*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 40516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 06, 2009, 06:46:24 πμ »
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά θυμάμαι ότι μας είχαν πει στα ΠΕΚ ο πρωτοδιοριζόμενος δεν δικαιούται κανονική άδεια το πρώτο εξάμηνο.
Νομιζω πως τυπικά έτσι είναι.

Σνιφ, σνιφ... Μου πήρατε τη χαρά πίσω τώρα :'(. Δεν πειράζει όμως, σας συγχωρώ γιατί νόμιζα οτι τον πρώτο χρόνο δεν μπορούσα να πάρω καθόλου άδεια και μου δώσατε ελπίδες ;D. Έστω και μετά από ένα εξάμηνο δεν με πειράζει. Αυτά εκεί θα είναι! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:13:13 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 06, 2009, 02:14:48 μμ »
Δεν μπορείς να πάρεις κανονική άδεια, για τις άλλες δεν υπάρχει θέμα. Εγώ το Σεπτέμβρη κι όλας είχα πάρει 1 μέρα εκπαιδευτική άδεια για να ανέβω να δώσω εξετάσεις.
Σε αναγκάζουν να "αρρωστήσεις" ή απλά να περιμένεις.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 06, 2009, 02:46:01 μμ »
Δεν μπορείς να πάρεις κανονική άδεια, για τις άλλες δεν υπάρχει θέμα. Εγώ το Σεπτέμβρη κι όλας είχα πάρει 1 μέρα εκπαιδευτική άδεια για να ανέβω να δώσω εξετάσεις.
Σε αναγκάζουν να "αρρωστήσεις" ή απλά να περιμένεις.

A! O.K. Kατάλαβα... πρέπει να το παίξω Μαρθα Βούρτση ;D... Ε, δεν πειράζει, αν είναι έτσι θα περιμένω (εκτός αν αρρωστήσω πραγματικά ;D). Αφού μου είπατε όλοι οτι μπορώ να πάρω άδεια-έστω και μετά απο το εξάμηνο-δεν με πειράζει. Εκείνο που ήθελα να ξέρω είναι ότι θα μπορέσω να τα δω πως μεγάλωσαν μακριά μου  :D! Σ' ευχαριστώ και πάλι!
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 06, 2009, 02:50:53 μμ »
Δεν μπορείς να πάρεις κανονική άδεια, για τις άλλες δεν υπάρχει θέμα. Εγώ το Σεπτέμβρη κι όλας είχα πάρει 1 μέρα εκπαιδευτική άδεια για να ανέβω να δώσω εξετάσεις.
Σε αναγκάζουν να "αρρωστήσεις" ή απλά να περιμένεις.

A! O.K. Kατάλαβα... πρέπει να το παίξω Μαρθα Βούρτση ;D... Ε, δεν πειράζει, αν είναι έτσι θα περιμένω (εκτός αν αρρωστήσω πραγματικά ;D). Αφού μου είπατε όλοι οτι μπορώ να πάρω άδεια-έστω και μετά απο το εξάμηνο-δεν με πειράζει. Εκείνο που ήθελα να ξέρω είναι ότι θα μπορέσω να τα δω πως μεγάλωσαν μακριά μου  :D! Σ' ευχαριστώ και πάλι!

Μπορεις να πάρεις άνετα 1 μέρα αναρρωτική με δική σου υπεύθυνη δήλωση (Πάρε Παρασκευή καλύτερα) ακόμη και τον πρώτο μήνα.Πιστεύω πως και στην Πρωτοβάθμια γίνεται

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:13:13 »

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 06, 2009, 03:07:42 μμ »
Μπορεις να πάρεις άνετα 1 μέρα αναρρωτική με δική σου υπεύθυνη δήλωση (Πάρε Παρασκευή καλύτερα) ακόμη και τον πρώτο μήνα.Πιστεύω πως και στην Πρωτοβάθμια γίνεται

