*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330666 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15778 στις: Μάιος 20, 2015, 01:20:43 πμ »
Επειδη καποιοι σκοπιμα και συστηματικα παραπληροφορουν συναδελφους και προσπαθουν να εκφοβισουν με απολυσεις να τους θυμησω οτι δεν γινεται συμφωνα με αποφαση του ΣΤΕ να καταργηθει οριζοντια ενας κλαδος για να γινουν απολυσεις.
Αν για παραδειγμα το Υποπαιθ θελει να κοψει 1000 θεσεις ΠΕ06 αυτο θα γινει με αξιολογικη διαδικασια και οι τελευταιοι 1000 στη μοριοδοτηση απο τα κριτηρια που θα τεθουν θα απολυθουν. Δε σωζει κανεναν καμια οργανικη ή οριστικη θεση σε σχολειο αν θελουν να κανουν τετοια πραγματα. Οποιος σπερνει ανεμους ,θεριζει θυελλες....
Βεβαια στην παρουσα στιγμη κατι τετοιο δεν παιζει με τιποτα.

Συνάδελφε δυστυχώς τζάμπα ξοδεύεις την φαιά σου ουσία. Κάποιες Κορίνες θα συνεχίσουν να τρολάρουν και κάποιοι άλλοι οι οποίοι βαυκαλίζονται θα συνεχίσουν να τις ακούνε.
Το ξαναζήσαμε το έργο. Πλέον δεν μας αγγίζει τίποτα. >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:52:38 »

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15779 στις: Μάιος 20, 2015, 01:38:27 πμ »
Γνώσεις στα νομικά δεν έχω, αλλά έκανα αίτηση με βάση νόμο του κράτους που ακόμα κι αν κριθεί αντισυνταγματικός η παράνομος δεν μπορεί να έχει αναδρομική ισχύ. Σίγουρα για να έχει δημιουργηθεί όλη αυτή η αναστάτωση υπήρξαν αδικίες. Αδικία όμως είναι και το γεγονός ότι εγώ βρισκόμουν στην τάξη μέχρι τον έβδομο μήνα της εγκυμοσύνης μου (χωρίς να παίρνω άδειες αν και είχα διευθυντή τον πατέρα μου) και έπαιρνα 1 μόριο γιατί αυτό έδινε η περιοχή μου, ενώ συνάδελφος της πρωτοβάθμιας με την οποία διοριστήκαμε μαζί έπαιρνε 11 από τον καναπέ του σπιτιού της αφού δεν επέλεξε την περιοχή συμφερόντων μας επειδή θα έπαιρνε δύσκολα οργανική αλλά ακριτική περιοχή πρωτοβάθμιας (αν και υπήρχαν πολλές σε απόσταση 1-2 ωρών από τον τόπο μας ) επειδή ήταν ήδη έγκυος.
Έμεινε εκεί ( στον καναπέ του σπιτιού της ) ενώ θα μπορούσε να πάρει νωρίτερα μετάθεση επίτηδες 4 χρόνια (δυο εγκυμοσύνες), μάζεψε ένα σκασμό μόρια επέστρεψε και βλέπει και τους μεταταγμένους με μισό μάτι. Αυτά περί συνειδητής επιλογής πρωτοβάθμιας και μορίων που μαζεύτηκαν από τα ξερονήσια!

Αγαπητή μου συνεχίζεις..... το παραμύθι για τους κακούς Α/θμιους!!!
 Σε ρώτησα κάτι πριν από κάποιες σελίδες... αλλά αρνείσαι  να απαντήσεις και συνεχίζεις τη λασπολογία..... αυτά που περιγράφεις ισχύουν για όλη την εκπαίδευση....το γεγονός πως εργάστηκες μέχρι τον 7ο ήταν δική σου επιλογή δεν σε υποχρέωσε κανείς....για το ότι ήσουν στο σχολείο του μπαμπά σου άστο καλύτερα.... οι προϋπηρεσίες των άλλων είναι δικές τους... αν είναι παράνομες θα έπρεπε να είχες κινηθεί νομικά 8)...όλα έχουν ένα όριο στη λάσπη...και τα επιχειρήματά σου είναι παιδαριώδη  :'(
Έλεος δηλαδή σε ενοχλεί και το πως και πότε έμεινε έγκυος η Α/θμια::: ΡΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟΙ ΒΡΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ... :o

