*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4363890 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1036 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:09:38 μμ »
Αν δεν έχουμε όλες τις επιλογές όπως έκανα κάποιοι νομοί, τότε δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα. Ίσως πρέπει να πιέσουμε το Υπουργείο να βγάλει συγκεντρωτικά αποτελέσματα όλων των νομών. Πραγματικά δεν ξέρω τι νόημα έχει να προσπαθούμε να τα ψάχνουμε μόνοι μας ενώ υπάρχει αυτή η εύκολη λύση, αφού τα έχουν περασμένα συγκεντρωτικά γιατί δεν το κάνουν ναα τελειώνει η αγωνία μας;

Παρόλαυτα η πρώτη επιλογή αποτελεί σχετικά ασφαλές κριτήριο για το που θέλει να πάει κανείς.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:05:59 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1037 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:09:53 μμ »
@ jtsop

η αλήθεια ειναι πως το αρχείο που ανέβασες τις προάλλες πραγματικά φαινεται ως αρχειο "εκ των έσω" - ακόμα και αν πράγματι εσύ το επεξεργάστηκες.
Μάλιστα μας ήρθε και έγγραφο να προσέχουμε τους κωδικους μας και να μην γνωστοποιούμε σε τρίτους τα στοιχεια των συστημάτων του υπουργείου.
Ακομα και αν εσύ δεν έχεις κάποια σχέση με όλο αυτό - και θέλω να πιστεύω πως δεν έχεις - ωστόσο, ξέρεις νομίζω αυτο που λένε για τη γυναίκα του Καίσαρα....
Σε κάθε περιπτωση δεν ειναι κακό κάποιος να συγκεντρώνει στοιχεια και να τα επεξεργάζεται. Αρκεί η επεξεργασία να γινεται με τέτοιους τρόπους που να μην "καρφώνεται" κανείς γιατί μετά προκύπτουν ζητήματα εκεί που δεν το περιμενει κανείς...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1038 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:12:26 μμ »
@ jtsop

η αλήθεια ειναι πως το αρχείο που ανέβασες τις προάλλες πραγματικά φαινεται ως αρχειο "εκ των έσω" - ακόμα και αν πράγματι εσύ το επεξεργάστηκες.
Μάλιστα μας ήρθε και έγγραφο να προσέχουμε τους κωδικους μας και να μην γνωστοποιούμε σε τρίτους τα στοιχεια των συστημάτων του υπουργείου.
Ακομα και αν εσύ δεν έχεις κάποια σχέση με όλο αυτό - και θέλω να πιστεύω πως δεν έχεις - ωστόσο, ξέρεις νομίζω αυτο που λένε για τη γυναίκα του Καίσαρα....
Σε κάθε περιπτωση δεν ειναι κακό κάποιος να συγκεντρώνει στοιχεια και να τα επεξεργάζεται. Αρκεί η επεξεργασία να γινεται με τέτοιους τρόπους που να μην "καρφώνεται" κανείς γιατί μετά προκύπτουν ζητήματα εκεί που δεν το περιμενει κανείς...

Εγώ από την άλλη θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος συνάδελφος άφηνε τα στοιχεία να διαρρεύσουν, γιατί αυτό είναι στο συμφέρον όλων εκτός από των βυσμάτων.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1039 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:14:03 μμ »
Κανονικά θα έπρεπε αυτή την δουλειά να την αναλάβουν οι επιστημονικές και συνδικαλιστικές ενώσεις του κάθε κλάδου.
Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι από αυτούς είναι στρατευμένοι στα συμφέροντα της πολιτικής του υπουργείου, εδώ ούτε φόρουμ δεν βάζουν στις ιστοσελίδες τους, σιγά μην βάλουν wiki και σιγά μην κάτσουν να υπολογίσουν το που θα πάει ο καθένας για να κάνουν οικονομία στις ώρες του κλάδου..... ::)

Οπότε αυτή η δουλειά αναγκαστικά περνά από εμάς , τους απλούς εκπαιδευτικούς. Λοιπόν, κάποιο wiki για να δουλέψουμε πάνω σε αυτό έχει κανείς;

Όταν κάνουμε προσπάθεια να μαζέψουμε στοιχεία από τις διευθύνσεις για τον αριθμό των αιτήσεων τα ακούμε.

