*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4333366 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12138 στις: Μάιος 12, 2014, 02:14:13 μμ »
Δικαιωμα ενστασης πανω στην ιδια διαδικασια εχουμε μόνο μια φορα.Αν δεν δικαιωθουμε μετα παμε δικαστικως.Αυτα μου ειπαν επισημα απο δευτεροβαθμια,αυτο σας λεω.Επισης το εχω δει και εγω καπου,αλλα δεν το εχω αποθηκευσει για να σας το δειξει.ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΝΟΜΟς ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΕΝΣΤΑΣΕΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΩΣΕΙς ΣΤΟΥς ΔΗΜΟΣΙΟΥς ΥΠΑΛΛΗΛΟΥς.Για αυτο,καλυτερα να ρωτησετε και να μαθετε σιγουρα για αυτο το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:54 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12139 στις: Ιούνιος 06, 2014, 08:26:04 μμ »
Από Μπράτη: "Ακόμη δεν έχει σταλεί η εγκύκλιος για τα κενά,επειδή ο Υπουργός δεν έχει υπογράψει ακόμη την απόφαση για τις 136 μετατάξεις της βθμιας στην αθμια."

Αυτές οι μετατάξεις τι είναι πάλι; Κι άλλες ενστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12140 στις: Ιούνιος 06, 2014, 08:39:54 μμ »
Από Μπράτη: "Ακόμη δεν έχει σταλεί η εγκύκλιος για τα κενά,επειδή ο Υπουργός δεν έχει υπογράψει ακόμη την απόφαση για τις 136 μετατάξεις της βθμιας στην αθμια."

Αυτές οι μετατάξεις τι είναι πάλι; Κι άλλες ενστάσεις;
Νομίζω ότι είναι μετατάξεις ανθρώπων που είχαν τεθεί σε διαθεσιμότητα αλλά είχαν δεύτερο πτυχίο δασκάλων, ξένων φιλολογιών και θα μεταταχθούν για να μην χάσουν τη δουλειά τους.

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12141 στις: Ιούνιος 07, 2014, 12:12:27 πμ »
Αν είναι αυτές, τότε να γνωρίζετε ότι ομάδα εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας κινήθηκε να τις μπλοκάρει δικαστικά, άρα θα καθυστερήσουν!

Νομίζω ότι είναι μετατάξεις ανθρώπων που είχαν τεθεί σε διαθεσιμότητα αλλά είχαν δεύτερο πτυχίο δασκάλων, ξένων φιλολογιών και θα μεταταχθούν για να μην χάσουν τη δουλειά τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:54 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12142 στις: Ιούνιος 07, 2014, 12:37:57 πμ »
Χρυσές δουλειές οι δικηγόροι επί Αρβανιτόπουλου! Νομίζω ότι θα είναι οι μόνοι που θα τους λείψει, όταν αποχωρήσει!

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12143 στις: Ιούνιος 07, 2014, 07:10:17 πμ »
Αν είναι αυτές, τότε να γνωρίζετε ότι ομάδα εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας κινήθηκε να τις μπλοκάρει δικαστικά, άρα θα καθυστερήσουν!
Καλά είμαστε σοβαροί? Υπάρχει συνάδελφος που θα έκανε τέτοιο πράγμα ;
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12144 στις: Ιούνιος 07, 2014, 11:51:57 πμ »
Τελικά οι μετατάξεις αφορούσαν και διαθεσιμότητες και ενστάσεις για τις υποχρεωτικές...

http://www.pde.gr/index.php?page=7399

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12145 στις: Ιούνιος 07, 2014, 12:14:15 μμ »
Συγχαρητήρια στους συναδέλφους και καλή τοποθέτηση. Πέρασαν χοντρό κανάλι, αλλά τέλος καλό, όλα καλά!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12146 στις: Ιούνιος 07, 2014, 02:22:02 μμ »
Τελικά οι μετατάξεις αφορούσαν και διαθεσιμότητες και ενστάσεις για τις υποχρεωτικές...

http://www.pde.gr/index.php?page=7399
Για τις διαθεσιμοτητες εισαι σιγουρος οτι ισχυει;;Διοτι ειναι παρα πολλοι...ειχαν τοσοι ποιλοι δευτερο πτυχιο;Μαλιστα η συντροιπτικη πλειοψηφια ειναι δασκαλοι και νηπιαγωγοι..

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12147 στις: Ιούνιος 07, 2014, 02:42:06 μμ »
Για τις διαθεσιμοτητες εισαι σιγουρος οτι ισχυει;;Διοτι ειναι παρα πολλοι...ειχαν τοσοι ποιλοι δευτερο πτυχιο;Μαλιστα η συντροιπτικη πλειοψηφια ειναι δασκαλοι και νηπιαγωγοι..

