*

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;  (Αναγνώστηκε 61207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 28, 2009, 08:02:03 μμ »
2.Έμαθα να μιλάω από την κοιλιά (χρησιμοποιώντας το διάφραγμα, κάνεις και τσάμπα κοιλιακούς έτσι χωρίς να τρέχεις στα γυμναστήρια)

σε παρακαλώ μπορείς να μου εξηγήσεις αυτό πως γίνεται έχω και εγώ πρόβλημα
πως μιλάνε από την κοιλιά;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:17 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 01, 2009, 12:20:28 πμ »
2.Έμαθα να μιλάω από την κοιλιά (χρησιμοποιώντας το διάφραγμα, κάνεις και τσάμπα κοιλιακούς έτσι χωρίς να τρέχεις στα γυμναστήρια)

σε παρακαλώ μπορείς να μου εξηγήσεις αυτό πως γίνεται έχω και εγώ πρόβλημα
πως μιλάνε από την κοιλιά;;;;

πρεπει να χρησιμοποιεις τον αερα που εχεις στην κοιλια κι οχι σφιγγοντας τις φωνητικες χορδες για να φωναξεις.ασε που ακουγεσαι περισσοτερο

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 01, 2009, 01:28:08 πμ »
αιντα..τουτο δα μας ελειπε για χαρη μερικων "κανιβαλλων" να κανουμε κοιλαικες αναπνοες ,γιογκα και δε συμμαζευεται..
ως φυσικος δεν μιλαω και τοσο πολυ εκ των πραγματων..απο κει και περα θα καταπονηθει η φωνη καμια φορα αλλα και ως  εφεδρος αξ/κος στο στρατο τραβουσα χειροτερα

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 01, 2009, 09:57:49 πμ »
Σαν νηπιαγωγός  που είμαι  και για  μενα πια έχει γίνει  συνήθεια ο πονόλαιμος , ο ξερόβηχας  , η φαρυγγίτιδα , και πάει λέγοντας , αλλά κάποια στιγμή  θα το  συνηθίσουμε  , όσο και προσπαθώ  να  μην  φωνάζω  αυτό  δεν  πιάνει  πάντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:17 »

Αποσυνδεδεμένος stellinio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 01, 2009, 10:43:45 πμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιοι συνάδελφοι μπορούν να ''μην'' φωνάζουν.. Όσες φορές έχω προσπαθήσει να μιλάω κανονικά, τα παιδιά μιλάνε πιο δυνατά πάντα έτσι ώστε αναγκάζομαι να φωνάζω για να ακουστώ. Δεν έχω βέβαια πάθει φαρυγγίτιδα ακόμα αλλά όταν συνεχώς καταπονείται η φωνή μας πιστεύω θα υπάρξουν μακροπρόθεσμες επιπτώσεις :-\

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 01, 2009, 11:47:36 πμ »
όταν μιλάς υπερβολικά χαμηλόφωνα δείχνοντας ότι λες κάτι πάρα πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό με τις εκφράσεις του προσώπου σου, κάποιοι θα το πάρουν χαμπάρι και θα ηρεμήσουν και τους άλλους. Επίσης συνήθισε τις σημαντικές λεπτομέρειες να τις λες χαμηλόφωνα ώστε κάθε φορά που χαμηλώνεις της φωνή σου να νομίζουν ότι κάτι παίζει και τέλος μετά από μια λέξη με δυνατή ένταση (τύπου Λοιπόν!) όταν ακολουθεί χαμηλόφωνη πρόταση ξεαφνιάζονται και δε γίνεται να μην το προσέξουν.

