*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4372233 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16856 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:31:57 μμ »
εκτος αν πουνε 7000 δεν μας δινουνε, αλλα 4500 η 5000 ναι. οι μεταταγμενοι ειναι 3.500 στα σχολεια...οποτε μενουν αλλες 1000- 1500 για τους παλιους. λεω ενα σεναριο...

Παιδιά παρακολουθήσατε απόψε τις ομιλίες στη Βουλή; Όχι 5000 οργανικές δεν δίνουν, να μειώσουμε κι άλλο τους μισθούς και να κόψουμε το ΕΚΑΣ μας ζητάνε. Λιτότητα δίνουν. Μου φαίνεται ότι είμαστε όλοι τόσο απορροφημένοι από τα εκπαιδευτικά μας προβλήματά που δεν βλέπουμε τι γίνεται στη χώρα.  Ζητάνε:  "όχι μονομερείς πολιτικές αποφάσεις χωρίς συμφωνία των θεσμών (πχ επαναπροσλήψεις)". Εγώ λέω να περιμένουμε λίγο να δούμε τι θα γίνει στο τέλος με τη μεγάλη μήκους ταινία που παρακολουθούμε και μετά βλέπουμε τι θα γίνει και με τη μικρού μήκους (μετατάξεις).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16857 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:33:54 μμ »
η σύσταση οργανικών , αν γίνει, είναι ανεξάρτητη με τις υποχρεωτικές μετατάξεις. η διαδικασία πλήρωσης των εν λόγω οργανικών μένει να καθοριστεί. πιθανότερο είναι να γίνει με συμμετοχή όλων των ενδιαφερομένων  εκπ/κων.
η διαδικασία θα είναι διάφανη, πεντακάθαρη και αδιάβλητη. δεν νομίζω να υπάρχει διαφωνία ως προς αυτά τα κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16858 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:34:53 μμ »
η σύσταση οργανικών , αν γίνει, είναι ανεξάρτητη με τις υποχρεωτικές μετατάξεις. η διαδικασία πλήρωσης των εν λόγω οργανικών μένει να καθοριστεί. πιθανότερο είναι να γίνει με συμμετοχή όλων των ενδιαφερομένων  εκπ/κων.
Οι εβρισκόμενοι στη διάθεση προ μετατάξεων θα τοποθετηθούν κατά προτεραιότητα ή θα περιμένουν να κριθούν μαζί με μεταταγμένους και νέους μετατιθέμενους;
Οι εσωτερικές μεταθέσεις των παλαιότερων (βελτίωση θέσεων) θα περιλαμβάνουν και τις νέες οργανικές;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16859 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:37:38 μμ »
Οι εβρισκόμενοι στη διάθεση προ μετατάξεων θα τοποθετηθούν κατά προτεραιότητα ή θα περιμένουν να κριθούν μαζί με μεταταγμένους και νέους μετατιθέμενους;
Οι εσωτερικές μεταθέσεις των παλαιότερων (βελτίωση θέσεων) θα περιλαμβάνουν και τις νέες οργανικές;
εσύ τι απάντηση δίνεις στα ερωτήματα σου;;; αντικειμενική και δίκαιη απάντηση αναμένεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16860 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:44:37 μμ »
Όπως λέει και η Ακριβή, ζείτε στον μικρόκοσμο σας. Δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Δεν θέλανε να πάρουνε το πολιτικό κόστος (παίζει να πάμε σε εκλογές) μετά από τις αντιδράσεις από την πλειοψηφία των ενώσεων για την ακύρωση των μετατάξεων και το πάνε μέσω της πλαγίας οδού, του ΓΛΚ. Ξεχάστε παλιές και νέες μετατάξεις, δοτικότητα πύσδε, βύσματα, μόρια, προτιμήσεις, εθελοντικές, μεταθέσεις κλπ.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16861 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:46:56 μμ »
Κάτσε έχω κι άλλες ερωτήσεις, και αφού θα γίνει σύσταση οργανικών και όχι μεταφορά θέσεων γιατί να μην ανοίξει νέος κύκλος ενστάσεων όσων δεν ικανοποιηθεί η αίτηση μετάθεσής τους;

Θέλω να πω πως η λύση που θα προταθεί πρέπει εκτός από τα προβλήματα που λύνει να υπολογίσει και τα πιθανά καινούργια προβλήματα που θα δημιουργήσει, και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να προβλέψω ούτε τα μισά από αυτά.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16862 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:49:10 μμ »
Όπως λέει και η Ακριβή, ζείτε στον μικρόκοσμο σας. Δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Δεν θέλανε να πάρουνε το πολιτικό κόστος (παίζει να πάμε σε εκλογές) μετά από τις αντιδράσεις από την πλειοψηφία των ενώσεων για την ακύρωση των μετατάξεων και το πάνε μέσω της πλαγίας οδού, του ΓΛΚ. Ξεχάστε παλιές και νέες μετατάξεις, δοτικότητα πύσδε, βύσματα, μόρια, προτιμήσεις, εθελοντικές, μεταθέσεις κλπ.
το κουβάρι ξετυλίχτηκε και δρομολόγησε εξελίξεις....


Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16864 στις: Ιούνιος 06, 2015, 01:00:35 πμ »
Κάτσε έχω κι άλλες ερωτήσεις, και αφού θα γίνει σύσταση οργανικών και όχι μεταφορά θέσεων γιατί να μην ανοίξει νέος κύκλος ενστάσεων όσων δεν ικανοποιηθεί η αίτηση μετάθεσής τους;

Θέλω να πω πως η λύση που θα προταθεί πρέπει εκτός από τα προβλήματα που λύνει να υπολογίσει και τα πιθανά καινούργια προβλήματα που θα δημιουργήσει, και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να προβλέψω ούτε τα μισά από αυτά.

Για πια λύση συζητάτε συνάδελφοι; Το θέμα φαίνεται να παίρνει άσχημη τροπή με ολέθριες συνέπειες για όλους - μεταταγμένους, προϋφιστάμενες ειδικότητες και β/θμιους που ήλπιζαν σε νέες μετατάξεις - κι εσείς εξετάζετε τεχνικές λεπτομέρειες τύπου "ποιος προτάσσεται στις τοποθετήσεις"...

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16865 στις: Ιούνιος 06, 2015, 01:02:58 πμ »
Συνάδελφοι, σοβαρευτείτε, βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16866 στις: Ιούνιος 06, 2015, 01:03:29 πμ »

Αυτό το petition έχει πέντε (5) παραγράφους για τους Α/θμιους για να εξηγήσει γιατί δεν έχει καμία σχέση με τους Α/θμιους .
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16867 στις: Ιούνιος 06, 2015, 01:05:49 πμ »
Συνάδελφοι, σοβαρευτείτε, βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος...

Δεν εξετάζουμε τεχνικές λεπτομέρειες, εξηγούμε – κατά την υποκειμενική μας άποψη – γιατί είναι πρακτικά αδύνατο ως σενάριο.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16868 στις: Ιούνιος 06, 2015, 01:08:08 πμ »
Δεν εξετάζουμε τεχνικές λεπτομέρειες, εξηγούμε – κατά την υποκειμενική μας άποψη – γιατί είναι πρακτικά αδύνατο ως σενάριο.

Να με συγχωρείς αλλά σε πιο ακριβώς σημείο των κατωτέρω αναρτήσεων εξήγησες ότι είναι πρακτικά αδύνατο το σενάριο; Γιατί εσύ διερωτάσαι για τις παραμέτρους μια διαδικασίας που θα τρέξει αν και εφόσον εγκριθεί από το ΓΛΚ η σύσταση 7000 οργανικών (κάτι που όλοι αντιλαμβάνονται δεν πρόκειται να συμβεί).

Οι εβρισκόμενοι στη διάθεση προ μετατάξεων θα τοποθετηθούν κατά προτεραιότητα ή θα περιμένουν να κριθούν μαζί με μεταταγμένους και νέους μετατιθέμενους;
Οι εσωτερικές μεταθέσεις των παλαιότερων (βελτίωση θέσεων) θα περιλαμβάνουν και τις νέες οργανικές;


Κάτσε έχω κι άλλες ερωτήσεις, και αφού θα γίνει σύσταση οργανικών και όχι μεταφορά θέσεων γιατί να μην ανοίξει νέος κύκλος ενστάσεων όσων δεν ικανοποιηθεί η αίτηση μετάθεσής τους;

Θέλω να πω πως η λύση που θα προταθεί πρέπει εκτός από τα προβλήματα που λύνει να υπολογίσει και τα πιθανά καινούργια προβλήματα που θα δημιουργήσει, και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να προβλέψω ούτε τα μισά από αυτά.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2015, 01:10:26 πμ από Nym »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16869 στις: Ιούνιος 06, 2015, 01:13:25 πμ »
Εκεί που σε καμία ερώτηση δεν είναι προφανής η απάντηση μάλλον ( ; )
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161615
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 479
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.