*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1555200 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panoszzzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5712 στις: Ιούλιος 15, 2018, 09:32:27 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:27 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5713 στις: Ιούλιος 15, 2018, 09:48:02 μμ »
Για άλλη μια φορά ξέφυγε το θέμα και χρειάζεται παρέμβαση.

Έχεις απόλυτο δίκιο αν και πρέπει να παραδεχθείς ότι εσύ έθεσες τα θεμέλια αυτά με ένα ειρωνικό σου σχόλιο.
Νομίζω ότι τα μηνύματα περί πιστοποίησης και χρησιμότητάς της ταιριάζουν σε άλλο θέμα και εκεί έχω κι εγώ πολλά και διάφορα να πω. (πολύ σύντομα θα συμφωνήσω κι εγώ ότι αν και η πιστοποίηση δε σε κάνει σίγουρα καλύτερο εκπαιδευτή και με λίγο διάβασμα την περνάς άνετα, θεωρώ ότι εφόσον ο νόμος μάς υποχρέωσε να την έχουμε, θα πρέπει να εφαρμοστεί, αλλιώς νοιώθουμε και λίγο κορόιδα, έτσι δεν είναι;; )...

Από εκεί και πέρα, πάμε σε μερικές ειδήσεις που αφορούν τους "μπλοκάκηδες"....
Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θυμήθηκε την περασμένη εβδομάδα ότι όσοι εκδίδουν ΤΠΥ θα πρέπει να αναγράφουν πάνω σε αυτό αν υπάγονται ή όχι στο άρθρο 39, παρά το γεγονός ότι τέτοια προϋπόθεση δεν υπήρξε στο περασμένο εξάμηνο και παρά το  ότι υπογράψαμε όλοι μας υπεύθυνες δηλώσεις γι αυτό! Αυτό σήμαινε ότι έπρεπε να τρέχαμε από ΙΕΚ σε ΙΕΚ να το συμπληρώσουμε πάνω στα εκδοθέντα ΤΠΥ. Μάλιστα έφτασα στο σημείο να πάω και στο ίδιο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, επειδή από ένα ΙΕΚ είχαν ήδη στείλει τα ΤΠΥ σε αυτό, να ζητήσω να μου βρουν το τιμολόγιο για να το συμπληρώσω!!
Την ίδια μέρα έκοψα για πρώτη φορά πιστωτικό τιμολόγιο για δύο ώρες μια και ένα ΔΙΕΚ είχε κάνει λάθος και μου έβαλε δύο ώρες λιγότερες (το λάθος ήταν του ΔΙΕΚ αλλά προκειμένου να πληρωθώ τέλος Ιουλίου για 2 ώρες είπα να μην το κάνω θέμα!!)... Μιλάμε πάντα για το 2017 Β' γιατί για το εαρινό από τέλη Αυγούστου και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5714 στις: Ιούλιος 15, 2018, 11:13:30 μμ »
Επειδή θεωρώ ότι είμαστε όλοι υπεύθυνοι ενήλικες, θα αρκεστώ μόνο σε μια παρατήρηση και ελπίζω ότι θα γίνει κατανοητή.
Το θέμα των πληρωμών είναι σημαντικό και πρέπει να παραμένει ξεκλείδωτο για να μπορούν να γραφτούν σχετικά πράγματα.
Αν θέλετε να γράψετε κάτι για τις πληρωμές μη πιστοποιημένων εκπαιδευτών ενηλίκων, γράψτε σε άλλα θέματα όπως αυτό https://www.pde.gr/index.php?topic=34255.0

Σε αυτό το τόπικ μπορούν να γίνονται γενικές αναφορές σε ανακοινώσεις για τις πληρωμές όλων (πιστοποιημένων και μη) αλλά δεν χρειάζεται να ανοίγονται εδώ συζητήσεις για την πιστοποίηση. Πολλοί συνάδελφοι μπαίνουν εδώ για να ενημερωθούν για κάτι νέο σε σχέση με τις πληρωμές και βρίσκουν συζητήσεις για την πιστοποίηση. Υπάρχουν αρκετά τόπικ για να συζητήσετε για την πιστοποίηση, τους πιστοποιημένους και τους μη πιστοποιημένους εκπαιδευτές ενηλίκων.

Κάθε μήνυμα που θα κάνει τη συζήτηση να ξεφεύγει από το θέμα θα σβήνεται.


