*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4364426 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3682 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:28:15 πμ »
Αν υποθέσουμε ότι σε κάποιο νομό-κλάδο οι θέσεις δεν καλυφθούν εθελοντικά και ψάξουν να βρουν τους τελευταίους στα μόρια, η κατοχή οργανικής ,μετράει ή όχι;;; :-\
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:13 »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3683 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:28:28 πμ »
Και εμένα το ίδιο μου είπαν,οτι είναι πανελλαδικά.Λοιπόν,ας το πάρουν απόφαση κάποιοι,τους αρέσει ή όχι,οτι το κλειστό επάγελμα με την ονομασία ''καθηγητής μεγάλης πόλης-δίπλα στο σπίτι μου'' ΤΕΛΕΙΩΣΕ.Πάει αυτή η παραμύθα,θα μπούμε όλοι στο ίδιο καζάνι να διεκδικήσουμε τις ίδιες θέσεις.Όποιος έχει παραπάνω μόρια θα τις πάρει,τόσο απλό...Δεν χρωστάμε τίποτα να είμαστες όμηροι στις εσχατιές της Ελλάδας για χρόνια ολόκληρα...

Σου το είπαν; Ποιός σου το είπε αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 11:38:44 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3684 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:30:06 πμ »
Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Όμως καθώς διαβάζω ξανά και ξανά τόσο το δελτίο τύπου αλλά και όσα γράφουμε εδώ, καταλήγω στο ότι πράγματι ίσως δοθεί η δυνατότητα οι αιτήσεις να γίνουν πανελλαδικά, όμως δικαίωμα να έχουν μόνο αυτοί που έχει βγει πλεονάζουσα η ειδικότητά τους στην ΔΔΕ τους.
Και εξηγούμαι: χρησιμοποιώντας το προηγούμενό μου παράδειγμα, αν κάποιος ΠΕ 19-20 με οργανική στην Ξάνθη που δεν έβγαλε ΚΑΝΕΝΑΝ πλεονάζοντα σε αυτή την ειδικότητα ζητήσει κάτι που απαιτεί λίγα μόρια (π.χ. Κυκλάδες μιας και μιλάμε πανελλαδικά) και φύγει, η θέση του θα μείνει κενή. Και πώς θα αναπληρωθεί αφού η Ξάνθη δεν έβγαλε ούτε πλεονάζοντες ούτε κενές θέσεις;;
Άρα είναι θέμα "δοτικής ικανότητας" που αναφέρει και ο schmeichel3. Αν η ΔΔΕ σου δεν έχει βγάλει πλεονάζοντες στην ειδικότητά σου (δοτική ικανότητα μηδεν), κάθεσαι στα αυγά σου...

Πολύ σωστή παρατήρηση. Πώς θα καλυφθούν μετά οι τρύπες;

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3685 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:30:14 πμ »
Όταν σε 2-3 χρόνια δημιουργηθούν άλλες 1000 θέσεις, επαναληφθεί η διαδικασία και ξαναβρεθείτε στις "εσχτιές" της Ελλάδας, να δούμε τότε τι θα λέτε...

Πως θα γίνει αυτό αγαπητέ αν έχουμε οργανική και δεν περισσεύουμε σαν τσαμπιά από σταφύλι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:13 »

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3686 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:33:10 πμ »
Σου το είπαν; Ποιός σου το είπε αυτό;
Από το υπουργείο που πήρα τηλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 11:38:10 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3687 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:33:52 πμ »
Οκ Θενκς...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 11:37:25 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3688 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:34:05 πμ »

Και εμένα το ίδιο μου είπαν,οτι είναι πανελλαδικά.Λοιπόν,ας το πάρουν απόφαση κάποιοι,τους αρέσει ή όχι,οτι το κλειστό επάγελμα με την ονομασία ''καθηγητής μεγάλης πόλης-δίπλα στο σπίτι μου'' ΤΕΛΕΙΩΣΕ.Πάει αυτή η παραμύθα,θα μπούμε όλοι στο ίδιο καζάνι να διεκδικήσουμε τις ίδιες θέσεις.Όποιος έχει παραπάνω μόρια θα τις πάρει,τόσο απλό...Δεν χρωστάμε τίποτα να είμαστες όμηροι στις εσχατιές της Ελλάδας για χρόνια ολόκληρα...

