*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4357663 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10402 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:04:11 μμ »
Η παρανομία όμως θα αποδειχτεί μετά από 3-4 χρόνια στα δικαστήρια και αν. Προσωπικά εκτιμώ πως οι μόνοι που έχουν ελπίδες για δικαστική δικαίωση είναι όσοι έκαναν αίτηση για τις εθελοντικές μετατάξεις. Όσοι δεν ικανοποιήθηκαν από τις υποχρεωτικές δεν έχουν καμία ελπίδα δικαίωσης. Μιλάμε για μια διαδικασία, στην οποία δεν υπήρχε επίσημη εγκύκλιος που ορίζει πως θα γίνει η επιλογή των μεταταγέντων. Η αστεία εκείνη εγκύκλιος και το άρθρο στο Ν. 4173 (αν θυμάμαι καλά) δίνανε υπερεξουσίες στον υπουργό και απλά ορίζανε με ποια κριτήρια φτιάχνεται ο πίνακας. Η προτεραιότητα της επιλογής δόθηκε προς τα έξω με non paper και ερωτοαπαντήσεις του υπουργού σε ανώνυμο δημοσιογράφο.

Σε τι θα κάνουν ένσταση; Από τη στιγμή που δεν υπάρχει και κάποιος που μετατάχθηκε με το ζόρι (θα είχε έννομο συμφέρον να ζητήσει ακύρωση της διαδικασίας) δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να θεμελιώσει έννομο συμφέρον κατά της διαδικασίας. Μόνο όσοι είχαν κάνει αίτηση στις εθελοντικές, μπορούν κατά την ταπεινή μου γνώμη να διεκδικήσουν να μην τοποθετηθεί οργανικά κανείς στις οργανικές που είχαν προκηρυχθεί για τις δικές τους μετατάξεις και να πραγματοποιηθούν οι δικές τους μετατάξεις.

Ευχαριστώ που το εξέφρασες διαφορετικά από μένα αλλά αυτό είναι το νόημα. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο ακυρώθηκαν οι εθελοντικές (στις οποίες είχα κάνει αίτηση) και το ΦΕΚ της 20ης Ιουνίου πήγε άπατο. Σαφέστατα οι υποχρεωτικές ήταν στην παρανομία από την αρχή ως το τέλος. Άντε όμως τώρα να βγει άκρη τη στιγμή που με αυτήν την ιστορία χιλιάδες εκπ/κοί βρέθηκαν από την εσχατιά (με μόρια άνω των 100) στα σπίτια τους και άλλοι που είτε δεν συμμετείχαν (όπως εγώ) είτε συμμετείχαν αλλά μάλλον δεν είχαν όλοι το κατάλληλο σπρώξιμο (γιατί για ξεκάρφωμα έγιναν και πολλές μετατάξεις βάσει μορίων) δεν κατάφεραν το παραμικρό.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10403 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:12:55 μμ »
Αυτο που εσυ ονομαζεις μια απλη εγκυκλιος που δεν εφαρμοστηκε,ειναι νομος του κρατους φιλε μου.Και οχι μονο ειναι νομος του κρατους που δεν εχει ακυρωθει,αλλα ηταν και η ΣΥΣΤΑΣΗ ΝΕΩΝ ΚΛΑΔΩΝ.Τουλάχστον οσον αφορα τους νεους κλαδους στην α/θμια,δηλαδη θεατρολογιας,καλλιτεχνικων,γερμανικων,γαλλικης και πληροφορικης..οι κλαδοι που δεν προυπηρχαν δηλαδη στην α/θμια.Οι υποχρεωτικες μεταταξεις ,ξαναλεω..εστω για αυτους τους νεους κλαδους,ειναι μια διαδικασια περα για περα παρανομη.,Ολοι αυτοι που μεταταχτηκαν υποχρεωτικα βρισκονται στον αερα.Διοτι εκτος των αλλων εχουν μεταταχθει καπου,που ΔΕΝ εχει γινει η συσταση αυτων των κλαδων.Η συσταση θα γινοταν με τις εθελοντικες της συγκεκριμενης εγκυκλιου,η οποια ΔΕΝ εγινε.Δεν ηταν μια απλη εγκυκλιος εθελοντικης μεταταξης ηταν η εγκυκλιος που συστηνε αυτους τους κλαδους στην α/θμια.Και δενε γινε.
Και επισης εκεινες οι εθελοπντικες διεκδικουσαν συγκεκριμενες οργανικες θεσεις.Συγκεκριμενα σχολεια.Κανεις που δεν συμμετειχε σε αυτες ,δεν μπορει να τις παρει οργανικα.Για αυτο και δεν δινουν καμια οργανικη θεση.
Οχι μονο λογω τροικας,αλλα επειδη ΔΕΝ μπορουν να τις δωσουν.Και μην πει κανεις οτι δεν δινουν οργανικες επειδη το απαγορευει η τροικα καθως δεν θελουν νεες οργανικες,διοτι στην μεταταξη ΚΑΙ αυτες των εθελοντικων,με την συσταση αυτης της οργανικης ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,οταν πραγματοποιηθει η μεταταξη δηλαδη,ΚΑΤΑΡΓΗΤΑΙ η παλια τους οργανικη.Το λεει ξεκαθαρα η εγκυκλιος των εθελοντικων.Οποτε δεν τιθεται θεμα παραπανω οργανικων,αλλα στην ουσια απλα μεταφορα ισαριθμων οργανικων απο την β/θμια στην α/θμια.
Σαφεστατα και θα δικαιωθουμε.Για αυτο και δεν μιλαει ΚΑΝΕΝΑΣ απο το υπουργειο για αυτες.Διοτι η φωλια τους ειναι πολυ λερωμενη.