Ευχαριστώ για την κατανόηση. Παρακαλώ σεβαστείτε τους όρους του pde: https://www.pde.gr/index.php?topic=13
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2018, 12:57:20 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος kkgas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2018, 08:05:07 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:27 »

Αποσυνδεδεμένος ThanosX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5716 στις: Ιούλιος 18, 2018, 05:51:36 μμ »
Σήμερα είχαν κούτες με συμβάσεις και απ' ότι είπαν μένει να παν για υπογραφές στα γραφεία. Από την ερχόμενη εβδομάδα περιμένουμε να τις παραλάβουμε από τα ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος Joseph

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5717 στις: Ιούλιος 19, 2018, 09:03:45 πμ »
Υπογραφή σύμβασης 2018Α (πιστοποιημένος)  στις 02/07/2018.....έκδοση ΤΠΥ  με ημερομηνία 30/06 και κατάθεσή του στις 12/07......αποστολή στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ από το ΙΕΚ  στις 13/07..θα είμαι άραγε στις πληρωμές της 27/07?

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5718 στις: Ιούλιος 19, 2018, 10:43:45 πμ »
Υπογραφή σύμβασης 2018Α (πιστοποιημένος)  στις 02/07/2018.....έκδοση ΤΠΥ  με ημερομηνία 30/06 και κατάθεσή του στις 12/07......αποστολή στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ από το ΙΕΚ  στις 13/07..θα είμαι άραγε στις πληρωμές της 27/07?

Να μη σε απογοητεύσω αλλά όχι. Δε νομίζω να προλαβαίνει κανείς να πληρωθεί με ΤΠΥ στις 27/07, με δεδομένο ότι τα τιμολόγια πρέπει να ελεγχθούν πρώτα και ύστερα να προωθηθούν για πληρωμή από το λογιστήριο στην ΕΑΠ. Γύρω στις 13 το πολύ 16/07 θα έστειλαν το αρχείο πληρωμών στην ΕΑΠ για τις πληρωμές της 27/07, οπότε το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να περιλαμβάνεσαι εκεί (όπως κι εγώ, όπου 27/07 περιμένω τις πληρωμές του 2017 Β΄).

Αποσυνδεδεμένος ema2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5719 στις: Ιούλιος 23, 2018, 03:28:40 μμ »
Το σχολικό έτος 2016-2017 εργάστηκα σε ΔΙΕΚ με ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ. Στη συνέχεια διαγράφτηκα από το ΤΣΜΕΔΕ. Φέτος λοιπόν (σχολικό έτος 2017-2018) που προσλήφθηκα και πάλι σε ΔΙΕΚ τους δήλωσα στη Δήλωση Ατομικών Στοιχείων ότι επιθυμώ να εργαστώ ως ωρομίσθια με ΙΚΑ , συμπλήρωσα τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ και το αριθμό μητρώου ΤΣΜΕΔΕ τον άφησα κενό.
Παρόλα αυτά ο Υποδιευθυντής του ΙΕΚ όπου εργάστηκα με καταχώρησε με τον αριθμό μητρώου ΤΣΜΕΔΕ που επιθυμεί να εργαστεί ως ΙΚΑ. Αποτέλεσμα : περάστηκαν ένσημα στο ΤΣΜΕΔΕ από το οποίο έχω ήδη διαγραφεί!!!!!
Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ λέει ευθύνεται το ΙΕΚ και το ΙΕΚ λέει ευθύνεται το ΙΝΕΔΙΒΙΜ!!!!
Καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω; Η απάντηση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Με το συνήγορο του πολίτη έχω ήδη επικοινωνήσει.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5720 στις: Ιούλιος 23, 2018, 03:42:08 μμ »
Το σχολικό έτος 2016-2017 εργάστηκα σε ΔΙΕΚ με ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ. Στη συνέχεια διαγράφτηκα από το ΤΣΜΕΔΕ. Φέτος λοιπόν (σχολικό έτος 2017-2018) που προσλήφθηκα και πάλι σε ΔΙΕΚ τους δήλωσα στη Δήλωση Ατομικών Στοιχείων ότι επιθυμώ να εργαστώ ως ωρομίσθια με ΙΚΑ , συμπλήρωσα τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ και το αριθμό μητρώου ΤΣΜΕΔΕ τον άφησα κενό.
Παρόλα αυτά ο Υποδιευθυντής του ΙΕΚ όπου εργάστηκα με καταχώρησε με τον αριθμό μητρώου ΤΣΜΕΔΕ που επιθυμεί να εργαστεί ως ΙΚΑ. Αποτέλεσμα : περάστηκαν ένσημα στο ΤΣΜΕΔΕ από το οποίο έχω ήδη διαγραφεί!!!!!
Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ λέει ευθύνεται το ΙΕΚ και το ΙΕΚ λέει ευθύνεται το ΙΝΕΔΙΒΙΜ!!!!
Καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω; Η απάντηση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Με το συνήγορο του πολίτη έχω ήδη επικοινωνήσει.

