*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330017 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12292 στις: Αύγουστος 29, 2014, 01:55:15 μμ »
Ακριβώς τα κάνανε κυριολεκτικά σαλάτα και ψάχνουν τρόπους να μαζέψουν το χάλι..  Πιστεύω ότι τα δικαστήρια θα πράξουν σωστά και θα ακυρώσουν όλη την διαδικασία των υποχρεωτικων..

Για να ακυρωθεί η όλη διαδικασία θα πρέπει κάποιος να έχει κινηθεί κατά των υποχρεωτικών μετατάξεων ως διαδικασία και νομίζω ότι αυτό γίνεται στο Συμβούλιο της Επικρατείας και είναι πολύ χρονοβόρο. Δεν γνωρίζω, αν κάποιος το έχει κάνει. Οι άλλες προσφυγές είναι με σκοπό τη δικαίωση του καθενα ατομικά διεκδικώντας μία θέση μετάταξης, δεν ακυρώνονται μ' αυτόν τον τρόπο οι υποχρεωτικές μετατάξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 01:58:02 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος akrvas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12293 στις: Αύγουστος 29, 2014, 02:02:45 μμ »
Οταν κάποιος πήρε μετάθεση σε μια περιοχή και είχε ωρες και οργανική και με το πέρασμα του χρόνου χάνει ωρες και οργανική , ενώ έπαιρνε λίγα μορια σε σχέση με κάποιον άλλον που δε πήρε δυστυχώς μετάθεση , ειναι λογικό να συμπληρώνει ωράριο στην πρωτοβάθμια και εξολοκλήρου μερικές φορές. Δεν μπορει λοιπόν ξαφνικά έστω και νόμιμα οπως λέτε να έρθει καποιος που εχει λογικά μαζέψει πολλα μορια. Ενώ αυτος που είχε πάρει μετάθεση να κινδυνεύει με υποχρεωτική μετακίνηση σε αλλο νομό λόγω έλλειψης ωρών. Και γιατρό λέω ότι ΠΙΣΤΕΥΩ Ο
ότι ήταν δικαιωτερο.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12294 στις: Αύγουστος 29, 2014, 02:10:56 μμ »
Για να ακυρωθεί η όλη διαδικασία θα πρέπει κάποιος να έχει κινηθεί κατά των υποχρεωτικών μετατάξεων ως διαδικασία και νομίζω ότι αυτό γίνεται στο Συμβούλιο της Επικρατείας και είναι πολύ χρονοβόρο. Δεν γνωρίζω, αν κάποιος το έχει κάνει. Οι άλλες προσφυγές είναι με σκοπό τη δικαίωση του καθενα ατομικά διεκδικώντας μία θέση μετάταξης, δεν ακυρώνονται μ' αυτόν τον τρόπο οι υποχρεωτικές μετατάξεις.
Καμία 15αρια καθηγήτριες Γαλλικών από την Αχαΐα..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12295 στις: Αύγουστος 29, 2014, 02:21:04 μμ »
Οταν κάποιος πήρε μετάθεση σε μια περιοχή και είχε ωρες και οργανική και με το πέρασμα του χρόνου χάνει ωρες και οργανική , ενώ έπαιρνε λίγα μορια σε σχέση με κάποιον άλλον που δε πήρε δυστυχώς μετάθεση , ειναι λογικό να συμπληρώνει ωράριο στην πρωτοβάθμια και εξολοκλήρου μερικές φορές. Δεν μπορει λοιπόν ξαφνικά έστω και νόμιμα οπως λέτε να έρθει καποιος που εχει λογικά μαζέψει πολλα μορια. Ενώ αυτος που είχε πάρει μετάθεση να κινδυνεύει με υποχρεωτική μετακίνηση σε αλλο νομό λόγω έλλειψης ωρών. Και γιατρό λέω ότι ΠΙΣΤΕΥΩ Ο
ότι ήταν δικαιωτερο.

Αντίλογος.
Και με αφορά για το σκέλος των μεταθέσεων μιας και είμαι παθόντας.
Οταν παίρνεις μετάθεση την παίρνεις γιατί έχεις τα περισσότερα μόρια σωστά? Αλλαξε κάτι όχι.
Από κει και πέρα εις γνώση σου πρέπει να βρεις το συντομότερο δυνατό οργανική σε σχολείο. Αν δεν βρεις πιθανόν με τον καιρό να σε περάσουν και άλλοι.
Η διάθεση γινόταν σε λειτουργικά κενά που περίσσευαν από τους υπάρχοντες στην αβθμια (πλην των νέων ειδικοτήτων που δεν υπήρχαν).
Η μετάταξη όμως πουθενά στο δημόσιο δεν έχει την έννοια της εγγύτητας. Π.χ. δεν υπάρχει η λογική είμαι σε μια περιοχή σε μια βαθμίδα (ή Φορέα ας πούμε γενικά για το Δημόσιο) και δικαιούμαι μετάταξη κατά προτεραιότητα στην περιοχή μου σε άλλη βαθμίδα (Φορεα). Μπορούν να μπουν κριτήρια εντοπιότητας, συνυπηρέτησης, οικογενειακά, προυπηρεσίας και μορίων συνθηκών διαβίωσης άντε πες και μεταπτυχιακά/διδακτορικά αλλά όχι προτεραιότητα.

