*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4357575 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17052 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:50:49 μμ »
@rollo_tomasi:
Το δεδικασμένο έχει έννοια και αφορά αποφάσεις δικαστηρίων.
Οι ανακλήσεις των μετατάξεων που αναφέρεις έγιναν με αίτηση/ένσταση προς το Υπουργείο το οποίο και τις ικανοποίησε και όχι με προσφυγή σε δικαστήριο.
Ακριβώς αυτό. Ίσως δε το είπα τόσο σωστά διατυπωμένο εγώ. Όπως πχ η απόφαση του ΣΤΕ που βγήκε χτες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:26 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17053 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:55:43 μμ »
@rollo_tomasi:
Το δεδικασμένο έχει έννοια και αφορά αποφάσεις δικαστηρίων.
Οι ανακλήσεις των μετατάξεων που αναφέρεις έγιναν με αίτηση/ένσταση προς το Υπουργείο το οποίο και τις ικανοποίησε και όχι με προσφυγή σε δικαστήριο.
Ένα σχόλιο που μπορώ να το δεχτώ. Η επίκληση πλάνης όμως ήταν συμβουλή πολλών δικηγόρων στους οποίους προσέφυγαν ειδικά όσοι μετατάχθηκαν στο οικείο ΠΥΣΠΕ. Το υπουργείο δέχτηκε την πλάνη. Δέχτηκε λοιπόν ότι η διαδικασία είχε κάποιο θέμα...
Από εκεί και πέρα όμως, αυτές οι αποφάσεις του υπουργείου μπορούν να ενισχύσουν ενδεχόμενη δικαστική απόφαση σε περίπτωση που προσφύγουν όσοι ανακάλεσαν πχ. (ΑΝ ΑΠΟΔΟΘΟΥΝ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ) Γιατί η πλάνη ήταν ακριβώς επί της μη απόδοσης οργανικής θέσης.
Παρέθεσα αυτό με τους διοικητικούς γιατί αναγράφεται η πλάνη ακόμα και στο έγγραφο. Ήταν όμως γενικώς της μόδας (και της χρήσης) η πλάνη.

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17054 στις: Ιούνιος 10, 2015, 04:00:27 μμ »
στο έγγραφο των ανακλήσεων του υπουργείου αναφέρεται στην προτελευταία παράγραφο:
".................επανέρχονται στην υπηρεσία υποδοχής καταλαμβάνοντας οργανικές θέσεις εκπαιδευτικού προσωπικού, του κλάδου που κατείχαν"

Άρα όταν το υπουργείο θέλει χρησιμοποιεί τον όρο "οργανικές" όπως εδώ σε περίπτωση ανακλήσεων. Στις υποχρεωτικές δεν υπήρχε πουθενά αναφορά σε οργανικές.

Αν και όταν συσταθούν οργανικές δεν σημαίνει ότι θα δοθούν στους μεταταγμένους.

Αποσυνδεδεμένος tsipiripo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17055 στις: Ιούνιος 10, 2015, 04:10:29 μμ »
@rollo_tomasi:
1. Το ότι κάποιοι ανακάλεσαν επειδή δεν δόθηκαν οργανικές μέχρι τη στιγμή που κατατέθηκε η αίτηση/ένστασή τους και η οποία έγινε δεκτή από το υπουργείο, δεν σημαίνει ότι απαγορεύει στο υπουργείο να ιδρύσει οργανικές στο μέλλον
2. Το σκεπτικό που παραθέτεις δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να σταθεί αξιοπρεπώς σε ένα δικαστήριο (πέρα φυσικά από το γεγονός ότι μπορεί να το επικαλεστεί κάθε δικηγόρος) υπό την έννοια ότι που αναφέρω πιο πάνω.
3. Φυσικά όλα αυτά είναι τελείως θεωρητικά και καλό είναι να αποφέυγονται μιας και μπορούν να οδηγήσουν εντυπώσεις και ελπίδες/αγωνίες.
4. Ελπίζω τα παραπάνω να μην εκληφθούν ως προσωπική αντιπαράθεση γιατί με όσα έχω διαβάσει έδω μέσα.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2015, 04:14:03 μμ από stdimani »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:26 »

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17056 στις: Ιούνιος 10, 2015, 04:13:48 μμ »
στο έγγραφο των ανακλήσεων του υπουργείου αναφέρεται στην προτελευταία παράγραφο:
".................επανέρχονται στην υπηρεσία υποδοχής καταλαμβάνοντας οργανικές θέσεις εκπαιδευτικού προσωπικού, του κλάδου που κατείχαν"

Άρα όταν το υπουργείο θέλει χρησιμοποιεί τον όρο "οργανικές" όπως εδώ σε περίπτωση ανακλήσεων. Στις υποχρεωτικές δεν υπήρχε πουθενά αναφορά σε οργανικές.