Τέλεια! Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου λοιπόν! ;) Πολύ χάρηκα τώρα...  :D
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 06, 2009, 06:05:44 μμ »
Μπα Παρασκευή δεν παίζει γιατί είναι πριν από αργία και σου ζητούν να περάσεις από υγειονομική επιτροπή και αν πέσεις σε κανένα στραβόξυλο, άντε να ξεμπερδέψεις.
Θα δεις πως θα πάει όταν διοριστείς με το καλό. Θα το καταλάβεις αμέσως το κλίμα που θα επικρατεί στο σχολείο ή στο γραφείο.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 06, 2009, 06:15:21 μμ »
Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αν είναι Παρασκευή ή Δευτέρα. Δηλαδή τι, δεν επιτρέπεται να αρρωστήσουμε αυτές τις μέρες; Και τι μπορεί να πει η υγειονομική επιτροπή αν, όταν περάσεις για εξέταση την επομένη, είσαι οκ; Ότι η αρρώστια ήταν ψεύτικη; Και πώς μπορούν να το διαπιστώσουν; Όλα αυτά τυπικά είναι για να φοβίζουν τους εργαζόμενους. Μη μασάτε.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 06, 2009, 06:27:24 μμ »
Η Παρασκευή δεν θεωρείται μέρα μετά από αργία ή πριν και δεν έχεις κανένα πρόβλημα να πάρεις μια αναρρωτική.Η Δευτέρα θεωρείται μέρα μετα από αργία και σε κάποια φάση περνάς επιτροπή και είναι λίγο μπέρδεμα.Ο νόμος είναι αρκετά παλιός και δεν θεωρεί το Σάββατο επίσημη αργία αλλά την Κυριακή μόνο(από μέρες της εβδομάδας εννοώ).
Βέβαια αν όντως έχεις αρρωστήσει έχει περάσει τόοοοοοσο πολύς καιρός που σίγουρα έχεις γίνει καλά όταν θα σε ...εξετάσει η επιτροπή  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 06, 2009, 07:04:23 μμ »
Η Παρασκευή δεν θεωρείται μέρα μετά από αργία ή πριν και δεν έχεις κανένα πρόβλημα να πάρεις μια αναρρωτική.Η Δευτέρα θεωρείται μέρα μετα από αργία και σε κάποια φάση περνάς επιτροπή και είναι λίγο μπέρδεμα.Ο νόμος είναι αρκετά παλιός και δεν θεωρεί το Σάββατο επίσημη αργία αλλά την Κυριακή μόνο(από μέρες της εβδομάδας εννοώ).
Βέβαια αν όντως έχεις αρρωστήσει έχει περάσει τόοοοοοσο πολύς καιρός που σίγουρα έχεις γίνει καλά όταν θα σε ...εξετάσει η επιτροπή  ;D ;D
Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αν είναι Παρασκευή ή Δευτέρα. Δηλαδή τι, δεν επιτρέπεται να αρρωστήσουμε αυτές τις μέρες; Και τι μπορεί να πει η υγειονομική επιτροπή αν, όταν περάσεις για εξέταση την επομένη, είσαι οκ; Ότι η αρρώστια ήταν ψεύτικη; Και πώς μπορούν να το διαπιστώσουν; Όλα αυτά τυπικά είναι για να φοβίζουν τους εργαζόμενους. Μη μασάτε.
Μπα Παρασκευή δεν παίζει γιατί είναι πριν από αργία και σου ζητούν να περάσεις από υγειονομική επιτροπή και αν πέσεις σε κανένα στραβόξυλο, άντε να ξεμπερδέψεις.
Θα δεις πως θα πάει όταν διοριστείς με το καλό. Θα το καταλάβεις αμέσως το κλίμα που θα επικρατεί στο σχολείο ή στο γραφείο.

;D ;D Εντάξει λοιπόν... Για να είμαι σίγουρη ότι δε θα με γλωσσοφάει ο προϊστάμενος, θα κάνω πρώτα μία επισκόπηση του κλίματος και μετά θα προχωρήσω να ζητήσω άδεια. Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να βάλω και κανένα παιδάκι μου για ασπίδα ;D ;D!

Βέβαια αν όντως έχεις αρρωστήσει έχει περάσει τόοοοοοσο πολύς καιρός που σίγουρα έχεις γίνει καλά όταν θα σε ...εξετάσει η επιτροπή  ;D ;D

 ;D ;D  ;)
 
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 06, 2009, 07:15:00 μμ »
Eίχε έρθει εγκύκλιος στο σχολείο που έλεγε και για Παρασκευή.
Όντως η υγειονομική επιτροπή είναι εντελώς τυπική, καλά καλά ούτε τα χαρτιά σου δεν κοιτάει και το ραντεβού είναι αργότερα αφού έχεις ήδη αναρρώσει.
Με το στραβόξυλο αναφερόμουν στον προϊστάμενο ή το διευθυντή που θα συναντήσεις γιατί τις 10 κανονικές μέρες, δύνασαι να τις λάβεις.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 06, 2009, 07:30:03 μμ »
Eίχε έρθει εγκύκλιος στο σχολείο που έλεγε και για Παρασκευή.
Όντως η υγειονομική επιτροπή είναι εντελώς τυπική, καλά καλά ούτε τα χαρτιά σου δεν κοιτάει και το ραντεβού είναι αργότερα αφού έχεις ήδη αναρρώσει.
Με το στραβόξυλο αναφερόμουν στον προϊστάμενο ή το διευθυντή που θα συναντήσεις γιατί τις 10 κανονικές μέρες, δύνασαι να τις λάβεις.

Τώρα μπερδεύτηκα λιγάκι....  ???Τι ακριβως εννοείς; Μπορώ να πάρω 10 μέρες μέσα στο χρόνο χωρίς κάποια αιτιολογία; Συγνώμη αλλά είμαι τελείως ασχετη... :-[ :)
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 06, 2009, 08:02:48 μμ »
Κανονικη αδεια ζηταμε οταν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος,δεν σημαινει οτι οπωσδηποτε θα τις εξαντλησουμε μεσα στη χρονια.Πρεπει να συμφωνει κι ο διευθυντης του σχολειου(ή του γραφειου για οσους εχουν βαθμο Α )αν διαφωνει μπορει να περικοψει το μισθο της ημερας εκεινης.Καλο θα ειναι να μη γινεται καταχρηση,γιατι πολλες φορες μετα δημιουργουνται προβληματα σε οσους τη χρειαζονται πραγματικα

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 06, 2009, 08:09:49 μμ »
δίκιο έχεις resident, προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που τις παίρνει όλες τις μέρες.Προσωπικά στα 2 χρόνια που είμαι διορισμένη δεν έχω πάρει καμία μέρα κανονική,αλλά έχω πάρει γύρω στις 6 μέρες σύνολο και μεμονωμένες αναρρωτικές.
Τώρα για μια μερα που θέλει να πάρει η κοπέλα δεν νομίζω να τίθεται θέμα.
Όσο για την Παρασκευή, στη δική μας Δευτεροβάθμια δεν περνάς επιτροπή, μόνο Δευτέρα

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Άδειες νεοδιόριστων
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 11, 2009, 12:55:50 μμ »

Όσο για την Παρασκευή, στη δική μας Δευτεροβάθμια δεν περνάς επιτροπή, μόνο Δευτέρα
Ακριβώς

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.