ΥΓ. Η μόνη προτεραιότητα που έχει μπει είναι αν είσαι κάτοικος άγονων περιοχών. Πλην όμως εξαιρέσεων (νομίζω να σπουδάζεις στην Ε.Σ.Δ.Δ. ) δεν το κουνάς για 10 χρόνια από την παραμεθόριο που πήγες... Αυτά ας τα βλέπουν και ορισμένοι εκπαιδευτικοί πάντως... με όλη την καλή διάθεση...

 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 02:23:56 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12296 στις: Αύγουστος 29, 2014, 02:22:23 μμ »
Μακάρι, αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι διαδικασία για την ακύρωση της όλης διαδικασίας των υποχρεωτικών; Έχουν πάει στο Συμβούλιο της Επικρατείας; Γιατί και γι' αυτούς που διεκδικούν τις θέσεις από τις εθελοντικές διαδικασία ακύρωσης ονομάζεται, αλλά στο τέλος δίνονται θέσεις μετάταξης μόνο σ' αυτούς που προσέφυγαν, όχι σε όλους όσοι έκαναν αίτηση στις εθελοντικές.

Καμία 15αρια καθηγήτριες Γαλλικών από την Αχαΐα..

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12297 στις: Αύγουστος 29, 2014, 02:47:52 μμ »
Η σύσταση των κλάδων και των οργανικών θέσεων στην α βάθμια δεν είναι όροι ταυτόσημοι. Για να συσταθεί ένας νέος κλάδος απαιτείται αιτιολογική έκθεση και ΦΕΚ. Για τη σύσταση των οργανικών θέσεων, απαιτείται νέα αιτιολογική έκθεση, σαφής προσδιορισμός του αριθμού των οργανικών θέσεων, ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ στα οποία συστήνονται, συμπερίληψη των θέσεων αυτών στο ΟΡΓΑΝΟΓΡΑΜΜΑ των εν λόγω σχολείων και τέλος ΦΕΚ.
Για τις εθελοντικές συστάθηκαν κλάδοι, έγινε πρόταση από τις περιφέρειες για τα σχολεία στα οποία θα συμπεριλαμβάνονταν αλλά ποτέ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ. Αυτό θα συνέβαινε με την ολοκλήρωση της διαδικασίας των εθελοντικών. Αυτός είναι και ο λόγος που όσοι από εμάς των "νέων" ειδικοτήτων κάναμε αίτηση στις πάγιες μετατάξεις απορριφθήκαμε. Διότι ο κλάδος υπάρχει, δεν έχουν οριστεί οι οργανικές σε συγκεκριμένα σχολεία οπότε νοούνται ως μη ούσαι.
Κανεις λαθος.Στην αρχη εγιναν προτασεις απο τις διευθυνσεις για προτεινομενα σχολεια,και στην συνεχεια,αν θυμαμαι καλα ηταν ιουνιος,διοτι ακομα δεν ειχαν κλεισει τα σχολεια...τα σχολεια πλεον εγιναν συγκεκριμενα,OXI ως προταση αλλα ως γεγονος οτι αυτα ηταν τα σχολεια των εθελοντικων,με ΦΕΚ κλπ..και μαλιστα καποια σχολεια ειχαν αλλαξει απο αυτα των προτεινομενων και το ξερω πολυ καλα καθως αλλο εδινε στον νομο που θελω να παω και τελικα αλλο εδωσε για τις εθελοντικες.Μια χαρα ολοκληρωθηκε η διαδικασια ορισμου συγκεκριμενων σχολειων,το μονο που δεν εγινε ειναι η τελικη φαση,δηλαδη να εξεταστουν απο το ΚΥΣΔΕ,καθως προεκυψαν οι υποχρεωτικες.Αυτο ειναι 100/100 σιγουρο .