Και τώρα φταίμε που  δεν κάνουμε τη σούμα; Ωραίος!

Εγώ προσωπικά για την Αθήνα (Α, Β, Γ, Δ), μπορώ να κάνω μια εκτίμηση γιατί εδώ και κάποια χρόνια παρακολουθώ τις μεταθέσεις και τα μόρια και τώρα που γνωρίζουμε ποιοι έχουν ζητήσει μετάταξη  για την ίδια περιοχή το τοπίο ξεκαθαρίζει κάπως.

Ο άγνωστος Χ θα είναι η αναλογία ΠΕ19/20.

Αν είσαι συνδικαλιστής ή εκπρόσωπος, καλό είναι να μαζέψεις όλες τις αιτήσεις από όλες τις Βθμιες (μαζί με την πρώτη προτίμηση) να τα παρουσιάσεις κάπου συγκεντρωτικά και ενδεχομένως να βγάλεις και ανεπίσημα αποτελέσματα ή να αφήσεις κάποιους άλλους να βγάλουν.
Νομίζω θα το εκτιμήσουν αυτό οι συνάδελφοί σου, και σίγουρα η δημοσιοποίηση από εσένα θα έχει άλλο κύρος.

Είμαι εκπρόσωπος και όχι συνδικαλιστής. Δυστυχώς δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα μόνο με την πρώτη προτίμηση (κάπου δεν υπάρχει ούτε αυτή) και τα Γρεβενά αν δεν κάνω λάθος έβγαλαν  όλες τις προτιμήσεις. Έχουμε τη λίστα με τα μόρια (και την 1η επιλογή)  από όλη την περιφέρεια από τις μεταθέσεις, οπότε μπορούμε να κάνουμε μια συγχώνευση. Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να κάνω τη συγχώνευση των excel που έχουν βγει, αν το κάνει κάποιος και το δημοσιεύσει μπορώ να δουλέψω πάνω σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:05:59 »

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1040 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:14:24 μμ »
 :( Από την Α' Αθήνας δεν βλέπω να τα βγάζουν!!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1041 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:16:14 μμ »
δεν ειναι ακριβώς έτσι trekto  ούτε μπορεί κάποιος για να βολέψει τον πωπό του να αφήνει έκθετους άλλους συναδέλφους του. Τα συστήματα έχουν συγκεκριμένους χρήστες με συγκεκριμένα δικαιώματα - και ουσιαστικά φωτογραφίζεις πρόσωπα αν κάνεις μια τέτοαι διαρροή. Πέραν του ότι είναι πειθαρχικώς ελέγξιμο το ζήτημα, δεν προκύπτει απο κάπου πως μπορείς να διαρρεύσεις στοιχεία αν δεν έχεις τέτοια εντολή απο τους προΪσταμένους σου. Δεν ειναι τα αρχεία "μπάτε σκύλοι αλέστε" .
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kitsmanklei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Παρακαλώ μην μου τα πρήζετε
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1042 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:20:42 μμ »
Ξέρει κανείς αν θα υπάρξει νέος κύκλος μετατάξεων του χρόνου; Πολλά ζητάω, ε; Ρωτάω λίγο καχύποπτα γιατί κάποια σχολεία δεν έχουν δοθεί στη λίστα για τις μετατάξεις, ενώ θα μπορούσαν.
απο οτι φαινεται θα καλυφθουθν ολες οι αιτησεις. Αυτοι που θα μεταταχθουν ομως δεν καλυπτουν ολες τις θεσεις των ΕΑΠ. Ειναι πιθανο να εχουμε και του χρονου μεταταξεις αλλα με αυτο το κρατος δεν μπορεις να βασιστεις σε τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1043 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:29:14 μμ »
@ jtsop

η αλήθεια ειναι πως το αρχείο που ανέβασες τις προάλλες πραγματικά φαινεται ως αρχειο "εκ των έσω" - ακόμα και αν πράγματι εσύ το επεξεργάστηκες.


Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό. Βασικά είχα το αρχείο αυτό από πέρυσι έτοιμο (χωρίς τους κωδικούς των περιοχών), με τις περιοχές που είχαν δημοσιοποιησει οι ΠΔΕ και ο Μπράτης. Όταν προσπάθησα να κάνω match τις περιοχές με τους κωδικούς των αιτήσεων μετάθεσης, είδα ότι δεν ήταν 1 προς 1. Υπέθεσα ότι οι περιοχές είχαν αλλάξει λόγω των συγχωνεύσεων στην ΠΕ και βρήκα τις καινούργιες Περιοχές (απο ΑΒ) και τους κωδικούς των περιοχών από τα αντίστοιχα sites. Για παράδειγμα αν δεις τα σχολεία έχουν χωριστεί σε Α και Β Ανατολικής Αττικής, ενώ η ΠΔΕ Αττικής τα δίνει για όλο το ΠΥΣΠΕ (δεν ξέρω αν μέχρι πέρυσι υπήρχε μόνο Α Ανατολικής). Στη λίστα της ΠΔΕ υπάρχουν τα σχολεία (φαίνεται ο Δήμος) και βλέποντας ποιες περιοχές ανήκουν σε ποιον Καλλικρατικό Δήμο έκανα την κατανομή ανάμεσα σε Α και Β. Προφανώς άλλη φορά θα πρέπει να κάνω πιο πρόχειρη δουλειά για να μην κινδυνεύω να χαρακτηριστώ. Επίσης την κατανομή ανά περιοχή ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, είναι δικιά μου εκτίμηση και βρήκα και λάθη σε αυτά που είχαν βγάλει οι ΠΔΕ.

πχ
1) στην αττική στους ΠΕ19/20 το άθροισμα των θέσεων δεν είναι 190 αλλά 189
2)των ΠΕ07 δεν είναι 39 αλλά 40.
3) στα Ιόνια νησιά ξέχασαν την Κέρκυρα στους ΠΕ19 κ.α.


Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1044 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:31:19 μμ »
δεν ειναι ακριβώς έτσι trekto  ούτε μπορεί κάποιος για να βολέψει τον πωπό του να αφήνει έκθετους άλλους συναδέλφους του. Τα συστήματα έχουν συγκεκριμένους χρήστες με συγκεκριμένα δικαιώματα - και ουσιαστικά φωτογραφίζεις πρόσωπα αν κάνεις μια τέτοαι διαρροή. Πέραν του ότι είναι πειθαρχικώς ελέγξιμο το ζήτημα, δεν προκύπτει απο κάπου πως μπορείς να διαρρεύσεις στοιχεία αν δεν έχεις τέτοια εντολή απο τους προΪσταμένους σου. Δεν ειναι τα αρχεία "μπάτε σκύλοι αλέστε" .

Καταρχήν μπορείς να μας πεις για το τι είναι υποχρεωμένη κάθε Βθμια να αναρτήσει σύμφωνα με τον νόμο;
Από εκεί ξεκινάμε.

Όσον αφορά τις διαρροές, αυτές μπορούν να προκύψουν με διάφορους τρόπους, ειδικά αν τα συστήματα χειρίζονται από πολλούς ή είναι συνδεδεμένα με κάποιο τρόπο σε δίκτυο τοπικό (ή ακόμα χειρότερα ιντερνετ). Και αντίστροφα η ύπαρξη δικτύου ή πολλών διαχειριστών αθωώνει λόγω αμφιβολιών αυτόν που έκανε την διαρροή, ακόμα και αν την έκανε τελικά αυτός.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2013, 05:42:38 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1045 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:36:56 μμ »
απο οτι φαινεται θα καλυφθουθν ολες οι αιτησεις.

