*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4332478 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15106 στις: Μάιος 16, 2015, 07:56:35 μμ »
βρε περαστικε, γιαυτο εγραψα "πετυχαινε ή του τυχαινε" ....

εσυ ο ιδιος μιλας για βυσμα. πετυχαινε το βυσμα, πιαναν λαχειο (χωρις να κανουν κατι μεμπτο) καποιοι αλλοι. και στις 2 περιπτωσεις σηκωνει ενσταση.

αν εσυ ησουν στη διαθεση και σου ερχονταν 30 με μεταθεση και δεν εκανες ενσταση δεν θα σου εφταιγε κανενας...
αυτα περι σεβασμου δεν τα καταλαβαινω πραγματικα. απο ποτε το να μην μιλας οταν σε @@ ειναι αρετη;
Τότε συνάδελφε να καταργήσουμε το σωματείο, να χωριστούμε σε 100 κομμάτια και να βγάλουμε ο ένας τα μάτια του άλλου. Να ξέρεις ότι αυτή η εξέλιξη είναι επικίνδυνη και για όσους ονειρεύονται μετάταξη στην πρωτοβάθμια....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:54:18 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15107 στις: Μάιος 16, 2015, 07:58:09 μμ »
σε συνομιλια με μπρατη
 δε θεωρει οτι το υπουργειο θα κανει πισω και εκτιμα οτι οι μεταθεσεις θα γινουν ιουνιο

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15108 στις: Μάιος 16, 2015, 08:01:01 μμ »
Ζήτω ο Μπρατης αφου πιστεύετε ακόμα τέτοια άτομα ειστε άξιοι της μοίρας σας

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15109 στις: Μάιος 16, 2015, 08:05:49 μμ »
ο μπρατης εκτιμα οτι δε θα ανακαλεσει το υπουργειο και οι μεταθεσεις ιουνιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:54:18 »

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15110 στις: Μάιος 16, 2015, 08:08:21 μμ »
περαστικε, μην εξισωνεις την αποδοση νομιμοτητας (δηλαδη κανω ενσταση επειδη ειμαι στη διαθεση και πηραν και αλλους με μεταθεση) με το βγαζουμε ο ενας τα ματια του αλλου...
το κρατος εχει νομους και ο πολιτης μπορει αν θελει να ακολουθησει τις νομιμες διαδικασιες και δεν ειναι επικινδυνη εξελιξη. φυσιολογικη εξελιξη ειναι σε κρατος δικαιου. το βγαζω τα ματια του αλλου, καταργω σωματειο και χωριζομαστε σε 100 κομματια μου ακουγεται πολυ δραματικο και δεν θα επρεπε να αποθαρρυνει κανεναν να διεκδικησει ΝΟΜΙΜΑ αυτα που πιστευει οτι δικαιουται.


mariefrance εγραψες:
Δε σας πείραζαν ομως τότε οι παρατυπίες

Προσωπικά αφου ξεκινήσω με προσφυγή για τις μετατάξεις μετα θα κανω και μια βασιζόμενη στην απόφαση του ΣΤΕ στην οποία θα ζητάω να προηγηθεί στους διορισμούς του 2009 γιατι διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ ενώ πολλές με πέρασαν που είχαν μονο προϋπηρεσία

Να καθαρίσει βρε αδερφέ η βρωμια μια που έρχεστε εσείς οι αδιάφθοροι με φορα

προφανως στο ΣτΕ καποιοι προσεφυγαν τοτε με ενστασεις αλλιως δεν θα συνεβαινε τιποτα. οπως και τωρα με τις υποχρεωτικες μεταταξεις.... ο σεβασμος πρεπει να ειναι προς την νομιμοτητα και οχι εκει που παραβιαζεται αυτη.  :-X
και γιαυτο εννοειται πως πρεπει να προσφυγεις σε ενστασεις και δικαστηρια αν νιωθεις αδικημενη απο την εξελιξη αυτη.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15111 στις: Μάιος 16, 2015, 08:13:36 μμ »
εγω υποστηριζω μπρατη και εσυ αρβανιτοπουλο.ο καθενας εχει τους προφανεις λογους του.
παρεπιπτοντως μιας και αναφερεστε σε μεταθεσεις που ηταν βυσμα ο 30ος και επαιρναν και τους παραπανω (αν υποθεσουμε οτι ισχυουν) να πω οτι μου θυμιζει κατι απο γαλλικων στο πυσπε β αθηνας που  μεταταξανε τοσες πολλες που δεν ειχαν τι να τις κανουν.ξερω περιπτωση που δεν εκανε γαλλικα και της δωσανε τις ευελικτες ζωνες ολων των τμηματων και δεν ξερω πως αλλιως συμπληρωνε

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15112 στις: Μάιος 16, 2015, 08:15:18 μμ »
"Παράθεση από: moon στις Σήμερα στις 05:46:01 μμ
Εγώ άφησα οργανική, και παρόλο που κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναπάρω (αν και δεν είναι σίγουρο γιατί ο αριθμός όσων ζητήσουν τώρα μετάταξη θα αυξηθεί), δεν ανέχομαι να παίζει μαζί μου το υπουργείο και να μου λέει είσαι ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΗ."

