*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4331812 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2646 στις: Αύγουστος 02, 2013, 08:17:57 μμ »
Συνάδελφοι , αυτό το έγγραφο δεν είναι απόφαση μετάταξης. Αφορά παλιές αιτήσεις και συγκεκριμένα συναδέλφων πτυχιούχων ΤΕΙ που σαν εκπαιδευτικοί διορίστηκαν ως ΠΕ και εφόσον αιτούνταν μετάταξη ως διοικητικό προσωπικό δεν τους αναγνωρίζουν ως ΠΕ αλλά ως ΤΕ. Έτσι τους ζητούν με το συγκεκριμένο έγγραφο να στείλουν στο υπουργείο ότι δέχονται να μεταταχθούν σε χαμηλότερη βαθμίδα. Αυτό δε σημαίνει ούτε ότι θα γίνουν σίγουρα αυτές οι μετατάξεις.
Μη συγχίζεστε.
Πάντως ότι είναι να γίνει θα γίνει μέχρι 30 Αυγούστου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:30 »

Αποσυνδεδεμένος koz_driver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2647 στις: Αύγουστος 02, 2013, 08:43:49 μμ »
Προφανώς και δεν είναι απόφαση μετατάξεων!!!!
Προφανώς βασίζονται στο νόμο  4057/2012!!!
Προφανώς οι αιτήσεις έγιναν τοι Μαϊο του 2012 !!!!!
Αλλα είχαν βαλτώσει μέχρι σήμερα. Το έντυπο που ανέφερα αφορά την περίπτωση όπως την περιγράφει ο leniao και η δυνατότητα αυτή δόθηκε με νόμο 4172/2013 που ψηφίστηκε πρόσφατα.
ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ. Τις προχωρά το υπουργείο παιδείας σε συνεργασία ίσωε με το διοικητικής μεταρρύθμισης. Άρα το υπουργείο δείχνει διάθεση να προχωρήσει τις μετατάξεις αλλιώς γιατί ζητά αυτή τη δήλωση από τους υποψήφιους για μετάταξη. Άρα πιθανότατα θα ακολουθήσουν και οι 945 πού είναι ένα βήμα πριν την υπογραφή του υπουργού για την ολοκλήρωσή τους. Αν δεν ισχύει αυτό γιατί να μην ακυρώσει και αυτές σε διοικητοικές θεσεις και να μην τις κάνει μαζί με τις υποχρεωρτικές. Τι δεν καταλαβαίνουμε πλέον εδώ μέσα; Κάνουμε καποιοι σαν να να μην θέλουμε να γίνουν οι μετατάξεις που έχουν ήδη δρομολογηθεί.

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2648 στις: Αύγουστος 02, 2013, 09:57:10 μμ »
Συνάδερφε σωστή η λογική σου, και εγώ αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν το είδα. Απλά σύμφωνα με αξιόλογες πηγές που έχω από το Υπουργείο
κατάλαβα το ακριβώς αντίθετο. Ότι δεν υπάρχει προθυμερία να γίνουν οι 945. Ένα κλικ στο edatacenter είναι. Μπορεί κανείς να μου πει
γιατί δε το κάνουν; Από ενημέρωση που είχα δε θα γίνουν αυτές οι μετατάξεις, το οποίο είναι τρομερό άδικο. Γιατί αυτοί που είχαν κάνει
αίτηση βγαίνουν διπλά χαμένοι. Προσωπικά θέλω σαν τρελός να γίνουν γιατί είναι η μοναδική μου ελπίδα, όχι για τον τόπο μου απλά για
ένα μέρος σε στεριά μετά από πολλά χρόνια σε νησί. Αν οι μετατάξεις οι άλλες γίνουν όπως ακούγεται σε κάθε ΠΥΣΔΕ είναι ταφόπλακα για
όλους και φυσικά και τρομερά άδικο για όλους.
Αυτά ξέρω, αυτά λέω. Ακόμα και οι μετατάξεις σε διοικητικές θέσεις πάλι σε κάθε ΠΥΣΔΕ θα γίνουν.
Δηλαδή δεν υπάρχει καμία ελπίδα. Και δε θέλω να σκέφτομα τι θα γίνει με αυτούς που θα περισσεύουν σε κάθε ΠΥΣΔΕ και θα έχσουν και πάρα
πολλά μόρια. Ειλικρινά

Αποσυνδεδεμένος koz_driver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2649 στις: Αύγουστος 02, 2013, 10:27:04 μμ »
Συνάδελφε και εγώ δεν ξέρω τι θα γίνει, απλά προσπαθώ να ερμηνεύσω τις πράξεις και να δώσω πιθανότητες. Δεν ξέρω από που έχεις πληροφορίες στο υπουργείο αλλά χθές μίλησα με 2 αιρετούς στο υπουργείο και κανεις δεν ήξερε τίποτα ούτε για αυτές ούτε για τα νεα προγράμματα. Άρα δεν τους θεωρώ αξιόποστους.  Από την εμπειρία μου εκτιμώ ότι δεν τις βγάζουν διότι τις βλέπουν σαν πιθανό διαπραγματευτικό χαρτί και δεν θέλουν να το χάσουν.

