*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385852 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9660 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:35:29 μμ »
1. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει το σενάριο ενοποίησης Δ/νσεων;..Αν κατάλαβα καλά,δε θα υπάρχει Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας πλέον σε ένα νομό αλλά μία ενιαία;Είναι κάτι που θεωρείται πιθανό να γίνει τα επόμενα χρόνια;

2. Όσον αφορά το νέο γύρο μετατάξεων,αυτή τη φορά θα έχουν να κάνουν με πραγματικά κενά που θα έχουν δώσει οι κατά τόπους Α/θμιες στο υπουργείο μέχρι την Δευτέρα;Νέο μπάχαλο προβλέπεται..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:20 »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9661 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:47:01 μμ »
Aν γίνει β΄ φάση μετατάξεων την ώρα που έχει αρχίσει η σχολική χρονιά τότε μιλάμε για πρωτοφανή εκβιασμό απέναντι στους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων. Μέχρι σήμερα δεν μπορούσα να πιστέψω ότι το Υπουργείο θα έκανε κάτι τόσο ελεεινό .... για 1200 ψωροθέσεις .... είναι απίστευτο αίσχος αυτό που ζούμε! Αν δεν κάνουμε όλοι απεργία μέχρι τέλους θα είμαστε για κλάματα.

Αλήθεια, ποιες θέσεις έμειναν, στο κάτω κάτω; Οι περισσότερες ήταν σε γραφεία απ' όσο ξέρω, κι επιπλέον κάτι θέσεις σε Δωδεκάνησα και Κρήτη. Τι διαδικασία θ' ακολουθήσουν για να τις καλύψουν αυτές, από τη στιγμή που δεν είναι επιθυμητές; Φοβάμαι ότι αυτή τη φορά θα στείλουν στο τέλος άτομα υποχρεωτικά ....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9662 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:53:02 μμ »
φίλος μου συνδικαλιστής μου έλεγε πως πλήθος κόσμου σκέφτεται να απεργήσει ( και θα το κάνει) διότι περιμένει απόσπαση και σου λέει " να νοικιάσω δεν μπορώ γιατί μπορεί να φύγω... για ξενοδοχείο θα μου φύγει ένας σκασμός λεφτά και θα είμαι και μακριά από τους δικούς μου, ας κάνω λοιιπόν απεργία, να χάσω λεφτά αλλά να ειμαι τουλάχιστον δίπλα στην οικογένεια!! "

καθόλου κακό!!! Καιρός ειναι να αρχίσουν να τρίζουν οι καρέκλες μερικών μερικών....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9663 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:56:37 μμ »
και η δική μου πληροφόρηση συνάδελφοι λέει για β' φάση μετατάξεων εδώ και 2 εβδομάδες. Φοβάμαι ότι θα πραγματοποιηθεί η β' φάση με κενά που ενδεχομένως δεν είχαν βγει στην α' φάση. Μην ξεχνάτε ότι ολόκληροι νομοί δεν είχαν δώσει κανένα κενό στην α' φάση σε κάποιες ειδικότητες. Επομένως ίσως δεν είναι μόνο τα εναπομείναντα κενά αλλά κι άλλα...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:20 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9664 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:02:11 μμ »
1. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει το σενάριο ενοποίησης Δ/νσεων;..Αν κατάλαβα καλά,δε θα υπάρχει Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας πλέον σε ένα νομό αλλά μία ενιαία;Είναι κάτι που θεωρείται πιθανό να γίνει τα επόμενα χρόνια;

Ναι, καθολου δεν αποκλειεται.

2. Όσον αφορά το νέο γύρο μετατάξεων,αυτή τη φορά θα έχουν να κάνουν με πραγματικά κενά που θα έχουν δώσει οι κατά τόπους Α/θμιες στο υπουργείο μέχρι την Δευτέρα;Νέο μπάχαλο προβλέπεται..

