  οσον αφορα τα ενοικια 250 γκαρσονιερα μου φανηκαν παρα πολλα....αλλα οπως ανεφερθηκε και παραπανω με καλη διαθεση θα τα κανουμε κουκλιτσες...μονο να ειναι καθαρα...anyway. μια ερωτηση τα σεμιναρια γινονται στο ηρακλειο ε;;;και κατι τελευταιο...ειχα παρει τηλ.στην πρωτοβαθμια και ειχα ρωτησει για τις εξετασεις και μου ειπαν πως εχω διορια εως και 2 μηνες...να τις κανω..ελπιζω να ειναι ετσι και να μην μου δημιουργησουν κανενα προβλημα...

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....ΚΡΗΤΗ ΣΟΥ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ;) ;) ;) ;)
Γειά σου και συγχαρητήρια για το διορισμό σου!Τα πεκ γίνονται στο Ηρακλειο αλλά όχι κέντρο.Στον Εσταυρωμένο στα ΤΕΙ.Όσο για τις εξετάσεις μην αγχώνεσαι.Είναι πολύ ελαστικοί.Εγώ να φανταστείς τις είχα πάει τον Δεκέμβριο.Δεν λένε τίποτα
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 19, 2009, 06:20:41 μμ »
Hello παιδιά!!!Σήμερα ορκίστηκα!!!Είμαι Ηράκλειο και είναι τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :)
Να μην είχε και τόση ζέστη... :)

Ηθελα να πω σε όσους έχουν μεταπτυχιακό να μην παραλείψουν να κάνουν αίτηση στην Α/βάθμια για να περάσει από το ΚΥΣΠΕ και να εγκριθεί διαφορετικά δεν θα προστίθεται η αύξηση στον μισθό.
Επίσης όσοι μένουν σε μικρές πόλεις και τοποθετούνται σε μεγάλες θα ήταν καλό να κάνουν τις εξετάσεις σε νοσοκομείο της περιοχής τους γιατί σήμερα πήγα στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο Ηρακλείου και μου έκλεισαν ραντεβού για μετά από έναν μήνα!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2009, 06:25:25 μμ από susan sarandon »
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος havito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ Ο3 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 19, 2009, 06:26:24 μμ »
Hello παιδιά!!!Σήμερα ορκίστηκα!!!Είμαι Ηράκλειο και είναι τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :)
Να μην είχε και τόση ζέστη... :)

άρα και από σήμερα πληρώνεσαι!
καλοφάγωτα :)
όμορφες ελλιές από το Μπαγκλαντές

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηράκλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:00 »

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 19, 2009, 06:31:31 μμ »
Hello παιδιά!!!Σήμερα ορκίστηκα!!!Είμαι Ηράκλειο και είναι τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :)
Να μην είχε και τόση ζέστη... :)

άρα και από σήμερα πληρώνεσαι!
καλοφάγωτα :)

Ναι!!! Αν και θα αργήσουμε να πάρουμε τον πρώτο μισθό...δε βαριέσαι!!!Χρήμα έχουμε η δόξα μας λείπει! ;D ;D ;D ;D ;D (εννοείται πως δεν υπάρχει cent!!!! ;D ;D ;D)
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 21, 2009, 05:06:07 μμ »
και κατι καλοοοοοοο......

http://www.youtube.com/watch?v=2vqel5vlcuE

Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 21, 2009, 05:19:08 μμ »

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 21, 2009, 06:05:44 μμ »
Πολύ γέλασα μ'όλ'αυτά που διάβασα για το Ηράκλειο και είμαι γέννημα-θρέμμα Ηρακλειώτισσα, αν κι έζησα αρκετά χρόνια εκτός Κρήτης...

Ναι, μέσες-άκρες, έτσι είναι με τους Κρητικούς και με τα καλά και με τα κακά... Τα τελευταία χρόνια η κατάσταση έχει ξεφύγει όμως... Σηκώνει πολλή συζήτηση το θέμα. Εγώ σαν Κρητικιά είμαι λίγο απογοητευμένη με τη νοοτροπία που επικρατεί...

Τα πράματα είναι προκλητικά πολλές φορές... Και χειροτερεύουν... Καμία σχέση με τη γενιά του παππού μου, π.χ., η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο... Αγαπώ τους Κρητικούς, είμαι Κρητικιά, αλλά δεν αναγνωρίζω πια οι αξίες να ισχύουν για τους περισσότερους... Γι'αυτό προσεύχομαι να αλλάξει.