Από το έντυπο που βγήκε σήμερα ξέρω 3 άτομα που η οργανικής τους είναι σε άλλο ΠΥΣΔΕ, είναι απόσπασμένοι σε άλλο ΠΥΣΔΕ και παίρνουν μετάταξη εκεί που είναι αποσπασμένοι.  Άρα αυτές σε διοικητικές είναι πανελλαδικές. 
Αν θέλεις ρώτησε τις πηγές σου ΓΙΑΤΙ να μην γίνουν. Τι είναι αυτό που τους χαλάει?? Για όλα πρέπει να υπάρχει ένα σκεπτικό. Γιατί προχωρούν τις διοικητικές. Οι 945 είναι περιπου το 1/5 των 4900. Άρα γιατί να μην δώσουν το 20 με 25% των θέσεων στις 945 που είναι έτοιμες και να ικανοποιησούν αυτούς από μακριά με τα πολλά μόρια και τις υπόλοιπές να τις δώσουν εντός ΠΥΣΔΕ για να ικανοποιήσουν και τους υπόλοιπους. Είναι νομίζω η μεθοδος του ελαχίστου κόστους.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:30 »

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2650 στις: Αύγουστος 02, 2013, 10:35:52 μμ »
Σωστά τα λες. Απλά εγώ λέω. Το edata είναι έτοιμο με ένα κλικ φύγανε τα ονόματα. Γιατί δε γίνεται; Αν βγει η εγκύκλιος από δευτέρα όπως λένε
τελείωσε το παιχνίδι. Είναι πάλι άδικη η κατανομή. Μόνο οι 900 θα γίνουν σε όλη την Ελλάδα, οι άλλες 4000 θια γίνουν τοπικά. Κανονικά θα έπρεπε
μισές μισές. Αλλά που να βρεις λογική;;;;

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2651 στις: Αύγουστος 03, 2013, 01:40:57 μμ »
Σωστά τα λες. Απλά εγώ λέω. Το edata είναι έτοιμο με ένα κλικ φύγανε τα ονόματα. Γιατί δε γίνεται; Αν βγει η εγκύκλιος από δευτέρα όπως λένε
τελείωσε το παιχνίδι. Είναι πάλι άδικη η κατανομή. Μόνο οι 900 θα γίνουν σε όλη την Ελλάδα, οι άλλες 4000 θια γίνουν τοπικά. Κανονικά θα έπρεπε
μισές μισές. Αλλά που να βρεις λογική;;;;

και πώς είσαι σίγουρος πως δεν θα γίνουν όλες τοπικά;

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2652 στις: Αύγουστος 03, 2013, 03:27:19 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος, απλά με όλα αυτά που ακούω καταλαβαίνω ότι για πολιτικούς λόγους θα τις κάνουν ανά ΠΥΣΔΕ. Έτσι μας
κατάντησαν. Απλά να έχουμε όλου υπόψη μας ότι αυτοί που θα περισσέυουν σε κάθε ΠΥΣΔΕ - ΠΥΣΠΕ πάνε στο βυθό της θάλασσας.
Σκέψου ένας να  ανήκει ΠΥΣΔΕ Χίου και ένας άλλος ΠΥΣΔΕ Μαγνησίας. Πχ αν η Χίος βγάλει 3 οργανικές και η Μαγνησία 15 τότε ο
ένας θα έχιε πρόσβαση σε 3 οργανικές και ο άλλος σε 15. Καταλαβαίνεις για τι αδικία μιλάμε.
Δυστυχώς πιστεύω ότι όσοι περισέψουν πάνε για απόλυση αμέσως.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2653 στις: Αύγουστος 03, 2013, 04:17:45 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος, απλά με όλα αυτά που ακούω καταλαβαίνω ότι για πολιτικούς λόγους θα τις κάνουν ανά ΠΥΣΔΕ. Έτσι μας
κατάντησαν. Απλά να έχουμε όλου υπόψη μας ότι αυτοί που θα περισσέυουν σε κάθε ΠΥΣΔΕ - ΠΥΣΠΕ πάνε στο βυθό της θάλασσας.
Σκέψου ένας να  ανήκει ΠΥΣΔΕ Χίου και ένας άλλος ΠΥΣΔΕ Μαγνησίας. Πχ αν η Χίος βγάλει 3 οργανικές και η Μαγνησία 15 τότε ο
ένας θα έχιε πρόσβαση σε 3 οργανικές και ο άλλος σε 15. Καταλαβαίνεις για τι αδικία μιλάμε.
Δυστυχώς πιστεύω ότι όσοι περισέψουν πάνε για απόλυση αμέσως.