Εχω σοβαρες επιφυλαξεις για το ποιον αυτων των "κενων". Θεωρω οτι κατα πασα πιθανοτητα προκειται για λειτουργικα κενα - εξαλλου οι πραγματικες οργανικες αναγκες υπολογιστηκαν πριν και μετα τις μεταθεσεις - και ως εκ τουτου ειναι απαραδεκτο να επιβαλλεται ετσιθελικα μια τοσο σοβαρη διαδικασια οπως αυτη των μεταταξεων, η οποια αφενος συνιστα μεγιστη μεταβολη της υπηρεσιακης καταστασης του υπαλληλου και αφετερου προκαλει στρεβλωσεις στην οργανικη συνθεση των ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ με αγνωστες συνεπειες για το εργασιακο μελλον των εμπλεκομενων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος greek_katrin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9665 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:02:52 μμ »
Συμφωνω οτι καλο ειναι να απεργήσουμε τουλαχιστον 2 μερες για να δωσουμε παρον
αλλα το θεμα ειναι αλλο, θεωρω οτι θα βγαλουν μετατάξεις ξενογλωσσων και λιγες ΠΕ19-20
εκανα μια μικρη ερευνα μετα το αρθρο στο essos (http://essos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/neotera-apospaseis-metataxeis-ekpaideytikon) και παρατηρησα οτι πολλες πρωτοβαθμιες εβγαλαν λειτουργικα κενα μονο ΠΕ19-20 σαν να περιμενουν και αλλους απο τους ξενογλωσσους...
 αναφερω οτι ειναι δικη μου υποψια, μπορει να κανω και λαθος

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9666 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:03:02 μμ »
φίλος μου συνδικαλιστής μου έλεγε πως πλήθος κόσμου σκέφτεται να απεργήσει ( και θα το κάνει) διότι περιμένει απόσπαση και σου λέει " να νοικιάσω δεν μπορώ γιατί μπορεί να φύγω... για ξενοδοχείο θα μου φύγει ένας σκασμός λεφτά και θα είμαι και μακριά από τους δικούς μου, ας κάνω λοιιπόν απεργία, να χάσω λεφτά αλλά να ειμαι τουλάχιστον δίπλα στην οικογένεια!! "

καθόλου κακό!!! Καιρός ειναι να αρχίσουν να τρίζουν οι καρέκλες μερικών μερικών....

Ισχυει.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9667 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:11:15 μμ »
1. Μπορεί κάποιος να εξηγήσει το σενάριο ενοποίησης Δ/νσεων;..Αν κατάλαβα καλά,δε θα υπάρχει Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας πλέον σε ένα νομό αλλά μία ενιαία;Είναι κάτι που θεωρείται πιθανό να γίνει τα επόμενα χρόνια;

Ναι, καθολου δεν αποκλειεται.

2. Όσον αφορά το νέο γύρο μετατάξεων,αυτή τη φορά θα έχουν να κάνουν με πραγματικά κενά που θα έχουν δώσει οι κατά τόπους Α/θμιες στο υπουργείο μέχρι την Δευτέρα;Νέο μπάχαλο προβλέπεται..

Εχω σοβαρες επιφυλαξεις για το ποιον αυτων των "κενων". Θεωρω οτι κατα πασα πιθανοτητα προκειται για λειτουργικα κενα - εξαλλου οι πραγματικες οργανικες αναγκες υπολογιστηκαν πριν και μετα τις μεταθεσεις - και ως εκ τουτου ειναι απαραδεκτο να επιβαλλεται ετσιθελικα μια τοσο σοβαρη διαδικασια οπως αυτη των μεταταξεων, η οποια αφενος συνιστα μεγιστη μεταβολη της υπηρεσιακης καταστασης του υπαλληλου και αφετερου προκαλει στρεβλωσεις στην οργανικη συνθεση των ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ με αγνωστες συνεπειες για το εργασιακο μελλον των εμπλεκομενων.