ΥΓ.quest μου...χαλαρωσε λιγο.Εγω σε καμια περιπτωση δεν εγραψα στο υφος που γραφεις εσυ.Ουτε σε προσβαλλα κατα τον τροπο που εκανες εσυ,και μαλιστα το εχεις ξανακανει αλλα τεσπα.Δεν με ενδιαφερει αυτο.
Οσον αφορα την διαδικασια των μεταταξεων,την ξερω παρα πολυ καλά διοτι ασχοληθηκα υπερβολικα και συνεχεια με αυτο το θεμα περυσσι,διοτι με αφορουσε..κατι που δεν ισχυει για σενα,οποτε λογικο να μην τα ξερεις καλα,αλλα εφοσον δεν τα ξερεις μην το παιζεις ειδημων γιατι παιρνεις κοσμο στο λαιμο σου.Και τις αποσπασεις σαφως δεν τις ξερω καθολου,διοτι ΠΟΤΕ δεν εχω ξανακανει αιτηση αποσπασης,ειναι η πρωτη φορα και καθολου δεν με ενδιαφερει να το παιζω ξερολας οταν πραγματι δεν ξερω κατι.Δεν εχω τετοια κολληματα,ουτε ντρεπομαι να δειξω οτι κατι δεν το ξερω.Επισης ειμαι υπερβολικα υπερηφανη που υπηρετησα την οργανικη μου,σε χωριο νησιου 18 ολοκληρα χρονια,αντιθετα με αλλους που αποσπονται καθε χρονο και δεν εχουν δει καν πως ειναι το χρωμα του χωματος στην επαρχια.
Οταν ομως εχω ασχοληθει με κατι και το ξερω πολυ καλα...σαφως και το λεω.Οπως με τις μεταταξεις.Φιλακια...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 02:54:58 μμ από Γατόπαρδος »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12298 στις: Αύγουστος 29, 2014, 03:07:13 μμ »
Κανεις λαθος.Στην αρχη εγιναν προτασεις απο τις διευθυνσεις για προτεινομενα σχολεια,και στην συνεχεια,αν θυμαμαι καλα ηταν ιουνιος,διοτι ακομα δεν ειχαν κλεισει τα σχολεια...τα σχολεια πλεον εγιναν συγκεκριμενα,OXI ως προταση αλλα ως γεγονος οτι αυτα ηταν τα σχολεια των εθελοντικων,με ΦΕΚ κλπ..και μαλιστα καποια σχολεια ειχαν αλλαξει απο αυτα των προτεινομενων και το ξερω πολυ καλα καθως αλλο εδινε στον νομο που θελω να παω και τελικα αλλο εδωσε για τις εθελοντικες.Μια χαρα ολοκληρωθηκε η διαδικασια ορισμου συγκεκριμενων σχολειων,το μονο που δεν εγινε ειναι η τελικη φαση,δηλαδη να εξεταστουν απο το ΚΥΣΔΕ,καθως προεκυψαν οι εθελοντικες.Αυτο ειναι 100/100 σιγουρο .

ΥΓ.quest μου...χαλαρωσε λιγο.Εγω σε καμια περιπτωση δεν εγραψα στο υφος που γραφεις εσυ.Ουτε σε προσβαλλα κατα τον τροπο που εκανες εσυ,και μαλιστα το εχεις ξανακανει αλλα τεσπα.Δεν με ενδιαφερει αυτο.
Οσον αφορα την διαδικασια των μεταταξεων,την ξερω παρα πολυ καλά διοτι ασχοληθηκα υπερβολικα και συνεχεια με αυτο το θεμα περυσσι,διοτι με αφορουσε..κατι που δεν ισχυει για σενα,οποτε λογικο να μην τα ξερεις καλα,αλλα εφοσον δεν τα ξερεις μην το παιζεις ειδημων γιατι παιρνεις κοσμο στο λαιμο σου.Και τις αποσπασεις σαφως δεν τις ξερω καθολου,διοτι ΠΟΤΕ δεν εχω ξανακανει αιτηση αποσπασης,ειναι η πρωτη φορα και καθολου δεν με ενδιαφερει να το παιζω ξερολας οταν πραγματι δεν ξερω κατι.Δεν εχω τετοια κολληματα,ουτε ντρεπομαι να δειξω οτι κατι δεν το ξερω.Επισης ειμαι υπερβολικα υπερηφανη που υπηρετησα την οργανικη μου,σε χωριο νησιου 18 ολοκληρα χρονια,αντιθετα με αλλους που αποσπονται καθε χρονο και δεν εχουν δει καν πως ειναι το χρωμα του χωματος στην επαρχια.
Οταν ομως εχω ασχοληθει με κατι και το ξερω πολυ καλα...σαφως και το λεω.Οπως με τις μεταταξεις.Φιλακια...

