*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1557220 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5614 στις: Ιούνιος 22, 2018, 10:47:49 μμ »
Νομίζω κάτι παρόμοιο εστάλη και από άλλα ΙΕΚ. Αυτό είναι καλό και δείχνει ότι δεν πρέπει να κάνουμε πίσω. Και για όλα υπάρχουν λύσεις, ας πάνε μερικές μέρες/εβδομάδες πίσω οι εκδόσεις αποτελεσμάτων και ας πιεστούν να μας πληρώσουν...δεν υπάρχει πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:10 »

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5615 στις: Ιούνιος 22, 2018, 10:57:14 μμ »
Έγγραφο από τον σύνδεσμο διευθυντών ΔΙΕΚ προς την ΓΓΔΒΜ και ΥΠΕΠΘ

Παράθεση
ΘΕΜΑ: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΥΣΧΕΡΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΡΥΘΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ Δ.ΙΕΚ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ 2018Α
Κύριε Υφυπουργέ,
Κύριε Πρόεδρε του ΙΝΕΔΙΒΙΜ
Με το εαρινό εξάμηνο κατάρτισης 2018Α να οδεύει προς την λήξη του, σας ενημερώνουμε ότι η λειτουργία των Δ.ΙΕΚ είναι προβληματική, δεδομένου ότι οι διευθυντές και το προσωπικό των ΙΕΚ γινόμαστε δέκτες παραπόνων και διαμαρτυριών από τους εκπαιδευτές μας. Μόνο οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές πληρώθηκαν τα δεδουλευμένα του προηγουμένου χειμερινού εξαμήνου κατάρτισης 2017Β και όχι σε όλα τα ΙΕΚ, αφού σε 25 ΙΕΚ τουλάχιστον δεν έχουν πληρωθεί κανείς ούτε πιστοποιημένος ούτε απιστοποίητος. Μέσα στις τελικές εξετάσεις, δήλωσαν ότι δεν παραδίδουν βαθμολογίες των τελικών εξετάσεων, ως ένδειξη διαμαρτυρίας μέχρι να ικανοποιηθούν τα παρακάτω αιτήματά τους τα οποία ήδη σας έχουν κοινοποιήσει.
1.   Να παραλάβουν τις συμβάσεις 2017 Β.
2.   Να υπογράψουν συμβάσεις για το 2018 Α.
3.   Να εξοφληθούν όλοι οι εκπαιδευτές για το 2017 Β.
4.   Να ανακοινωθεί επίσημα η ακριβής ημερομηνία πληρωμής του 2018 Α.
5.   Δεδομένου ότι χωρίς σύμβαση και ένσημα στον ΕΦΚΑ δεν δύνανται να εγγραφούν στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ, από 1ης Ιουλίου 2018 όπως δικαιούνται, θα πρέπει να τακτοποιηθούν όλες οι εκκρεμότητες (ΑΠΔ, βεβαιώσεις λήξης συμβάσεων,
ένσημα κλπ).
 
