*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4358513 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5488 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:40:47 μμ »
Νομίζω ότι οι περισσότεροι περιμένουν μέχρι αύριο για τυχόν διευκρινίσεις και ότι από Πέμπτη θα υποβληθούν οι περισσότερες αιτήσεις. Αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει μιλώντας με γνωστούς και φίλους.
Ακριβώς...
Πέμπτη θα γίνεται ο κακός χαμός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:29:33 »

Αποσυνδεδεμένος kitsmanklei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Παρακαλώ μην μου τα πρήζετε
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5489 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:43:27 μμ »
Αν θέλετε με πιστεύετε αν δεν θέλετε όχι.
Οι αιτήσεις που έχουν γίνει μέχρι στιγμής είναι περίπου μόνο 300 και οι περισσότερες είναι από απελπισμένους που είναι σε νησιά που δεν έχουν τίποτα να χάσουν.(+ ότι έχουν πολλά μόρια και ζητούν αστικά κέντρα).

(μην αρχίσετε να μου λέτε για αριθμούς πρωτοκόλλου κλπ. Αυτό ξέρω.- )
Αν και απελπισμενος σε νησι οταν ειδα τη λιστα  με τα μορια καταταξης των εθελοντικων μεταταξεων (αυτες που χαθηκαν) για την περιοχη εμδιαφεροντος μου διαπιστωσα με εκπληξη  οτι υπαρχουν πολλοι "μη απελπισμενοι" με μορια περισσοτερα απο μενα. Και μιλαω για ατομα με σχεδον ιδια προυπηρεσια με μενα . Αλλα αυτα τα  υπολειματα ανθρωπου απο την πρωτη μερα διορισμου τους γλειφανε κωλους βουλεητων και προισταμενων, αποσπαση απο το  πρωτο χρονο κιολας με μορια κωλοπετινιτσας και μετα και η μεταθεση ετσι για να σιγουρεψουν την καρεκλιτσα τους. Και ξερεις πολυ καλα οτι αυτη κατασταση ειναι μερικη αιτια του σημερινου προβληματος. "Πως την παλευεις στα νησια" μου λεγαν καποιοι γνωστοι "μη απελπισμενοι". Μηπως ηρθε η ωρα να φανε και αυτοι κανενα φρεσκο ψαρακι στη δονουσα, καμια ψημενη ρακι στην αμοργο; ειλικρινα δε θ με χαλασει καθολου και οποιος θελει pm me και θα του βρω γκαρσονιερα στη Τηλο super lux!

Αποσυνδεδεμένος babba4410

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5490 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:49:04 μμ »
Το πρόβλημα είναι ότι για να φτιάξει τη ζωή σου, καταστρέφει τη ζωή κάποιου άλλου. Αντί να ζητάς ανταλλαγή πληθυσμών, θα μπορούσες να ζητάς μαζί με μας να απαγορευτεί δια νόμου η πρόσληψη αναπληρωτών σε περιοχές που δεν έχουν ικανοποιηθεί αποσπάσεις/μεταθέσεις. Έτσι θα ήμασταν και οι δυο σπίτι μας, γιατί θέσεις υπάρχουν. Αλλά το καλό μας υπουργείο φοβάται μη και δε βρίσκει αναπληρωτές στην πέρα ραχούλα, τώρα που δεν υπάρχουν πιθανότητες διορισμού και το χαρτζιλίκι είναι της πλάκας.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5491 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:50:29 μμ »
Αν θέλετε με πιστεύετε αν δεν θέλετε όχι.
Οι αιτήσεις που έχουν γίνει μέχρι στιγμής είναι περίπου μόνο 300 και οι περισσότερες είναι από απελπισμένους που είναι σε νησιά που δεν έχουν τίποτα να χάσουν.(+ ότι έχουν πολλά μόρια και ζητούν αστικά κέντρα).