Ακριβώς έτσι! Τα σχολεία ήταν συγκεκριμένα που θα γίνονταν οι οργανικές θέσεις και μάλιστα υπήρχαν ανά οργανική από 3-6 το ανώτερο δημοτικά σχολεία. Εκείνη η εγκύκλιος ήταν νομιμότατη, σαφέστατη, ξεκάθαρη και απόλυτα σωστή!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10404 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:20:33 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 12:07:02 πμ από paralias »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10405 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:21:58 μμ »
Ερώτημα στην ολομέλεια:
Δεν έκανα αίτηση στις υποχρεωτικές.
Παρόλα αυτά βλέπω παρατυπίες σε αυτές.
Κάνω τουμπεκι??

 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2013, 06:25:48 μμ από eidolonen »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10406 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:24:51 μμ »
Υποχρεωτικές μετατάξεις ΠΕ19/20
Α’ Θεσ/νίκης
Πλεόνασμα στη Β/θμια: 62
Θέσεις στη Α/θμια: 30
Καλύφτηκαν όλες στην Α’ φάση των υποχρεωτικών μετατάξεων από το τοπικό ΠΥΣΔΕ. Έρχονται τώρα 8 συνάδελφοι εκτός ΠΥΣΔΕ Ανατ. Θεσ/νίκης και εκτός περιφέρειας (Καστοριά, Λέσβος, Ζάκυνθος, Θεσπρωτία) και παίρνουν θέσεις (και καλά κάνουν) στην Α’ Θεσ/νίκης στην Αθμια. Απλά αναρωτιέμαι, τι έγραψαν στην ένστασή τους; «Γιατί πήρατε τους 30 από το τοπικό ΠΥΣΔΕ και όχι εμάς;» Ποια ήταν η αδικία εναντίον τους; Αφού προηγούνταν όσοι υπηρετούσαν στο οικείο ΠΥΣΔΕ. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
Μάλλον οι 8 είχαν περισσότερα μόρια. Και επειδή δεν υπήρξε σαφής εγκύκλιος των κριτηρίων επιλογής και ο αλγόριθμος έτρεξε εντός περιφέρειας άτυπα κατα κάποιο τρόπο αυτοί επικαλέστηκαν τα μόριά τους και το γεγονός ότι το πυσδε τους τους έδειχνε πλεονάζοντες. Αυτό μπορώ να δω στη γυάλα μου μόνο....

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10407 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:48:06 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 12:06:35 πμ από paralias »

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10408 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:51:38 μμ »
πώς εξηγείται μετάταξη ΠΕ06 σε α Θεσσαλονίκης όταν δν είχε δοθεί κανένα κενο?

Μήπως η γυάλα του eidolonen μπορεί να βοηθήσει;  :)

Καλό βράδυ σε όλους

Αποσυνδεδεμένος esta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10409 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 07:52:39 μμ »
@eidolonen
Την ίδια απορία έχω και εγώ... αλλά μια ένσταση - καταγγελια θα την κάνω!Με ότι στοιχεία έχω... και όποιος μπορεί να βοηθήσει με στοιχεία μου στέλνει σε pm.

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10410 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 08:04:14 μμ »
Μήπως η γυάλα του eidolonen μπορεί να βοηθήσει;  :)

Καλό βράδυ σε όλους

Σύννεφα καλύπτουν τον ορίζοντα......χααααααμ....κάτι εμποδίζει.....βγάλε ένα 100ευρω και κούνα το μπροστά μου.......χαααααμ.....ρίξ' το στο κουτί......κάτι βλέπω......χαααααμ.....τίτλοι τέλους!!! :P

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10411 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 08:15:06 μμ »
...Οι πελάτες φαίνεται πως είναι αρκετοί ακόμα...

...κι έχουν, πάντα, δίκαιο!!!  ;D ;D ;D
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10412 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 08:16:29 μμ »
Παρακαλω πολυ δωστε μου τα φωτα σας.
1) Ξερει κανεις δικηγορο που να ασχολειται με θεματα τετοια στην Αθηνα?
2) Εχουμε 5 εργασιμες απο χθες ή απο την εκδοση του ΦΕΚ?
3) Ποτε βγαινει εγκυκλιος για β' φαση?