Αν και όταν συσταθούν οργανικές δεν σημαίνει ότι θα δοθούν στους μεταταγμένους.

Πιστεύεις δηλαδή ότι αν κάποιος ήταν στη διάθεση πριν πάρει μετάταξη, όταν γύρισε στην Βθμια πήρε οργανική;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17057 στις: Ιούνιος 10, 2015, 04:15:49 μμ »
@rollo_tomasi:
1. Το ότι κάποιοι ανακάλεσαν επειδή δεν δόθηκαν οργανικές μέχρι τη στιγμή που κατατέθηκε η αίτηση/ένστασή τους και η οποία έγινε δεκτή από το υπουργείο, δεν σημαίνει ότι απαγορεύει στο υπουργείο να ιδρύσει οργανικές στο μέλλον
2. Το σκεπτικό που παραθέτεις δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να σταθεί αξιοπρεπώς σε ένα δικαστήριο (πέρα φυσικά από το γεγονός ότι μπορεί να το επικαλεστεί κάθε δικηγόρος) υπό την έννοια ότι που αναφέρω πιο πάνω.
3. Φυσικά όλα αυτά είναι τελείως θεωρητικά και καλό είναι να αποφέυγονται μιας και μπορούν να οφηγήσουν εντυπώσεις και ελπίδες/αγωνίες.
4. Ελπίζω τα παραπάνω να μην εκληφθούν ως προσωπική αντιπαράθεση γιατί με όσα έχω διαβάσει έδω μέσα.....
1. Ναι, αλλά με δεδομένη την εκτέλεση του συγκεκριμένου νόμου και τις αδικίες που προκάλεσε έστω και μόνο στους αιτούντες, το ερώτημα είναι για ποιους;;;
2. Καλώς λες δε νομίζω. Εγώ νομίζω ότι είναι ακόμα ένας λόγος που αν τελικά το θέμα παγώσει δε θα αποδοθούν οργανικές.
3. Μεγάλα παιδιά είμαστε, κρίνουμε και διαβάζουμε και απορρίπτουμε
4. Καμία σχέση, τέτοιες ανταλλαγές απόψεων βοηθούν

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17058 στις: Ιούνιος 10, 2015, 04:17:49 μμ »
Οι οργανικές θέσεις στη Βθμια δεν είναι σε σχολικές μονάδες, αλλά συστήνονται συνολικά Πανελλαδικά ανά κλάδο.
Για το λόγο αυτό πήραν πίσω την οργανική τους θέση στο Υπουργείο.
Όχι την οριστική τοποθέτηση (κακώς λέγεται οργανική στη Βθμια). Ίσως θα έπρεπε να λέγεται οριστική τοποθέτηση της οργανικής θέσης ;D....

Αποσυνδεδεμένος tsipiripo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17059 στις: Ιούνιος 10, 2015, 04:17:58 μμ »
Στο έγγραφο αναφέρεται σε οργανικές θέσεις εκπαιδευτικών στο οργανόγραμμα του Υπουργείου, δεν έχουν καμία σχέση με τις οργανικές σε σχολεία που προφανώς εννοείς.
Όλοι οι εκπαιδευτικοί έχουν οργανική θέση στο Υπουργείο Παιδέιας, άσχετα αν είναι στη διάθεση, έχουν οργανική σε σχολείο κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17060 στις: Ιούνιος 10, 2015, 04:22:24 μμ »
Οι οργανικές θέσεις στη Βθμια δεν είναι σε σχολικές μονάδες, αλλά συστήνονται συνολικά Πανελλαδικά ανά κλάδο.
Για το λόγο αυτό πήραν πίσω την οργανική τους θέση στο Υπουργείο.
Όχι την οριστική τοποθέτηση (κακώς λέγεται οργανική στη Βθμια). Ίσως θα έπρεπε να λέγεται οριστική τοποθέτηση της οργανικής θέσης ;D....

Ακριβώς έτσι που το είπες. Ήθελα να δω με ποιά λογική το είπε αυτό η Korrina

Αποσυνδεδεμένος diamantinos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17061 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:15:15 μμ »
Ασφαλώς και γνωρίζω τα πάντα περί οργανικών και τη διαφορά τους στην α/θμια και β/θμια.

