*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4331154 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guest1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4186 στις: Αύγουστος 15, 2013, 11:56:26 μμ »
Να θέσω κι εγώ μια απορία μου ανάμεσα σε όλες τις άλλες, κι αν έχει απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες συγχωρηστε με...

Όταν έγιναν πρώτες αιτήσεις μετάταξης (οι περίφημες 900), στην περιοχή Α υπήρχαν Χ κενά σε κάποια ειδικότητα. Στη νέα εγκύκλιο, δεν υπάρχει τίποτα. Ούτε πλεονάζοντες σ'αυτη την περιοχή, ούτες θέσεις προς μετάταξη. Αυτό τι μπορεί να σημαίνει;

1) Ότι οι θέσεις αυτές έχουν ήδη καλυφθεί από τις πρώτες αιτήσεις που κάναμε, οι οποίες απλά δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα;
2) Έχουν καταργηθεί πριν καν δημιουργηθούν;
3) Θα δοθούν σε υπεράριθμους του νομού χωρίς να δοθεί η δυνατότητα μετάταξης με την τρέχουσα διαδικασία;

4) Υπάρχει και 4;.....  :-\
αυτό που αναφέρεις συνέβη στον νομό Ρεθύμνου.
Στις αιτήσεις μετάταξης των 900 το Ρέθυμνο έδωσε σε ΠΕ19-20
συνολικά 6 θέσεις σε ΕΑΠΕΠ.
Τώρα σε τούτες τις μετατάξεις το Ρέθυμνο δεν έδωσε ούτε κενά ούτε πλεονάζοντες.
Προφανώς αυτό έγινε σκόπιμα για να μην κινδυνέψουν οι ΠΕ19-20
του νομού Ρεθύμνου να μεταταχθούν. Δηλ. είναι σαν να σου λέει
:"θέλω να βολέψω τους καθηγητές μου που μου περισσεύουν σε δημοτικά
του Ρεθύμνου για να μην ξενιτευτούν".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:04:43 »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4187 στις: Αύγουστος 15, 2013, 11:58:36 μμ »
Όλα αυτά θα έπρεπε να τα εξηγεί η εγκύκλιος.
Αντιθέτως, δεν λέει το παραμικρό και για τίποτα...

Έχεις απόλυτο δίκιο...Εγώ επειδή πρέπει να φύγω εκτός Αθηνών το Σάββατο μέχρι τέλος Αυγούστου, την έκανα ηλεκτρονικά, έχω οργανική αλλά μακριά, κι αύριο θα πάω στην Δ/νσή μου...Ο Θεός βοηθός. Τα ερωτήματα πολλά. Οι ασάφειες επίσης πολλές. Και πράγματι ντροπή να βγαίνουν κατόπιν εορτής για διευκρινήσεις. Στη δεύτερη επιλογή μου, έβαλα περιοχή που είναι σχετικά μακριά από την έδρα μου, προκειμένου να "ξεκολλήσω" από την οργανική...Όμως...μήπως όλα αυτά είναι ένας τρόπος να μας βγάλουν από τη Β/θμια κι αργότερα να μας καταργήσουν ως κλάδους στην Α/θμια ? Δεν ξέρω...τα έχουμε δει πια όλα κι οι ανασφάλειες είναι πάρα πολλές...Ή μήπως φοβάμαι και τη σκιά μου ?

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4188 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:09:40 πμ »
elenam μήπως είναι παρακινδυνευμένο; Εννοώ ότι αφορά πλεονάζοντες, εσύ έχεις οργανική.

Αποσυνδεδεμένος CopyPaste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4189 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:28:47 πμ »
Περιμένοντας λοιπόν διευκρινίσεις γι ' αυτή τη...διαδικασία θα ήθελα να αναφέρω το εξής.

