*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4327139 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bolos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19250 στις: Ιούνιος 06, 2018, 04:44:24 μμ »
Μα είναι δυνατόν το κάθε ΠΥΣΠΕ να κάνει ό,τι θέλει; Η Δ/νση Ημαθίας ζητάει τα εξής:

"α) όσοι εκπαιδευτικοί είχαν υποβάλει αίτηση οριστικής τοποθέτησης, κατά το χρονικό διάστημα από 6-11-2017 έως 20-11-2017 ή μετατέθηκαν από άλλο ΠΥΣΠΕ στο ΠΥΣΠΕ Ημαθίας, υποβάλλουν δήλωση προτίμησης σχολικών μονάδων (το έντυπο 1, χωρίς την επισύναψη των απαραίτητων δικαιολογητικών), ή

β) όσοι εκπαιδευτικοί δεν είχαν υποβάλει αίτηση οριστικής τοποθέτησης, κατά το χρονικό διάστημα από 6-11-2017 έως 20-11-2017, υποβάλλουν αίτηση οριστικής τοποθέτησης, δηλώνοντας ταυτόχρονα και τις σχολικές μονάδες που επιθυμούν να τοποθετηθούν οριστικά (το έντυπο 2, επισυνάπτοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά, σύμφωνα με την αριθμ. 190077/Ε1/6-11-2017 εγκύκλιο μεταθέσεων του ΥΠ.Π.Ε.Θ.)."


Αυτό είναι παράνομο!
θα είναι για αυτούς που πηραν μετάθεση στην Ημαθία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2018, 04:46:10 μμ από bolos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:29 »

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19251 στις: Ιούνιος 06, 2018, 05:14:39 μμ »
θα είναι για αυτούς που πηραν μετάθεση στην Ημαθία

Αυτοί που έρχονται με μετάθεση αυτομάτως συμμετέχουν και τους αναφέρει στην α) περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19252 στις: Ιούνιος 06, 2018, 06:26:07 μμ »
θα είναι για αυτούς που πηραν μετάθεση στην Ημαθία

Όχι, αυτοί έχουν κάνει αίτηση μετάθεσης (και την πήραν). Είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19253 στις: Ιούνιος 06, 2018, 06:40:36 μμ »
Η εγκύκλιος των μεταθέσεων και τα αντίστοιχα ΠΔ υπηρεσιακών μεταβολών  ειναι σαφέστατα.

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/deite-edo-tis-egkyklioys-metatheseon-ekpaideytikon-se-pe-kai


ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α'
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ
1. ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ
1.1. Υποβολή
Οι αιτήσεις υποβάλλονται, από 6-11-2017 έως 20-11-2017 και ώρα 15:00, μέσω του Online
Συστήματος Διαχείρισης Μητρώου Εκπαιδευτικών και Υποβολής Αιτήσεων Μεταθέσεων
(https://teachers.minedu.gov.gr), με τον τρόπο που ορίζεται στην παρ. 2.1.1. του παρόντος κεφαλαίου.
Η παραπάνω προθεσμία είναι αποκλειστική και ισχύει για όλες τις κατηγορίες μεταθέσεων εκτός
από τις αμοιβαίες για τις οποίες η αίτηση υποβάλλεται μέσα σε 15 ημέρες από την ανακοίνωση των
μεταθέσεων.
Μέσα στην ίδια προθεσμία υποβάλλονται και οι αιτήσεις οριστικής τοποθέτησης και βελτίωσης,
χωρίς να αναγράφονται προτιμήσεις συγκεκριμένων σχολείων.
Με ευθύνη των Διευθύνσεων, άπαντες οι εκπαιδευτικοί που δεν είναι τοποθετημένοι σε
συγκεκριμένη σχολική μονάδα υποχρεούνται να υποβάλουν αίτηση τοποθέτησης. Αίτηση υποβάλλουν
και οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν συμπληρώσει πλήρες έτος στην περιοχή οργανικής τους θέσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2018, 06:42:57 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:29 »

Αποσυνδεδεμένος argympall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19254 στις: Ιούνιος 06, 2018, 06:47:00 μμ »
Γνωρίζει κάποιος να μου λύσει απορίες στην παρακάτω σύνθετη κατάσταση;
Στις 29/5 οι αιρετοί κύσπε δημοσιοποίησαν ύστερα από συνεδρίαση 48 ονόματα συναδέλφων κοινών ειδικοτήτων που μετατάσσονται από τη β/θμια στην α/θμια εκπαίδευση κι εκκρεμεί βέβαια φεκ. Καθώς η μη υπηρέτηση οργανικής αποτελεί κώλυμα μετάθεσης όχι όμως και απόσπασης για την οποία ενδιαφέρομαι υπάρχει το εξής παράδοξο: εάν βγει το φεκ μετά ή και πριν την ανακοίνωση των αποσπάσεων δέχεται το υπουργείο αιτήσεις εκπρόθεσμες και χειρόγραφες για τη νέα βαθμίδα ή όχι; οι αιρετοί κύσπε μου λένε πως δέχεται αλλά δεν είμαι σίγουρη.Επίσης εάν προηγηθεί απόσπαση από πύσδε σε πύσδε-πύσπε με βάση την ηλεκτρονικά καταχωρημένη αίτησή μου τότε τι επιλογές έχω; Αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19255 στις: Ιούνιος 06, 2018, 07:04:39 μμ »
Νομίζω ήδη έχει συμβεί σε ένα όνομα που πήρε απόσπαση σε φορέα και παράλληλα μετάταξη. Από όσο ξέρω μέχρι να εκδοθεί το ΦΕΚ ισχύει η πρότερη κατάσταση. Δηλαδή αν πάρεις απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και μετά βγει το ΦΕΚ μπορείς α) να κανεις ανάκληση της απόσπασης και να πας στο νέο ΠΥΣΠΕ της μετάταξης και β) να παραμείνεις στο ΠΥΣΠΕ απόσπασης αλλά ο φάκελος σου θα μεταφερθεί στο ΠΥΣΠΕ μετάταξης και λογικά θα χρωστάς την οργανική. Επίσης ναι φυσικά και δέχονται εκπρόθεσμες και χειρόγραφες αιτήσεις για περιπτώσεις όπως τη δική σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2018, 07:07:52 μμ από dimisfl »