Το ότι ήσουν στο ΤΣΜΕΔΕ σημαίνει ότι εργαζόσουν ως μηχανικός (είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας, είτε ως μισθωτός). Από την στιγμή που διαγράφεσαι από το ΤΣΜΕΔΕ, σημαίνει ότι παύεις να είσαι και μηχανικός, σωστά? Δηλαδή, με την παύση του ΤΣΜΕΔΕ, ξεγράφεσαι και από το ΤΕΕ.
Φέτος, που πήγες να δουλέψεις στο ΙΕΚ ξανά, ως τι πήγες? Για ασφαλισμένος του ΙΚΑ πρέπει να εργάστηκες ως κάτι (ειδικότητα), αλλά όχι μηχανικού, μέλους ΤΕΕ. Αν το έκανες, ή αν δεν διαγράφτηκες από το ΤΕΕ, τότε νομίζω καλά έκαναν και σε έβαλαν σαν ΤΣΜΕΔΕ. Ρώτα στο ΤΣΜΕΔΕ μήπως σου δώσουν κάποια λύση.

Αποσυνδεδεμένος ema2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5721 στις: Ιούλιος 23, 2018, 03:51:43 μμ »
Εργάζομαι ως ΠΕ19 Πληροφορικής. Αλλά και ως ΠΕ 12 να εργαζόμουνα , στην εκπαίδευση δεν απαιτείται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ. Άσε που πλέον με νέο νόμο μπορείς να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να χρειάζεται να διαγραφείς από το ΤΕΕ (ίσως το μοναδικό καλό της κυβέρνησης για τους μηχανικούς). Σε καμία περίπτωση δεν κάνανε καλά από το ΙΕΚ. Απλά ήταν άσχετος ο υποδιευθυντής (αν και μηχανικός και ο ίδιος).
Στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα!!!

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5722 στις: Ιούλιος 24, 2018, 04:52:16 μμ »
Καλησπέρα σας,
εφόσον θα πληρωθούν οι περισσότεροι πιστοποιημένοι συνάδελφοι στις 27/7, αυτό δεν προυποθέτει ότι έχουν γίνει οι Α.Π.Δ για τα ένσημα του εαρινού εξαμήνου; το ρωτάω γιατί έχω κάνει αίτηση για τα ένσημα του εαρινού εδω και 10 μέρες και ακόμα δεν μου στείλανε ...τα χουν στείλει σε κάποιον συνάδελφο που τα ζήτησε, για έκδοση ταμείου ανεργίας;
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pepita

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5723 στις: Ιούλιος 24, 2018, 06:37:23 μμ »
Καλησπέρα.Εγώ εχω κάνει αίτηση για βεβαίωση ενσήμων Μαΐου- Ιουνίου τρεις βδομάδες τώρα και τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5724 στις: Ιούλιος 24, 2018, 07:47:20 μμ »
Καλησπέρα.Εγώ εχω κάνει αίτηση για βεβαίωση ενσήμων Μαΐου- Ιουνίου τρεις βδομάδες τώρα και τίποτα.

Αν δεν γίνει η πληρωμή για τους εν λόγω μήνες δεν μπορεί να ξεκινήσει καν η διαδικασία έκδοσης - βεβαίωσης ενσήμων...

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #5725 στις: Ιούλιος 25, 2018, 12:41:57 μμ »
Αν δεν γίνει η πληρωμή για τους εν λόγω μήνες δεν μπορεί να ξεκινήσει καν η διαδικασία έκδοσης - βεβαίωσης ενσήμων...

Kαλημέρα! μου έστειλαν σήμερα τη βεβαίωση εργοδότη όπου φαίνονται τα ένσημα όλης της χρονιάς, ο ΟΑΕΔ καλύπτεται με αυτό, δεν είναι απαραίτητο να φαινονται στο σύστημα τα ένσημα στο ΙΚΑ..ετσι έκανα και πέρσι..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159605
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.