Πώς είναι δυνατόν κάποιοι νομοί να μην δηλώνουν ότι χρειάζονται π.χ. ΠΕ19/20 για την πρωτοβάθμια τους; Πως θα καλύψουν τις ανάγκες στα δημοτικά; Από τις εθελοντικές μετατάξεις των 900; ΟΛΕΣ; Θα ήταν τεράστια αδικία (ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ, ωστόσο βλέπω ότι το παρατήρησαν και το αναφέρουν και πολλοί άλλοι συνάδελφοι) να μην έχουν δηλωθεί τα κενά και οι πλεονάζοντες ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ!!!!!!!! Κάποιοι νομοί δηλαδή να έδωσαν τα κενά π.χ. σε ΠΕ19/20 τα οποία θα καλυφθούν - απ' ότι φαίνεται - από αιτήσεις από όλη την Ελλάδα και κάποιοι άλλοι νομοί να δήλωσαν ότι δεν έχουν ανάγκη πχ απο ΠΕ19/20! Δηλαδή κάπου η διαδικασία να πραγματοποιείται πανελλαδικά και κάπου σε επίπεδο...ΠΥΣΔΕ!!!!!!!!!

Περιμένουμε λοιπόν τις απαραίτητες διευκρινίσεις για να μας λυθούν οι δεκάδες απορίες



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:04:43 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4190 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:32:07 πμ »
 Κανονικά θα έπρεπε να γίνονται πρώτα σε επίπεδο ΠΥΣΔΕ, μετά περιφέρειας και τέλος πανελλαδικά!
  

Αποσυνδεδεμένος CopyPaste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4191 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:36:53 πμ »
Κανονικά θα έπρεπε να γίνονται πρώτα σε επίπεδο ΠΥΣΔΕ, μετά περιφέρειας και τέλος πανελλαδικά!

Το θέμα greedo είναι να ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία παντού. Οι καιροί είναι δύσκολοι και μέσα από αυτές τις διαδικασίες θα ξεσπιτωθούν άνθρωποι και πιθανόν κόσμος να χάσει την εργασία του όταν θα χρειαστεί το επόμενο...κύμα...

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4192 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:37:48 πμ »
Κανονικά θα έπρεπε να γίνονται πρώτα σε επίπεδο ΠΥΣΔΕ, μετά περιφέρειας και τέλος πανελλαδικά!

Μη το ανοίγεις πάλι...πάνω που το στρώσαμε.  8)

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4193 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:43:35 πμ »
Μετά από όλα αυτά και διαβάζοντας 100 φορές τη διαπιστωτική πράξη και την υπουργική απόφαση κατέληξα στα παρακάτω (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ, αν κάνω, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ):
1. Πιστεύω ότι αφορά σε αιτήσεις μόνο για την περιοχή που ανήκουμε (Α/θμια ή Διοικητικός σε ΔΔΕ/ΔΠΕ/ΙΕΚ). Αφήνω ένα μικρό, πολύ μικρό παραθυράκι και για την ίδια περιφέρεια αλλά σε καμία περίπτωση σε όλη την Ελλάδα. Σε αυτό βέβαια έχει λάθος η εφαρμογή. Θα έπρεπε να μη σε αφήνει να δηλώσεις ότι θέλεις (τεχνικά είναι πολύ εύκολο να το κάνεις, τέλος πάντων).
2. Από τη διατύπωση φαίνεται ότι αιτήσεις μπορούν να κάνουν όλοι (και οι έχοντες οργανική).
3. Στην ερώτηση τι θα γίνει αν κάποιος με οργανική κάνει αίτηση αλλά δεν πάρει θα απαντήσω ότι η μη ικανοποίηση αίτησης δε σημαίνει μετάταξη. Αυτό δεν προκύπτει από πουθενά (αρκεί βέβαια να έχεις πλήρες ωράριο ή τέλος πάντων περισσότερες από 12 ώρες). Αν πάρεις, πήρες, τέλος. Αν δεν πάρεις είναι πρόβλημα του Υπουργείου να βρει ποιος θα πάρει. Εσύ απλά εκδήλωσες ενδιαφέρον και γυρίζεις στην οργανική σου.