Ωραία τώρα που μιλάς λογικά σου απαντώ.
Δεν παίρνω κανένα στο λαιμό μου.Γράφω την άποψη μου με στοιχεία που ΕΓΩ καταλαβαίνω και δέχομαι διορθώσεις βάσει στοιχείων.
Στο τελευταίο μήνυμα μου πλην της επίθεσης που συμφωνείς και που διαφωνείς? Βάσει στοιχείων όμως διότι εσυ μπορείς να ασχολήθηκες και δεν αμφιβάλλω αλλά δεν μας έχεις παραθέσει τίποτα.
Στο τελευταίο που λες πάντως ναι όντως υπάρχουν οργανικές σε σχολεία και με ΦΕΚ.

http://syllogosmakrygiannis.gr/wp-content/uploads/2013/06/%CE%A4%CE%9F-%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%95%CE%94%CE%A9.pdf

Και αυτό είναι το πιο δυνατό χαρτί που έχετε αυτοί/ες των εθελοντικών μετατάξεων... Αυτά τα σχολεία ΑΠΛΑ όσο έχει παγώσει η διαδικασία σας ανήκουν. Και είναι προς όφελος ΟΛΩΝ που είναι νέες ειδικότητες στην αβθμια ή πρόκειται να γίνουν να ξεπαγώσουν οι όποιες διαδικασίεςκαι των εθελοντικών και των υποχρεωτικών (να δοθούν οργανικές) και αργότερα νέες οργανικές για πάγιες. Οποιος από τους υποχρεωτικά μεταταγμένους δεν το καταλαβαίνει τι σημαίνει να είσαι κάπου χωρίς να έχουν "παράδοθεί " επίσημα σε κανένα στον κλάδο σου οργανικές σε σχολεία μάλλον δεν βλέπει πέρα από την μύτη του (κατά την άποψη μου πάντα).



Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12299 στις: Αύγουστος 29, 2014, 03:37:54 μμ »
Ωραία τώρα που μιλάς λογικά σου απαντώ.
Δεν παίρνω κανένα στο λαιμό μου.Γράφω την άποψη μου με στοιχεία που ΕΓΩ καταλαβαίνω και δέχομαι διορθώσεις βάσει στοιχείων.
Στο τελευταίο μήνυμα μου πλην της επίθεσης που συμφωνείς και που διαφωνείς? Βάσει στοιχείων όμως διότι εσυ μπορείς να ασχολήθηκες και δεν αμφιβάλλω αλλά δεν μας έχεις παραθέσει τίποτα.
Στο τελευταίο που λες πάντως ναι όντως υπάρχουν οργανικές σε σχολεία και με ΦΕΚ.

http://syllogosmakrygiannis.gr/wp-content/uploads/2013/06/%CE%A4%CE%9F-%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%95%CE%94%CE%A9.pdf

Και αυτό είναι το πιο δυνατό χαρτί που έχετε αυτοί/ες των εθελοντικών μετατάξεων... Αυτά τα σχολεία ΑΠΛΑ όσο έχει παγώσει η διαδικασία σας ανήκουν. Και είναι προς όφελος ΟΛΩΝ που είναι νέες ειδικότητες στην αβθμια ή πρόκειται να γίνουν να ξεπαγώσουν οι όποιες διαδικασίεςκαι των εθελοντικών και των υποχρεωτικών (να δοθούν οργανικές) και αργότερα νέες οργανικές για πάγιες. Οποιος από τους υποχρεωτικά μεταταγμένους δεν το καταλαβαίνει τι σημαίνει να είσαι κάπου χωρίς να έχουν "παράδοθεί " επίσημα σε κανένα στον κλάδο σου οργανικές σε σχολεία μάλλον δεν βλέπει πέρα από την μύτη του (κατά την άποψη μου πάντα).

Σε αυτα...
Παράθεση
α) Ο Κλάδος των ΠΕ5,7,8, 18.41, 19,20 και 32 συστήθηκε με το ΦΕΚ α(αυτό που δημοσιεύτηκε βάσει της Αρ.Πρωτ.50200/Δ1/04-05-2012/ΥΠΔΒΜΘ που σου έδωσα δυο σελίδες πριν. Με αυτή την απόφαση δημιουργηθηκαν και οι θέσεις.
β) Με τις εθελοντικές μετατάξεις σας δόθηκε το δικαίωμα να κάνετε αιτήσεις για αυτές τις θέσεις που προανέφερα. Οκ ως έδω?
γ) Μετά τις αιτήσεις σας βγήκε μια απόφαση που αυτές τις θέσεις τις έκανε συγκεκριμένες (νομίζω του Παπαθεοδώρου ήταν και δημοσιεύτηκε ΦΕΚ).