Υπόψη ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ σύμφωνα με το δελτίο τύπου που εξέδωσε στις 17/05/2018, διαβεβαιώνει τους εκπαιδευτές επί λέξει ότι: «Σε κάθε περίπτωση, οι αποπληρωμές του συνόλου των οφειλόμενων αμοιβών για όλους τους εκπαιδευτές ΔΙΕΚ που αφορούν τόσο στο χειμερινό όσο και στο εαρινό εξάμηνο 2017-18, θα ολοκληρωθούν έως τα μέσα Ιουλίου». Όμως οι εκπαιδευτές, μας δήλωσαν ότι δεν εμπιστεύονται πλέον το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, από τη στιγμή που έληξαν οι συμβάσεις της ομάδας έργου για τα Δ.ΙΕΚ και έτσι δεν υφίσταται καν ομάδα έργου. Περεταίρω η διάταξη που θα έδινε προσωρινά λύση με την αντιμισθία των μη πιστοποιημένων, στο πρόσφατα κατατεθέν νομοσχέδιο, διαπιστώνουμε ότι δεν υπάρχει στο ΦΕΚ, που ψηφίστηκε.
Κύριε Υφυπουργέ, κύριε Πρόεδρε του ΙΝΕΔΙΒΙΜ παρακαλούμε να δώσετε άμεσα λύση, ικανοποιώντας τα παραπάνω δίκαια αιτήματα των εκπαιδευτών, προκειμένου να ομαλοποιηθεί η κατάσταση και να προχωρήσουμε σε αποτελέσματα επίδοσης των καταρτιζομένων και λήξη του εξαμήνου κανονικά, διαφορετικά θα υπάρχει πρόβλημα ακόμη και με τις πρακτικές ασκήσεις των καταρτιζομένων που έχουν προγραμματιστεί να ξεκινήσουν μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων και ενόψει της τουριστικής περιόδου που ήδη έχει ξεκινήσει προ πολλού.

https://drive.google.com/file/d/1ldbZh2yXoToHPtzWeV5em4YCx_1qeBUm/view

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5616 στις: Ιούνιος 22, 2018, 11:01:31 μμ »
Ας τα παρουμε με την σειρα

Παρακαλούμε  όπως  παραδώσετε  στη  Γραμματεία  του  ΙΕΚ  τη  βαθμολογία  των  τελικών  εξετάσεων εαρινού εξαμήνου 2018Α, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον  Κανονισμό Λειτουργίας ΙΕΚ (ΦΕΚ 1807, τ. Β’, 2-7-2014, άρθρο 18 παρ. 12). Η  μη  παράδοση  βαθμολογίας  δεν  επιτρέπει  την  έκδοση  αποτελεσμάτων  επίδοσης  για  το  εξάμηνο 2018Α,
φυσικό επακόλουθο

τη  διενέργεια  επανεξετάσεων  για  τους  σπουδαστές  που  δικαιούνται  να  επανεξεταστούν,
το ποσοστο αυτό ειναι ελάχιστο
καθώς και την έκδοση ΒΕΚ, που είναι απαραίτητη για τη συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ. 
αφορά μονο το Δ' εξάμηνο

Επίσης,  δεν  επιτρέπει  την  έγκριση  έναρξης  πρακτικής  άσκησης  για  τους  σπουδαστές  που ολοκληρώνουν τα εξάμηνα Β’ και εξής,  πολλοί εκ των οποίων έχουν ήδη  συμφωνήσει με εργοδότες για έναρξη την 1η Ιουλίου 2018.
αφορά μονο το Β' εξάμηνο

δεν βλέπω να έχουν αγχωθεί ιδιαίτερα κλασσικη απάντηση απο ΙΕΚ, το θεμα ειναι να απαντησει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και οχι το ΙΕΚ.


Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5617 στις: Ιούνιος 22, 2018, 11:02:57 μμ »
Νομίζω ότι είναι θετικό το έγγραφο που έστειλαν οι διευθυντές των ΙΕΚ στο υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:10 »

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5618 στις: Ιούνιος 22, 2018, 11:15:54 μμ »
Έτσι νομίζω και εγώ να δούμε αν θα βγάλει -που δεν πιστεύω και αν βγάλει θα είναι γενικόλογη- ανακοίνωση το ΙΝΙΔΕΒΙΜ η το Υπουργείο.

Σημασία έχει ότι δημιουργήθηκε θόρυβος και αρκετοί συνάδελφοι δεν παραδίδουν βαθμολογίες.