Οι "υποχρεωτικές μετατάξεις" θα γίνουν αφού τελειώσει η παραπάνω "εθελοντική" διαδικασία. Κι αυτό πιστεύω ότι θα γίνει πάλι εντός περιοχής αρχές Σεπτεμβρίου με μοριοδότηση όσων απομείνουν μετά τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά Β/θμιας.

Το "υποχρεωτικό" αφορά στον τελικό αριθμό. Κι αυτό πάλι είναι κατά προσέγγιση όπως ρητά αναφέρεται στην υπουργική απόφαση. Με αυτό το "δύνανται να προσεγγίσουν" που λέει η Υ.Α. μπορεί να κάνει όσες μετατάξεις θέλει.

Κάποια στιγμή κάποιος φιλόλογος ή όποιος θέλει ας μας πει πόσα συντακτικά λάθη και επαναλήψεις έχει η διαπιστωτική πράξη και η Υ.Α. Είμαι περίεργος να δω πώς θα το βαθμολογούσε κάποιος αυτά!

Τέλος θα ήθελα πραγματικά κάποιος να μας πει πώς προέκυψαν τα κενά/πλεονάσματα. Πιθανολογώ ότι είναι οι τελευταίες προτάσεις των Περιφερειακών Διευθυντών (δηλαδή των Διευθυντών ΔΕ και ΠΕ) με κενά/πλεονάσματα τα οποία έπρεπε να υπολογιστούν σε μία ημέρα οπότε έχουν και πολλά ... περίεργα, π.χ. στον Πειραιά είναι 0 πλεονάζοντες ΠΕ06 και 0 τα κενά στην Α/θμια. Είναι δυνατόν;

Για να αποφύγουμε λοιπόν τα "ατυχήματα" ας πάρουν όσοι θέλουν τώρα μετάταξη στην Α/θμια ή σε φορέα και μετά ας δει το Υπουργείο με προσοχή μέσα από το survey αν πραγματικά υπάρχουν ακόμη κενά/πλεονάσματα.

Αυτά.
 
Καλή υπομονή σε όλους.
sorry για τα κεφαλαία.

Αποσυνδεδεμένος John_PE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4194 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:50:32 πμ »
Αυτό με τις 12 ώρες και τα 12 χρόνια υπηρεσίας δεν νομίζω να ισχύει (δηλαδή ότι δεν κινδυνεύουν).
Τα όρια αυτά τέθηκαν για υποχρεωτικές μεταθέσεις και όχι μετατάξεις.Στις υποχρεωτικές μεταθέσεις μετράνε κατά το ΠΔ και η συνηπηρέτηση κτλ.
Νομίζω ότι διαβάζοντας το ΦΕΚ για υποχρεωτικές μετατάξεις δεν προκύπτει κάτι τέτοιο.
Χρειάζεται διευκρίνηση.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4195 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:53:18 πμ »
Έχοντας διαβάσει κι εγώ όλες τις σελίδες, στάθηκα σε φράση συναδέλφου, συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του, που λέει
"Ισχύει ότι ο κανονισμός προβλέπει να δίνονται μεταθέσεις μόνο εφόσον υπάρχουν οργανικά κενά στον τόπο προορισμού; Αν ναι, τότε τι μπορούμε να κάνουμε για να προσβάλλουμε τη μη απόδοση οργανικών θέσεων σε μετατιθέμενους;"
Στηριζόμενος σε αυτό λοιπόν, θα έλεγα πως μία κίνηση που θα υποστηριχτεί νομικά "να αποδοθούν οι οργανικές σε όσους μετατέθηκαν και ανακάλυψαν ότι βρέθηκαν "στον αέρα", θα ταράξει τα νερά. Δεν λέω πως θα φοβηθούν αλλά αν βρεθούμε έτσι κι αλλιώς μακριά από τα σχολεία σε μία διοικητική θέση, τί έχουμε να χάσουμε αν κινηθούμε δικαστικώς? φυσικά για να υπάρξουν πιθανότητες επιτυχίας η κίνηση αυτή θα πρέπει να υποστηριχτεί από αρκετούς. Πώς το βλέπετε σαν ιδέα?