Η διαδικασία αυτή δεν καταργήθηκε αλλά για διάφορους λόγους πάγωσε (που καλό θα ήταν να τους μάθουμε αν και διαβάζοντας αυτό που σου παρέθεσα ίσως να λέει και τον λόγο που πάγωσαν και ποιοι δεν τις ήθελαν αλλά άστο αυτό τώρα πες ότι δεν το είπα.). Από την στιγμή λοιπόν που μια διαδικασία παγώνει και δεν καταργείται αυτές οι θέσεις ανήκουν σε αυτήν την διαδικασία

Πέρσι περίπου τέτοια εποχή βγαίνει μια άλλη διαδικασία υποχρεωτικών μετατάξεων. Για τους κλάδους που έιχαν συσταθέι στην αβθμια έδινε κενά για θέσεις εκπαιδευτικών σε Δ/νσεις. Επίσης για αυτές τις ειδικότητες και για άλλες έδινε κενά για διοικητικές θέσεις (εξού και σου είπα για ΠΕ05 μπορεί να δώσει γεκπαιδευτικό κενό στην αβθμια , για ΠΕ01 μπορεί? όχι γιατί δεν έχει συσταθεί κλάδος.) Αυτοί που μετατάχθηκαν δεν πήραν οργανική θέση σε σχολεία και ούτε ακόμα έχουν. Οπότε μόνο σε λειτουργικά κενά... Μιλάω για όλες τις ειδικότητες νέες και παλιές. Οκ πάλι ως εδώ?

Πάμε τώρα στις ατομικές εθελοντικές ή πάγειες που είναι και το σωστό όπως αναφέρεις. Αυτές μπορούν να γίνουν μόνο για τις παλιές ειδικότητες εφόσον εκεί που ζητάνε υπάρχει κενή οργανική. Στις νέες ειδικότητες δεν υπάρχει αφού πέρα  από τις εθελοντικές που τις έχει παγώσει και δεν μπορεί να τις διεκδικήσει κάποιος (εννοώ αυτές που δημιοτργήθηκαν με την σύσταση των κλάδων) δεν υπάρχουν άλλες που να έχουν συσταθεί... Εδώ πάλι συμφωνούμε ή όχι?
...οχι μονο δεν διαφωνω,αλλα συμφωνω απολυτα,ακριβως ετσι ειναι.
Σε αυτο που διαφωνισα χτες,ηταν στα αρχικα σου ποστ που ελεγες οτι εμεις των νεων κλαδων παγωσαμε και ακομα και αν συστησει οργανικες στους υποχρεωτικα μεταταγμενους...κανενας αλλος δεν μπορει πλεον να παει εκει..και οταν λεω ΕΚΕΙ σαφως δεν εννοω στις δικες τους οργανικες,αλλα στην α/θμια.Αυτο ειναι εντελως παραλογο και δεν στηριζεται πουθενα.Ακριβως αυτο προσπαθουσα να σου εξηγησω χτες.Αν δεις τα χτεσινα σου ποστ τα πρωτα,θα καταλαβεις που ακριβως αναφερομαι.
Αυτο που λεω εγω ειναι οτι οπως τα εχουν κανει τωρα,η συσταση των νεων κλαδων δενε χει γινει,διοτι δεν εβγαλαν την μονη νομιμη διαδικασια που συτσηνε ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ στην α/θμια,ενω οι υποχρεωτικα μεταταγμενοι πηγαιν απλα σε ΚΕΝΕΣ θεσεις ,και ουτε η εγκυκλιος αυτη ηταν συσταση νεων κλαδων,πουθενα δεν υπαρχει κατι τετοιο,οποτε σαφως και δεν δεχονται τωρα τις αιτησεις μας με την παγια διαδικασια.Ομως εμεις οφειλουμε να τις κανουμε :

1ον:Επειδη μπορει κατα τη διαρκεια της χρονιας να δωσει οργανικες στους υποχρεωτικα μεταταγμενους,οποτε πλεον θα υπαρχουν οργανικες των κλαδων μας και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αρνηθει να μεταταξει και αλλους εκ/κους αυτων των ειδικοτητων σε αλλες θεσεις ,οσες απεμειναν απο τους υποχρεωτικα μεταταγμενους,εφοσον υπαρχουν αυτες οι θεσεις..

2ον:Ως μετρο πιεσης για να λυσουν αυτο το προβλημα.Σκεψου οτι αν ΚΑΝΕΝΑΣ καθηγητης αυτων των ειδικοτητων δεν κανει αιτηση μεταταξης,κανενας δεν θα ασχοληθει με αυτο το θεμα.Αντιθετα οσο βλεπουν οτι οι αιτησης μεταταξης αυξανονται,το ιδιο το ΚΥΣΔΕ θα ζητησει να επιλυθει.Διοτι δεν ειναι δυνατον καποιοι να πηγαν εκει...να ειναι νομος του κρατους η συσταση των κλαδων μας και κανενας αλλο ποτέ να μην παει εκει,εκτος απο τους υποχρεωτικα μεταταγμενους.Καταάβαινεις οτι αυτο ειναι εντελως παραλογο.