Αξιζει να σημειωθει οτι κυριολεκτικα αρρωστησα σημερα μετα το χθεσινοβραδυνο σοκ. Βλακεια μου βεβαια δε λεω, αλλα για μενα ηταν η τελευταια ελπιδα.Ειδικα δεδομενου οτι ο νομός μου δε δινει πια πλεονασματα...Υπουργειο Εξοντωσης Εκπαιδευτικων...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10413 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 08:37:07 μμ »
Ευχαριστώ που το εξέφρασες διαφορετικά από μένα αλλά αυτό είναι το νόημα. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο ακυρώθηκαν οι εθελοντικές (στις οποίες είχα κάνει αίτηση) και το ΦΕΚ της 20ης Ιουνίου πήγε άπατο. Σαφέστατα οι υποχρεωτικές ήταν στην παρανομία από την αρχή ως το τέλος. Άντε όμως τώρα να βγει άκρη τη στιγμή που με αυτήν την ιστορία χιλιάδες εκπ/κοί βρέθηκαν από την εσχατιά (με μόρια άνω των 100) στα σπίτια τους και άλλοι που είτε δεν συμμετείχαν (όπως εγώ) είτε συμμετείχαν αλλά μάλλον δεν είχαν όλοι το κατάλληλο σπρώξιμο (γιατί για ξεκάρφωμα έγιναν και πολλές μετατάξεις βάσει μορίων) δεν κατάφεραν το παραμικρό.

Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς. Είναι απλά τα πράγματα. Συστάθηκε συγκεκριμένος αριθμός οργανικών που αναφέρονταν σε συγκεκριμένα σχολεία. Καθορίστηκε συγκεκριμένη διαδικασία και κριτήρια για την κάλυψη αυτών των θέσεων και κάποιες χιλιάδες συνάδελφοι έκαναν αίτηση. Νομίζω πως είστε οι μόνοι, οι οποίοι μπορείτε νομικά να δικαιωθείτε, γιατί έχετε αρκετά χαρτιά στα χέρια σας. Ο στόχος θα πρέπει να είναι να μην καλυφθούν οι συγκεκριμένες οργανικές στα συγκεκριμένα σχολεία, από όσους μεταταχθήκαμε υποχρεωτικά, αλλά να βγουν τα αποτελέσματα των δικών σας αιτήσεων για τις συγκεκριμένες θέσεις. Το μειονέκτημα σας, είναι οτι πολλοί από όσους είχαν κάνει στις εθελοντικές, πιθανά να μεταταγήκαν με τις υποχρεωτικές, αλλά το πιο σημαντικό μειονέκτημα είναι οτι μέχρι να εκδικαστούν οι προσφυγές, θα έχει υπάρξει τέτοιο τσουνάμι μέτρων στην εκπαίδευση, με απολύσεις, αλλαγές εργασιακών σχέσεων διοικητική ενοποίηση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και γυμνασιακής εκπαίδευσης με την ταμπέλα της διεύθυνσης "υποχρεωτικής" εκπαίδευσης, που δεν ξέρω αν θα έχουν νόημα τα αποτελέσματα, όταν θα δικαιωθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Maira.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10414 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 08:39:02 μμ »
πώς εξηγείται μετάταξη ΠΕ06 σε α Θεσσαλονίκης όταν δν είχε δοθεί κανένα κενο?

Με τον γνωστό τρόπο!!! Είναι ελεεινοί! Εγώ δεν είχα κάνει αίτηση μετάταξης αλλά έχω πάθει πλάκα με αυτά που βλέπω! Αίσχος! Μόνο δικαστικά πρέπει να κινούμαστε πλέον είτε φορά απόσπαση, είτε μετάταξη είτε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο!

Αποσυνδεδεμένος oti-na-nai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #10415 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:00:25 μμ »
Παραθέτω για προβληματισμό την περίπτωση των πληροφορικών στην Αργολίδα:
Αριθμός σχολείων με ΕΑΕΠ: 11
Α' γύρος μετατάξεων:
Πλεονάζοντες Βθμιας:4
Απαιτήσεις Αθμιας σε εκπ/κους: 3
Μετατάσσονται 3 εκπ/κοι του ΠΥΣΔΕ Αργολίδας στις 3 θέσεις εκπ/κων της Αθμιας.
Στις υπόλοιπες 8 θέσεις για τα σχολεία με ΕΑΕΠ, διατίθενται 8 εκπ/κοί από τη Βθμια.

Στη χθεσινή διαπιστωτική πράξη, παρουσιάζεται 1 πλεονάζων πληροφορικός του ΠΥΣΔΕ Αργολίδας και
καμμιά ανάγκη (κενό) στην Αθμια Αργολίδας. Γιατί άραγε;

Επιπρόσθετα όλοι όσοι τοποθετούνται στη Αθμια Αργολίδας, αναλαμβάνουν υπηρεσία με προσωρινή εντολή
του Δντη Εκπαίδευσης. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 653
Σύνολο: 662

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.