Αποσυνδεδεμένος GALAZOULIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5619 στις: Ιούνιος 23, 2018, 12:44:33 πμ »

"Επίσης,  δεν  επιτρέπει  την  έγκριση  έναρξης  πρακτικής  άσκησης  για  τους  σπουδαστές  που ολοκληρώνουν τα εξάμηνα Β’ και εξής,  πολλοί εκ των οποίων έχουν ήδη  συμφωνήσει με εργοδότες για έναρξη την 1η Ιουλίου 2018.
αφορά μονο το Β' εξάμηνο"



Γιατί αφορά μόνο το Β; Και οι υπόλοιποι κάνουν πρακτική ...αφού λέει: "Εξάμηνα Β και εξής"
Αν έχουν θέμα το Β' εξαμ. θα έχουν λογικά και το Δ' εξαμ...Έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5620 στις: Ιούνιος 23, 2018, 12:53:31 πμ »
Λέει το Β εξάμηνο γιατί από το Β εξάμηνο και μετά μπορούν να αρχίσουν πρακτική. Σαφώς όμως αφορά και το Δ εξάμηνο για όσους δεν έχουν κάνει, εκτός από όσους έχουν ξεκινήσει και για κάποιο λόγο την έχουν σταματήσει όπως επίσης δεν μπορούν να πάρουν ΒΕΚ για συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ. Αυτό
που τους καίει περισσότερο και το αναφέρουν είναι για τις ειδικότητες που έχουν σχέση με τον τουρισμό, και αρκετά παιδιά έχουν κλείσει πρακτική σε ξενοδοχειακές μονάδες.

Θεωρώ όμως ότι είμαστε στο σωστό δρόμο, για να βγάλουν ανακοίνωση οι διευθυντές αρκετοί συνάδελφοι δεν παραδίδουν βαθμολογία.

Αποσυνδεδεμένος Joseph

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5621 στις: Ιούνιος 23, 2018, 11:30:37 πμ »
Η λύση είναι μάλλον απλή. Ας πληρώσουν στις 27/06.....στις 28/06 παραδίδουμε βαθμολογίες .....και ας δουλέψουν Σάββατο και Κυριακή να τις καταχωρίσουν....ώστε από 01/07 να ξεκινήσουν οι σπουδαστές την πρακτική τους.
Πληρωμή σε άλλη μεταγενέστερη ημερομηνία, μεταθέτει και την έναρξη της πρακτικής.
Την ανακοίνωση στις 17/5 αυτοί την έβγαλαν, όχι εμείς

Αποσυνδεδεμένος papano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5622 στις: Ιούνιος 23, 2018, 12:27:13 μμ »
Αν θέλουν μπορούν να το κάνουν και πριν 2 χρόνια βάλανε έναντι σε λογαριασμούς πριν το Πάσχα, θα μπορούσαν να το κάνουν και τώρα σε ένδειξη καλής θέλησης από ότι φαίνεται όμως δεν υπάρχει διάθεση προς αυτή την κατεύθυνση.

Εμείς έχουμε έτοιμη την βαθμολογία δεν είναι δα και πυρινική φυσική να τα περάσουν. Από πλευράς μόνιμου προσωπικού εδω υπάρχει παρότρυνση να μην παραδώσουμε βαθμολογία.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5623 στις: Ιούνιος 25, 2018, 02:16:59 πμ »


... Τόσο από το γεγονός ότι ... μα επιτέλους , εστάλη έγγραφο από την (οιασδήποτε μορφής..) Ένωση Διευθυντών.... 

... Που , παρεμπιπτόντως , ΜΗΝ το Γενικεύουμε.... Άλλοι διαθέτουν ένα Επαγγελματικό Ορθολογισμό , προσπαθούν να είναι Δίκαιοι στις Αναθέσεις , είναι Εν Δυνάμει Σύμμαχοι , Επίσης Δυνατής Γενικά Συναδελφικής , Αλληλέγγυας Μερίδας Εκπαιδευτών....  Κι άλλοι , "απλά" θά' θελαν να ρυθμίσουν Διακοπές και άδειές τους , με  όλα "ΟΚ" , από 30 Ιούνη...