Το υπουργείο θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει τις υπηρεσιακές μεταβολές με σειρά και λογική που να διασφαλίζουν τους συμμετέχοντες.
Προϋπόθεση των μετάταξεων έπρεπε να ήταν η σύσταση κλάδου στην α/θμια και σύσταση οργανικών θέσεων.
Στις υποχρεωτικές δεν έγινε αυτό και δεν νομίζω ότι τότε το υπουργείο απλά δεν προλάβαινε.....αλλά ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ.
Απλά ήθελε να αναφέρει ότι μετατάσσονταν σε θέσεις εκπ/κων ... ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΤΑΓΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ...
Όταν όμως επαναφέρει στην β/θμια μεταταγμένους ο όρος "οργανικές" επανεμφανίζεται... και σωστά βέβαια λόγω της διαφοράς της οργανικής στη β/θμια.

Εκ των υστέρων και μετά από όλα αυτά τα τραγελαφικά γιατί το ΓΛΚ να δώσει πράσινο φως στη σύσταση οργανικών;;;

Αποσυνδεδεμένος entropia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17062 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:15:59 μμ »
Η διαμάχη καλά κρατεί μεταξύ αυτών που πήραν τις υποχρεωτικές μεταθέσεις και αυτών που περίμεναν οι άνθρωποι καρτερικά την σειρά τους με τις απλές μετατάξεις και μεταθέσεις. Το ότι ετελέσθη μία παρανομία σε βάρος της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Φτάνει να αναλογιστεί κανείς οτι η έννοια της υποχρεωτικής μετάταξης είναι οτι γίνεται για να καλυφθούν κενά που δεν καλύπτονται με άλλους τρόπους και κυρίως σε θέσεις 'δυσμενείς' που δεν τις επιθυμεί κάποιος. Έχει μια έννοια αρνητική..οτι σε παίρνω από μια Χ περιοχή όπου μπορεί να είσαι και ευχαριστημένος και σε πάω σε μια Ψ περιοχή που για κάποιους λόγους μένει κενή και δεν προτιμείται, αλλά κάποιος στην τελική πρέπει να την υπηρετήσει. Στην χώρα μας, στον τομέα της εκπαίδευσης, όμως, υπάρχουν οι νόμιμες διαδικασίες κάλυψης θέσεων (μεταθέσεις με μοριοδότηση, μετατάξεις κ.τ.λ.) και δεν ήταν απαραίτητο να γίνει κάτι τέτοιο, πράγμα που γενά υποψίες για την τακτοποίηση κάποιων. Δεν γίνεται, για παράδειγμα, εκπαιδευτικός ειδικότητας με ούτε καλά καλά 50 μόρια και χωρίς παιδιά να παίρνει μετάταξη στην Μαγνησία και μάλιστα μέσα στην πόλη του Βόλου, που είναι τόσοι άλλοι στην διάθεση και να υπάρχουν εκπαιδευτικοί της ίδιας ειδικότητας με 150 τουλάχιστον μόρια και με δύο και τρία παιδιά που ακόμα περιπλανιούνται στα Δωδεκάνησα. Το να γινότανε βέβαια υποχρεωτική μετάταξη από τον Βόλο στα Δωδεκάνησα ή σε άλλες απομακρυσμένες περιοχές όχι και τόσο προτιμητέες από την πλειονότητα των εκπαιδευτικών, αυτό θα μπορούσε να συνάδει με την έννοια της υποχρεωτικής μετάταξης, αλλά δυστυχώς, δεν έγιναν έτσι τα πράγματα.  Απλά αναρωτιέμαι, όμως, μέσα σε όλον αυτό τον διχασμό που έχει δημιουργηθεί, αν θα πρέπει να απαιτήσουμε και την απόδοση ευθυνών και την τιμωρία του τότε υπουργού παιδείας και της προηγούμενης κυβέρνησης που παρακάμπτωντας νόμιμες διαδικασίες επέτρεψαν να συμβεί όλο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17063 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:30:37 μμ »
Δε σε καταλαβαίνω...

Επίσης το έγγραφο με τη μεταφορά θέσης είναι η εξήγηση του υπουργείου. Απάντηση. Πήγαινε στη mariefrance που έλεγε ότι ο νόμος προέβλεπε μεταφορά. Το αρμόδιο τμήμα το διέψευσε.

Τα πράγματα είναι απλά. Πολλοί δεν έκαναν αίτηση επειδή δεν υπήρχε σύσταση οργανικών θέσεων. Ούτε μεταφορά.
Το να την κάνεις εκ των υστέρων για όσους "ρίσκαραν" (κατά δήλωσή τους βέβαια), μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο δικαστικής διεκδίκησης τουλάχιστον από όσους ανακάλεσαν λόγω της απουσίας οργανικής τοποθέτησης.
Κατ επέκταση και από όσους δε συμμετείχαν σε μια τέτοια διαδικασία, αλλά συμμετείχαν σε αντίστοιχη.

