*

Αποστολέας Θέμα: Επιλογή εκπαιδευτών στα ΚΕΕ  (Αναγνώστηκε 1229 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επιλογή εκπαιδευτών στα ΚΕΕ
« στις: Νοέμβριος 20, 2007, 06:01:41 μμ »
Ξέρεις κανείς από που ελέγχονται τα διοικητικά στελέχη των ΚΕΕ σε κάθε νομό?Ενώ ήμουν ψηλά στην κατάξη σύμφωνα με την επιτροπή από την οποία πέρασα σιγά-σιγά και μεθοδικά με έδιωξαν και έχω να πάρω τμήμα από πέρισυ τον Φεβρουάριο.

Αυτό που παρατήρησα ότι έκαναν ήταν να δίνουν σε άτομα με λιγότερα προσόντα από μένα δύο τμήματα μαζί όταν εγώ έκανα μόνο ένα.Επίσης έδιναν σε μόνιμους καθηγητές δευτεροβάθμιας 250 ώρες τον χρόνο κάτι που όπως καταλαβαίνετε είναι τουλάχιστον άδικο αφού εγώ όπως όλοι οι άλλοι ωρομίσθιοι στα δημοτικά ζούμε με 300 κάτι euro τον μήνα.

Μπορώ να κάνω κάτι νομικά?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογή εκπαιδευτών στα ΚΕΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:27 »

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή εκπαιδευτών στα ΚΕΕ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 08:52:52 μμ »
Συνάδελφε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις εγγράφως(αν δεν το κάνουν δεκτό προφορικά) να σου δείξουν την κατάταξη σου και τί τμήματα έχουν πάρει οι απο πάνω σου και κυρίως οι απο κάτω σου στην κατάταξη. Απαγορευται να έχει πάρει κάποιος απο κάτω σου τμήμα εκτός και αν το έχεις αρνηθεί εσύ.
Όσο για το διορισμένους που παίρνουν ώρες που λες, αν και είναι απολύτως σωστό το σκεπτικό σου, δεν είναι κάτι που παίζει ρόλο διότι εξετάζεται το γνωστικό επίπεδο του κάθε εκπαιδευτή(θεωρητικά πάντα...) έτσι ώστε να παρέχει τα καλύτερα δυνατά μαθήματα. Οπότε εκεί που πρέπει να κινηθείς είναι να βεβαιώσεις πως δεν παίρνουν τμήματα άτομα που είναι κάτω απο σένα στην κατάταξη...
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή εκπαιδευτών στα ΚΕΕ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 09:36:50 μμ »
Συνάδελφε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις εγγράφως(αν δεν το κάνουν δεκτό προφορικά) να σου δείξουν την κατάταξη σου και τί τμήματα έχουν πάρει οι απο πάνω σου και κυρίως οι απο κάτω σου στην κατάταξη. Απαγορευται να έχει πάρει κάποιος απο κάτω σου τμήμα εκτός και αν το έχεις αρνηθεί εσύ.
Όσο για το διορισμένους που παίρνουν ώρες που λες, αν και είναι απολύτως σωστό το σκεπτικό σου, δεν είναι κάτι που παίζει ρόλο διότι εξετάζεται το γνωστικό επίπεδο του κάθε εκπαιδευτή(θεωρητικά πάντα...) έτσι ώστε να παρέχει τα καλύτερα δυνατά μαθήματα. Οπότε εκεί που πρέπει να κινηθείς είναι να βεβαιώσεις πως δεν παίρνουν τμήματα άτομα που είναι κάτω απο σένα στην κατάταξη...

Πως βγαίνει η κατάταξη αυτή? Εγώ πχ ξεκίνησα υψηλά στην κατάσταση ως πρώτος στην ειδικότητα μου ύστερα από συνέντευξη από επιτροπή των ΚΕΕ,στο ενδιάμεσο απέκτησα μεταπτυχιακό τίτλο και είμαι ο μοναδικός από τους εκπαιδευτές που έχει αλλά εγώ πήρα 100 ώρες στο έτος ενώ οι υπόλοιποι πήραν 200+ καθώς και 50 ώρες στο φετινό πρώτο δίμηνο.
Ανά πάσα στιγμή λειτουργούν 5 τμήματα πληροφορικής με σύνολο 250 ώρες και πέντε δίμηνα τον χρόνο.Από 1500 ώρες μου κατένειμαν τις 100...

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή εκπαιδευτών στα ΚΕΕ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 09:57:07 μμ »
Το προσωπικό των ΚΕΕ φέρεται λες και δουλεύω στο δικό του μαγαζάκι στο οποίο παίρνει όποιον γουστάρει.Εγώ αξιολογούμαι κάθε χρόνο ως εκπαιδευτικός και υπάρχουν ένα σωρό τρόποι νόμιμοι και μη (δίκαιοι και άδικοι) για να μειωθεί το εισόδημα μου.Αυτοί που βρίσκονται στην διοίκηση των ΚΕΕ από που αξιολογούνται? Επειδή μέχρι στιγμής δεν τους έκανα κάποιο παράπονο και μάλλον λένε καλός μ..ας είναι σκέφτομαι να κινηθώ νομικά εναντίον τους κυρίως όχι για να πάρω μερικές ωρίτσες αλλά για δούνε ότι πουθενά δεν υπάρχει απόλυτη εξουσία όπου ο καθένας κάνει ότι γουστάρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογή εκπαιδευτών στα ΚΕΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:27 »

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή εκπαιδευτών στα ΚΕΕ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 10:09:17 μμ »
Κοίτα να δείς...Η κατάταξη αυτή έχει ώς εξής.Τα αρχικά σου μόρια+όσα προστίθενται κάθε χρόνο λόγω καλής διαγωγής αρκεί να έκανες έστω 50 ώρες(οτι δεν δημιούργησες πρόβλημα κλπ). Αυτή την κατάταξη πρέπει να απαιτήσεις να την δείς...δλδ να δείς πόσα μόρια έχεις με νούμερο!Επίσης να δείς αν κάποιος με λιγότερα μόρια απο σένα πήρε τμήμα πράγμα παράνομο. Αν δείς και τα μασάνε(είναι υποχρεωμένοι να σου δείξουνε την σειρά) τότε έχουν λερωμένη την φωλιά τους οπότε είτε απείλησε τους για να σου δώσουν και εσένα ώρες ή αν θέλεις κάνε ενα έγγραφο στα κεντρικά στην Αθήνα(πάρε την γενική γραμματεία εκπαίδευσης ενηλίκων στην αθήνα και ρώτα τους που θα στείλεις το έγγραφο)και πες κατα λέξη τα τεκταινόμενα(πχ πως τους ρώτησες εγγράφως να μάθεις τι τμήματα έχουν πάρει τα άτομα με λιγότερα μόρια απο σένα και δεν σου απάντησαν). Πάντως για να τους έχεις στο χέρι πρέπει να πάς εγγράφως σε όλα...αν όχι θα γελοιοποιθείς...ή στην καλύτερη να φοβηθούνε πως θα πας εγγράφως και θα σου δωσουνε κάνα τμήμα να το βουλώσεις...
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162168
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 770
Σύνολο: 784

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.