*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 12311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 10:31:44 πμ »
Και το αποτέλεσμα της διαμαρτυρίας σου, ποιο ήταν lena98;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:47:45 »

Αποσυνδεδεμένος iam_almost_sofuckinhappy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 02:19:02 μμ »
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!Ξερει κανεις τι φιλολογικα κανουν στη Γ λυκειου στα τεε?????????????

Αποσυνδεδεμένος Kathrine79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 06:50:13 μμ »
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!Ξερει κανεις τι φιλολογικα κανουν στη Γ λυκειου στα τεε?????????????
Καλησπέρα ,νομίζω οτι έχουν μόνο Νέα Ελληνικά, δηλαδή έκθεση.Είναι ένα βιβλίο διαφορετικό απο των Γενικών λυκείων,(έχει θέματα παρόμοια με των  γενικών λυκείων) άλλα το θεωρώ εύκολο.Μην σε τρομάζει και η ύλη είναι συγκεκριμένη και πάνω σε αυτήν θα εξεταστούν στο τέλος..

Αποσυνδεδεμένος dimitra06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 10:35:14 μμ »
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!Ξερει κανεις τι φιλολογικα κανουν στη Γ λυκειου στα τεε?????????????
Η ύλη δεν έχει βγει ακόμα και διδάσκονται την περσυνη ύλη - 7 κείμενα.
Από θεωρία περίληψη, τρόποι πειθους, συλλογιστηκές πορείες μόνο παραγωγή κ επαγωγή, ανάπτυξη παραγράφων, σχηματισμός παραθετικών και δοκίμιο (είδη, σκοπός, γλώσσα).
Τα κείμενα είναι:
-Βρεττάκος - ο χρόνος και το ποτάμι
-τερζάκης - προσανατολισμος στον αιώνα
-national geographic - η διατροφή στον πλανήτη
-Μπουκαλάς - Σιγά μην τους τα δώσω....
-Θουκυδίδης - ιστορία Γ΄
-Μπαμπινιώτης - η ελληνική γλώσσα
-Πλωρίτης - νέοι, ναρκωτικά, βία (έπεσε στις εξετάσεις φέτος)
μην αγχώνεσαι είναι εύκολα. Τα παιδιά είναι  το δύσκολο τμήμα των ΤΕΕ όχι η ύλη!!!!
καλή αρχή και ΚΟΥΡΑΓΙΟ!
"Τώρα πια δε φωνάζω τώρα πια δε σκέφτομαι κάτι σταμάτησε μέσα μου  Μπορώ να δω τη μορφή μου στον καθρέφτη μπορώ να διακρίνω μια μάσκα χλωμή και ολότελα ξένη"   Μ.Α.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:47:45 »

Αποσυνδεδεμένος Vivia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τη διδασκαλία!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 08:26:50 μμ »
Καλησπερα!Μηπως θα μπορούσε καποιος να με βοηθήσει με τον τροπο διδασκαλίας των λατινικών β λυκείου και το υλικό που πρέπει να χρησιμοποιήσω?ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 11:45:34 πμ »
Καλησπερα!Μηπως θα μπορούσε καποιος να με βοηθήσει με τον τροπο διδασκαλίας των λατινικών β λυκείου και το υλικό που πρέπει να χρησιμοποιήσω?ευχαριστω!

Μπορείς να αρχίσεις από το βιβλίο του καθηγητή, και επίσης να συμβουλευτείς τις ερωτήσεις αξιολόγησης του ΚΕΕ. Το πρώτο είναι σχετικά παλιό, αλλά έχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την κάθε ενότητα. Το δεύτερο είναι πιο πρόσφατο, έχει ποικιλία ερωτήσεων όλων των επιπέδων, και κάποιες αρκετά δύσκολες. Υπάρχει και στην ιστοσελίδα του ΚΕΕ για download.
Αυτά τα δύο για αρχή σε συνδυασμό με το επίπεδο της τάξης νομίζω πως είναι ΟΚ.
Από κει και πέρα μπορείς να συμβουλεύεσαι την γραμματική του Κακριδή (στην καθαρεύουσα). Υπάρχει επίσης ένα δίτομο έργο (Ι Γραμματική, ΙΙ Συντακτικό) που είναι πολύ καλό, αλλά αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι συγγραφέα. Κυκλοφορεί πάντως στο εμπόριο, και δεν θα δυσκολευτείς να το βρεις (νομίζω εκδ. Πατάκη).
Γενικά, τα Λατινικά Β' Λυκείου είναι εύκολο αντικείμενο χωρίς πολλές απαιτήσεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα. Για ό,τι επιπλέον μπορείς να μου στείλεις μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος runner