Μου φαίνεται δύσκολο να καλυφούν 15 θέσεις στα Δωδεκάνησα αν και μου κάνει εντύπωση ότι 4 από την ΔΙΔΕ Δωδεκανήσου έχουν 1η επιλογή τα Δωδεκάνησα!

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1046 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:39:02 μμ »
δεν ειναι ακριβώς έτσι trekto  ούτε μπορεί κάποιος για να βολέψει τον πωπό του να αφήνει έκθετους άλλους συναδέλφους του. Τα συστήματα έχουν συγκεκριμένους χρήστες με συγκεκριμένα δικαιώματα - και ουσιαστικά φωτογραφίζεις πρόσωπα αν κάνεις μια τέτοαι διαρροή. Πέραν του ότι είναι πειθαρχικώς ελέγξιμο το ζήτημα, δεν προκύπτει απο κάπου πως μπορείς να διαρρεύσεις στοιχεία αν δεν έχεις τέτοια εντολή απο τους προΪσταμένους σου. Δεν ειναι τα αρχεία "μπάτε σκύλοι αλέστε" .

Καταρχήν μπορείς να μας πει για το τι είναι υποχρεωμένη κάθε Βθμια να αναρτήσει σύμφωνα με τον νόμο;
Από εκεί ξεκινάμε.

Όσον αφορά τις διαρροές, αυτές μπορούν να προκύψουν με διάφορους τρόπους, ειδικά αν τα συστήματα είναι συνδεδεμένα με κάποιο τρόπο σε δίκτυο τοπικό ή ακόμα χειρότερα ιντερνετ. Και αντίστροφα η ύπαρξη δικτύου αθωώνει λόγω αμφιβολιών αυτόν που έκανε την διαρροή, ακόμα και αν την έκανε τελικά αυτός.

Δε νομίζω κανείς να θέλει να φτάσει στα δικαστήρια επειδή μάλλον θα αθωωθεί. Θα είχες δίκιο να ζητάς τη δημοσίευση της λίστας από το υπουργείο και όχι να ζητάς από κάποιον να παρανομήσει.

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1047 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:39:44 μμ »
Αν οι δευτεροβάθμιες δεν ανακοινώσουν ούτε αύριο τι μπορούμε να κάνουμε; Είναι σημαντικό να ξέρουμε ΟΛΑ τα δεδομένα μέχρι να λήξουν οι ανακλήσεις.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1048 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:45:24 μμ »
jtsop όπως σου έγραψα ήδη θέλω να πιστεύω ότι είσαι ειλικρινής. Το ότι όμως ανακοινώνεται ένα αρχείο που ειναι πανομοιότυπο των εγγραφών του συστήματος ακομα και στην λεπτομέρεια πχ Θεσσαλονίκης Β ( Π.Ε) αντί για το πιο κοινότυπο των "κοινών θνητών" Β' Θεσσαλονίκης δεν μπορεί παρά να εγείρει υποψίες.
Εύγε σου που έκανες όλη αυτή την λεπτομερή εργασία όπως μας την περιγράφεις. Ωστόσο, ξαναγράφω, μια άλφα αναστάτωση υπήρξε - όπερ και λάβαμε σχετικό έγγραφο για προσοχή στην χρήση των κωδικών μας.