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15780 στις: Μάιος 20, 2015, 02:13:58 πμ »

Αγαπητή μου συνεχίζεις..... το παραμύθι για τους κακούς Α/θμιους!!!
 Σε ρώτησα κάτι πριν από κάποιες σελίδες... αλλά αρνείσαι  να απαντήσεις και συνεχίζεις τη λασπολογία..... αυτά που περιγράφεις ισχύουν για όλη την εκπαίδευση....το γεγονός πως εργάστηκες μέχρι τον 7ο ήταν δική σου επιλογή δεν σε υποχρέωσε κανείς....για το ότι ήσουν στο σχολείο του μπαμπά σου άστο καλύτερα.... οι προϋπηρεσίες των άλλων είναι δικές τους... αν είναι παράνομες θα έπρεπε να είχες κινηθεί νομικά 8)...όλα έχουν ένα όριο στη λάσπη...και τα επιχειρήματά σου είναι παιδαριώδη  :'(
Έλεος δηλαδή σε ενοχλεί και το πως και πότε έμεινε έγκυος η Α/θμια::: ΡΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟΙ ΒΡΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ... :o
Φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμαστε εμμέσως πλην σαφώς κορόιδα επειδή κάναμε αυτό που προβλέπεται, να δουλεύουμε μέχρι τον έβδομο. ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ μου ήταν όχι ΕΠΙΛΟΓΗ μου, τα έχεις μπερδέψει λίγο!. Και για να το θέσω καλύτερα επέλεξα να μην πάρω μαιμού άδεια επαπειλούμενης όπως αρκετές ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ. Δεν έκανα γενικεύσεις, παραδείγματα αδικιών  ανέφερα βασισμένα σε πραγματικά γεγονότα και όχι υποθέσεις που κάνεις εσύ και εμμέσως προσβάλλεις άτομα που δεν γνωρίζεις. Και για να σου φύγει η περιέργεια το σχολείο του μπαμπά μου ήταν η χειρότερη επιλογή της περιοχής μου (εγώ την έκανα για συναισθηματικούς λόγους) ως δύσκολο για διάφορους λόγους σχολείο. Όσο για μένα υπήρξα υπηρετώντας εκεί υπόδειγμα υπαλλήλου (όπως και ο πατέρας μου) πράγμα που ανέφεραν συχνά όλοι οι συνάδελφοί μου. Το ίδιο πιστεύει και ο διευθυντής μου τώρα στην πρωτοβάθμια που δεν είναι ούτε μπαμπάς μου ούτε θείος μου... συχνά αναφέρει... εσείς της δευτεροβάθμιας είστε πολύ εργατικοί και τυπικοί ... μην βιαστείς να πεις πως λασπολογώ όπως είπες νωρίτερα... Η τελευταία δεν είναι άποψη δική μου αλλά γενίκευση ενός ανθρώπου που έτυχε να έχει στο σχολείο του πολύ καλούς μεταταγμένους. Όσο για το ποιος λασπολογεί .... φάνηκε από το μήνυμά σου!!! Το κλείνω εδώ, είχα χρέος να απαντήσω γιατί με ανάγκασες με τις έμμεσες προσβολές σου αλλά όλα αυτά δεν αφορούν το FORUM!
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15781 στις: Μάιος 20, 2015, 02:43:01 πμ »