Αν δεις τέλος της σελίδας 5146 και αρχές της σελίδας 5147 θα δεις ότι αφορά εκπαιδευτικούς που ήταν σε διαθεσιμότητα.
Ο Πίνακας 1 είναι κενές οργανικές ενώ στον 2 συστήνονται με την μετάταξη οι οργανικές (μιλάω πάντα για οργανικές διορισμού που κατανέμονται στα οικεία ΠΥΣΠΕ).

ΥΓ. Εγώ να κάνω τώρα ένα σκωπτικό σχόλιο... Καλά ρε παιδιά (χωρίς να μου φταίνε οι εκπαιδευτικοί που έχουν ενεπλακεί σε αυτό μιας και όλα είναι πολιτική απόφαση) πόσο υποχρεωτικές και άμεσες είναι κάποιες μετατάξεις που γίνονται ανακαλούνται και ακυρώνονται σε διάστημα σχεδόν ενός έτους. Δηλαδή σκέψου να ήταν και εθελοντικές
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2014, 02:45:38 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12148 στις: Ιούνιος 07, 2014, 02:44:32 μμ »
Αν δεις τέλος της σελίδας 5146 και αρχές της σελίδας 5147 θα δεις ότι αφορά εκπαιδευτικούς που ήταν σε διαθεσιμότητα.
Ο Πίνακας 1 είναι κενές οργανικές ενώ ο 2 συστήνονται με την μετάταξη οι οργανικές (μιλάω πάντα για οργανικές διορισμού που κατανέμονται στα οικεία ΠΥΣΠΕ).

ΥΓ. Εγώ να κάνω τώρα ένα σκοπτικό σχόλιο... Καλά ρε παιδιά (χωρίς να μου φταίνε οι εκπαιδευτικοί που έχουν ενεπλακεί σε αυτό μιας και όλα πολιτική απόφαση) πόσο υποχρεωτικές και άμεσες είναι κάποιες μετατάξεις που γίνονται ανακαλούνται και ακυρώνονται σε διάστημα σχεδόν ενός έτους. Δηλαδή σκέψου να ήταν και εθελοντικές
Ε ναι..ειπαμε.ηταν απολυτα υποχρεωτικες αυτες οι μεταταξεις για τους περισσοτερους.(Μιλαμε εκλαιγαν οταν πηγαν στον τοπο τους.. ;D

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12149 στις: Ιούνιος 07, 2014, 02:48:45 μμ »
Για την ιστορία πάντως οι 136 του Μπράτη ήταν αυτές που αφορούσαν από διαθεσιμότητα ( 121 ο Πίνακας Α +15 ο Πίνακας Β)

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12150 στις: Ιούνιος 07, 2014, 04:19:10 μμ »
Για τις διαθεσιμοτητες εισαι σιγουρος οτι ισχυει;;Διοτι ειναι παρα πολλοι...ειχαν τοσοι ποιλοι δευτερο πτυχιο;Μαλιστα η συντροιπτικη πλειοψηφια ειναι δασκαλοι και νηπιαγωγοι..

Για την ακρίβεια δεν είναι μόνο αυτοί, οι συνάδελφοί μας σε διαθεσιμότητα με δεύτερο πτυχίο είναι πολύ περισσότεροι. Ένα μέρος αυτών θα μεταταγούν σε άλλες ειδικότητες της Β/θμιας (κάποιοι που έχουν πτυχίο Φιλολογίας, Μαθηματικών, Φυσικής Αγωγής κλπ.) Και βέβαια είναι και οι άτυχοι, που για τη 2η ειδικότητά τους δεν προκηρύχθηκαν θέσεις (π.χ. συνάδελφοι με 2ο πτυχίο στην πληροφορική).

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12151 στις: Ιούνιος 07, 2014, 04:36:57 μμ »
Καταρχας πολυ ευχαριστο το γεγονος οτι αλλοι 136 εκπαιδευτικοι που ταλαιπωρηθηκαν απο το μαρτυριο της διαθεσιμοτητας, επανατοποθετηθηκαν εστω και σε αλλη ειδικοτητα!
Καλη σταδιοδρομια να εχουν!

Προφανως οι πολλοι νηπιαγωγοι πρεπει να εχουν προκυψει απο δευτερα πτυχια των ΠΕ Βρεφονηπιοκομων γιατι οι υπολοιπες ειδικοτητες που μπηκαν σε διαθεσιμοτητα δεν ειχαν καμια σχεση με προσχολικη αγωγη!

Επισης αν θυμαμαι καλα, οι αρχικως προκηρυχθεισες θεσεις για δευτερη ειδικοτητα ηταν 232.
Μαλλον οι περιπου 100 θεσεις εμειναν κενες λογω προτιμησεων περιοχων και ελλειψης δευτερου πτυχιου των ζητουμενων ειδικοτητων.

Παντως για αλλη μια φορα, αναδεικνυονται τα τεραστια κενα σε δασκαλους και νηπιαγωγους....αν συνυπολογισουμε και τη μεριδα του λεοντος των νηπιαγωγων στους διορισμους του Φεβρουαριου....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159864
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.