Οποτε οι λυσεις ειναι 2:Ή θα ολοκληρωσει την διαδικασια των εθελοντικων που ηταν η συσταση των κλαδων μας,που το μονο σημειο που ειχε απομεινει ηταν η αποδεσμευση απο το ΚΥΣΔΕ,δεν εχει ακυρωθει σ εκαμια περιπτωση..ή θα συστησει οργανικες στους υποχρεωτικα μεταταγμενους,οποτε και εμεις οι υπολοιποι πλεον θα μπορουμε να παμε με μεταταξη στην α/θμια.
Εγω επισης συμφωνω σε αυτο που λες ,οτι οι οργανικες των εθελοντικων σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να δωθουν στους υποχρεωτικα μεταταγμενους,ετσι ακριβως ειναι...και δυστυχως παρα πολλοι κατελαβαν λειτουργικα αυτες τις θεσεις,αλλα οπως και να εχει..πρεπει η υποθεση αυτη να προχωρισει.
ΥΓ.Δεν βαζω λινκς γιατι ειναι νεο το λαπτοπ μου,το παλιο τα εφτυσε,οποτε και δεν εχω σε σελιδοδεικτες ολα αυτα που αφορουν τις εθελοντικες,και επισης ειμαι στην περιοχη που πηρα μεταθεση(μεγαλη βλακεια εκανα...αλλα τεσπα),σε ενοικιαζομενο επιπλωμενο,και ειμαι με στικακι τουτεστιν δεν μου φορτωνει με τιποτα το ιντερνετ...θα ηθελα  10 χρονια να ψαξω και να βρω αυτα ΄που σου λεω,να τα φορτωσει και να απαντησω κιολας.Εγω λεω και ευχαριστω που κανει 10 λεπτα να  μου φορτωσει το pde και μπορω και ενημερωνομαι. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 03:51:13 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12300 στις: Αύγουστος 29, 2014, 03:51:38 μμ »
"2:Ή θα ολοκληρωσει την διαδικασια των εθελοντικων που ηταν η συσταση των κλαδων μας,που το μονο σημειο που ειχε απομεινει ηταν η αποδεσμευση απο το ΚΥΣΔΕ,δεν εχει ακυρωθει σ εκαμια περιπτωση..ή θα συστησει οργανικες στους υποχρεωτικα μεταταγμενους,οποτε και εμεις οι υπολοιποι πλεον θα μπορουμε να παμε με μεταταξη στην α/θμια.
Εγω επισης συμφωνω σε αυτο που λες ,οτι οι οργανικες των εθελοντθκων σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να δωθουν στους υποχρεωτικα μεταταγμενους,ετσι ακριβως ειναι...και δυστυχως παρα πολλοι κατελαβαν λειτουργικα αυτες τις θεσεις,αλλα οπως και να εχει..πρεπει η υποθεση αυτη να προχωρισει."


Συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο του Γατόπαρδος και θεωρώ ότι όντως πρέπει να γίνει το επόμενο βήμα!
Οι συνάδελφοι πάντως που έκαναν πέρυσι δήλωση υποχρεωτικής μετ. δεν αισθάνονται καθόλου άνετα. Το μόνο θετικό ήταν ότι πήραν "μετάθεση". Αυτό θεωρώ ότι θα μπαλωθεί με κάποιο τρόπο φέτος αφού τους τοποθετήσουν πάλι γι'αυτή τη χρονιά και δουν κενά και πλεονάσματα (γιατί ναι υπάρχουν και από τα δεύτερα) και μετά θα δουν τι θα κάνουν με τις οργανικές. Ποιος θα πάρει, τι θα πάρει, και ποιοι από αυτούς που έκαναν στις εθελοντικές εκκρεμεί να δικαιωθούν.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12301 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:05:58 μμ »
Λοιπόν ας τα πάρουμε πάλι από την αρχή