Όπως έγραψα και νωρίτερα, νομικά δεν κατέχω οπότε δεν επιμένω. Απλά η όλη ιστορία με την ανάκληση τη δεδομένη στιγμή μου φαίνεται παράλογη. Αν η ανάκληση γινόταν νωρίτερα θα ήταν διαφορετικά.Όλοι όσοι θίγονται οργάνωσαν τη ζωή τους με δεδομένη μια κατάσταση που προέκυψε μετά από μετάταξη που έγινε με νόμο του κράτους (ακόμα κι αν πολλοί θεωρούν ότι οι διαδικασίες ήταν αδιαφανείς). Και οι αποσπάσεις παλιότερα γίνονταν χωρίς δημοσιοποίηση μορίων αλλά δεν ανακαλούνταν στο σύνολό τους στη μέση της χρονιάς! Και γω  ήμουν στη διάθεση του Πυσδε της ίδιας περιοχής. Τι να πουν και οι συνάδελφοι που ήρθαν από άλλα Πυσδε ή ακόμα χειρότερα συνάδελφοι που είχαν οργανική και μάλιστα στο οικείο Πυσδε και την χάνουν!
Το πως διαχειρίζεται και αντιμετωπίζει την εγκυμοσύνη της η κάθε γυναίκα είναι δικό της ιατρικό θέμα και όχι θέμα συζήτησης κανενός άλλου και άλλης, ο νόμος καθορίζει τα πάντα...η επιλογή του σχολείου για συναισθηματικούς λόγους δική σου υπόθεση (γενικά ισχύει όμως μοριοδότηση, στην επιλογή και όχι συναισθηματικοί λόγοι.... αν τα συνδύασες και τα δυό μπράβο ήσουν τυχερή) για τον κακό Α/θμιο και την καλη μεταταγμένη δεν θέλουμε να μας πεις...μας το είπες προχθές...
 Δηλαδή αγαπητή μου εσύ που από τα λεγόμενά σου, (διορίστηκες το 2009-ΠΕ11)  κάπου στην Αττική στη Β/θμια.... μεταπήδησες στη Α/θμια και υπηρέτησες και στο σχολείο του μπαμπά σου, για συναισθηματικούς λόγους, έκανες και την οικογένειά σου και μπράβο (εύχομαι καλόπιστα  :)να τη χαίρεσαι) άλλαξε πολύ η ζωή σου!!!!
Που να τρέχεις τώρα ξανά στη Β/θμια έτσι και έρθει στην Αττική κανένας με 100 μόρια μετά από καμιά 10-12-15 χρόνια από την Ηρακλειά ή από τα Κουφονήσια ή από το Καστελόριζο ή το Ψηλορείτη....(Α/θμιος με μετάθεση ή Β/θμιος με κανονική μετάταξη)
ΜΑΛΙΣΤΑ:Το καταλάβαμε....πιάσε ξανά τώρα τις αναλύσεις για τις κακές αδιαφανείς, μοριοδοτήσεις, αποσπάσεις κ.λπ.!!! ( εσένα πάντα αχρείαστα σου ήταν αυτά ;D)
ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ Η ΑΠΟΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ που βίωσες στη ζωή σου αγαπητή μου.....Για το πόσα μόρια έχεις δεν ρωτάμε....Μπορείς να μας πεις όμως  πόσοι από το ΠΥΣΔΕ σου, της ειδικότητά σου, είχαν οργανική και την άφησαν για να κατεβούν στο πυσπε...στις κενές θέσεις του ΠΥΣΠΕ::: Και πόσες είναι οι συνταξιοδοτήσεις στην Β/θμια πέρισυ και φέτος::::

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:52:38 »