Το ότι το Υπουργείο μπορεί να κάνει ό,τι του καπνίσει είναι δεδομένο.
Από εκεί και πέρα όμως ο καθένας μπορεί να διεκδικήσει ό,τι πιστεύει ότι δικαιούται.
Δυστυχώς το πρόβλημά σας είναι ότι από τότε που άλλαξε η κυβέρνηση, η όλη διαδικασία έγινε ταλιράκια και ξετυλίχθηκε.
Και σας ενοχλεί που δίνονται ιδέες, γιατί εγώ σε δικαστήρια προσωπικά δε θα πάω.

Παράθεση
Όσο για τα μόρια NOMIME είναι χρέος του Υπουργείου να τα δημοσιοποιήσει.
Αλλά αυτή σου (και μου) η επιθυμία σε έχει κάνει αντιπαθή σε πολλούς συμφορουμίτες.
Απλά δεν μπορούν να το πουν δημόσια

Δεν με αφορά το γεγονός που θα πάει να βρει ο καθένας το δίκιο του.
Δεν ενήργησα και δεν ενεργήσαμε αυθαίρετα το 2013. Η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να αιτιολόγηση πλήρως την μη απόδοση οργανικής θέσης.
Δεν νομίζω ότι με αντιπαθεί κάποιος από τους μεταταγμένους. Αντιθέτως μάλιστα τόσο σε ιδιωτικές, όσο και σε δημόσιες τοποθετήσεις μου, έχω εκφράσει δια ζώσης τις απόψεις μου και έχουν τύχει πλήρους αποδοχής. Να είσαι δε σίγουρος ότι αυτή η ελαχιστότατη μειοψηφία που έχει δημιουργήσει το όποιο πρόβλημα δεν συχνάζει εδώ, αλλά έχει βρει άλλες διεξόδους για να λύνει τα προβλήματα της.
Διάβασε δε όταν έχεις χρόνο τα διάφορα σχόλια στο νήμα και θα δεις ποιοί και πως με έχουν χαρακτηρίσει.  Επίσης στην ΑΒ ήσουν μάρτυρας χυδαίων επιθέσεων εναντίον μου τις οποίες ουδέποτε αποδοκίμασες, ακόμα και όταν σε απαντήσεις προς εσένα με έβριζαν χυδαιότατα. Μπορεί λοιπόν να κυκλοφορεί πολύ κουτόχορτο στην αγορά, αλλά ευτυχώς δεν το τρώμε όλοι.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2015, 05:44:55 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος janiva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17064 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:36:52 μμ »
@ Ernie
Η αναγνώριση του δικαίου από τα μέλη της κοινότητας είναι ουτοπικό όπως αυτό που είχα γράψει για ομοφωνία. Μακάρι να υπήρχαν οι προϋποθέσεις μπορούσε να γίνει και σε αυτή την περίπτωση και σε πολλές άλλες. Πάντως είναι ενθαρρυντικό που έπεσε και άλλος στην ίδια λούμπα.

Μου φαίνεται περίεργο που ζητάς διευκρίνιση για το “άνοιξε το υπουργείο θέσεις”. Εννοώ αυτό που έγινε. Τα κενά που δημιουργήθηκαν στα σχολεία μέσα από την επέκταση των ΕΑΕΠ. Μάλλον θα θέλεις να θίξεις ότι τα κενά είναι λειτουργικά και όχι οργανικά η κάτι τέτοιο. Έτσι δεν είναι;