Ως εκπαιδευτικός που υπηρετεί σε βραχονησίδα για 4η χρονιά - και χωρίς ιδιαίτερες δυνατότητες μετάθεσης εκεί που θα ήθελα- μπορώ να σου απαντήσω ως εξής: θα σου άρεσε να πάρεις μετάταξη κάπου-έστω εκεί που επιθυμείς- και του χρόνου να καταργηθούν πάλι καμιά 200αριά σχολεία και να βρεθείς σε λίστες υποχρεωτικής μετάθεσης ή ακόμη χειρότερα διαθεσιμότητας; Όσοι χαιρέκακα αντιμετωπίζετε την όλη κατάσταση με διαθεσιμότητες, υποχρεωτικές μεταθέσεις κτλ γιατί προσωρινά η τύχη μπορεί να σας χαμογέλασε, είστε μίλια μακριά από την άθλια πραγματικότητα που διαμορφώνεται: μέχρι το 2015 οι διαθεσιμότητες και οι συνεχείς μετακινήσεις θα είναι ΚΑΘΕΣΤΩΣ και όχι εξαίρεση.
Για το αν μπορείς να μετακινηθείς δεν ευθύνεται ο συνάδελφος που έχει οργανική στον τόπο που σε ενδιαφέρει. Και συμφωνώ σε ένα πράγμα: πράγματι, το κλειστό επάγγελμα που λέγεται "υπάλληλος με μονιμότητα και αμετάθετο" έληξε στην Ελλάδα. Οι συνέπειες θα φανούν προσεχώς κι όσοι νομίζετε ότι είστε στο απυρόβλητο είστε γελασμένοι!

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3689 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:35:18 πμ »
Ποιά είναι τα τηλέφωνα;
(Στην ιστοσελίδα του Υπουργείου βρήκα το 2103443356. Είναι αυτό;)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3690 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:36:37 πμ »
jimmys b
καταρχήν ευχαριστούμε για την ενημέρωση, οι απαντήσεις αναμενόμενες, κάποιοι τις είχαμε επισημάνει εδώ μέσα,
αλλά κάποιοι άλλοι αρέσκονται σε σενάρια και εικασίες χωρίς βάση (σχετικά όσα παρανοϊκά γράφτηκαν για πολλοστή φορά εδώ μέσα σχετικά με υπεράριθμους, διαθεσίτες, πλεονάζοντες κλπ), έτσι για να γράφουμε σελίδες και μηνύματα
εδώ μέσα μπαίνουε για ενημέρωση κυρίως, και για ανταλλαγή απόψεων δευτερευόντως,
ας μη γεμίζουμε άσκοπα τις σελίδες γράφοντας τα ίδια και τα ίδια (ειδικά όταν αποτελούν προσωπικές εικασίες, ενίοτε αστήρικτες)
και καλό θα είναι να διαβάζουμε και τις προηγούμενες σελίδες για να μην επαναλαμβανόμαστε.

Συναδέλφισσα να υποθέσω αναφέρεσαι σε μένα;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 11:39:09 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3691 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:43:15 πμ »
Ποιά είναι τα τηλέφωνα;
(Στην ιστοσελίδα του Υπουργείου βρήκα το 2103443356. Είναι αυτό;)

2103442120
2103442124
2103442271


Υ.Γ. δ΄ύσκολα πιάνεις γραμμή

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3692 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:44:48 πμ »
Ποιά είναι τα τηλέφωνα;
(Στην ιστοσελίδα του Υπουργείου βρήκα το 2103443356. Είναι αυτό;)

2103442120
2103442124
2103442271


Υ.Γ. δ΄ύσκολα πιάνεις γραμμή

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3693 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:46:15 πμ »

Και εμένα το ίδιο μου είπαν,οτι είναι πανελλαδικά.Λοιπόν,ας το πάρουν απόφαση κάποιοι,τους αρέσει ή όχι,οτι το κλειστό επάγελμα με την ονομασία ''καθηγητής μεγάλης πόλης-δίπλα στο σπίτι μου'' ΤΕΛΕΙΩΣΕ.Πάει αυτή η παραμύθα,θα μπούμε όλοι στο ίδιο καζάνι να διεκδικήσουμε τις ίδιες θέσεις.Όποιος έχει παραπάνω μόρια θα τις πάρει,τόσο απλό...Δεν χρωστάμε τίποτα να είμαστες όμηροι στις εσχατιές της Ελλάδας για χρόνια ολόκληρα...

