*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4358100 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8904 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:20:54 πμ »
Ψυχραιμία ieremias! Είμαι στην ίδια ακριβώς θέση με σένα. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε πήραμε τις αποφάσεις μας. Το ρισκαραμε γιατί δε θέλαμε να βάλουμε το όνομά μας σε λίστες με αμφίβολους τίτλους υπογράφοντας λευκές επιταγές. Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανέναν γι αυτό.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:00 »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8905 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:24:21 πμ »
Κάτι τέτοιες στιγμές, το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι δεν χρωστάω τίποτα σε κανέναν...

Μεγάλη υπόθεση!
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος toureiffel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8906 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:35:09 πμ »
toureiffel
αγνόησαν την πρώτη μου προτίμηση (που αναφέρω πάνω)και με στέλνουν στο αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ του ΠΥΣΔΕ που ήμουν.
Αρα δεν τίθεται θέμα αποδέσμευσής σου από το ΠΥΣΔΕ σου. Λογικά θα πρέπει κάνεις ένσταση αμέσως.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8907 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:42:54 πμ »
toureiffel
αγνόησαν την πρώτη μου προτίμηση (που αναφέρω πάνω)και με στέλνουν στο αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ του ΠΥΣΔΕ που ήμουν.
Αρα δεν τίθεται θέμα αποδέσμευσής σου από το ΠΥΣΔΕ σου. Λογικά θα πρέπει κάνεις ένσταση αμέσως.
Έτσι πρέπει να έτρεξε ο αλγόριθμος. Άσχετα με πρώτη ή δεύτερη επιλογή, αν είχες το αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ θα πήγαινες εκεί. Φαινόταν από την αρχή ότι θα γίνει έτσι για λόγους απλοποίησης της διαδικασίας (λιγότερες ανακατατάξεις), αλλά και του αλγορίθμου που σε διαφορετική περίπτωση δεν θα ήταν και τόσο απλός όσο και αν υποστηρίχθηκε το αντίθετο εδώ. Αν και αλγόριθμος μάλλον δε γράφτηκε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:00 »

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8908 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:46:05 πμ »
Να ρωτήσω κάτι.
Βλέπω ότι κάποιες θέσεις στον ΙΔΙΟ νομό που είμαι τοποθετημένος πήγαν σε άτομα που έχουν πολύ λιγότερα μόρια από εμένα.
Μπορεί να έπεξε ρόλο ότι εγώ δήλωσα σαν πρώτη επιλογή άλλο νομό (της κατοικίας μου) και σα δεύτερη επιλογή το νομό που είμαι τοποθετημένος, ενώ αυτοί το βάλαν σαν πρώτη επιλογή;
Στην ένσταση καταθέτουμε κάποιο έγγραφο που εξηγούμε τους λόγους; 

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8909 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:46:38 πμ »
Καλημέρα και από μένα...
θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος θα κάνει ένσταση για το λόγο ότι κάναμε την αίτηση  μας (την Τετάρτη ) και μετα βγήκαν οι διευκρινήσεις... με αποτέλεσμα να μην πάρουμε μετάταξη...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8910 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:47:01 πμ »
Εγώ ένα πράγμα έχω να πώ!
Με την κινδυνολογία, τη γκρίνια και τη μιζέρια σας δεν έκανα αίτηση όπως και άλλοι φαντάζομαι.
ΑΠοτέλεσμα;
1) Κανείς δεν μετακινήθηκε εκτός ΔΙΔΕ παρά τη θέλησή του!!!
2) Αν είχα κάνει αίτηση , θα είχα πάρει μετάταξη.
3) Τώρα που ήρθαν από άλλα ΠΥΣΔΕ και κάλυψαν τις θέσεις είμαι ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΛΕΟΝΑΖΩΝ απο πριν !!!
4) Η πιθανότητα για ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗ πια και όχι εθελοντική μετάταξη, αυξάνει δραματικά!