(μην αρχίσετε να μου λέτε για αριθμούς πρωτοκόλλου κλπ. Αυτό ξέρω.- )
Αν και απελπισμενος σε νησι οταν ειδα τη λιστα  με τα μορια καταταξης των εθελοντικων μεταταξεων (αυτες που χαθηκαν) για την περιοχη εμδιαφεροντος μου διαπιστωσα με εκπληξη  οτι υπαρχουν πολλοι "μη απελπισμενοι" με μορια περισσοτερα απο μενα. Και μιλαω για ατομα με σχεδον ιδια προυπηρεσια με μενα . Αλλα αυτα τα  υπολειματα ανθρωπου απο την πρωτη μερα διορισμου τους γλειφανε κωλους βουλεητων και προισταμενων, αποσπαση απο το  πρωτο χρονο κιολας με μορια κωλοπετινιτσας και μετα και η μεταθεση ετσι για να σιγουρεψουν την καρεκλιτσα τους. Και ξερεις πολυ καλα οτι αυτη κατασταση ειναι μερικη αιτια του σημερινου προβληματος. "Πως την παλευεις στα νησια" μου λεγαν καποιοι γνωστοι "μη απελπισμενοι". Μηπως ηρθε η ωρα να φανε και αυτοι κανενα φρεσκο ψαρακι στη δονουσα, καμια ψημενη ρακι στην αμοργο; ειλικρινα δε θ με χαλασει καθολου και οποιος θελει pm me και θα του βρω γκαρσονιερα στη Τηλο super lux!
Ας τα φανε τωρα λοιπον.
Ξαναλεω.Εφοσον τα κριτηρια ειναι τα μορια τα γνωστα,θα δουνε πανελλαδικα τα μορια.Αν ηταν να γινοταν πρωτα ανα ΠΥΣΔΕ,θα το ελεγε αυτο η εγκυκλιος(τροπος του λεγειν εγκυκλιος..αλλα τεσπα)Θα εγραφε δηλαδη οτι:Θα εξεταστουν  πρωτα ανα ΠΥΣΔΕ και στη συνεχεια πανελλαδικα.Εδω δεν λεει κατι τετοιο.Λεει οτι τα κριτηρια ειναι τα συνολικα μορια και τελος.
Μην ψαχνουμε δικαιοσυνη.Αν ηταν δικαιο το υπουργειο,θα εβγαζε ΠΡΩΤΑ ΤΙΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ.Εφοσον δεντ ις βγαζει..εφοσον κατα πασα πιθυανοτητα(ακομα δεν ειμαι σιγουρη),τις καταργει..ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ η εξεταση των αιτησεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 10:52:44 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:29:33 »

Αποσυνδεδεμένος angelikiwi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5492 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:51:10 μμ »
Στο ΦΕΚ B 1977 - 13.08.2013
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEaosRGzKxO6XdtvSoClrL81QBC9NCxtPX3U4LPcASlceJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnT00MHhcXFRTsWgSsQa-kRx0Q_RhnHFDYkGln3O1CE1Whm6uaK67thdg.

ο πινακας κενων θεσεων στην πρωτοβαθμια για την ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ειναι αλλος απο τον πινακα κενων θεσεων στην υπουργικη αποφαση

http://www.ypaideias.gr/publications/docs2013/130813_Ypourgiki_Apofasi_1.doc

συγκεκριμενα ο πινακας στην υπουργικη αποφαση που αναφερεται στο πλεοναζον προσωπικο της Δ.Ε. εμφανιζεται ως οι κενες θεσεις στην Π.Ε. στον φεκ

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5493 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:52:58 μμ »
Ο αριθμος πρωτοκολλου που διαδιδεται στον 1ο οροφο του Υπουργειου δεν ξερω κατα ποσο ειναι προιον γνωσης ή μιας απλης φημης που μεταδοθηκε... Χθες αναφερθηκε ο αριθμος 300, σημερα που εγινε η ερωτηση στο ιδιο γραφειο ξαναδοθηκε ο αριθμος 300...  Δεν ξερουν, δεν τους λενε. Εστειλαν τα ερωτηματα που συγκεντρωσαν απο τα τηλεφωνηματα και δεν πηραν καμια απαντηση... Δεν ειναι οτι δεν θελουν, δεν ξερουν τι να απαντησουν

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 10:55:59 μμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5494 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:53:18 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 12:08:07 πμ από paralias »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5495 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:54:46 μμ »
..........Μηπως ηρθε η ωρα να φανε και αυτοι κανενα φρεσκο ψαρακι στη δονουσα, καμια ψημενη ρακι στην αμοργο; ειλικρινα δε θ με χαλασει καθολου και οποιος θελει pm me και θα του βρω γκαρσονιερα στη Τηλο super lux!
Δεν έχεις κι άδικο!!   ;D 8)
  

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5496 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:55:21 μμ »
3) Ομοίως πρώτα θα μοιραστούν τα κουκιά ανά περιφέρεια, και μετά θα εξεταστούν αιτήσεις από όσους είναι εκτός μιας περιφέρειας και θέλουν να έρθουν σε αυτή. Αν δηλαδή ΔΕΝ γεμίσουν οι κενές θέσεις μετάταξης σε μια περιφέρεια, ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ θα αρχίσει να γεμίζει από τους απέξω.