Βήμα 1ο : Η σύσταση κλάδου γίνεται με ΦΕΚ όπου δίνει οργνικές θέσεις αριθμό Πανελληνίως. Έγινε. Οι οργανικές θέσεις υφίστανται ανεξαρτήτως τρόπου και χρόνου κάλυψης. Για να καταργηθούν οι οργανικές πρέπει να γίνει νέο ΦΕΚ με κατάργηση ορισμένων θέσεων ή όλων με κατάργηση κλάδου (βλέπε διαθεσιμότητες).
Βήμα 2ο : Οι εκπαιδευτικοί μέσω αιτήσεων (μιας και αποφασίστηκε να καλυφθούν οι παραπάνω θέσεις με μετατάξεις εθελοντικές) καλύπτουν τις οργανικές θέσεις (υπάρχει και ο διορισμός αλλά άστο και αυτό στην άκρη). Οι εκπιαδυετικοί αιτούνται Περιοχές Τοποθέτησης (ας πούμε Δ/νσεις αν και δεν είναι σωστό γιατί οι περιοχές είναι περισσότερες από τις Δ/νσεις αλλά τεσπα.
Βήμα 3ο : Οι οργανικές θέσεις συγκεκριμενοποιούνται είτε σε σχολεία είτε σε ομάδες σχολείων. (Αυτά βάσει των ΦΕΚ που παρέθεσα).

Πάμε τώρα στις υποχρεωτικές... Τι έκανε το τρελό αγόρι? Παράλειπει την δημιουργία οργανικών θέσεων Πανελληνίως. Δημιουργεί ΚΕΝΕΣ (το τονίζω λοιπόν ΚΕΝΕΣ και όχι ΚΕΝΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ) θέσεις (θεωρώ σκόπιμα και ο λόγος μπορεί να φανεί στο μέλλον). Αυτές οι θέσεις οι ΚΕΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ανήκουν σε αυτούς που έκαναν αιτήσεις με αυτήν την "πρωτότυπη" διαδικασία... Οι συγκεκριμένοι λοιπόν αφού δεν έχουν οργανικές θέσεις δεν έχουν δικαιώματα οργανικών (οριστικές τοποθετήσεις και μεταθέσεις).

Για να γίνει πάγια αίτηση και να ικανοποιηθεί πρέπει να υπάρχουν ΚΕΝΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ (οι οποίες να μην εκκρεμεί προγενέστερη διαδικασία που δεν έχει ολοκληρωθεί για να καλυφθούν).

Τώρα όλα τα παραπάνω μπορούν να ανατραπούν με Υπουργικές Αποφάσεις και με Προεδρικά Διατάγματα. Αρα το τι λέμε ισχύει χθες γιατί δεν ξέρω τι υπογράφουν σήμερα...

ΥΓ. Αυτό που με ανησυχεί είναι η τελευταία κινητικότητα για το τι θα γίνει στα Δημοτικά αλλά κυρίως ποιος κρύβεται πίσω από αυτήν την κινητικότητα και ποιες οι επιδιώξεις του. Και δεν μιλάω για δάκτυλο ειδικοτήτων παλιών και νέων, υποχρεωτικών και εθελοντικών. Προσέξτε λοιπόν όσοι λέτε ότι δεν έχει συσταθεί κλάδος. Απλά προσέξτε - τίποτα άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 04:11:18 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12302 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:06:32 μμ »
"2:Ή θα ολοκληρωσει την διαδικασια των εθελοντικων που ηταν η συσταση των κλαδων μας,που το μονο σημειο που ειχε απομεινει ηταν η αποδεσμευση απο το ΚΥΣΔΕ,δεν εχει ακυρωθει σ εκαμια περιπτωση..ή θα συστησει οργανικες στους υποχρεωτικα μεταταγμενους,οποτε και εμεις οι υπολοιποι πλεον θα μπορουμε να παμε με μεταταξη στην α/θμια.
Εγω επισης συμφωνω σε αυτο που λες ,οτι οι οργανικες των εθελοντθκων σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να δωθουν στους υποχρεωτικα μεταταγμενους,ετσι ακριβως ειναι...και δυστυχως παρα πολλοι κατελαβαν λειτουργικα αυτες τις θεσεις,αλλα οπως και να εχει..πρεπει η υποθεση αυτη να προχωρισει."


Συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο του Γατόπαρδος και θεωρώ ότι όντως πρέπει να γίνει το επόμενο βήμα!
Οι συνάδελφοι πάντως που έκαναν πέρυσι δήλωση υποχρεωτικής μετ. δεν αισθάνονται καθόλου άνετα. Το μόνο θετικό ήταν ότι πήραν "μετάθεση". Αυτό θεωρώ ότι θα μπαλωθεί με κάποιο τρόπο φέτος αφού τους τοποθετήσουν πάλι γι'αυτή τη χρονιά και δουν κενά και πλεονάσματα (γιατί ναι υπάρχουν και από τα δεύτερα) και μετά θα δουν τι θα κάνουν με τις οργανικές. Ποιος θα πάρει, τι θα πάρει, και ποιοι από αυτούς που έκαναν στις εθελοντικές εκκρεμεί να δικαιωθούν.
Αισιοδοξο το μηνυμα σου,αλλα εισαι σιγουρη οτι η νεα ηγεσια γνωριζει τις εθελοντικες μεταταξεις,δηλαδη την διαδικασια της συστασης των κλαδων μας και ολες τις παρανομιες που εγιναν με τις υποχρεωτικες;Εγω παω στοιχημα οτι αν βλεπαμε μπροστα μας τον Λοβι..και το επιτελειο του και  τους λεγαμε για εθελοντικες και συσταση των νεων κλαδων....θα μας κοιταζαν σαν εξωγηινους!
Για αυτο λοιπον και εγω προτεινω να μαζευτουμε εμεις των εθελοντικων να συνταξουμε εν κειμενο και να το στειλουμε ΣΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩς..ενημερωνοντας τον για ολα οσα εγιναν περυσσι με αυτο το θεμα,και να του ζηταμε να το επιλυεσει.Αν δεν κινηθουμε ΕΜΕΙΣ δεν νομιζω οτι θα γινει κατι ετσι..

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12303 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:09:13 μμ »
Και οσοι πήραν θέση με τις "υποχρεωτικές" αλλά παράλληλα είχαν κάνει αίτηση και με τις εθελοντικές και είναι αρκετά ψηλά; Θα προχωρήσουν στους επόμενους; Πόσο εκτιμάτε οτι θα χρειαστεί για να ξεκαθαρίσει το τοπίο;

Εμένα η πρωτοβάθμια δε με ενδιαφέρει, απλως περιμένω να δω πως θα επηρεαστουν κενά και πλεονάσματαστα στη Βθμια για αυτές τις ειδικότητες και μελλοντικές μεταθέσεις, λέμε τωρα...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12304 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:12:20 μμ »
Και οσοι πήραν θέση με τις "υποχρεωτικές" αλλά παράλληλα είχαν κάνει αίτηση και με τις εθελοντικές και είναι αρκετά ψηλά; Θα προχωρήσουν στους επόμενους; Πόσο εκτιμάτε οτι θα χρειαστεί για να ξεκαθαρίσει το τοπίο;

Εμένα η πρωτοβάθμια δε με ενδιαφέρει, απλως περιμένω να δω πως θα επηρεαστουν κενά και πλεονάσματαστα στη Βθμια για αυτές τις ειδικότητες και μελλοντικές μεταθέσεις, λέμε τωρα...

Αν ήταν εύκολη η απάντηση δεν θα την τρέναραν στο Υπουργείο...  ;)

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12305 στις: Αύγουστος 29, 2014, 04:14:09 μμ »
Αισιοδοξο το μηνυμα σου,αλλα εισαι σιγουρη οτι η νεα ηγεσια γνωριζει τις εθελοντικες μεταταξεις,δηλαδη την διαδικασια της συστασης των κλαδων μας και ολες τις παρανομιες που εγιναν με τις υποχρεωτικες;Εγω παω στοιχημα οτι αν βλεπαμε μπροστα μας τον Λοβι..και το επιτελειο του και  τους λεγαμε για εθελοντικες και συσταση των νεων κλαδων....θα μας κοιταζαν σαν εξωγηινους!
Για αυτο λοιπον και εγω προτεινω να μαζευτουμε εμεις των εθελοντικων να συνταξουμε εν κειμενο και να το στειλουμε ΣΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩς..ενημερωνοντας τον για ολα οσα εγιναν περυσσι με αυτο το θεμα,και να του ζηταμε να το επιλυεσει.Αν δεν κινηθουμε ΕΜΕΙΣ δεν νομιζω οτι θα γινει κατι ετσι..

Τα ξέρουν και τα παραξέρουν! Γι'αυτό να είσαι 100% σίγουρη.
Και να σου πω και το άλλο;; Κάποιοι (γιατί ε όλο και κάποια ονόματα γνωριζει κανείς στην ειδικότητά του) ενώ πήραν πέρυσι μετάταξη για Αττική-Πειραιά, την 1η Αυγούστου ήταν και μέσα στις αποσπάσεις για ΚΥ. Τυχαίο;

ΥΣ. Δηλαδή ρε μεγάλε, δε φτάνει που  από την εσχατιά ήρθες στον Πειραιά ή στην Αθήνα (με ελάχιστα μόρια! Το τονίζω αυτό γιατί με τις εθελοντικές ακόμη εκεί θα ήσουν, απ' όπου και έφυγες) όπου και ήθελες δηλαδή, δεν σου έφτανε αυτό; Φέτος και υπουργείο;; Αυτό είναι ύβρις! Άσε στην τελική καμμιά θέση κενή και για τους άλλους που έχουν "κολλήσει" στα τάρταρα για δεκαετία.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159803
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.