Τόσο , από την άλλη , ότι το Ι.νε.δι.βι.μ. βρίσκεται σε κατάσταση   Δ Ι Α Λ Υ Σ Η Σ..... 

Μετά βίας έχει το προσωπικό να στείλει... άντε στείλει και , κατά πώς "υποσχέθηκε" Μέσα Ιούλη Καταστάσεις Πληρωμών ... Μόνο όμως δι' "εμάς" τους "Πιστούς" ΙΚΑτζήδες....

... Για ΚΑΝΕΝΑΝ άλλον.....

ΟΙ ΔΕ Συμβάσεις μας .... Εαρινές , πάνε (μαζί με όλα τα συμπαρομαρτούντα.... Ένσημα... ΟΑΕΔ... Τρέχοντα Εφοριακά , για Πολλούς Συναδέλφους που προπληρώνουν Φόρους και... και... και..)

................


Ακόμα και το 20 - 30 % βαθμολογιών να λείπουν ...αμμμ... όχι απλώς ΤΖΟΥΖΕΙ... ΔΕΝ Βγάζουν Δουλειά....


Η Γνώση μου λέει ότι ΠΟΛΥ...ΜΑ ΠΟΛΥ μεγαλύτερο... πάνω από 40 % Συναδέλφων....ίσως Πολύ πιο Συντριπτικό .... κάπου και 80 % , τουλάχιστο στα Δ.ι.ε.κ.  Μεγάλων Πόλεων ΔΕΝ έχει καταθέσει...και ΔΕΝ Θα... 


Χμμμμ.... 

Μια ΠΡΟΣΟΧΗ και Έκκληση , εδώ , Ιδίως προς τους "πιστούς" Συναδέλφους...


ΑΚΟΜΗ κι αν 29 Ιούνη  ... κατά τα κρατούντα στις  Κρατικές πληρωμές μας χώσουν στα Α.Τ.Μ. μας κάποιο Γενναίο Μισθολογικό Γλυφιτζούρι.....   (πιθανότατο...)

Λέω , με ΚΑΚΗ σειρά "αξιολόγησης"... που μάλλον είν' η Αντίθετη....

Ι. ΟΥΤΕ Τότε θα Έχουμε Εξοφληθεί"...

ΙΙ. ΟΥΤΕ Τότε θα μας έχουν έρθει , προς Υπογραφή , Εαρινές Συμβάσεις... Ενώ οι Περισσότεροι ΔΕΝ΄έχουμε Λάβει Ούτε καν τις Φθινοπωρινές....

ΙΙΙΙ. Σημαντικότατο: Υπάρχουν και θα  υπάρχουν Συνάδελφοι... μα "μπλοκάκηδες" ... μα "άπιστοι" ... ΚΑΙ ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ και με άγνωστες Συμβάσεις....


Ε.... Ώσπου να ΛΥΘΟΥΝ Όλα , με Ικανοποιημένους στο Δυνατό Μέτρο Όλους τους Συναδέλφους.... Παράδοση...ΚΑΜΙΑΣ μα ΚΑΜΙΑΣ βαθμολογίας...


..........................


ΤΩΡΑ:

ΔΙΟΤΙ Ένα Μα Βαρύτατης Τάξης Ζήτημα , είν'  τα Παιδιά μας .... Καταρτιζόμενοι...


Ι. Το  Ερώτημα  έναρξης Πρακτικής , αν ΔΕΝ κάνω λάθος , "λύνεται" ήδη από το Βου' Εξάμηνο.... Όπότε για Δ'εξαμηνιωτάκια Νο Πρόμπλεμ.... Στο Βου' Εξάμηνο Είν' Ελάχιστες οι Περιπτώσεις Παιδιών που Θέλουν να ξεκινήσουν Πρακτική , ντάλα Καλοκαίρι.....  ΟΧΙ αμελητέες , όμως...

