*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα  (Αναγνώστηκε 50254 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 03:17:54 μμ »
Νομάζω οτι κάτι μπορείς να κάνεις!

Εχω την εντυπωση οτι πρέπει να αποδείξεις οτι δεν θα απασχολείσε πάνω από 10 ώρες εβδομαδιαιως.

Το σίγουρο είναι οτι δεν μπορείς να ασχολείσε με το εμπόριο.

Πάντως για το αν θα σου εγκριθεί  η εξωδιδακτικη δουλειά εξαρτάται από το ΠΥΣΔΕ της Δβάθμιας που θα ανήκεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:27:34 »

Αποσυνδεδεμένος katia1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 03:34:25 μμ »
Νομάζω οτι κάτι μπορείς να κάνεις!

Εχω την εντυπωση οτι πρέπει να αποδείξεις οτι δεν θα απασχολείσε πάνω από 10 ώρες εβδομαδιαιως.

Το σίγουρο είναι οτι δεν μπορείς να ασχολείσε με το εμπόριο.

Πάντως για το αν θα σου εγκριθεί  η εξωδιδακτικη δουλειά εξαρτάται από το ΠΥΣΔΕ της Δβάθμιας που θα ανήκεις.


Εργάζομαι σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα και ήθελα να κρατήσω λίγους μήνες ακόμη το μπλοκάκι. Θα ρωτήσω την Δβάθμια να δω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

Thanks  :)

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:16:14 πμ »
Παίρνεις άδεια από το ΠΥΣΔΕ μόνο για άσκηση συγκεκριμένου ιδιωτικού έργου. Για το ερευνητικό πρόγραμμα συνεπώς θα σου δώσουν άδεια, αρκεί να πεις στην αίτησή σου ότι δεν παρακωλύεται το διδακτικό έργο (με βεβαίωση από το διευθυντή σου) και ότι το κάνεις για <10 ώρες τη βδομάδα (με βεβαίωση από τον υπεύθυνο του έργου).
Επίσης μπορείς άνετα να δηλώσεις εισόδημα (μισθό) από το Δημόσιο και εισόδημα ως ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν υπάρχει κάτι το παράνομο.
Το μόνο κακό είναι ότι νομίζω ότι πρέπει να έχεις ασφάλεια Δημοσίου και ΤΕΒΕ παράλληλα (ή μόνο ΤΕΒΕ αν προβλέπεται).


Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:28:31 πμ »
Κι επειδή πάντα βρίσκω κάτι να γκρινιάξω, (και προσπερνόντας τους γυμναστές που μπορούν να εργαστούν ως προπονητές στον ιδιωτικό τομέα)  δεν μπορώ να μην αναφέρω τη συμπαθή συντεχνία των νομικών, (οι οποίοι πάντα "μοντάρουν" τους εαυτούς τους) που έχουν κατακτήσει το προνόμιο, οσοι  είναι διορισμένοι μονιμοι καθηγητές, να μπορούν παράλληλα να διατηρούν δικηγορικό γραφείο ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:27:34 »

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:50:01 πμ »
Κι επειδή πάντα βρίσκω κάτι να γκρινιάξω, (και προσπερνόντας τους γυμναστές που μπορούν να εργαστούν ως προπονητές στον ιδιωτικό τομέα)  δεν μπορώ να μην αναφέρω τη συμπαθή συντεχνία των νομικών, (οι οποίοι πάντα "μοντάρουν" τους εαυτούς τους) που έχουν κατακτήσει το προνόμιο, οσοι  είναι διορισμένοι μονιμοι καθηγητές, να μπορούν παράλληλα να διατηρούν δικηγορικό γραφείο ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ.

είναι γιατί εργάζονται μόνο 10 ώρες την εβδομάδα..... ;D ;D ;D
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 11:02:37 πμ »
1) και να διακόψω το ΤΕΒΕ για να κρατήσω την ασφάλιση του δημοσίου.

Το ΤΕΒΕ ΠΡΕΠΕΙ υποχρεωτικά να το διακόψεις. Θα κάνεις διακοπή και στην εφορία [αυτό ίσως να το γλυτώσεις]

2) Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κρατήσω το μπλοκάκι των αποδείξεων
α) Αφού αναλάβεις υπηρεσία θα κάνεις στο ΠΥΣΔΕ που ανήκεις αίτηση "άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή" (θα σου ζητήσουν μια βεβαίωση από τον διευθυντή σου).
β) Θα ζητήσεις εξαίρεση από το ΤΕΒΕ
γ) θα κάνεις έναρξη στην εφορία και είσαι έτοιμος!

