*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4377518 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3640 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:50:08 πμ »
@moon

Το Π.Δ. στο έδειξα για να καταλάβεις το αλαλούμ που αφορά μεταθέσεις (οι οποίες είναι πιο εύκολες διαδικασίες σε επίπεδο υπηρεσιακής μεταβολής).
επαναλαμβάνω μην φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο γιατί ίσως ξεπερνά και το ίδιο το Υπουργείο το θέμα.
Και ο λόγος είναι ο εξής για να γίνει μετάταξη καταργούνται οργανικές.
Και για να καρταργηθούν μερικές οργανικές ενός κλάδου πάμε σε επίπεδο λιγότερων προσόντων...ανοίγεται άλλο θέμα που ξεπερνά το έχω οργανική τοποθέτηση σε σχολείο...μην επεκταθώ άλλο για ευνόητους λόγους. αν θες διευκρινήσεις στείλε μου pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:12:04 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3641 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:52:35 πμ »
Καλημέρα κι από εμένα. Λοιπόν, με ενδιέφερε η περίπτωση της Χίου, επειδή δούλεψα εκεί 5 χρόνια και έχω ακόμη επαφές με συναδέλφους. Το περίεργο μού είπαν είναι ότι έβγαλε 5 πλεονάζοντες φιλολόγους και ΚΑΝΕΝΑΝ μαθηματικό, αν και έμαθα πως φιλολόγους παίρνει κάθε χρόνο γύρω στους 10 με 15 αναπληρωτές, ενώ οι μαθηματικοί είναι πάρα πολλοί στη διάθεση. Δεν υπάρχει περίπτωση μού είπαν να δοθεί φιλόλογος σε διοικητική θέση, πολύ απλά, διότι όλοι θα καλύψουν λειτουργικά κενά. Τώρα, το πώς και γιατί δόθηκαν αυτά τα πλεονάσματα σε ακριτικό νησί που έχει ελλείψεις κι από πάνω, ε, αυτό με ξεπερνάει...
Το ίδιο έγινε ακριβώς και στην Ανατολική Θεσσαλονίκη. Έβγαλε φυσικούς ότι πλεονάζουν, ενώ έγιναν πολλές μεταθέσεις μαθηματικών και τώρα περίπου 100 μαθηματικοί είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Η διευθύντρια του ΠΥΣΔΕ ανατολικής θεσσαλονίκης είναι και στο ΚΥΣΔΕ και είναι φυσικός. Μου φαίνεται αδύνατο να πιστέψω ότι θέλει το κακό της δικής της ειδικότητας, γι΄αυτό υποψιάζομαι ότι κάτι άλλο γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3642 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:53:12 πμ »
@constantinos

Δεν το έβγαλε κάποια συγκεκριμένη διεύθυνση. Βγήκε από το υπουργείο. Μόλις το βρω θα το ανεβάσω.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3643 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:03:32 πμ »
Γενικά εκκρεμούν αιτήσεις μετάταξης με βάση το ν.4057/2012:
- όσοι έκαναν αίτηση εμπρόθεσμα πέρυσι για Κ.Υ. και Διευθύνσεις (μάλλον θα πάρουν γιατί υπάρχει αναφορά και στον τελευταίο νόμο)
- όσοι έκαναν αίτηση εκπρόθεσμα φέτος με βάση το ν.4057/2012 (έλεγε μέχρι 14/5/2012), δεν ξέρω αν θα πάρουν

Αυτές οι μετατάξεις δεν έχουν σχέση με τις τωρινές. Καλούνται οι εκπαιδευτικοί να δεχθούν μετάταξη σε κατώτερη κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:12:04 »

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3644 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:06:15 πμ »
Συνάδελφοι, έφτιαξα κι εγώ ένα αρχείο με συγκριτικούς πίνακες ανά περιφέρεια και ειδικότητα. Ίσως σας είναι χρήσιμο (αν και σίγουρα θα υπάρξουν ανακοινοποιήσεις, αφού στους πίνακες του υπουργείου υπάρχουν απίστευτα λάθη):
http://www.mediafire.com/?frj9a68c9wccddk

Πολύ κατατοπιστικό! Ευχαριστούμε!
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3645 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:12:55 πμ »
Ας πω κι εγώ το κοντό και το μακρύ μου.

το κοντό μου: οι συνάδελφοι που θα κάνουν αίτηση ας μας πουν τι δυσκολίες συνάντησαν
(αν μπορούν να βγάλουν και screenshot θα βοηθούσε πολύ)