Και ποια είναι η εναλλακτική, συνάδελφε; Αν βρίσκεσαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ 4-5-6 χρόνια, μαζί με άλλους 50, και κάθε χρόνο βγαίνουν 2-3 οργανικές, στη δεδομένα επισφαλέστατη κατάσταση που διάγουμε, τι μπορεί να κάνεις; Από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9668 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:15:16 μμ »
Συμφωνω οτι καλο ειναι να απεργήσουμε τουλαχιστον 2 μερες για να δωσουμε παρον
αλλα το θεμα ειναι αλλο, θεωρω οτι θα βγαλουν μετατάξεις ξενογλωσσων και λιγες ΠΕ19-20
εκανα μια μικρη ερευνα μετα το αρθρο στο essos (http://essos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/neotera-apospaseis-metataxeis-ekpaideytikon) και παρατηρησα οτι πολλες πρωτοβαθμιες εβγαλαν λειτουργικα κενα μονο ΠΕ19-20 σαν να περιμενουν και αλλους απο τους ξενογλωσσους...
 αναφερω οτι ειναι δικη μου υποψια, μπορει να κανω και λαθος

Τι καλό είναι;;;; ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΙΝΑΙ και όχι μόνο για το μπάχαλο με τις αποσπάσεις μετατάξεις αλλά πρέπει επιτέλους να κοιτάξουμε στα μάτια τους συναδέλφους των ΕΠΑΛ που θα απολυθούν!!!

2 μέρες;;;;; Δεν κάνουμε καλύτερα μία 3ωρη στάση εργασίας να πούμε ότι αντιδράσαμε κιόλας.

Συνάδελφε δε θέλω να αντιπαρατεθώ αλλά με αναγκάζεις.....

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9669 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:23:04 μμ »
Και ποια είναι η εναλλακτική, συνάδελφε; Αν βρίσκεσαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ 4-5-6 χρόνια, μαζί με άλλους 50, και κάθε χρόνο βγαίνουν 2-3 οργανικές, στη δεδομένα επισφαλέστατη κατάσταση που διάγουμε, τι μπορεί να κάνεις; Από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη.

Δεν υπαρχει εναλλακτικη. Η υπερπληθωρα των ειδικοτητων αναγεται σε συγκεριμενους λογους, τους οποιους δεν ειναι της ωρας να αναλυσουμε. Ωστοσο, ο εκπαιδευτικος ειτε βρισκεται στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ ειτε του ΠΥΣΠΕ τελει στο ιδιο καθεστως εργασιακης ανασφαλειας. Με τη διαφορα οτι εφοσον μεταταχθει στην Π/θμια θα αυξηθει το ωραριο του και θα εργαστει σε μια βαθμιδα που δεν αποτελουσε την πρωτη επιλογη του.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9670 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:32:33 μμ »
φίλος μου συνδικαλιστής μου έλεγε πως πλήθος κόσμου σκέφτεται να απεργήσει ( και θα το κάνει) διότι περιμένει απόσπαση και σου λέει " να νοικιάσω δεν μπορώ γιατί μπορεί να φύγω... για ξενοδοχείο θα μου φύγει ένας σκασμός λεφτά και θα είμαι και μακριά από τους δικούς μου, ας κάνω λοιιπόν απεργία, να χάσω λεφτά αλλά να ειμαι τουλάχιστον δίπλα στην οικογένεια!! "

καθόλου κακό!!! Καιρός ειναι να αρχίσουν να τρίζουν οι καρέκλες μερικών μερικών....

Ακριβώς αυτό είναι η ουσία της απεργίας διαρκείας.
Η δυνατότητα, η ελευθερία που έχουμε να είμαστε ανυπάκουοι ανά πάσα στιγμή και όπως μας βολεύει.
Αυτή και μόνο η δυνατότητα, είναι βόμβα στα θεμέλια της οποιασδήποτε διοίκησης.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9671 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:42:46 μμ »
Kαλή η μαζικη απεργια αλλα αν ειχαμε και ανθρωπους που να μας εκπροσωπουν στα μιντια που να μην ντρεπομαστε γι αυτους...

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9672 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:54:50 μμ »
Νομίζω ότι ο Κοτσιφάκης τα είπε μια χαρά σήμερα στο έχθρικο MEGA

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9673 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:55:49 μμ »

2 μέρες;;;;; Δεν κάνουμε καλύτερα μία 3ωρη στάση εργασίας να πούμε ότι αντιδράσαμε κιόλας.


Τρίωρη στάση δεν ανακοίνωσε η ΔΟΕ για τη Δευτέρα;  Είναι για γέλια η κατάσταση ή μάλλον εμείς είμαστε για γέλια αφού εμείς τους ψηφίζουμε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 805
Σύνολο: 815

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.