3) Μπορώ να είμαι εκπαιδευτικός και παράλληλα να κόβω αποδείξεις με μπλοκάκι? Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη.
ΑΝΕΤΑ, αρκεί να είναι ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (όχι εμπορία), να είναι στο γνωστικό σου αντικείμενο (δεν μπορείς να πάρεις άδεια για να δουλεύεις μπάρμαν)


σημ1: Οι 10 ώρες είναι περιορισμός που ισχύει ΜΟΝΟ για ΙΕΚ (βέβαια πολλά ΠΥΣΔΕ δεν το γνωρίζουν όποτε πρέπει να τους πηγαίνεις το νόμο να τον διαβάσουν)

σημ2: Για συνολικό ποσό ανά έτος κάτω από 5.000 δεν χρειάζεται καν έναρξη (αρκεί απόδειξη δαπάνης)

σημ3: Για αμοιβή από ερευνητικά προγράμματα δεν χρειάζεσαι άδεια από την υπηρεσία σου (αλλά επειδή όλοι στο Ελλάντα είναι γκαγκά για καλό και για κακό πάρε την άδεια)

Αν θες κάτι άλλο pm.

Αποσυνδεδεμένος katia1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 11:06:43 πμ »
Εισαι ΤΕΛΕΙΟΣ/Α!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 11:29:38 πμ »

σημ4: Όσο για τον περιορισμό που υπάρχει στις αμοιβές από άλλες πηγές (όχι από την υπηρεσία σου) είναι να μην ξεπερνούν τις αποδοxές του προέδρου του Αρείου Πάγου (> 100.000 το χρόνο)

Αποσυνδεδεμένος katia1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 11:47:32 πμ »

σημ4: Όσο για τον περιορισμό που υπάρχει στις αμοιβές από άλλες πηγές (όχι από την υπηρεσία σου) είναι να μην ξεπερνούν τις αποδοxές του προέδρου του Αρείου Πάγου (> 100.000 το χρόνο)


χαχαχα!
Ευτυχώς που μου το είπες γιατί είμαι στο όριο, θα προσέξω να μην το ξεπεράσω (πλάκα εννοείται ότι κάνω, μην παρεξηγηθώ :P )

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2009, 11:50:20 πμ από katia1983 »

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 11:59:46 πμ »
1) και να διακόψω το ΤΕΒΕ για να κρατήσω την ασφάλιση του δημοσίου.

Το ΤΕΒΕ ΠΡΕΠΕΙ υποχρεωτικά να το διακόψεις. Θα κάνεις διακοπή και στην εφορία [αυτό ίσως να το γλυτώσεις]

2) Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κρατήσω το μπλοκάκι των αποδείξεων
α) Αφού αναλάβεις υπηρεσία θα κάνεις στο ΠΥΣΔΕ που ανήκεις αίτηση "άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή" (θα σου ζητήσουν μια βεβαίωση από τον διευθυντή σου).
β) Θα ζητήσεις εξαίρεση από το ΤΕΒΕ
γ) θα κάνεις έναρξη στην εφορία και είσαι έτοιμος!

3) Μπορώ να είμαι εκπαιδευτικός και παράλληλα να κόβω αποδείξεις με μπλοκάκι? Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη.
ΑΝΕΤΑ, αρκεί να είναι ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (όχι εμπορία), να είναι στο γνωστικό σου αντικείμενο (δεν μπορείς να πάρεις άδεια για να δουλεύεις μπάρμαν)


σημ1: Οι 10 ώρες είναι περιορισμός που ισχύει ΜΟΝΟ για ΙΕΚ (βέβαια πολλά ΠΥΣΔΕ δεν το γνωρίζουν όποτε πρέπει να τους πηγαίνεις το νόμο να τον διαβάσουν)

σημ2: Για συνολικό ποσό ανά έτος κάτω από 5.000 δεν χρειάζεται καν έναρξη (αρκεί απόδειξη δαπάνης)

σημ3: Για αμοιβή από ερευνητικά προγράμματα δεν χρειάζεσαι άδεια από την υπηρεσία σου (αλλά επειδή όλοι στο Ελλάντα είναι γκαγκά για καλό και για κακό πάρε την άδεια)

Αν θες κάτι άλλο pm.