Η συμβουλή να είστε υποχωρητικοί (ειδικά στον δρόμο) και ταπεινοί με την καλή έννοια, είναι πολύτιμη...
Υπάρχουν και πολλά καλά, αλλά αυτά δεν με παρηγορούν και πολύ στη δύσκολη περίσταση.
 :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Καλή διαμονή στους ξένους μας και προσοχή στον δρόμο, δεν υπάρχουν κανόνες, στον δρόμο επικρατεί η απόλυτη ΑΝΑΡΧΙΑ!!! Μακριά από αγροτικά με καρότσα, οι περισσότεροι δεν έχουν καν δίπλωμα, δεν τηρούν τα στοιχειώδη, γι'αυτό και σκοτώνονται κάθε μέρα! Με προσευχές πιάνω το τιμόνι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!!!

Αυτός ο βασανισμένος λαός που τόσο πολύ αγαπώ, χρειάζεται να αλλάξει επειγόντως... Αν δεν αναγνωρίσουμε το κακό και δεν εντοπίσουμε τη ρίζα του, δεν θα διορθωθεί ποτέ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2009, 05:29:55 μμ από Joanna Bear, ΠΕ06 »

Αποσυνδεδεμένος muppet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 06:03:52 μμ »
Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς έγκαιρα αν υπάρχει νηπιαγωγείο Κωφών Βαρηκώων στο Ηράκλειο?Όχι στον Νομό Ηρακλείου, αλλά στο Ηράκλειο? Γιατι στο γραφείο ρώτησα, αλλά...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 06:07:56 μμ »
στη  google που το εψαξα βρηκα αυτο ". 1/Θ ειδικό νηπιαγωγείο κωφών - βαρήκοων Ηρακλείου, Λ. Κνωσού 126Α, 713 06 Ηράκλειο, τηλ. 081 - 230.139."

προφανως ειναι παλιο γιατι ο κωδικος της πολης εχει αλλαξει. πλεον ειναι "2810". οποτε μπορεις να παρεις τηλ να ρωτησεις αν υπαρχει ακομα

Αποσυνδεδεμένος mariasak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 06:32:32 μμ »
Ξέρω σίγουρα ότι υπάρχει δημοτικό κωφών και ειδικό γυμνάσιο στη Γερουλάνου, κοντά στη Λεωφόρο Κνωσού αλλά δεν θυμάμαι αν υπάρχει εκεί και νηπιαγωγείο.

Αποσυνδεδεμένος muppet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 08:12:47 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Θα το κοιτάξω

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 05:47:13 μμ »
Καλησπέρα,
Με κάλεσαν αναπληρώτρια στο Ηράκλειο. Δεν έχω ξαναδιοριστεί και τα έχω ψιλοχάσει :-[ :-[! Θα ήθελα μερικές πληροφορίες!
1) τι χαρτιά πρέπει να έχω μαζί μου όταν παρουσιαστώ στο Γραφείο Α/βαθμιας
2)που να μείνω την 1η νύχτα στο Ηράκλειο (θα πάω με πλοίο)

Ποιές οι εντυπώσεις όσων διορίστηκαν εκεί και ειδικά όσων δουλεύουν στα Ειδικά Σχολεία του Ηρακλείου;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2010, 05:50:35 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 06:03:22 μμ »
Καλησπέρα,
Με κάλεσαν αναπληρώτρια στο Ηράκλειο. Δεν έχω ξαναδιοριστεί και τα έχω ψιλοχάσει :-[ :-[! Θα ήθελα μερικές πληροφορίες!
1) τι χαρτιά πρέπει να έχω μαζί μου όταν παρουσιαστώ στο Γραφείο Α/βαθμιας
2)που να μείνω την 1η νύχτα στο Ηράκλειο (θα πάω με πλοίο)

Ποιές οι εντυπώσεις όσων διορίστηκαν εκεί και ειδικά όσων δουλεύουν στα Ειδικά Σχολεία του Ηρακλείου;;;;;
συγχαρητηρια καταρχην
λοιπον εγω ειμαι νηπιαγωγος ηρθα πριν εναμιση μηνα.τα χαρτια που χρειαστηκαν σε μας ειναι:το πτυχιο,βεβαιωση σπουδων,ταυτοτητα,αφμ,κ κτ αλλα χαρτια που σ δινουν απο κει να συμπληρωσειςμετα θα σ πουν να βγαλεις βιβλιαριο στην αγροτικη κ τις εξετασεις τις θελουν σε 2 μηνες.βασκα εγω ειχα ολα τα χαρτια του πανεπιστημιου μαζι μ καλου κακου.
ξενοδοχεις εχει αρκετασ το κεντρο.εγω εμεινα στο αστορια αλλα ηταν ακριβα κ πηγα στο ολυμπικ γυρω στα 70 ευρω κ ειναι καλο στην πλατεια κορναρου αυτο,εχει κατο ελ γκρεκο που πρεπει ναναι 50 ευρω.η α βαθμια ξερεις που ειναι ε;οτι θες παντως πες μ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.