το μακρύ μου: ας κάνω μία εκτίμηση βασισμένη στη λογική κι όχι σε κάποια πληροφορία.
Αν οι αιτήσεις εξεταστούν ανά ΠΥΣΔΕ τότε ο χρόνος έκδοσης των αποτελεσμάτων θα είναι
αντίστοιχος με εκείνον των τοποθετήσεων μιας και κάθε ΠΥΣΔΕ το μόνο που θα έχει να κάνει
είναι να σχηματίσει τους πίνακες αξιολόγησης και να πάρει τους Χ πρώτους από κάθε πίνακα.
Αντίθετα αν οι αιτήσεις γίνουν πανελλαδικά τότε ο χρόνος έκδοσης αποτελεσμάτων ίσως
προσεγγίζει τον αντίστοιχο χρόνο εξέτασης των μεταθέσεων. Κι επειδή ο χρόνος πιέζει ασφυκτικά ...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3646 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:13:09 πμ »
Καλημέρα κι από εμένα. Λοιπόν, με ενδιέφερε η περίπτωση της Χίου, επειδή δούλεψα εκεί 5 χρόνια και έχω ακόμη επαφές με συναδέλφους. Το περίεργο μού είπαν είναι ότι έβγαλε 5 πλεονάζοντες φιλολόγους και ΚΑΝΕΝΑΝ μαθηματικό, αν και έμαθα πως φιλολόγους παίρνει κάθε χρόνο γύρω στους 10 με 15 αναπληρωτές, ενώ οι μαθηματικοί είναι πάρα πολλοί στη διάθεση. Δεν υπάρχει περίπτωση μού είπαν να δοθεί φιλόλογος σε διοικητική θέση, πολύ απλά, διότι όλοι θα καλύψουν λειτουργικά κενά. Τώρα, το πώς και γιατί δόθηκαν αυτά τα πλεονάσματα σε ακριτικό νησί που έχει ελλείψεις κι από πάνω, ε, αυτό με ξεπερνάει...

Τι ψάχνεις να βρεις... Στη Χίο δίνουν και 33 πλεονάζοντες Θεατρικών Σπουδών (δηλ. τους μισούς από το σύνολο των μονίμων αυτης της ειδικότητας πανελλαδικά!), ενώ, απ' ό,τι είπαν εδώ οι συνάδελφοι, δεν υπάρχει ούτε ένας στο νησί.
Πέρα από προχειρότητες σαν την παραπάνω, από την κατανομή των θέσεων φαίνεται ότι κάποιες δ/νσεις (π.χ. Πειραιάς) ή και περιφέρειες (π.χ. Ήπειρος, Αν. Μακεδονία-Θράκη) κάλυψαν τους εκπαιδευτικούς τους, δίνοντας αριθμό πλεοναζόντων ίσο με τις κενές θέσεις (ή και το αντίστροφο), ενώ άλλες τους άφησαν έκθετους.
Για τους φιλολόγους που εμφανίζονται ως πλεονάζοντες, πάντως, δε δίνονται διοικητικές θέσεις για μετάταξη. Ούτε για τους φυσικούς και γεωλόγους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 10:23:55 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3647 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:16:30 πμ »
2 ερωτήματα:

α) Παρατηρήσατε ότι αναφέρει μετάταξη σε Διεύθυνση Εκπαίδευσης; (δεν αναφέρει Β/θμια ή Α/θμια). Εσκεμμένο ή καταλάθος;

β) Έχετε προσέξει ότι στην Αττική οι θέσεις που δινονται στους ΠΕ19 είναι περισσότερες από αυτούς που περρισσεύουν;

Αποσυνδεδεμένος emmihel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3648 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:17:43 πμ »
το μονο σιγουρο ειναι οτι αλλη μια αποφαση/πυροτεχνημα αναστατωνει τις ζωες μας. και τωρα εμεις προσπαθουμε να αποκρυπτογραφησουμε την εγκυκλιο. ΟΛΑ τα νουμερα ειναι τελειως στον αερα και οι κατα τοπους διευθυνσεις δευτεροβαθμιας το πιθανοτερο ειναι οτι δεν ξερουν πως εχουν προκυψει(ουτε εχουν δωσει τετοια νουμερα). εργασιμη μερα ειναι η σημερινη, ας παρουμε κανενα τηλ στις διευθυνσεις μας μπας και μαθουμε κατι πιο επισημο... (αν και αμφιβαλλω εντονα οτι ξερουν οτιδηποτε). ολοι παντως περιμενουμε διευκρινιστικες οι οποιες κανονικα πρεπει να δοθουν πριν ανοιξει το συστημα δηλ πριν τις 12 το μεσημερι

Αποσυνδεδεμένος ieremias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3649 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:19:03 πμ »
Δημήτρης Μπράτης
Επειδή τα ερωτήματα για τις μετατάξεις είναι πολλά,μου είπαν πριν λίγο από το υπουργείο ότι πιθανόν να βγάλουν σήμερα διευκρινιστική εγκύκλιο.

από fb

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3650 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:19:13 πμ »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3651 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:19:22 πμ »
Οι Διευθύνσεις ξέρουν. Αφού αυτές τα έδωσαν

Αποσυνδεδεμένος MatinaPEO2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3652 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:21:26 πμ »
@ioanna89

Αυτό σημαίνει ότι θα καλύψουν λειτουργικά κενά και είναι κάτι σαν "καβάτζα". Καταλαβαίνω σωστά;

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3653 στις: Αύγουστος 14, 2013, 10:28:28 πμ »
http://gr.news.yahoo.com/%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CF%8D%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-6-000-050015258.html

ποιοι είναι αυτοί που μένουν και θα καλύψουν κενά της περιοχής τους? αυτοί που δεν θα κάνουν αίτηση? αυτοί που έχουν τα λιγότερα μόρια και δεν θα πιάσουν τις επιλογές τους? λογικά είναι ό,τι περισσεύει από τα κενά αλλά πώς περισσεύει???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161817
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 537
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.