Δεν σου λέει το Υπουργείο ότι είσαι υπεράριθμη, από μόνη σου, υποβάλλοντας αίτηση για υποχρεωτική μετάταξη αυτοχαρακτηρίστηκες πλεονάζον προσωπικό, δηλαδή υπεράριθμη.

Μα αφού ανακαλούνται όλες οι μετατάξεις ως παράνομες! Πως είναι δυνατόν να είναι παράνομη ή όλη διαδικασία αλλά  η κατάθεση της αίτησης και ο αποχαρακτηρισμός να είναι νόμιμα;  :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15113 στις: Μάιος 16, 2015, 08:20:12 μμ »
περαστικε, μην εξισωνεις την αποδοση νομιμοτητας (δηλαδη κανω ενσταση επειδη ειμαι στη διαθεση και πηραν και αλλους με μεταθεση) με το βγαζουμε ο ενας τα ματια του αλλου...
το κρατος εχει νομους και ο πολιτης μπορει αν θελει να ακολουθησει τις νομιμες διαδικασιες και δεν ειναι επικινδυνη εξελιξη. φυσιολογικη εξελιξη ειναι σε κρατος δικαιου. το βγαζω τα ματια του αλλου, καταργω σωματειο και χωριζομαστε σε 100 κομματια μου ακουγεται πολυ δραματικο και δεν θα επρεπε να αποθαρρυνει κανεναν να διεκδικησει ΝΟΜΙΜΑ αυτα που πιστευει οτι δικαιουται.


mariefrance εγραψες:
προφανως στο ΣτΕ καποιοι προσεφυγαν τοτε με ενστασεις αλλιως δεν θα συνεβαινε τιποτα. οπως και τωρα με τις υποχρεωτικες μεταταξεις.... ο σεβασμος πρεπει να ειναι προς την νομιμοτητα και οχι εκει που παραβιαζεται αυτη.  :-X
και γιαυτο εννοειται πως πρεπει να προσφυγεις σε ενστασεις και δικαστηρια αν νιωθεις αδικημενη απο την εξελιξη αυτη.

Η διαφορά είναι ότι στο κράτος δικαίου αν 100 άτομα μετατάχθηκαν χωρίς να τηρηθεί η διαδικασία, τότε ακυρώνεται η μεταβολή γι' αυτούς και όχι γιαόλους. Εδώ μιλάμε για πολιτικό ρεβανσισμό και κάποιοι πανηγυρίζετε, επειδή σας εξυπηρετεί. Να θυμάστε όμως ότι σε όλα τα θέματα είναι να μην γίνει η αρχή. Αύριο θα έρθουν οι προηγούμενοι και με την ίδια λογική θα τιμωρούν, όσους επωφελήθηκαν από κάποια υπηρεσιακή διαδικασία των σημερινών και αυτός ο φαύλος κύκλος δεν θα τελειώνει ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15114 στις: Μάιος 16, 2015, 08:25:24 μμ »
το μειζον θεμα με τις μεταταξεις ειναι οτι για τις θεσεις που κατελαβαν οι μεταταγμενοι παρακαμφθησαν κοσμος με πιο πολλα μορια (οι αθμιοι στις κοινες ειδικοτητες που αποκλειστηκαν ενω μιλουσαμε για τις θεσεις που σας αρεσει δε σας αρεσει ειχαν προτεραιοτητα διεκδικησης-αυτο λενε οι νομοι)και για τους καινουριους κλαδους παλι παρακαμφθησαν αλλοι βθμιοι με πιο πολλα μορια..το οτι τα ονοματα τα επελεγε ο αρβανιτοπουλος, το οτι εγιναν 7 κυματα μεταταξεων με ικανοποιηση ενστασεων κτλ ειναι το κερασακι..και αφου μιλαμε για 4000 εμβολιμους φανταστειτε ποσοι χιλιαδες θιχτηκαν.τωρα θα αποκατασταθει η αδικια.βεβαια ειστε θυματα γιατι σας εταξαν τον ουρανο με τ αστρα και τωρα σας το πηραν πισω