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15782 στις: Μάιος 20, 2015, 08:09:29 πμ »
Το πως διαχειρίζεται και αντιμετωπίζει την εγκυμοσύνη της η κάθε γυναίκα είναι δικό της ιατρικό θέμα και όχι θέμα συζήτησης κανενός άλλου και άλλης, ο νόμος καθορίζει τα πάντα...η επιλογή του σχολείου για συναισθηματικούς λόγους δική σου υπόθεση (γενικά ισχύει όμως μοριοδότηση, στην επιλογή και όχι συναισθηματικοί λόγοι.... αν τα συνδύασες και τα δυό μπράβο ήσουν τυχερή) για τον κακό Α/θμιο και την καλη μεταταγμένη δεν θέλουμε να μας πεις...μας το είπες προχθές...
 Δηλαδή αγαπητή μου εσύ που από τα λεγόμενά σου, (διορίστηκες το 2009-ΠΕ11)  κάπου στην Αττική στη Β/θμια.... μεταπήδησες στη Α/θμια και υπηρέτησες και στο σχολείο του μπαμπά σου, για συναισθηματικούς λόγους, έκανες και την οικογένειά σου και μπράβο (εύχομαι καλόπιστα  :)να τη χαίρεσαι) άλλαξε πολύ η ζωή σου!!!!
Που να τρέχεις τώρα ξανά στη Β/θμια έτσι και έρθει στην Αττική κανένας με 100 μόρια μετά από καμιά 10-12-15 χρόνια από την Ηρακλειά ή από τα Κουφονήσια ή από το Καστελόριζο ή το Ψηλορείτη....(Α/θμιος με μετάθεση ή Β/θμιος με κανονική μετάταξη)
ΜΑΛΙΣΤΑ:Το καταλάβαμε....πιάσε ξανά τώρα τις αναλύσεις για τις κακές αδιαφανείς, μοριοδοτήσεις, αποσπάσεις κ.λπ.!!! ( εσένα πάντα αχρείαστα σου ήταν αυτά ;D)
ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ Η ΑΠΟΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ που βίωσες στη ζωή σου αγαπητή μου.....Για το πόσα μόρια έχεις δεν ρωτάμε....Μπορείς να μας πεις όμως  πόσοι από το ΠΥΣΔΕ σου, της ειδικότητά σου, είχαν οργανική και την άφησαν για να κατεβούν στο πυσπε...στις κενές θέσεις του ΠΥΣΠΕ::: Και πόσες είναι οι συνταξιοδοτήσεις στην Β/θμια πέρισυ και φέτος::
Πρώτον, δε μίλησα για παρανομίες αλλά για αδικίες. 2ον πέφτεις έξω σε όλες τις αυθαίρετες υποθέσεις σου και για την άποψή μου περί συναδέλφων πρωτοβάθμιας (είναι η καλύτερη, απλά έτυχε το παράδειγμα αδικίας να προέρχεται από εκεί, καλοί και κακοί συνάδελφοι υπάρχουν σε όλες τις ειδικότητες, βαθμίδες και σχολεία) και για την ειδικότητά μου, και για το πύσδε διορισμού μου και πύσπε μετάταξής μου. Το σχολείο του πατέρα μου ήταν στην δευτεροβάθμια και όχι πρωτοβάθμια και ήμουν εκεί και ταυτόχρονα σε άλλα σχολεία και ναι ήμουν τυχερή γιατί και τα απαραίτητα μόρια είχα και οι συνάδελφοι δεν τα προτιμούσαν ως σχολεία. Επίσης είμαι τυχερή γιατί ο τόπος συμφερόντων μου δεν έχει τη ζήτηση άλλων περιοχών και γιατί την προηγούμενη της χρονιάς διορισμού μου έχασα το διορισμό μου για πολύ λίγο οπότε την επόμενη είχα πολύ καλή  σειρά. Προσωπική μου φίλη χάνει με τα καινούργια δεδομένα την οργανική της στη δευτεροβάθμια (δίπλα στο σπίτι της) μετά την μετάταξή της στην πρωτοβάθμια (για οικογενειακούς λόγους). Όσο για τα μόριά μου, είναι περισσότερα από πολλών συναδέλφων της πρωτοβάθμιας που είναι τοποθετημένοι οργανικά σε σχολεία της περιοχής μου η άλλων που ήρθαν πέρσι με μετάθεση και πήραν οργανικές ενώ εμείς ήμαστε αποκλεισμένοι. Και επειδή οι προσωπικές επιλογές μου μου εξασφάλισαν τις μικρότερες δυνατές αλλαγές στη ζωή μου δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να εκφράζω άποψη. Πάντως προσβλητικά δεν μίλησα για κανέναν και όσο και αν με προκαλείς με το ύφος σου δεν θα το κάνω. Και επειδή σε κόβω να σχολιάσεις την ώρα που γράφω, έχω σχολείο μετά τις 10 γιατί μένω σήμερα στο ολοήμερο μέχρι τις 4.15.
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15783 στις: Μάιος 20, 2015, 09:42:12 πμ »
Γνώσεις στα νομικά δεν έχω, αλλά έκανα αίτηση με βάση νόμο του κράτους που ακόμα κι αν κριθεί αντισυνταγματικός η παράνομος δεν μπορεί να έχει αναδρομική ισχύ. Σίγουρα για να έχει δημιουργηθεί όλη αυτή η αναστάτωση υπήρξαν αδικίες. Αδικία όμως είναι και το γεγονός ότι εγώ βρισκόμουν στην τάξη μέχρι τον έβδομο μήνα της εγκυμοσύνης μου (χωρίς να παίρνω άδειες αν και είχα διευθυντή τον πατέρα μου) και έπαιρνα 1 μόριο γιατί αυτό έδινε η περιοχή μου, ενώ συνάδελφος της πρωτοβάθμιας με την οποία διοριστήκαμε μαζί έπαιρνε 11 από τον καναπέ του σπιτιού της αφού δεν επέλεξε την περιοχή συμφερόντων μας επειδή θα έπαιρνε δύσκολα οργανική αλλά ακριτική περιοχή πρωτοβάθμιας (αν και υπήρχαν πολλές σε απόσταση 1-2 ωρών από τον τόπο μας ) επειδή ήταν ήδη έγκυος.
Έμεινε εκεί ( στον καναπέ του σπιτιού της ) ενώ θα μπορούσε να πάρει νωρίτερα μετάθεση επίτηδες 4 χρόνια (δυο εγκυμοσύνες), μάζεψε ένα σκασμό μόρια επέστρεψε και βλέπει και τους μεταταγμένους με μισό μάτι. Αυτά περί συνειδητής επιλογής πρωτοβάθμιας και μορίων που μαζεύτηκαν από τα ξερονήσια!