Για τη χρήση του διαφράγματος αυτό που κατάφερα να κάνω είναι κάθε φορά που υψώνω την ένταση της φωνής μου εκπνέω και είναι σαν να παίρνεις  δύναμη από την κοιλιά και όχι από το λαιμό, όπως πολύ ωραία είπε η Kathyk. Φέτες έτσι  ;) ;) ;) ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 01, 2009, 12:58:52 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις ενδιαφέρουσες απαντήσεις και για τις ευχές σας για ανάρρωση.
Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σας.
Αυτό με το διάφραγμα μου το έχουν πει και άλλοι, αλλα όντας άσχετη από μουσική, δεν ξέρω καν που είναι το διάφραγμα και τι ασκήσεις ακριβώς πρέπει να κάνω.Αν γνωρίζει κανείς και μπορει να γίνει πιο συγκεκριμένος και για εμας τους '' άσχετους'', δεκτή κάθε συμβουλή.
Και πάλι σας ευχαριστώ!!!!
Καλή συνέχεια στο σύσκολο έργο μας.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 01, 2009, 01:33:51 μμ »
κατσε σε εδραια θεση και συνειδητοποιησε που ειναι τα νεφρα σου (βρισκονται στα πλαϊνα μας απο την κοιλια προς την πλατη και κατω ή πολυ απλα βαλε τα χερια σου στη μεση και εκει που τελειωνουν οι αντιχειρες σου προς τα πανω και μεσα ειναι τα νεφρα). προσπαθησε να παρεις αναπνοη απο κει, γεμιζοντας τα. κανε βαθιες και αργες ανασες και σιγα σιγα θα συνειδητοποιησεις και εσυ και το σωμα σου απο που πρεπει να αναπνεεις, δηλαδη απο το διαφραγμα που βρισκεται ακριβως κατω απο το θωρακα στο κεντρο. θα καταλαβεις οτι την αναπνοη την παιρνουμε απο χαμηλα. για να φωναξει καποιος χρειαζεται να ανοιξει πολυ το στομα του, να μιλησει πολυ πιο αργα απο ο,τι συνηθως και να εκπνευσει μεγαλη ποσοτητα αερα.
δεν ξερω τι τονικοτητα φωνης εχεις, αλλα υπαρχουν πολλες ασκησεις για ενισχυση της προς ολες της τις ιδιοτητες. υπαρχει αντιστοιχη βιβλιογραφια.
μη συγκεντρωνεις την ενταση της φωνης σου στο λαιμο, καταπονεις τις φωνητικες σου χορδες.
να θυμασαι: φωνη= καλη και βαθια αναπνοη

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 01, 2009, 01:58:47 μμ »
κάποιος που ξέρει από ορθοφωνία ίσως βοηθούσε help!!!

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 01, 2009, 06:30:46 μμ »
Στο forum ειχα διαβάσει για τη μέθοδο ορθοφωνίας της Ναγιας Γεωργίου: Ορθοφωνία φωνητική - τραγούδι. Η ορθη προφορά της Ελληνικής γλώσσας και πως να χρωματίζετε το λόγο σας. εκδόσεις βεργινα. ειναι 2 τόμοι, συνοδεύεται από cd.

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 01, 2009, 08:33:33 μμ »
Θα συνιστούσα να μην στριγγλίζετε όλη την ώρα, από ότι προκύπτει εδώ, βλάπτει (και) την υγεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2009, 08:38:56 μμ από elum »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 01, 2009, 08:54:17 μμ »
Θα συνιστούσα να μην στριγγλίζετε όλη την ώρα, από ότι προκύπτει εδώ, βλάπτει (και) την υγεία.
ποιον ακουσες να στριγγλίζει;; ???

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 01, 2009, 09:09:17 μμ »
Ακριβώς αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ!Έπαθα φαρυγγίτιδα -λαρυγγίτιδα και έχω έναν έντονο βήχα εδώ και 20 μέρες.Όσο και να προσπαθώ να μιλάω χαμηλόφωνα δεν τα καταφέρνω.Δεν στριγγλίζω αλλά αισθάνομαι ότι και πάλι καταπονώ τη φωνή μου.Έχω φάει ένα σωρό Halls αλλά τίποτα.Νομίζω ότι το καλύτερο είναι όπως είπατε να χρησιμοποιούμε σωστά τη φωνή μας.Και κάτι άλλο:όταν γυρίζω σπίτι δε θέλω να μιλάω καθόλου!
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνετε με τον λαιμό σας;
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 01, 2009, 09:27:29 μμ »
Ακριβώς αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ!Έπαθα φαρυγγίτιδα -λαρυγγίτιδα και έχω έναν έντονο βήχα εδώ και 20 μέρες.Όσο και να προσπαθώ να μιλάω χαμηλόφωνα δεν τα καταφέρνω.Δεν στριγγλίζω αλλά αισθάνομαι ότι και πάλι καταπονώ τη φωνή μου.Έχω φάει ένα σωρό Halls αλλά τίποτα.Νομίζω ότι το καλύτερο είναι όπως είπατε να χρησιμοποιούμε σωστά τη φωνή μας.Και κάτι άλλο:όταν γυρίζω σπίτι δε θέλω να μιλάω καθόλου!
Το ίδιο συνέβη και με εμένα. Έφτασα μάλιστα σε σημείο να "πνιγώ" μέσα στην τάξη ενώ παρέδιδα. Με έπιασε ξερόβηχας, δάκρυσα και μόνο τότεσταμάτησαν να μιλάνε τα παιδιά. Ευτυχώς είχα στην τσάντα μου Halls, γιατί διαφορετικά έπρεπε να φύγω από την τάξη. Δε στριγγλίζω, απλά φωνάζω, αλλά δυστυχώς το κάνω συνεχώς...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.