Βέβαια πάντα ήξερα τη μιζέρια του κλάδου των καθηγητών και την κλάψα που πάντα τους συνοδεύει γι αυτό και έκανα αίτηση.
Εκείνο που με σταμάτησε  και δεν έκανα ταυτοποίηση ήταν ο Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας, που έβγαλαν τα γνωστά δελτία τύπου.
Κρίμα! Με πήραν στο λαιμό τους
Κι εγώ δεν έκανα, αλλά δεν μου φταίνε οι άλλοι. Ήταν συνειδητή επιλογή. Βοήθησε βέβαια ότι ήμουν και κάτι χιλιόμετρα μακριά απο την κοντυνότερη β'θμια... Είναι όπως οι μεταθέσεις, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει και τι να δηλώσει για να πάρει...

Αποσυνδεδεμένος ieremias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8911 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:54:09 πμ »
Εγώ ένα πράγμα έχω να πώ!
Με την κινδυνολογία, τη γκρίνια και τη μιζέρια σας δεν έκανα αίτηση όπως και άλλοι φαντάζομαι.
ΑΠοτέλεσμα;
1) Κανείς δεν μετακινήθηκε εκτός ΔΙΔΕ παρά τη θέλησή του!!!
2) Αν είχα κάνει αίτηση , θα είχα πάρει μετάταξη.
3) Τώρα που ήρθαν από άλλα ΠΥΣΔΕ και κάλυψαν τις θέσεις είμαι ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΛΕΟΝΑΖΩΝ απο πριν !!!
4) Η πιθανότητα για ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗ πια και όχι εθελοντική μετάταξη, αυξάνει δραματικά!

Βέβαια πάντα ήξερα τη μιζέρια του κλάδου των καθηγητών και την κλάψα που πάντα τους συνοδεύει γι αυτό και έκανα αίτηση.
Εκείνο που με σταμάτησε  και δεν έκανα ταυτοποίηση ήταν ο Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας, που έβγαλαν τα γνωστά δελτία τύπου.
Κρίμα! Με πήραν στο λαιμό τους
Κι εγώ δεν έκανα, αλλά δεν μου φταίνε οι άλλοι. Ήταν συνειδητή επιλογή. Βοήθησε βέβαια ότι ήμουν και κάτι χιλιόμετρα μακριά απο την κοντυνότερη β'θμια... Είναι όπως οι μεταθέσεις, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει και τι να δηλώσει για να πάρει...

Φταίνε 100% οι άλλοι.
Υπήρχαν συγκεκριμένες ανακοινώσεις τόσο από την Ένωση καθηγητών Γαλλικης, όσο και από την Εφημερίδα των συντακτών που άφηναν σαφώς αμφιβολίες για την τύχη όσων κάνουν αίτηση!
Αν δεν είχα διαβάσει αυτά, θα είχα απλά αγνοήσει τις κλάψες όλων εδώ που -ετσι κι αλλιώς- ό,τι και να τους κάνεις, πάλι θα κλαίνε και θα σιχτηριάζουν την τύχη τους . Αυτοί είναι οι καθηγητές. Από την πρώτη στιγμή που μπήκα στην εκπαίδευση με εντυπωσίασε πόσο ΜΙΖΕΡΟΣ είναι αυτός ο κλάδος!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8912 στις: Αύγουστος 29, 2013, 08:55:07 πμ »
Και μόνο που δεν υπήρξε κανένας αξιολογικός πίνακας ούτε σύνολο μορίων, δεν καταλαβαίνετε ότι όλο αυτό ήταν μια "περίεργη" διαδικασία;

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8913 στις: Αύγουστος 29, 2013, 09:02:04 πμ »
Να ρωτήσω κάτι.
Βλέπω ότι κάποιες θέσεις στον ΙΔΙΟ νομό που είμαι τοποθετημένος πήγαν σε άτομα που έχουν πολύ λιγότερα μόρια από εμένα.
Μπορεί να έπεξε ρόλο ότι εγώ δήλωσα σαν πρώτη επιλογή άλλο νομό (της κατοικίας μου) και σα δεύτερη επιλογή το νομό που είμαι τοποθετημένος, ενώ αυτοί το βάλαν σαν πρώτη επιλογή;
Στην ένσταση καταθέτουμε κάποιο έγγραφο που εξηγούμε τους λόγους;

