*

Ψηφοφορία

Συμμετέχετε στην απεργία;

Ναι
23 (62.2%)
Όχι
14 (37.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 37

Αποστολέας Θέμα: Απεργία 12-12-2007  (Αναγνώστηκε 3812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inspector

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • -
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 03:59:18 μμ »
Επιχείρημα καθηγήτριας που δεν απεργεί προς μαθητές Β' Γυμνασίου: " Κορόιδο είμαι να χάσω τα 50 ευρώ?"
Μεταξύ συναδέλφων οκ.. αλλά προς τα παιδιά.. τόσο χύμα :o
Αν και ειμαι υπερ των απεργιών, δεχομαι τη στάση ορισμένων να μην απεργουν. Ο καθένας ειτε απεργει είτε όχι εχει τους λόγους του. Κατι θελει να δειξει!
Το προβλημα με την ενλόγω καθηγητρια δεν καταλαβα που ειναι;;; Ειναι κακο να ειναι φιλοχρήματη; Ειναι κακο που δειχνει ότι οι ενεργειες της εχουν ως κινητρο το χρημα; Ο εκπαιδευτικός δεν πρεπει να προετοιμαζει τους μαθητες για την κοινωνία; Δεν πρεπει να τους δειξει εμπρακτα ότι καθε ενεργεια τους θα πρεπει να υποκινειται απο το χρημα; Αν οι μαθητες της γινουν γιατροι και πέσει στην αναγκη τους δεν πρεπει να πουν και σε αυτην: " Κορόιδο είμαι να χάσω το φακελάκι των 5000 ευρώ?" 
Παλι καλα που ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι, γιατι αν ορισμενοι ειχαν παρομοια ερωτηματα:" Κορόιδο είμαι να χάσω τη ζωη μου?" θα ειχαμε ακομη χουντα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:43 »

Αποσυνδεδεμένος despina694

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να'χεις το νου σου στο παιδί... ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Σουσάμι Άνοιξε
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 04:03:33 μμ »
Στο σχολείο μου (Νηπιαγωγείο και 6θέσιο Δημοτικό) απεργία κάναμε όλοι.13 άτομα.(μόνιμοι,αναπληρωτές,ωρομίσθιοι).
Δάσκαλε που δίδασκες...

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 04:14:28 μμ »
Άντε ψηφίστε και άλλοι, να δούμε ποσοστό...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 04:27:59 μμ »
Σε μας δούλεψαν σίγουρα 6/17 μόνιμους, απήργησαν σίγουρα 9/17 μονίμους, ενώ οι άλλοι 2 δε γνωρίζω (ο ένας έχει ελάχιστες ώρες και δεν ξέρω αν ήρθε κι έφυγε, ο άλλος σήμερα είχε σε άλλο σχολείο).

Ο μοναδικός αναπληρωτής δούλεψε και από τους 3 ωρομίσθιους ο ένας σίγουρα δούλεψε και οι άλλοι δεν ξέρω (ή "ένε ξέρω", όπως λένε οι ντόπιοι).

Πάντως μου είπανε (χωρίς να το λέω με βεβαιότητα όμως), ότι στο δημοτικό απέναντι δουλέψανε όλοι κανονικά.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:43 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 04:29:59 μμ »
Άντε ψηφίστε και άλλοι, να δούμε ποσοστό...

Μπορείς να εντάξεις τις πληροφορίες που γράφουμε από τα σχολεία μας στα αποτελέσματα;
Αν όχι, τότε το ποσοστό θα αντικατοπτρίζει μόνο τα μέλη του φόρουμ, όχι το σύνολο των εκπαιδευτικών.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 04:31:36 μμ »
Μπορείς να εντάξεις τις πληροφορίες που γράφουμε από τα σχολεία μας στα αποτελέσματα;
Αν όχι, τότε το ποσοστό θα αντικατοπτρίζει μόνο τα μέλη του φόρουμ, όχι το σύνολο των εκπαιδευτικών.