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4196 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:54:26 πμ »
@John_PE20
Απλά εννοώ ότι δεν κινδυνεύεις αν κάνεις μάθημα! Τώρα το 12 είναι ένας κομβικός αριθμός αλλά δεν το συγχέω με τις "υποχρεωτικές μεταθέσεις" κάτι που άλλωστε δεν υπάρχει ακόμη σε Π.Δ.

Με λίγα λόγια, όσο έχεις ώρες στο σχολείο σου δεν σε κουνάει κανείς. Αυτό εννοούσα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4197 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:54:33 πμ »
mackis συμφωνώ σε αρκετά από αυτά που λές.
Παρότι και η δική μου εκτίμηση είναι ότι θα γίνουν τελικά εντός περιφέρειας, το γεγονός ότι η αναλογία θέσεων δεν είναι 1:1 σε όλες τις περιφέρειες δημιουργεί ερωτηματικά.
Δηλαδή σε κάποιες περιφέρειες θα καλυφθούν όλοι και σε κάποιες άλλες συνάδελφοι ίδιας ειδικότητας θα μείνουν "ακάλυπτοι"; Αυτούς γιατί τους βγάζει στον "τάκο" και κάποιους άλλους τους "σώζει";
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 12:56:08 πμ από christos_chr »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4198 στις: Αύγουστος 16, 2013, 01:02:13 πμ »
@christos_chr
το λέει κι ο ίδιος ότι είναι κατά προσέγγιση.
Δεν θα μπορούσε να τους πάει όλους στην Α/θμια γιατί δεν είναι τόσες οι ανάγκες. Αυτός λέει ότι τώρα πλεονάζουν 40 ΠΕ06 και στέλνω 30 στην Α/θμια. Εσύ ρώτας τι γίνεται με τους 10. Δεν θα πρέπει να το σκεφτόμαστε έτσι. Μόλις τελειώσουν οι εγκυμοσύνες, οι άδειες άνευ, οι αποσπάσεις στο εξωτερικό, οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά Β/θμιας, οι ανάγκες στους φορείς (Διευθύνσεις ΔΕ/ΠΕ εννοώ κυρίως) και δεν έχουν πάει κάπου αυτοί οι 10 τότε ναι μπορεί να τους πει θα πάτε σε άλλη περιοχή.

Στην τελική φάση πιστεύω θα έχουμε μετακινήσεις από τις μεγάλες πόλεις προς την περιφέρεια (κυρίως νησιά). Εκεί όμως όποιος αρνηθεί ... καταλαβαίνετε.

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4199 στις: Αύγουστος 16, 2013, 01:06:23 πμ »
Αν προσέξει κανείς οι πλεονάζοντες ανά διεύθυνση είναι ίσοι με αυτούς που θα μεταταχθούν υποχρεωτικά σε δημοτικά+σε φορείς οπότε πιστεύω ότι θα γίνουν τοπικά!τώρα γιατί μας βάζουν να κάνουμε αίτηση για όλη την ελλάδα αυτοί ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ!!!
επιπλέον ας μου εξηγήσει κάποιος πως είναι δυνατόν κάποιος που είναι επαρχία χρόνια και έχει μαζέψει μόρια να φάει την θέση από κάποιον που είναι χρόνια πχ θεσσαλονίκη και φυσικά δεν μάζευε μόρια!αν και εμένα θα με βόλευε  ;D αυτός που ήταν θεσσαλονίκη που θα πάει?(αν υποθέσουμε ότι κάνει αίτηση...) :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.