αυτή η παιδαριωδης δικαιολογηση των αδικαιολόγητων (μετατάξεων ετσι όπως εγιναν) με τα παιδαριωδη επιχειρηματα "αδικιες γινονται παντου αρα να κανουμε γαργαρα τις μετατάξεις" πειθει κανενα?

1)οι μετατάξεις είναι αδιαφανείς (συν τοις αλλοις)γιατι απεκλεισαν παντελως κι αλλους ενδιαφερομενους (αθμιους και βθμιους που δεν εδωσαν στα ΠΥΣΔΕ τους πλεονασμα-ασχετο αν καποιοι καταφεραν να το σκασουν πλαγιως). οι αδειες για επ απειλουμενη κυηση και ανατροφης δεν δινονταν μονο σε μια μεριδα, δινονταν σε ολους τους μονιμους.αρα δεν εχουν σχεση αυτά τα δυο.αν εσυ ηθελες για τους λογους σου να μην εχεις την οργανικη σου η δε σου κατσε η δεν ηθελες να χασεις το σχολειο του μπαμπα σου αν τη μετεφερες  καπου με πιο πολλα μορια οσο μετρουσε η αδεια ανατροφης εστω, τι κατηγορεις την άλλη που το εκανε, όταν αυτος ο νομος υπηρχε στη διαθεση ολων.απλα εσυ δεν ηθελες η δε σου εβγαινε να το κανεις.μπορει να μη σου εβγαιναν οι μηνες και να επρεπε να πας μακρια όταν τελειωνε η δεν ξερω εγω τι..θα μπορουσες όμως.δε σε απεκλειε από τη διαδικασια να μεταφερεις οργανικη σου.αρα τι γκρινιάζεις?ας το εκανες κι εσυ. οι μετατάξεις απεκλειαν όμως κοσμο.