Ως εκπαιδευτικός που υπηρετεί σε βραχονησίδα για 4η χρονιά - και χωρίς ιδιαίτερες δυνατότητες μετάθεσης εκεί που θα ήθελα- μπορώ να σου απαντήσω ως εξής: θα σου άρεσε να πάρεις μετάταξη κάπου-έστω εκεί που επιθυμείς- και του χρόνου να καταργηθούν πάλι καμιά 200αριά σχολεία και να βρεθείς σε λίστες υποχρεωτικής μετάθεσης ή ακόμη χειρότερα διαθεσιμότητας; Όσοι χαιρέκακα αντιμετωπίζετε την όλη κατάσταση με διαθεσιμότητες, υποχρεωτικές μεταθέσεις κτλ γιατί προσωρινά η τύχη μπορεί να σας χαμογέλασε, είστε μίλια μακριά από την άθλια πραγματικότητα που διαμορφώνεται: μέχρι το 2015 οι διαθεσιμότητες και οι συνεχείς μετακινήσεις θα είναι ΚΑΘΕΣΤΩΣ και όχι εξαίρεση.
Για το αν μπορείς να μετακινηθείς δεν ευθύνεται ο συνάδελφος που έχει οργανική στον τόπο που σε ενδιαφέρει. Και συμφωνώ σε ένα πράγμα: πράγματι, το κλειστό επάγγελμα που λέγεται "υπάλληλος με μονιμότητα και αμετάθετο" έληξε στην Ελλάδα. Οι συνέπειες θα φανούν προσεχώς κι όσοι νομίζετε ότι είστε στο απυρόβλητο είστε γελασμένοι!
Καθόλου χαιρέκακα,σε διαβεβαιώ!Αυτό που θέλω όπως και πολλοί συνάδελφοι που μας έχουν καταντήσει β' κατηγορίας είναι να έχουμε τις ΙΔΙΕΣ ευκαιρίες με ΟΛΟΥΣ.Σου φαίνεται τόσο τραγικό αυτό που λέω?Ποιό είναι το πρόβλημα σου με αυτό?όσο για το τι θα γίνει σε 1,2,30 χρόνια δεν είμαι ούτε μάντης ούτε πνευματιστής.Αυτό που κοιτάω όπως όλοι είναι το αύριο.

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3694 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:47:26 πμ »
Έχει ξεκαθαρίσει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος δεν επιθυμεί μετατάξη;

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3695 στις: Αύγουστος 14, 2013, 11:48:09 πμ »

Και εμένα το ίδιο μου είπαν,οτι είναι πανελλαδικά.Λοιπόν,ας το πάρουν απόφαση κάποιοι,τους αρέσει ή όχι,οτι το κλειστό επάγελμα με την ονομασία ''καθηγητής μεγάλης πόλης-δίπλα στο σπίτι μου'' ΤΕΛΕΙΩΣΕ.Πάει αυτή η παραμύθα,θα μπούμε όλοι στο ίδιο καζάνι να διεκδικήσουμε τις ίδιες θέσεις.Όποιος έχει παραπάνω μόρια θα τις πάρει,τόσο απλό...Δεν χρωστάμε τίποτα να είμαστες όμηροι στις εσχατιές της Ελλάδας για χρόνια ολόκληρα...

Ως εκπαιδευτικός που υπηρετεί σε βραχονησίδα για 4η χρονιά - και χωρίς ιδιαίτερες δυνατότητες μετάθεσης εκεί που θα ήθελα- μπορώ να σου απαντήσω ως εξής: θα σου άρεσε να πάρεις μετάταξη κάπου-έστω εκεί που επιθυμείς- και του χρόνου να καταργηθούν πάλι καμιά 200αριά σχολεία και να βρεθείς σε λίστες υποχρεωτικής μετάθεσης ή ακόμη χειρότερα διαθεσιμότητας; Όσοι χαιρέκακα αντιμετωπίζετε την όλη κατάσταση με διαθεσιμότητες, υποχρεωτικές μεταθέσεις κτλ γιατί προσωρινά η τύχη μπορεί να σας χαμογέλασε, είστε μίλια μακριά από την άθλια πραγματικότητα που διαμορφώνεται: μέχρι το 2015 οι διαθεσιμότητες και οι συνεχείς μετακινήσεις θα είναι ΚΑΘΕΣΤΩΣ και όχι εξαίρεση.
Για το αν μπορείς να μετακινηθείς δεν ευθύνεται ο συνάδελφος που έχει οργανική στον τόπο που σε ενδιαφέρει. Και συμφωνώ σε ένα πράγμα: πράγματι, το κλειστό επάγγελμα που λέγεται "υπάλληλος με μονιμότητα και αμετάθετο" έληξε στην Ελλάδα. Οι συνέπειες θα φανούν προσεχώς κι όσοι νομίζετε ότι είστε στο απυρόβλητο είστε γελασμένοι!
Καθόλου χαιρέκακα,σε διαβεβαιώ!Αυτό που θέλω όπως και πολλοί συνάδελφοι που μας έχουν καταντήσει β' κατηγορίας είναι να έχουμε τις ΙΔΙΕΣ ευκαιρίες με ΟΛΟΥΣ.Σου φαίνεται τόσο τραγικό αυτό που λέω?Ποιό είναι το πρόβλημα σου με αυτό?όσο για το τι θα γίνει σε 1,2,30 χρόνια δεν είμαι ούτε μάντης ούτε πνευματιστής.Αυτό που κοιτάω όπως όλοι είναι το αύριο.

Γι' αυτό πάμε κατά διαόλου. Όλοι κοιτάνε το αύριο, κανείς το μεθαύριο...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 11:54:52 πμ από christos_chr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.