Θα ήσουν ΘΕΟΣ αν μπορούσες να παραθέσεις και τη σχετική νομοθεσία

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 12:36:36 μμ »
Θα γίνω θεός το απόγευμα που θα πάω σπίτι ;)

Αποσυνδεδεμένος mana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 05:50:06 μμ »
Καλησπέρα ,
Να ρωτησω και εγω σχετικα με το ζητημα της ασκησης ελευθεριου εργου και μπλοκ αποδειξεων παροχης υπηρεσιων + εκπαιδευτικού, εγω ειμαι οικονομολογος και ρωτω αν μπορω να κανω εναρξη στην εφορια ως λογιστρια και να παρακολουθω τα λογιστικα καποιων μικρων εταιρειων στο σπιτι μου το απογευμα, μπορω???  jitsop απο οτι διαβασα εχεις γνωση του θεματος αν μπορεις διαφωτισε με...σχετικα με το εαν ειναι νομιμο αυτο που ζηταω και τι περιορισμους εχω, πρεπει καθε χρονο ή νωριτερα να παιρνω αδεια απο ΠΥΣΔΕ για να ασκω εργο λογιστή και να κοβω αποδειξεις??? επισης πρεπει να κοβω μεχρι ενος ποσου αποδειξείς? εχω καποιο προβλημα με αυτο. επιπλεον αυτη η αδεια που δινεται απο το ΠΥΣΔΕ δινεται ευκολα ως συνεπεια του Νομου ή πρεπει να εχεις μπαρμπα στην Κορονη??

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 09:07:58 μμ »
1) εγω ειμαι οικονομολογος και ρωτω αν μπορω να κανω εναρξη στην εφορια ως λογιστρια και να παρακολουθω τα λογιστικα καποιων μικρων εταιρειων στο σπιτι μου το απογευμα, μπορω???
Υπάρχουν περιπτώσεις όπου αν έχεις διοριστεί και έχεις καταθέσει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για το διορισμό δεν επιτρέπεται να τη χρησιμοποιήσεις για να εργάζεσαι εκτός της υπηρεσίας σου. Αν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία τότε έχεις πρόβλημα, αλλιώς πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα.

2)  jitsop απο οτι διαβασα εχεις γνωση του θεματος αν μπορεις διαφωτισε με...σχετικα με το εαν ειναι νομιμο αυτο που ζηταω
Το έχω ψάξει πολύ για εμένα προσωπικά, είχα ρωτήσει νομικούς, λογιστές, έφορους κλπ γιατί ήθελα πριν διοριστώ να είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να το κάνω. Επιπλέον μετά από πολλές φορές που έχω ζητήσει την άδεια και μου έχουν συμβεί διάφορα έχω μάθει πλέον που κολλάνε συνήθως οι διαδικασίες και ποιοι νόμοι ισχύουν.

3) τι περιορισμους εχω, πρεπει καθε χρονο ή νωριτερα να παιρνω αδεια απο ΠΥΣΔΕ για να ασκω εργο λογιστή και να κοβω αποδειξεις???
Θα πρέπει στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς να παίρνεις την άδεια. Θα πρέπει να δηλώνεις ρητά συγκεκριμένο έργο ή εργασία πχ τήρηση λογιστικών βιβλίων για επιχειρήσεις.

4) επισης πρεπει να κοβω μεχρι ενος ποσου αποδειξείς?
Χωρίς έναρξη στην εφορία μέχρι 5.000 το χρόνο. Για έσοδα από το δημόσιο δεν πρέπει να ξεπερνάς το μισθό σου, για έσοδα από ιδιώτες λιγότερα από όσα παίρνει ο πρόεδρος του αρείου πάγου (> 100.000)

5) επιπλεον αυτη η αδεια που δινεται απο το ΠΥΣΔΕ δινεται ευκολα ως συνεπεια του Νομου ή πρεπει να εχεις μπαρμπα στην Κορονη??
Δίνεται εύκολα αν καταλάβουν ότι αυτό που θές είναι νόμιμο. Συνήθως μπερδεύονται και δεν καταλαβαίνουν ή δεν ξέρουν τη νομοθεσία και φοβούνται να σου δώσουν την άδεια και σου ζητάνε να την ξανακάνεις αναφέροντας κάποιες λεπτομεριες κλπ. Υπάρχει περίπτωση να σου σπάσουν τα νεύρα και να σε καθυστερήσουν μήνες. Σε κάθε περίπτωση βεβαιώσου ότι αυτό που κάνεις δεν είναι παράνομο και κυνήγα τους.

ΥΓ: Για να ανεβάσω το υλικό που έχω θα πρέπει να το διαμορφώσω και να το βάλω κάπου on-line,  οπότε υπομονή μέχρι τη Δευτέρα.


Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 09:36:16 μμ »


3) Μπορώ να είμαι εκπαιδευτικός και παράλληλα να κόβω αποδείξεις με μπλοκάκι? Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη.
ΑΝΕΤΑ, αρκεί να είναι ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (όχι εμπορία), να είναι στο γνωστικό σου αντικείμενο (δεν μπορείς να πάρεις άδεια για να δουλεύεις μπάρμαν)



παροχή υπηρεσιών στο γνωστικό αντικείμενο σημαίνει ιδιαίτερα μαθήματα.

ή μήπως κάτι μου διαφεύγει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.