2) εσυ επελεξες να μεινεις σχολειο μεχρι τον 7ο μηνα..δικαιωμα σου..να σου δωσουμε το μεγαλοσταυρο? η θεια μου εγκυος στον 7ο μηνα εριχνε διχτυα, εγω ημουν κρεβατι με αποκολληση και κοκκινο αιμα να τρεχει στα μπούτια και εκανα 2 ενεσεις τη μερα..άλλες φοβούνται ότι η επαφη με παιδια (σε σχολειο που ημουν ένα τμημα ειχε ανεμοβλογια) είναι επικινδυνη και παιρνουν αδεια.εγω δεν κριτικάρω κανενα.η περιοδος της εγκυμοσύνης είναι πολύ ευαισθητο θεμα για μενα. φετος εμπαινα στα κενα μου σε μια εγκυο για να ερχεται σε λιγοτερη επαφη με παιδια. μ ενοχλεί απίστευτα να κριτικαρουν αν καποια γυναικα πηρε αδεια η δεν πηρε..ποσο μαλλον μητερες..που ξερεις εσυ αν ειχε εμετους, αν ειχε προωρες συσπασεις, αν ειχε καφε αιμα,  η αν ειχε αποβολες και ηταν εξτρα προσεκτικη όταν εμεινε..σε λιγο θα σχολιαζετε οσες κανουν πολλα παιδια ως κουνελες για να παρουν μορια.

3)ενας δάσκαλος που ηξερα χτυπησε οργανικη νισυρο και μετα αποσπαση θεσσαλονικη και επαιρνε 11 τη χρονια..τον θαβω?οχι! γιατι θα μπορουσα να το κανω και εγω αν ηθελα αλλα δεν ηθελα ποτε γραφειο!αρα τι σχολιαζετε για αδικιες? αδικια θα ηταν να αφηνε αυτόν και να μην αφηνε εσενα.οι μετατάξεις ηταν οντως αδικια γιατι και εγω όλα τα χρονια (10) ζητουσα μεταθεση και δεν την επαιρνα αν και μπηκαν αλλοι από 20 μορια (οντως 20), αρα αφησε καποιους και δεν αφησε καποιους αλλους



 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 09:46:28 πμ από supernova1980 »

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15784 στις: Μάιος 20, 2015, 09:50:06 πμ »
Πάντως για να συνοψίσουμε, αν δεν ανακληθούν αυτό το πράγμα δεν μαζεύεται.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος maroP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15785 στις: Μάιος 20, 2015, 09:53:36 πμ »
Μπαίνω σήμερα το πρωί στο φόρουμ για  να διαβάσω καμιά πληροφορία για το θέμα και βλέπω την teacher να προκαλεί. Γιατί καλή μου; Υπάρχει και το προσωπικό mail για τέτοια μηνύματα.
Τα δεδομένα είναι τα εξής:

1.Η διαδικασία θα ακυρωθεί γιατί υπήρχαν "λάθη" σε όλες τις κατηγορίες(εθελοντικές-υποχρεωτικές)και σε όλες τις ειδικότητες.

2.Τα μόρια των β/θμιων συγκρίνονται μόνο με τα μόρια των β/θμιων.
Μόλις γίνει αναγωγή στην μοριοδότηση της α/θμιας τότε μπορεί να συγκριθεί ένας πρώην β/θμιος με έναν α/θμιο.
Αυτό έχει γίνει ήδη από τις Δ/νσεις  και έτσι αποκαλύφθηκε το μέγεθος της αδικίας.

3.Το κλειδί είναι οι οργανικές,πόσο πιο ξεκάθαρα να το πει ο Κουράκης.

4. Για τα 2/3 των μεταταγμένων δεν θα υπάρξει καμιά τραγική αλλαγή. Θα περιμένουν λίγο ακόμα να ελεγχθούν τα μόρια(το είχαν ζητήσει άλλωστε) και να πάρουν οργανική.

5. Για το 1/3 των μεταταγμένων που ήρθαν με "υποχρεωτική" μετάταξη στο σπιτάκι τους και εδώ και 2 χρόνια ένιωθαν Μεξικάνοι, ε... ναι...κάτι θα αλλάξει.
Θα δοκιμαστούν και αυτοί  όπως δοκιμάζονται οι Α/θμιοι από την ημέρα διορισμού τους μέχρι σήμερα.

