*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385277 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16730 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:06:19 πμ »
Ναι έχεις δίκιο, αλλά πρόσεξε:
1. Ανακαλώ μετατάξεις στις προϋπάρχουσες, δίνω μεταθέσεις, ξαναεκτελώ τις μετατάξεις στις εναπομείνασες θέσεις
2. Ανακαλώ μετατάξεις στις νέες ειδικότητες, ξαναεκτελώ τις μετατάξεις.

Ενώ πρόκειται για το ίδιο πράγμα, στην πράξη το αποτέλεσμα θα έχει μια μεγάλη διαφορά. Στις προϋπάρχουσες ειδικότητες θα αλλάξει ο αριθμός των μετατάξεων, ενώ στις άλλες για τις ίδιες αιτήσεις και τις ίδιες θέσεις θα έχουμε νέα αποτελέσματα, άσχετα αν θα ακολουθηθεί τυπικά η ίδια διαδικασία. Ωστόσο υπάρχουν δύο άγνωστες μεταβλητές που μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα:
1. Κινητικότητα Κατρούγκαλου
2. Αριθμός και κατανομή οργανικών.
Αν αυτά τα δύο προκαλέσουν μεγάλη αλλαγή στα δεδομένα τότε όλα παίζουν. Υπάρχει το ευχάριστο αλλά απίθανο σενάριο να συσταθούν τόσες οργανικές όσες ήταν οι προτάσεις των ΠΥΣΠΕ. Αν γίνει έτσι, τότε και μεταθέσεις θα γίνουν και νέες αιτήσεις για τις μετατάξεις και είτε θα αδειάσει η δευτεροβάθμια, είτε δεν θα καλυφθούν όλες οι θέσεις στην πρωτοβάθμια. Όμως αυτό το σενάριο είναι πράγματι σχεδόν απίθανο.

Τα βλέπεις λίγο χαλαρά τα πράγματα γιατί είσαι από το οικείο πύσδε.Εμείς που πήραμε μετάταξη από άλλα πύσδε νόμιμα(μόρια,πλεονάσματα,κενά,δοτικότητα,1η διαπιστωτική) τι θα κάνουμε;Θα παίζουμε το γύρω-γύρω όλοι μετά από δύο χρόνια και όπου κάτσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:41 »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 586
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16731 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:14:10 πμ »
Το ειπα και πριν να δωσει μεταθεσεις που; και σε ποια οργανικα κενα; συσταση οργανικων για μεταθεσεις δεν προβλεπεται απο τις μνημονιακες διαταξεις αρθρο 33 του Νομου 4024.

Άρθρο 33. Κατάργηση κενών οργανικών θέσεων και προσυνταξιοδοτική διαθεσιμότητα

παράγραφος;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16732 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:17:12 πμ »
Θα έκανα και ότι ήθελα προκύψει και γνωρίζω αρκετούς που έκαναν με αυτό το σκεπτικό.

δεν το περίμενα από εσένα, δηλαδή μπήκες στον τρόπο σκέψης των λαμογιο-βισμάτων που είχαν εσωτερική πληροφόρηση και ικανότητα να περάσουν το δικό τους.

Παιδιά ότι και να λέτε η όλη διαδικασία ήταν από τις μελανότερες στο υπουργείο παιδείας και γενικότερα στην δημόσια διοίκηση τα τελευταία χρόνια

το ότι υπάρχουν συνάδελφοι που υπερασπίζονται αυτή την αθλιότητα, με στεναχωρεί. Έχουν γίνει απίστευτες αδικίες και πρέπει να γίνει κάτι που να τις αποκαταστήσει. Ελπίζω αυτό να γίνει με το μικρότερο κόστος, αλλά τέτοια λαμογιά δεν λύνεται χωρίς κόστος.

Με δελτίο τύπου ρε ? έλεος!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16733 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:19:27 πμ »
Το ειπα και πριν να δωσει μεταθεσεις που; και σε ποια οργανικα κενα; συσταση οργανικων για μεταθεσεις δεν προβλεπεται απο τις μνημονιακες διαταξεις αρθρο 33 του Νομου 4024.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:41 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16734 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:22:27 πμ »
Τα βλέπεις λίγο χαλαρά τα πράγματα γιατί είσαι από το οικείο πύσδε.Εμείς που πήραμε μετάταξη από άλλα πύσδε νόμιμα(μόρια,πλεονάσματα,κενά,δοτικότητα,1η διαπιστωτική) τι θα κάνουμε;Θα παίζουμε το γύρω-γύρω όλοι μετά από δύο χρόνια και όπου κάτσει;

Συνάδελφε συμφωνώ μαζί σου. Απλά περιέγραψα τη διαδικασία που έμαθα ότι θα γίνει. Η άποψη μου είναι ότι εκτός από όσους έχουν συνειδητά δηλώσει πλαστά στοιχεία για κανέναν άλλο δεν θεωρώ σωστό να ανακληθεί η μετάταξη του.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16735 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:25:20 πμ »
δεν το περίμενα από εσένα, δηλαδή μπήκες στον τρόπο σκέψης των λαμογιο-βισμάτων που είχαν εσωτερική πληροφόρηση και ικανότητα να περάσουν το δικό τους.