Αποσυνδεδεμένος argympall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19256 στις: Ιούνιος 06, 2018, 07:21:15 μμ »
Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, εύχομαι να είναι έτσι. Αν όμως δεν πάρω απόσπαση με την πρότερη κατάσταση και ακολουθήσει φεκ θα μου δώσουν το δικαίωμα απόσπασης με αίτηση εκπρόθεσμη για τη νέα βαθμίδα;

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19257 στις: Ιούνιος 06, 2018, 07:44:52 μμ »
Είναι σίγουρο ότι θα σου δοθεί το δικαίωμα. Απλά θα περιμένεις την β´ ή γ´ φαση των απόσπασεων για να εξεταστεί η αίτηση σου, εκτός αν ανήκεις σε ειδική κατηγορία που εξετάζεται άμεσα. Ίσως να πρέπει να πιέσεις το νέο ΠΥΣΠΕ σου απλά να σου αλλάξουν τα στοιχεία στο φάκελο άμεσα. Εγώ διορίστηκα στην Αθμια και μετά μεταπηδησα στην βθμια. Μέχρι που ήρθε ο καιρός των αποσπάσεων δεν είχε αλλάξει ο φάκελος μου στο οπσυδ και έπρεπε απλά να τους ενοχλήσω λίγο παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος argympall

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19258 στις: Ιούνιος 06, 2018, 08:31:10 μμ »
Σ΄ευχαριστώ και πάλι, μου δίνεις πολλές ελπίδες γιατί για η αγωνία μου είναι στο κατακόρυφο, βλέπεις έχω τρία παιδιά και δεν μπορώ να υπηρετήσω αυτή τη στιγμή τη νέα οργανική στο νησί. Εύχομαι να τελειώσει γρήγορα όλο αυτό. Πάντως το πιο άμεσο αποτέλεσμα θα είναι όπως τα βλέπω η απόσπαση με την πρότερη υπηρεσιακή κατάσταση. Αν δηλαδή αποσπαστώ στο πύσδε β΄Θεσσαλονίκης και ακολουθήσει το φεκ μετάταξης σε πύσπε εγώ θα υπηρετήσω την απόσπαση στο πύσπε β΄Θεσ/κης ή κατάλαβα λάθος;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19259 στις: Ιούνιος 06, 2018, 09:59:57 μμ »
«Απόφαση πιλοτικής δίκης υποχρεώνει το Υπουργείο να τοποθετήσει μεταταγμένους ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ86 με μόρια Β/θμιας και όχι Α/θμιας. Η απόφαση αφορά 2.223 εκπαιδευτικούς ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ86 και ΠΕ91»

https://xenesglosses.eu/2018/06/apofasi-pilotikis-dikis-ypochreonei-ypourgeio-topothetisei-metatagmenous-pe05-pe07-pe86-moria-v-thmias-kai-ochi-thmias/
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Anabelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19260 στις: Ιούνιος 06, 2018, 10:14:26 μμ »
Δηλαδή μόνο όσοι προσέφυγαν θα πάρουν +30 μόρια και οι υπόλοιποι της Δ/νσης ξαφνικά θα βρεθούν χιλιόμετρα πίσω στον πίνακα των τοποθετήσεων; Χώρια που θα έχουν και τεράστιο πλεονέκτημα και στις μεταθέσεις έναντι όλων... Υπάρχει τέτοιο πιθανό ρεαλιστικό σενάριο;

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19261 στις: Ιούνιος 06, 2018, 11:11:03 μμ »
Ωραίο παιχνίδι....όλοι εναντίον όλων.. εν όψει οριστικών τοποθετήσεων.
Ευχαριστούμε αλλά δεν θα συμμετάσχουμε...αρκετά!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2018, 11:24:24 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος epaspe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19262 στις: Ιούνιος 06, 2018, 11:19:27 μμ »
Κάποιοι εκμεταλλεύτηκαν την αγωνία και τον πόνο μας βγάζοντας χρήματα και δε λεν να σταματήσουν ούτε τώρα που φτάνουμε στο τέλος. Έλεος!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19263 στις: Ιούνιος 06, 2018, 11:34:37 μμ »
Δηλαδή θα έχουμε διευθύνσεις όπου τα άτομα θα μπαίνουν στον πίνακα με διαφορετικό τρόπο μοριοδοτησης και διευθύνσεις που θα υπολογίζουν τα μορια ανάλογα με το αν έχουν ή όχι προσφύγει οι μετά ταγμένοι της; Ωραία ισονομία και ισότητα. Αυτό το πδ του 96 έχει ή δεν έχει ισχύ εδώ και τόσα Χρονια που μετατάσσονται οι των κοινών ειδικοτήτων και άλλαζαν τα μορια; Ήταν γνωστή αυτή η μετατροπή. Το υπουργείο που ειναι κρυμμένο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159740
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.