Παίζει να έπαιξε ρόλο. Αρχίζει και ξετυλίγεται το κουβάρι σιγά σιγά. Ας κάνω μια υπόθεση. Η λογική θα ήταν: Η πρώτη προτίμηση είναι η επιθυμία μετάταξης στο ΙΔΙΟ ΠΥΣΠΕ. Ικανοποιώ όλους όσους έχουν αυτή την επιλογή (α προτίμηση - ίδιο ΠΥΣΠΕ). Αφού εσύ δεν δήλωσες πρώτη επιλογή το ίδιο ΠΥΣΠΕ, θα έρθω αργότερα σε σένα και θα εξετάσω την πρώτη σου επιλογή σε επίπεδο περιφέρειας ή επικράτειας. Προς το παρόν σε ξεχνάω, άσχετα με τη δεύτερη επιλογή σου. Αν δεν ικανοποιηθεί αργότερα η πρώτη στου επιλογή (περιφέρεια, επικράτεια) θα επιστρέψω σε σένα και θα εξετάσω αν υπάρχουν εναπομείναντες θέσεις στο ΠΥΣΠΕ που ανήκεις.

Ξαναλέω, υπόθεση κάνω. Αν κάποιος άλλος συνάδελφος μπορεί να σκεφτεί κάτι διαφορετικό ας βοηθήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 09:04:08 πμ από gioas »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8914 στις: Αύγουστος 29, 2013, 09:02:36 πμ »
Φταίνε 100% οι άλλοι.
Υπήρχαν συγκεκριμένες ανακοινώσεις τόσο από την Ένωση καθηγητών Γαλλικης, όσο και από την Εφημερίδα των συντακτών που άφηναν σαφώς αμφιβολίες για την τύχη όσων κάνουν αίτηση!
Αν δεν είχα διαβάσει αυτά, θα είχα απλά αγνοήσει τις κλάψες όλων εδώ που -ετσι κι αλλιώς- ό,τι και να τους κάνεις, πάλι θα κλαίνε και θα σιχτηριάζουν την τύχη τους . Αυτοί είναι οι καθηγητές. Από την πρώτη στιγμή που μπήκα στην εκπαίδευση με εντυπωσίασε πόσο ΜΙΖΕΡΟΣ είναι αυτός ο κλάδος!
Αποδείχθηκε οτι ήταν εντελώς άστοχες οι ανακοινώσεις.
  

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8915 στις: Αύγουστος 29, 2013, 09:08:20 πμ »
praitor εχεις λάθος με τα κενα και τους πλεοναζοντες. Εχουν δικιο οι αλλοι.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8916 στις: Αύγουστος 29, 2013, 09:16:57 πμ »
Ετσι με αυτόν τον τροπο ο υπουργος έβγαλε παράλογη την ολμε και ολους αυτους που κινδυνολογουσαν και παρότρυναν να μην γινουν αιτήσεις μεταταξης. Το συμπέρασμα ομως ποιο ειναι? Να εμπιστευόμαστε τον υπουργό μας που θελει το καλο μας?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8917 στις: Αύγουστος 29, 2013, 09:22:38 πμ »
Υπάρχει περίπτωση να μην ανακοινωθούν τα μόρια όσων πήραν μετάταξη;;;;

Μπορώ να αιτηθώ στην ΔΔΕ να δω την αίτηση και τα μόρια ενός άλλου συναδέλφου του ίδιου ΠΥΣΔΕ με εμένα που πήρε μετάταξη(εκτός ΠΥΣΔΕ μας) εκεί που είχα και εγώ πρώτη επιλογή και υποψιάζομαι ότι έχει λιγότερα μόρια από εμένα;;

(στις μεταθέσεις είχε λιγότερα, στις εθελοντικές ΑΡΠΙΛΙΟΥ είχε λιγότερα και στις υποχρεωτικές για να με περνάει πρέπει να έχει extra +1 παιδί και μεταπτυχιακο....κομματάκι δύσκολο αλλα τουλαχιστον να βεβαιωθώ με κάποιο τρόπο πριν κάνω ένσταση)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160941
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.