Παιδιά ότι και να λέτε η όλη διαδικασία ήταν από τις μελανότερες στο υπουργείο παιδείας και γενικότερα στην δημόσια διοίκηση τα τελευταία χρόνια

το ότι υπάρχουν συνάδελφοι που υπερασπίζονται αυτή την αθλιότητα, με στεναχωρεί. Έχουν γίνει απίστευτες αδικίες και πρέπει να γίνει κάτι που να τις αποκαταστήσει. Ελπίζω αυτό να γίνει με το μικρότερο κόστος, αλλά τέτοια λαμογιά δεν λύνεται χωρίς κόστος.

Με δελτίο τύπου ρε ? έλεος!

Θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο: μην κρίνεις εξ΄ιδίων τα αλλότρια και για κάτι που προφανώς δεν το έζησες. Υπήρχαν συνάδελφοι που έκαναν αίτηση και ότι βγει, χωρίς να σημαίνει ότι είχαν κάποιο βύσμα. Η διαδικασία ήταν τόσο μελανή όσο και όλες οι υπόλοιπες διαδικασίες που λαμβάνουν καθημερινά στο υπουργείο παιδείας και στα υπόλοιπα υπουργεία. Φτάνει πια αυτή η υποκρισία του τίμου, καθαρού και αξιοκρατικού υπουργείου που όλα δούλευαν καθαρά και ξάστερα μέχρι τώρα και ήρθαν οι μετατάξεις να μολύνουν τον παράδεισο τιμιότητας και αξιοκρατίας.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16736 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:28:03 πμ »
Κάποιος που δεν δήλωσε πλαστά στοιχεία, αλλά τελικά μετατάχθηκε σε επιλογή που δεν είχε δηλώσει (επειδή είχε τις κατάλληλες άκρες παρά τω Λάσκαρη), τι πρέπει να γίνει;

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16737 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:31:20 πμ »
Κάποιος που δεν δήλωσε πλαστά στοιχεία, αλλά τελικά μετατάχθηκε σε επιλογή που δεν είχε δηλώσει (επειδή είχε τις κατάλληλες άκρες παρά τω Λάσκαρη), τι πρέπει να γίνει;

Πίσω στην δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16738 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:32:37 πμ »
Θα σου απαντήσω με τον ίδιο τρόπο: μην κρίνεις εξ΄ιδίων τα αλλότρια και για κάτι που προφανώς δεν το έζησες. Υπήρχαν συνάδελφοι που έκαναν αίτηση και ότι βγει, χωρίς να σημαίνει ότι είχαν κάποιο βύσμα. Η διαδικασία ήταν τόσο μελανή όσο και όλες οι υπόλοιπες διαδικασίες που λαμβάνουν καθημερινά στο υπουργείο παιδείας και στα υπόλοιπα υπουργεία. Φτάνει πια αυτή η υποκρισία του τίμου, καθαρού και αξιοκρατικού υπουργείου που όλα δούλευαν καθαρά και ξάστερα μέχρι τώρα και ήρθαν οι μετατάξεις να μολύνουν τον παράδεισο τιμιότητας και αξιοκρατίας.

περαστικέ, δεν πείθεις. Το ότι σκέφτηκες εσύ και άλλοι να κάνετε αιτήσεις εκεί που δεν έπρεπε να κάνετε γιατί υποθέσατε ότι όλο και κάποια λαμόγια μπορεί να σπρώχναν την κατάσταση προς τα εκεί (όπως και έγινε) δεν σημαίνει ότι σκεφτήκατε με ηθική. Πονηρά ναι, ηθικά όχι. Οπότε τα υπόλοιπα που λες για υποκρισία, για εμένα απλά επιβεβαιώνουν το παραπάνω. Δεν το περίμενα ότι θα σκέφτεσαι έτσι και ότι θα δίνεις άλλοθι στην ατιμία αφού ατιμίες γίνονται.

Και όχι εγώ δεν θα έβαζα να πάω κάπου που έλεγε ότι δεν είχε κενό. Ίσως γιατί ακόμα δεν έχω διαβρωθεί, ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16739 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:33:40 πμ »
Κάποιος που δεν δήλωσε πλαστά στοιχεία, αλλά τελικά μετατάχθηκε σε επιλογή που δεν είχε δηλώσει (επειδή είχε τις κατάλληλες άκρες παρά τω Λάσκαρη), τι πρέπει να γίνει;

Προφανώς πίσω και τα στελέχη που χειρίστηκαν την υπόθεση αν αποδειχθεί δόλος να διωχθούν, αλλά ειλικρινά όλα αυτά είναι σε θεωρητικό επίπεδο και σε επίπεδο φημών, εκτός αν κανείς είναι τόσο βλάκας και διαφημίζει ότι εγώ πήρα μετάταξη εκεί παρόλο που δεν το δήλωσα.