...Εδώ , όμως Δάσκαλοι Είμαστε , Μιλάμε με τα Παιδιά μας και στην απόλυτη ανάγκη,  ΟΥΔΕΙΣ - ΟΥΔΕΜΙΑ -ΟΥΔΕΝ   θα μας παρεξηγήσει Εάν καταθέσουμε Ατομική Βαθμολογία....

ΙΙ. Το Ίδιο , για Παιδιά μας , τα οποία ίσως... ενδεχομένως... μπορεί... πάνε για Επανεξέταση....


Είμαστε ΔΑΣΚΑΛΟΙ και ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ - ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!.....


Αυτό το "μότο" Δίνει απάντηση στα πάντα... 


Αφτά

Θ._

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2018, 02:20:26 πμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5624 στις: Ιούνιος 25, 2018, 09:57:53 μμ »
Συνάδελφοι, σήμερα με κάλεσαν από ένα από τα ΔΙΕΚ που εργάζομαι να με ρωτήσουν πότε θα παραδώσω βαθμολογία, τους είπα ότι δεν προτίθεμαι να το κάνω και μου απάντησαν ότι για να μη τους ζητήσουν ευθύνες να καταθέσω μια υπεύθυνη δήλωση ή βεβαίωση ότι δεν καταθέτω βαθμολογία. Τους είπα ότι αφού περιμένω μέχρι τέλος της εβδομάδας, οπότε και θα πραγματοποιηθούν κάποιες πληρωμές, θα το πράξω.
Συνέταξα την παρακάτω βεβαίωση, την οποία και σκοπεύω να καταθέσω και να ζητήσω να πρωτοκολληθεί. Θα ήθελα τη γνώμη σας:

"Ο παρακάτω υπογεγραμμένος ......................, εκπαιδευτής του ΔΙΕΚ .......... βεβαιώνω ότι δεν προτίθεμαι να παραδώσω τη βαθμολογία των τελικών εξετάσεων του εαρινού εξαμήνου 2018 Α για τους παρακάτω λόγους:

1)   Διότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, κατά παράβαση της κείμενης νομοθεσίας, έστειλε προς υπογραφή από μέρους μου ετεροχρονισμένα τη σύμβαση του χειμερινού εξαμήνου και δεν έχει παραδώσει υπογεγραμμένο αντίγραφο της σε έμενα, τέσσερεις και πλέον μήνες μετά τη λήξη του 2017 Β’ εξαμήνου

2)   Διότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, κατά παράβαση της κείμενης νομοθεσίας, δεν έχει αποστείλλει προς υπογραφή από εμένα τη σύμβαση του εαρινού εξαμήνου 2018 Α, και δεν έχει επιστρέψει υπογεγραμμένο αντίγραφό της, παρά το γεγονός ότι σε μερικές μέρες λήγει το εξάμηνο

3)   Διότι από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχω πληρωθεί τιμολόγια για το χειμερινό εξάμηνο 2017 Β τα οποία αντιστοιχούν περίπου στο 20% των τιμολογίων που έχω εκδώσει για το ίδιο εξάμηνο. Στα τιμολόγια που δεν έχω πληρωθεί συμπεριλαμβάνονται και το σύνολο των τιμολογίων που έχουν εκδοθεί για το ΔΙΕΚ .........

4)   Διότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν έχει ανακοινώσει πότε σκοπεύει να προβεί σε πληρωμές για τα δεδουλευμένα του εαρινού εξαμήνου 2018 Α.