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15115 στις: Μάιος 16, 2015, 08:27:46 μμ »
το μειζον θεμα με τις μεταταξεις ειναι οτι για τις θεσεις που κατελαβαν οι μεταταγμενοι παρακαμφθησαν κοσμος με πιο πολλα μορια (οι αθμιοι στις κοινες ειδικοτητες που αποκλειστηκαν ενω μιλουσαμε για τις θεσεις που σας αρεσει δε σας αρεσει ειχαν προτεραιοτητα διεκδικησης-αυτο λενε οι νομοι)και για τους καινουριους κλαδους παλι παρακαμφθησαν αλλοι βθμιοι με πιο πολλα μορια..το οτι τα ονοματα τα επελεγε ο αρβανιτοπουλος, το οτι εγιναν 7 κυματα μεταταξεων με ικανοποιηση ενστασεων κτλ ειναι το κερασακι..και αφου μιλαμε για 4000 εμβολιμους φανταστειτε ποσοι χιλιαδες θιχτηκαν.τωρα θα αποκατασταθει η αδικια.βεβαια ειστε θυματα γιατι σας εταξαν τον ουρανο με τ αστρα και τωρα σας το πηραν πισω

Κανείς δεν μας έταξε τίποτα φίλε. Αυτή η καραμέλα που πιπιλάτε ορισμένοι πρέπει να σταματήσει. Άντε, γιατί πολύ λάσπη πέφτει.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 08:31:21 μμ από founes »

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15117 στις: Μάιος 16, 2015, 08:32:21 μμ »
περαστικε, πραγματι θα μπορουσε να γινει ενα καλο ξεκαθαρισμα και να παει ο καθενας στη θεση του.
δλδ,
1) να επιστρεψουν ολοι οι Β/μιοι απο υπαρχουσες ειδικοτητες (πχ ΠΕ11 , ΠΕ06) ωστε να προηγηθουν οι μεταθεσεις των Α/μιων
2) να υποστουν τις προβλεπομενες κυρωσεις οσοι δηλωσαν ψευδη στοιχεια
3) να επιστρεψουν οσοι μεταταχθηκαν με λιγοτερα μορια
και.. ωπ.. για μια στιγμη. με το "προηγουμαι επειδη ανηκω στο ιδιο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ" τι γινεται; ισχυει νομικα; οχι... αλαλουμ....
και.. ωπ.. με το "δεν επιασα την 1η μου επιλογη αλλα την επιασε αλλος που δεν ανηκε στο ιδιο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ? και που επιασα την 2η επιλογη μου ενω επρεπε ισως να την πιασει ενας αλλος..." κοκ....
οι καραμπολες ειναι παρα πολλες.
παραθετω ενα κειμενο που γραφτηκε σε γκρουπ πληροφορικων στο fb και δειχνει το μεγεθος του αλαλουμ και αποδεικνυει γιατι μαλλον δεν μπορει να γινει ξεκαθαρισμα...