Αν κατάλαβα καλά διαφωνείς ότι ο αριθμός των θέσεων αυτών δημιουργήθηκε λόγω αυτής της διαδικασίας και προφανώς γι' αυτό πιστεύεις στην “εξελισσόμενη προσπάθεια υφαρπαγής θέσεων μετάθεσης”. Με άλλα λόγια λες ότι αν δεν υπήρχαν οι υποχρεωτικές θα έδιναν τον ίδιο αριθμό μεταθέσεων στις κοινές ειδικότητες. Εμένα αυτό το σενάριο μου φαίνεται μάλλον απίθανο και διαφωνώ. Πιστεύω ότι δεν βλέπεις 100% αντικειμενικά το ζήτημα.
Προφανώς προέκταση αυτής της πεποίθησής σου είναι δεν πιστεύεις ότι είναι άδικο για την συντριπτική πλειοψηφία των μεταταγμένων να γυρίσει πίσω. Σε αυτό βοηθάει και οι διάφορες μαρτυρίες (προσωπικά τις λέω αυθαιρεσίες) που λέγονται δεξιά και αριστερά.
Εγώ πάλι νομίζω ότι μια τέτοια απόφαση θα αποτελέσει το ίδιο μνημείο σαν αυτό που επικαλείστε για τις υποχρεωτικές. Οι υποχρεωτικές βέβαια έγιναν υπό καθεστώς «τρεχάλας» λόγω Τρόικας. Εδώ υπάρχει μια “αδικία” (πάνω στην οποία η κύρια διαφωνία μας είναι ο αριθμός αυτών που αδικήθηκαν) για την οποία υπάρχει πίεση από τη μεριά σας να διορθωθεί με μια άλλη αδικία. Δεν συνέτρεχε όμως (τουλάχιστον όταν ανέλαβε αυτή η κυβέρνηση) κανένας λόγος τρεχάλας. Έπρεπε να μπλεχτούν οι συγκεκριμένες παρατάξεις από την ΔΟΕ, να μην έχουμε δημοσιοποίηση στοιχείων, να πιάσουμε καλοκαίρι, να έχουμε να κάνουμε ένα πολυνομοσχέδιο μέσα στα μπάνια κτλ κτλ για να καταλήξουμε σε μια ωραία προσπάθεια μεθόδευσης για εμάς και έναν λαμπερό μηχανισμό για εσάς.

Δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να απαντήσω τα ερωτήματά σου αφού υπάρχει πλήρης διάσταση απόψεων στα βασικά σημεία. Επίσης είμαι σίγουρος ότι για κάποια ξέρεις πολύ καλά τις απαντήσεις.

Να είσαι καλά.

Υ.Γ. Το παρακάτω είναι γενικά για το αίσθημα δικαίου που ανέφερες (όχι για τις μετατάξεις).
«Ζούμε σε μια εποχή που ο κάθε ένας τρέφει μια μεγάλη δυσαρέσκεια, που την φυτεύει σε μια γλάστρα και την ποτίζει σα λουλούδι. Αν θέλεις να ξεσηκώσεις σήμερα τον κόσμο και να τον σύρεις πίσω σου, υπάρχει μόνο ένας τρόπος.
Να τους πεις πως είναι οι αδικημένοι, οι καταπιεσμένοι, οι απόκληροι της ζωής!
Ποιος τους καταπιέζει; Εδώ η απάντηση αλλάζει. Ανάλογα με την περίσταση και την ιδεολογία. Πάντοτε κάποιος άλλος φταίει
.» - Ούγκο Μπέτι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2015, 05:44:42 μμ από janiva »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17065 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:39:37 μμ »
Ασφαλώς και γνωρίζω τα πάντα περί οργανικών και τη διαφορά τους στην α/θμια και β/θμια.

Το υπουργείο θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει τις υπηρεσιακές μεταβολές με σειρά και λογική που να διασφαλίζουν τους συμμετέχοντες.
Προϋπόθεση των μετάταξεων έπρεπε να ήταν η σύσταση κλάδου στην α/θμια και σύσταση οργανικών θέσεων.
Στις υποχρεωτικές δεν έγινε αυτό και δεν νομίζω ότι τότε το υπουργείο απλά δεν προλάβαινε.....αλλά ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ.
Απλά ήθελε να αναφέρει ότι μετατάσσονταν σε θέσεις εκπ/κων ... ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΤΑΓΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ...
Όταν όμως επαναφέρει στην β/θμια μεταταγμένους ο όρος "οργανικές" επανεμφανίζεται... και σωστά βέβαια λόγω της διαφοράς της οργανικής στη β/θμια.

Εκ των υστέρων και μετά από όλα αυτά τα τραγελαφικά γιατί το ΓΛΚ να δώσει πράσινο φως στη σύσταση οργανικών;;;

Αυτό είναι το κρυφό σας όνειρο η εκδίκηση, επειδή νομίζετε ότι σας κλέψαμε την περιουσία........και προσπαθείτε να δώσετε στην υπόθεση στενά κομματικό χαρακτήρα. Τα υπομνήματα στο ΥΠΟΠΑΙΘ είναι μνημείο διχασμού και κομματικής παραγοντίλας....Κατηγορείτε τους άλλους δήθεν  ως κομματική πελατεία και εσείς δημόσια κάνετε τα ίδια και χειρότερα . Ξεσηκωθήκατε όλοι οι ΠΕ11 ξεχνώντας ότι διοριστήκατε κατά χιλιάδες μέσω ΤΑΔ και Ολυμπιακής Παιδείας...........
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 812
Σύνολο: 824

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.