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 12:46:55 μμ »
Τελευταια νεα.κοιταξτε στο e-sos  http://www.esos.gr/nomothesia_cat/nom3/egyklioi-8-11-2007.htm

η εγκυκλιος  απαγορευει  η  συνολικη  απασχοληση  σε  κανονικο  προγραμμα, ΠΔΣ και ενισχυτικη  να ξεπερνα  τις  11  ωρες.
αυτο  σημαινει  πως  οσοι  περιμενουν  ωρομισθια  μαλλον  θα  πρεπει  να  ξεχασουν  την ΠΔΣ ή  να  επιδιωξουν  λιγες  πια  ωρες  ωστε να συμπληρωσουν το 11ωρο

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 09:08:51 μμ »
Τελευταια νεα.κοιταξτε στο e-sos  http://www.esos.gr/nomothesia_cat/nom3/egyklioi-8-11-2007.htm

η εγκυκλιος  απαγορευει  η  συνολικη  απασχοληση  σε  κανονικο  προγραμμα, ΠΔΣ και ενισχυτικη  να ξεπερνα  τις  11  ωρες.
αυτο  σημαινει  πως  οσοι  περιμενουν  ωρομισθια  μαλλον  θα  πρεπει  να  ξεχασουν  την ΠΔΣ ή  να  επιδιωξουν  λιγες  πια  ωρες  ωστε να συμπληρωσουν το 11ωρο
Έχω πάρει 4 ώρες Πρόσθετη Διδασκαλία .Είμαι κοντά σε σειρά να με καλέσουν  ωρομίσθια .Αν γίνει αυτό μπορώ να παραιτηθώ από Πρόσθετες και να πάω ωρομίσθια;

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 09:11:50 μμ »
Τελευταια νεα.κοιταξτε στο e-sos  http://www.esos.gr/nomothesia_cat/nom3/egyklioi-8-11-2007.htm

η εγκυκλιος  απαγορευει  η  συνολικη  απασχοληση  σε  κανονικο  προγραμμα, ΠΔΣ και ενισχυτικη  να ξεπερνα  τις  11  ωρες.
αυτο  σημαινει  πως  οσοιΈχω πάρει 4 ώρες Πρόσθετη Διδασκαλία .Είμαι κοντά σε σειρά να με καλέσουν  ωρομίσθια .Αν γίνει αυτό μπορώ να παραιτηθώ από Πρόσθετες και να πάω ωρομίσθια  περιμενουν  ωρομισθια  μαλλον  θα  πρεπει  να  ξεχασουν  την ΠΔΣ ή  να  επιδιωξουν  λιγες  πια  ωρες  ωστε να συμπληρωσουν το 11ωρο

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 04:26:00 μμ »
οσοιΈχω πάρει 4 ώρες Πρόσθετη Διδασκαλία .Είμαι κοντά σε σειρά να με καλέσουν  ωρομίσθια .Αν γίνει αυτό μπορώ να παραιτηθώ από Πρόσθετες και να πάω ωρομίσθια  περιμενουν  ωρομισθια  μαλλον  θα  πρεπει  να  ξεχασουν  την ΠΔΣ ή  να  επιδιωξουν  λιγες  πια  ωρες  ωστε να συμπληρωσουν το 11ωρο

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 12:27:54 πμ »
Δεν ξέρω την απάντηση στην ερώτησή σου, αλλά στα μηνύματα που έχεις γράψει εσύ, θα πρέπει να μπορείς να δεις ένα κουμπάκι "Τροποποίηση".
Αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, αν έχεις κάνει κάποιο λάθος στο μήνυμά σου, αντί να ξαναγράφεις το μήνυμα.

Επίσης, καθώς γράφεις το μήνυμα, μπορείς να πατάς πρώτα "Προεπισκόπιση", ώστε να δεις αν σε ικανοποιεί και μετά να πατήσεις "Αποστολή".
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Giotopoulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για φιλολόγους
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 05:31:43 μμ »
Η  Α ταξη των εσπερινών  ΕΠΑΛ  είνια ίδια με την Α του ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ  όσον αφορά την ύλη των φιλολογικών μαθημάτων σωστά? Η Β τάξη εσπερινών ΕΠΑΛ ? Ποια φιλολογικά μαθήματα διδάσκονται εκεί ? Γνωρίζει κανείς?
Ευχαριστώ!
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι, αρκεί να έχουμε δώσει τον καλύτερό μας εαυτό!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.