"Ποια επανεξέταση ρε παιδιά; Θα μπορούσε να γίνει επανεξέταση αν δεν είχαν γίνει εν τω μεταξύ και καμιά δεκαριά αποφάσεις ανακλήσεων και τροποποιήσεων χωρίς προηγουμένως να υπάρχει καμιά ανακοίνωση ή πρόσκληση γι' αυτές. Πως χάνονταν και δημιουργούνταν τα κενά, κανείς δε ξέρει. Εγώ μέσα στον πανικό και το κλίμα τρομοκρατίας των υποχρεωτικών μεταθέσεων (θυμάστε;;;;) έκανα αίτηση. Πήρα τη μετάταξη, δυστυχώς όχι στη περιοχή που διαμένω, αλλά δικό μου το λάθος. Αμέσως προσπαθώ να την ανακαλέσω. Το τμήμα μετατάξεων μου λέει πως κάτι τέτοιο δε γίνεται, καθότι οι μετατάξεις... υποχρεωτικές. Σε λίγες μέρες, ανακοινώνονται ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ! Στο μεταξύ λόγω αυτής της μετάταξης έχω χάσει μετάταξη σε διοικητική θέση στον τόπο μου. Στην αρχική φάση 27 τα κενά που είχαν οριστεί, μετατάσσονται 25. Σε επόμενη φάση (από που και ως που;) ακόμη ένας. Κάνω ένσταση λοιπόν για την κάλυψη του ενός εναπομείναντος κενού. Απάντηση: με νέα διαπιστωτική πράξη από την αρχική τα κενά δεν είναι πλέον 27 και δεν υπάρχει κενή θέση. Ζητάω τα στοιχεία που είχε στείλει η περιφέρεια. Τίποτα. Γενικόλογη απάντηση που απλά περιέγραφε τη διαδικασία που ήδη ξέραμε. Το τμήμα μετατάξεων δε ξέρει τίποτα. Όλα γίνονται στο γραφείο του Υπουργού! Τελικά μετά από έναν χρόνο καταφέρνω να πάρω την ανάκληση μόνο και μόνο μην προκύψει σε κάποια υπηρεσία κάποια μετάταξη και δεν μπορώ να την διεκδικήσω, μήπως και μαζευτώ με την οικογένειά μου, μετά από 10 χρόνια υπηρεσίας. Ωσπου το αποκορύφωμα. Λίγο πριν τις εκλογές (2 χρόνια μετά δηλαδή) νέες τροποποιήσεις και ω του θαύματος 2 άτομα στο νομό, με κενά που προέκυψαν λόγω ταυτόχρονων τροποποιήσεων. Καμιά ανακοίνωση ότι επίκεινται τροποποιήσεις. Όλα τα παραπάνω τα λέω απλά για να φανεί το μπάχαλο της όλης διαδικασίας και ότι διαδικασία επανεξέτασης είναι πολύ απλά αδύνατη.Το μόνο σίγουρο βέβαια είναι ότι συνάδελφοι που προγραμμάτισαν τη ζωή τους με βάση μια απόφαση του κράτους δε φταίνε σε τίποτα. Και εκεί είναι το μεγάλο κατηγορώ για την ΟΛΜΕ. Δε προστάτεψε τον κόσμο εξαρχής. Αλλά και όταν είδαμε όλοι ότι η διαδικασία εξελισσόταν σε παρωδία πάλι δεν έγινε τίποτα. Προφανώς και αν ήμουν στη θέση των συναδέλφων θα ήμουν έξω φρενών. Όπως έξω φρενών όμως είναι και συνάδελφοι που με πολύ περισσότερα μόρια είδαν να χάνουν θέσεις εξαιτίας μια πλήρους αδιαφανούς διαδικασίας που κράτησε 2 χρόνια! Μεγάλο λάθος που δεν ξεσηκωθήκαμε όλοι για να γίνουν οι μετατάξεις όπως είχαν σχεδιαστεί αρχικά, μέσω eData. Φοβισμένοι όπως ήμαστε και λίγο με τη λογική να αρπάξω την ευκαιρία και άσε το σωστό να πάει στο διάολο (άλλωστε εγώ θα σώσω το σύστημα;) πέσαμε στη παγίδα. Αυτά για να μας γίνουν μάθημα στο ξερό μας το κεφάλι (του δικού μου προεξάρχοντος) που έχει χάσει κάθε ίχνος συλλογικότητας."

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15118 στις: Μάιος 16, 2015, 08:36:56 μμ »
εννοω το υπουργειο σας εταξε, οχι το βυσμα που καποιοι ειχαν..οταν το υπουργειο σου λεει "χρυση μου με 20 μορια ερχεσαι στο ταδε πυσπε" (παιρνω παραδειγμα μιας κυριας που αποσποταν στο μαρουσι 5 χρονια και ειχε 20 μορια και ηρθε σε πυσπε φιλετο) και της το πραγματοποιει οταν οι αλλοι με 100 δεν μπορουν να πανε..
ουτε στα πιο τρελα της ονειρα..αυτο εννοω τους εταξε το υπουργειο τον ουρανο με τ αστρα, λογικο να δεχτουν, ανελπιστο για ελλαδα να το ξηλωσει αντι να το κουκουλωσει αυτο μια κυβερνηση και οδηγηθηκαμε σημερα να βρισκεστε εσεις στη τραγικη θεση που ημασταν εμεις, στα προθυρα εγκεφαλικου

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15119 στις: Μάιος 16, 2015, 08:37:44 μμ »
Άντε και ανακαλούνται οι μετατάξεις, άντε  και εγώ παίρνω τα μέγιστα μόρια του νομού, αυτό δεν αποτελεί παράφορη αδικία για τους συναδέλφους μου στην ΔΔΕ;  Αυτό δεν είναι παράνομο; Η αρχή της ισότητας δεν πάει περίπατο; Οι όψιμοι επαναστάτες της νομιμότητας τι λένε για αυτό;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.