Επιπλέον δεν παραδίδω βαθμολογίες σε ένδειξη συμπαράστασης προς τους συνάδελφους εκπαιδευτές για τους παρακάτω λόγους:

1)   Διότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, κατά παράβαση της κείμενης νομοθεσίας, δεν έχει καταβάλλει τις νόμιμες εργοδοτικές εισφορές προς το ΙΚΑ για τα 2017 Β και 2018 Α εξάμηνα

2)   Διότι με την μη υπογραφή και παράδοση των υπογεγραμμένων συμβάσεων στους εκπαιδευτές του εαρινού εξαμήνου 2018 Α, τους στερεί τη δυνατότητα να εγγραφούν, όσοι το δικαιούνται,  στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ και να τους καταβληθεί το νόμιμο επίδομα ανεργίας

3)   Διότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, κατά παράβαση της κείμενης νομοθεσίας, δεν έχει ανακοινώσει ακόμα τόσο το χρονικό διάστημα πληρωμής, όσο και το ωρομίσθιο προς τους μη πιστοποιημένους συναδέλφους μου

Τέλος δηλώνω ότι η ενέργεια μου αυτή καθ’ ουδένα τρόπο δε στρέφεται κατά της διεύθυνσης και των απασχολούμενων στη γραμματεία του ΔΙΕΚ .......... με τους οποίους η συνεργασία μας ήταν και παραμένει άψογη και υποδειγματική."

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας


Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5625 στις: Ιούνιος 25, 2018, 11:58:59 μμ »
Κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν από το μόνιμο προσωπικό του ΔΙΕΚ. Η επίσημη άλλωστε εκπροσώπηση των διευθυντών ΔΙΕΚ έχει αποστείλει ήδη απο τις 21/6/2018 το έγγραφο με όλους τους λόγους που δεν παραδίδουν βαθμολογίες οι εκπαιδευτές.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5626 στις: Ιούνιος 26, 2018, 01:17:48 πμ »
Κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν από το μόνιμο προσωπικό του ΔΙΕΚ. Η επίσημη άλλωστε εκπροσώπηση των διευθυντών ΔΙΕΚ έχει αποστείλει ήδη απο τις 21/6/2018 το έγγραφο με όλους τους λόγους που δεν παραδίδουν βαθμολογίες οι εκπαιδευτές.

Συμφωνώ. Κι εγώ θα επικαλεστώ το έγγραφο του συλλόγου των διευθυντών εκτός από εκείνο του ΣΕΔΙΕΚ φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5627 στις: Ιούνιος 26, 2018, 10:44:46 πμ »
Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι ανάγκη να επεκταθείς τόσο πολύ σε μια υπεύθυνη δήλωση, την οποία μάλλον δεν θα την δει κανείς εκτός από το ΔΙΕΚ το οποίο θέλει να διασφαλιστεί σε περίπτωση νομικών κυρώσεων.

Νομίζω ότι θα ήταν σωστό από νομικής άποψης (δεν είμαι δικηγόρος, αλλά αυτό μου φαίνεται σωστό), να αναφέρεις ότι εφόσον δεν έχει υπογραφτεί καμία σύμβαση έργου από κανένα από τα συμβαλλόμενα μέλη (εσένα και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ), δεν έχεις το νόμιμο δικαίωμα να υπογράψεις ως ο εκπαιδευτής που έκανε την εξέταση. Άρα δεν έχεις και καμία νόμιμη υποχρέωση να παραδόσεις την βαθμολογία. ΠΡΟΣΟΧΗ!, αυτό αφορά την βαθμολογία. Τα γραπτά θα πρέπει να τα επιστρέψεις (διορθωμένα ή όχι) εντός 3-4 εργάσιμων ημερών από την στιγμή που τα παρέλαβες (αφού έχεις υπογράψει επίσημο χρεωστικό παραλαβής και είναι ιδιοκτησίας ΙΝΕΔΙΒΙΜ).

Θα μου πεις βέβαια, αν σου ζητήσουν την βαθμολογία ανυπόγραφη, τι θα κάνεις?
Σε αυτήν την περίπτωση, δεν έχω τις γνώσεις να σου απαντήσω, αλλά εγώ θα την παρέδιδα υπογεγραμμένη με κάθε νόμιμη επιφύλαξη (ότι και αν αυτό συνεπάγεται).

Όπως είπα, νομικός δεν είμαι, οπότε αυτά που προτείνω, μπορεί να είναι και χαζομάρες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.