Εικάζεις... ή στηρίζεσαι συνάδελφε κάπου...
Αυτό είναι πολύ σημαντικό...
Οι πιο πολλοί θα βάλουν τις επιλογές τους εκτός περιφέρειας μπας και ξεκολλήσουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2013, 10:59:01 μμ από kris_81 »

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5497 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:57:00 μμ »
Παιδιά μου είπε αιρετός ότι του είπαν ότι οι επικείμενες μετατάξεις θα γίνουν ανά περιφέρεια! Άρα αν κάποιος από Κυκλάδες για παράδειγμα δήλωσε 2 επιλογές  εκτός  της περιφέρειάς του, ας πούμε Αττική όχι μόνο δε θα πάρει γιατί θα υπερκαλυφθούν οι θέσεις από τους πλεονάζοντες της Αττικής αλλά θα βρεθεί και στη λίστα...
Μπορεί να το αποσαφηνίσει αυτό αύριο..?
Είναι πολύ σημαντικό..

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5498 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:00:54 μμ »
Παιδιά μου είπε αιρετός ότι του είπαν ότι οι επικείμενες μετατάξεις θα γίνουν ανά περιφέρεια! Άρα αν κάποιος από Κυκλάδες για παράδειγμα δήλωσε 2 επιλογές  εκτός  της περιφέρειάς του, ας πούμε Αττική όχι μόνο δε θα πάρει γιατί θα υπερκαλυφθούν οι θέσεις από τους πλεονάζοντες της Αττικής αλλά θα βρεθεί και στη λίστα...
Μπορεί να το αποσαφηνίσει αυτό αύριο..?
Είναι πολύ σημαντικό..

Πόσα πολύ σημαντικά πρέπει να αποσαφηνιστούν αύριο.... Σε τι να ελπίζουμε? στην πίεση της ΟΛΜΕ (όσοι είστε Αθήνα πάτε να πιέστε - στις 11 νομίζω - μήπως μάθουμε τίποτα. Πάντως από το Υπουργείο διευκρινίσεις δεν βλέπω (έστω και μια δυο διευκρινίσεις θα διευκόλυναν την κατάσταση αφού όλοι πια είμαστε συγκοινωνούντα δοχεία)
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος kitsmanklei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Παρακαλώ μην μου τα πρήζετε
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5499 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:03:39 μμ »
Παρολη τη πικρα μου συμφωνω και εγω οτι πρεπει να αποφυγουμε μια ανταλλαγη πληθυσμων, γιατι δυστυχως δεν μπορεις να καψεις τα ξερα χωρις να καουν και τα χλωρα...

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5500 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:06:58 μμ »
Καλο ειναι για συμβουλες απο αιρετους να απευθυνομαστε μονο σε αυτους στην δευτεροβαθμια καθως εννοειται οτι στην πρωτοβαθμια δεν τους ευχαριστει να ευοδωθουν αυτες οι μεταταξεις.  Οι δασκαλοι εκαναν καλλιτεχνικα, μουσικη , γυμναστικη και συμπληρωναν φουλ ωραριο. Τωρα θα χασουν ωρες και απο εκει που ηταν ασφαλεις, αφου προσλαμβανονταν και αρκετοι αναπληρωτες, τωρα πιθανως να αλλαξουν καπως τα πραγματα. Οχι οτι δεν εχουν δικιο, συναδελφοι ειμαστε ολοι και δεν εχω λογο να πιστευω οτι δεν ειναι εξαιρετικοι στην δουλεια τους, αλλα δεν νομιζω οτι η ΔΟΕ χαιρεται με αυτη την εξελιξη... Χανονται διδακτικες ωρες.
π.χ. Πως θα ενιωθαν οι φιλολογοι ή οι μαθηματικοι αν δινοταν η αποφαση να μπορουν οι δασκαλοι να διδαξουν γλωσσα και μαθηματικα στο γυμνασιο;

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5501 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:08:25 μμ »
..........Μηπως ηρθε η ωρα να φανε και αυτοι κανενα φρεσκο ψαρακι στη δονουσα, καμια ψημενη ρακι στην αμοργο; ειλικρινα δε θ με χαλασει καθολου και οποιος θελει pm me και θα του βρω γκαρσονιερα στη Τηλο super lux!
Δεν έχεις κι άδικο!!   ;D 8)

Το σίγουρο είναι ότι θα είναι στις Εκάλες και στις Νέες Ερυθραίες και θα τρώνε ψάρι από τη Δονούσα ενώ η θέση τους μπορεί να είναι Κοζάνη.Δηλαδή σπίτι τους και αόρατοι.Αυτοί είναι υπερ-βύσματα και άνθρωποι όλων των καταστάσεων . Δεν πρόκειτα να πάθουν τίποτα.Ίσα - ίσα που μέσα από αυτές τις καταστάσεις μπορεί να βολευτούν και καλύτερα μη σου πω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160978
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.