βγήκε υπουργική απόφαση που καθορίζει ποιοί βγαίνουν σε κινητικότητα ανεξάρτητα από υπεραριθμίες κλπ κλπ

εννοώ την υπουργική απόφαση του μητσοτάκη που έχει μοριοδότηση για το ποιοί βγαίνουν σε διαθεσιμότητα ανάλογα με τα μόρια που έχουν.

αν πχ πουν να βγουν 1000 πληροφορικοί σε διαθεσιμότητα να βγάλουν όλοι πόσα μόρια μαζεύουν και οι 1000 με τα λιγότερα θα βγουν σε διαθεσιμότητα...ειτε έχεις οργανική είτε δεν έχεις

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2013, 07:21:39 μμ από p-p »

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2654 στις: Αύγουστος 03, 2013, 04:20:12 μμ »
που βγήκε αυτό;;;

Αποσυνδεδεμένος esta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2655 στις: Αύγουστος 03, 2013, 05:51:39 μμ »
Όντως που βγήκε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2656 στις: Αύγουστος 03, 2013, 06:07:25 μμ »
Μην τα πετάτε έτσι αυτά!

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2657 στις: Αύγουστος 03, 2013, 06:19:49 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος, απλά με όλα αυτά που ακούω καταλαβαίνω ότι για πολιτικούς λόγους θα τις κάνουν ανά ΠΥΣΔΕ. Έτσι μας
κατάντησαν. Απλά να έχουμε όλου υπόψη μας ότι αυτοί που θα περισσέυουν σε κάθε ΠΥΣΔΕ - ΠΥΣΠΕ πάνε στο βυθό της θάλασσας.
Σκέψου ένας να  ανήκει ΠΥΣΔΕ Χίου και ένας άλλος ΠΥΣΔΕ Μαγνησίας. Πχ αν η Χίος βγάλει 3 οργανικές και η Μαγνησία 15 τότε ο
ένας θα έχιε πρόσβαση σε 3 οργανικές και ο άλλος σε 15. Καταλαβαίνεις για τι αδικία μιλάμε.
Δυστυχώς πιστεύω ότι όσοι περισέψουν πάνε για απόλυση αμέσως.

τώρα βγήκε υπουργική απόφαση που καθορίζει ποιοί βγαίνουν σε κινητικότητα ανεξάρτητα από υπεραριθμίες κλπ κλπ
Δεν παμε καλα εδω μεσα! Πεταμε μια ανακριβεια, για να μην το πω αλλιως, χωρις λινκ, χωρις στοιχεια και την κοπαναμε! Δε θα μας στειλετε εσεις στα επειγοντα! Να το ξερετε!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2658 στις: Αύγουστος 03, 2013, 07:57:00 μμ »
ψυχραιμία παιδιά... ορίστε η απόφαση:

από real.gr

Τα κριτήρια για την κινητικότητα

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=251812&catID=11

δεν περισσεύει κάποιος αν δεν έχει οργανική, είναι στη διάθεση ή πλεονάζει.
Αν θέλει να καταργήσει ορισμένες θέσεις ενός κλάδου τότε εξετάζονται και μοριοδοτούνται ΟΛΟΙ της ειδικότητας με βάση τα κριτήρια του Πίνακα Ι και οι τελευταίοι στα μόρια βγαίνουν στη διαθεσιμότητα.
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2659 στις: Αύγουστος 03, 2013, 08:42:56 μμ »
Αυτό λέω κι εγώ. Αλλά η τρομολαγνεία καλά κρατεί. Τα παλιά για νέα παρουσιάζουμε και κάνουμε και ερμηνείες νομικού περιεχομένου χωρίς να είμαστε νομικοί.
Όλων τα νεύρα είναι σπασμένα, κι ο φόβος έχει βαρέσει πυράκια αλλά μεταξύ μας ρε παιδιά δεν καλό να βγάζουμε τα ύστερά μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.