trekto η κάθε δ/θμα αναρτά την αναφορά που βγαίνει αυτόματα απο το σύστημα. Απο εκεί και πέρα επεξεργαζόμαστε στοιχεια που άπτονται των προσωπικών δεδομένων ( πχ ειδικές κατηγορίες ) και όσα δεν ειναι υποχρεωτικό να τα αναρτήσουμε. Πχ στις μεταθέσεις αναρτούμε ως και την πρώτη προτιμηση καθώς αυτή μοριοδοτείται. Δεν προκυπτει υποχρέωσή μας να αναρτήσουμε όλες τις προτιμήσεις ομως.
Για τις αιτήσεις μετάταξης δεν είναι υποχρεωτικό να αναρτήσουμε την πρώτη προτίμηση - καθώς αυτή δεν μοριοδοτείται - αν και οι περισσότερες ΔΔΕ το κάναμε ( μάλλον απο κεκτημένη ταχύτητα ομολογώ καθώς πρώτη φορά αναρτώνται μόρια μετατάξεων).  Το πρέπον πάντως είναι να μην αναρτηθεί η πρώτη προτίμηση εφόσον δεν μοριοδοτείται - χωρις αυτό να σημαινει πως όπου αναρτήθηκε αντίκειται σε κάποια σχετική νομοθεσία.

Τώρα για το τι και αν αθωώνει τον διαρρέοντα η χρήση του διαδικτύου ειναι μεγάλη κουβέντα και μάλλον άσχετη με το θέμα του νήματος.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1049 στις: Απρίλιος 15, 2013, 05:47:42 μμ »
δεν ειναι ακριβώς έτσι trekto  ούτε μπορεί κάποιος για να βολέψει τον πωπό του να αφήνει έκθετους άλλους συναδέλφους του. Τα συστήματα έχουν συγκεκριμένους χρήστες με συγκεκριμένα δικαιώματα - και ουσιαστικά φωτογραφίζεις πρόσωπα αν κάνεις μια τέτοαι διαρροή. Πέραν του ότι είναι πειθαρχικώς ελέγξιμο το ζήτημα, δεν προκύπτει απο κάπου πως μπορείς να διαρρεύσεις στοιχεία αν δεν έχεις τέτοια εντολή απο τους προΪσταμένους σου. Δεν ειναι τα αρχεία "μπάτε σκύλοι αλέστε" .

Καταρχήν μπορείς να μας πει για το τι είναι υποχρεωμένη κάθε Βθμια να αναρτήσει σύμφωνα με τον νόμο;
Από εκεί ξεκινάμε.

Όσον αφορά τις διαρροές, αυτές μπορούν να προκύψουν με διάφορους τρόπους, ειδικά αν τα συστήματα είναι συνδεδεμένα με κάποιο τρόπο σε δίκτυο τοπικό ή ακόμα χειρότερα ιντερνετ. Και αντίστροφα η ύπαρξη δικτύου αθωώνει λόγω αμφιβολιών αυτόν που έκανε την διαρροή, ακόμα και αν την έκανε τελικά αυτός.

Δε νομίζω κανείς να θέλει να φτάσει στα δικαστήρια επειδή μάλλον θα αθωωθεί. Θα είχες δίκιο να ζητάς τη δημοσίευση της λίστας από το υπουργείο και όχι να ζητάς από κάποιον να παρανομήσει.

Για να δούμε αν θα φτάσει στα δικαστήρια ή όχι, πρέπει πρώτα να δούμε αν ο νόμος θεωρεί αυτά τα στοιχεία απόρρητα ή όχι.
Επίσης είναι πειθαρχικό παράπτωμα, άρα δεν οδηγεί λογικά στα δικαστήρια. Οπότε πρέπει να δούμε τι ποινές επισύρει αυτό το παράπτωμα, γιατί αν είναι απλά επίπληξη, σιγά τα ωά.

Οτιδήποτε πράξη κάνεις, πρέπει πριν να γνωρίζεις τόσο την τιμωρία σου όσο και την πιθανότητα να σε πιάσουν. Αν δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα ή αν η ποινή είναι μικρή, τότε αξίζει να παρανομήσεις για κάτι δίκαιο, αυτό άλλωστε σε καθιστά άνθρωπο και όχι απλό γρανάζι του συστήματος.

http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161191
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.