Ψυχραιμία & Πίστη  :)


Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15786 στις: Μάιος 20, 2015, 10:18:45 πμ »
Καλημέρα,

η Χριστοφιλοπούλου αναρωτιέται μήπως ο απώτερος στόχος είναι η κατάργηση των ΕΑΕΠ.

http://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=71152

 

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15787 στις: Μάιος 20, 2015, 10:21:52 πμ »
είναι ασχετη και χαζη γιαυτο αναρωτιέται..
ο βλακωδης συλλογισμος της
θα ανακληθουν οι μετατάξεις => θα μεινουν χωρις ειδικοτητες τα δημοτικα ( δεν της σφυριξε κανεις ότι θα γινουν μεταθεσεις και μετα μετατάξεις για τις κοινες και μετατάξεις για τις νεες) => πανε τα εαεπ => καταστροφή

εκτίθεται με τις βλακείες της

Αποσυνδεδεμένος maroP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15788 στις: Μάιος 20, 2015, 10:27:40 πμ »
Αυτή κοιμάται όρθια....φαίνεται άλλωστε και από τη φωτογραφία.

Το αν θα λειτουργήσουν τα ΕΑΕΠ έχει αποφασιστεί από τους προηγούμενους (δηλαδή την ίδια).

Καταστροφολογίες απλά για τις εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15789 στις: Μάιος 20, 2015, 10:33:13 πμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής:

Βγαίνει η πρόταση από το υπουργείο για τις υποχρεωτικές μετατάξεις. Καλή ή κακή είναι μια πρόταση. Η πρόταση αναφέρει σύσταση οργανικών.
Συναντιούνται οι μεταταγμένοι με τον Κουράκη. Γιατί στη συνάντηση να προβάλει θέμα με τη σύσταση των οργανικών από τη στιγμή που είναι πρόταση του υπουργείου;
Και τέλος οι αναφορές για κινητικότητα στην εκπαίδευση που αποσκοπούν;

Δεν ξέρω τι να πω. Μόνο ψυχραιμία έχω να συστήσω σε όλους μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 10:55:22 πμ από Aκριβή »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15790 στις: Μάιος 20, 2015, 10:47:35 πμ »
ο γραμματεας του κουρακη ειπε σε θεατρολόγους την παρασκευη ότι θα τηρηθεί αναλογικοτητα..
δηλαδή ένα ποσοστο από τις προτεινόμενες από διευθυνσεις θεσεις θα δοθεί ως οργανικο (προσωπικα θεωρω ότι θα ναι μικρο-μακαρι να είναι οσο πιο μεγαλο)
στις κοινες ειδικοτητες δε θα υπαρχουν τοσες θεσεις για μεταταγμένους αν προηγηθουν οι μεταθεσεις αθμιας η αν υπαρχουν δε θα ναι στα φιλετα-μπορει αυτό να εννοει κινητικοτητα, καποιοι μπορει να μην μπορουν να παρουν η να παρουν σε καποιες περιοχες
πχ στο πυσπε που θελω να παω που θεωρείται φιλετο, εχει ζητηση.εχει 60 μεταταγμένους..ζητησαν 80 θεσεις η διευθυνση..εστω δινουν τις 20 σαν οργανικα κενα (προσωπικα θα ελεγα 10 αν σκεφτει κανεις για όλα πυσπε της ελλαδας για ολες τις ειδικοτητες ποσες θεσεις ειναι).αν προηγηθουν οι αθμιοι σιγουρα θα καλυφθουν οι 20 θεσεις με αθμιους, μη σου πω ότι και αλλοι αθμιοι θα μεινουν εκτος.αρα καμια θεση για μεταταγεντες..αυτοι μπορει να απορροφηθουν σε γειτονικο πυσπε που μπορει να εχει θεσεις.μηπως αυτό εννοουν κινητικοτητα?

εμενα μου κανει εντυπωση.. θα συστησει τοσες πολλες οργανικες οσες χρειαζονται οι νεες ειδικοτητες?η μηπως θα συστησει λιγοτερες, δε θα παρουν ολοι μεταταξη και θα διατίθενται στην αθμια..

γιατι νομιζω ότι δε θα συστησει τοσες οργανικες οσο τα λειτουργικα κενα και τα υπολοιπα με διάθεσης από βθμια, αποσπασεις, αναπληρωτες

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15791 στις: Μάιος 20, 2015, 10:56:59 πμ »
μπρατης απο 3.30
(από παλια την ιδια θεση ειχε)

https://www.youtube.com/watch?v=D7eHD6l13kw

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.