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16740 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:37:00 πμ »
Παντως, μου κάνει εντύπωση πως πρακτικά το σενάριο που περιγράφει ο perastikos επαναλαμβάνει αυτούσια την αρχική πρόταση που είχαν διατυπώσει η Δοε και ο Μπράτης πριν την εισήγηση του Κουράκη για ολική ανάκληση. Στην πράξη μάλιστα δεν υπάρχει διαφορά ούτε με την ολική ανάκληση...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16741 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:37:32 πμ »
περαστικέ, δεν πείθεις. Το ότι σκέφτηκες εσύ και άλλοι να κάνετε αιτήσεις εκεί που δεν έπρεπε να κάνετε γιατί υποθέσατε ότι όλο και κάποια λαμόγια μπορεί να σπρώχναν την κατάσταση προς τα εκεί (όπως και έγινε) δεν σημαίνει ότι σκεφτήκατε με ηθική. Πονηρά ναι, ηθικά όχι. Οπότε τα υπόλοιπα που λες για υποκρισία, για εμένα απλά επιβεβαιώνουν το παραπάνω. Δεν το περίμενα ότι θα σκέφτεσαι έτσι και ότι θα δίνεις άλλοθι στην ατιμία αφού ατιμίες γίνονται.

Και όχι εγώ δεν θα έβαζα να πάω κάπου που έλεγε ότι δεν είχε κενό. Ίσως γιατί ακόμα δεν έχω διαβρωθεί, ακόμα...

Συνεχίζεις να κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια και γι' αυτό μιλάς για ανηθικότητα και για ατιμία.Εσύ μπορεί να θεωρείς πονηριά τονα αιτηθεί κάποιος αυτό που τον ενδιαφέρει και όχι αυτό που τον πειρορίζουν, εγώ το λέω εκδήλωση και κοινοποίηση της ανάγκης μου. Τις αιτήσεις για τις υπηρεσιακές μεταβολές τις κάνω για να ικανοποιήσω κάποιες ανάγκες μου. Προσωπικά δεν δήλωσα περιοχή που δεν είχε κενά, γιατί θεωρούσα ότι θα "ξόδευα" άσκοπα την αίτηση μου. Αλλά πραγματικά αν με ενδιέφεραν περιοχές που δεν είχαν δοθεί κενά θα έκανα αίτηση μόνο γι' αυτές, χωρίς καμιά πονηριά και ας ήθελαν στο υπουργείο ας την πετούσαν στο καλάθι.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16742 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:38:00 πμ »
Πίσω στην δευτεροβάθμια.

Μπορούσε με τα μόρια που είχε να πάει σε κάποια από τις επιλογές του. Ήθελε, όμως, κάτι ακόμα καλύτερο. Και δεν ήταν ένας και δύο. Τριψήφιος ο αριθμός τους. Αντιλαμβάνεσθε πόσοι εμπλέκονται για να συμβεί αυτό και τι ευθύνες έχουν; Τυχαία νομίζετε η Διοίκηση σπεύδει δίκην δικαστή να αθωώσει όσους δήλωσαν λάθος μόρια; (έβγαλε και πόρισμα ότι δεν είχαν δόλο, πού το ξέρει;) Προφανώς για να μην ψαχτεί το θέμα προς τα εκεί. Δηλ. η Διοίκηση τα έβλεπε αυτά και απλά έβαζε διαφωνία; Εδώ μιλάμε για καραμπινάτη παρανομία που πρέπει να πάνε πολλοί μέσα. Αλλά σιγά μην γίνει αυτό...

Υ.Γ. Ποτέ δεν γράφω βάσει φημών...

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16743 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:39:30 πμ »
Κάποιος που δεν δήλωσε πλαστά στοιχεία, αλλά τελικά μετατάχθηκε σε επιλογή που δεν είχε δηλώσει (επειδή είχε τις κατάλληλες άκρες παρά τω Λάσκαρη), τι πρέπει να γίνει;
Θυμαμαι απο τη δευτεροβαθμια οτι μας ελεγαν οτι αν δεν πιασεις τις 2 επιλογες σου το συστημα μπορει να σε πεταξει οπου να ναι.


περαστικέ, δεν πείθεις. Το ότι σκέφτηκες εσύ και άλλοι να κάνετε αιτήσεις εκεί που δεν έπρεπε να κάνετε γιατί υποθέσατε ότι όλο και κάποια λαμόγια μπορεί να σπρώχναν την κατάσταση προς τα εκεί (όπως και έγινε) δεν σημαίνει ότι σκεφτήκατε με ηθική. Πονηρά ναι, ηθικά όχι. Οπότε τα υπόλοιπα που λες για υποκρισία, για εμένα απλά επιβεβαιώνουν το παραπάνω. Δεν το περίμενα ότι θα σκέφτεσαι έτσι και ότι θα δίνεις άλλοθι στην ατιμία αφού ατιμίες γίνονται.

Και όχι εγώ δεν θα έβαζα να πάω κάπου που έλεγε ότι δεν είχε κενό. Ίσως γιατί ακόμα δεν έχω διαβρωθεί, ακόμα...
σ'αυτο πρεπει να γινει διορθωση.
 Διαφωνω ομως οτι ολοι ειχαν πληροφορηση και ολοι ειναι ανηθικοι και πονηροι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 734
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.