Όχι δεν γίνεται αυτό. Σαφώς και η δημοσκόπηση αντικατοπτρίζει μόνο τα μέλη της κοινότητας pde.

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:11:08 μμ »
Πάντως έχω την αίσθηση ότι το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία ξεπέρασε το 50%.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:53:13 μμ »
ατο νηπιαγωγείο μας κάναμε οι 3 από τις 5..

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 08:55:30 πμ »
Εγώ δεν ξέρω για το ακριβές ποσοστό της απεργίας. Άλλωστε δεν είχαμε ειδήσεις χθες και σήμερα δεν κυκλοφορούν εφημερίδες. Θέλω, όμως, να σας μεταφέρω το κλίμα της χθεσινής πορείας...ήταν πάνω από 100.000άνθρωποι. Χαρακτηριστικό ήταν το ότι ενώ εγώ με το πανό του ΣΕΦΚ(Σωματείο Καθηγητών στα Φροντιστήρια) ήμουν Σύνταγμα, υπήρχαν φίλοι που βρίσκονταν σε σωματεία στο Πεδίο του Άρεως που δεν είχαν ξεκινήσει ακόμα! Νομίζω ότι δόθηκε ένα ηχηρό μήνυμα απέναντι όχι μόνο στην τωρινή κυβέρνηση, αλλά σε κάθε κυβέρνηση που νομίζει ότι μπορεί να απειλεί τους εργαζόμενους.
Βέβαια από μια τέτοια πορεία δεν έλλειψαν και τραγικά γεγονότα. Πέρα από τις συλλήψεις υπαλλήλων της ΔΕΗ που μπορεί και να ακούσατε ήδη στις ειδήσεις, η αστυνομία ήταν ιδιαίτερα προκλητική. Κατάφεραν κάποια στιγμή να κόψουν την πορεία στη μέση, να πετάνε δακρυγόνα μέσα στους εργαζόμενους σε μπλοκ του σωματείου βιβλίου-χάρτου και σε καθηγητές και δασκάλους. Έξω από τη βουλή απομόνωσαν ένα πανό δασκάλων με 50 άτομα και το κύκλωσαν διμοιρίες. Το καλό και ελπιδοφόρο ήταν ότι ο υπόλοιπος κόσμος κινήθηκε εναντίον της διμοιρίας και τελικά εκείνη έφυγε τρέχοντας!!!
Σημασία έχει, συνάδελφοι, να μάθουμε να απαιτούμε συλλογικά και αγωνιστικά. Και για την καθηγήτρια που μίλησε έτσι στα παιδιά έχω να πω ότι δεν μπορώ να δεχτώ συτό που είπε. όλοι όσοι ήταν χθες στην πορεία, όλοι όσοι έκαναν απεργία, σίγουρα έχουν και δάνεια και χαμηλούς μισθούς, κάποιοι και παιδιά και ένα σωρό έξοδα. Στις περιπτώσεις αυτές, όμως, συνειδητοποιείς ότι ένα μεροκάματο, ένα μόριο κτλ δε σε σώζει...δεν αδικώ κανέναν που μπορεί να σκέφτηκε κάπως έτσι, απλώς, λέω ότι αν δεν αλλάξει αυτή η νοοτροπία, η ζωή μας θα γίνεται όλο και χειρότερη.
Τέλος, για το ερώτημα που τέθηκε για το σύλλογο και τι κάνει με το ΑΣΕΠ σήμερα θα στείλω εγώ το έγγραφο για την προκήρυξη. Κάνουμε και θα κάνουμε κινήσεις, αλλά να έχουμε στο νου μας, πώς τα χαρτιά από μόνα τους δεν ασκούν πίεση...πρέπει κάποια στιγμή να εμφανιστούμε και πιο δυναμικά μπροστά τους.


Υ.Γ. Στέλνω σε όλα τα μέλη που μου έχουν δώσει Mail τις ενημερώσεις και τις ανεβάζω και στο Pde. Αν κάποιος δεν τις παίρνει, ας επικοινωνήσει μαζί μου, μήπως έχω σημειώσει κάτι λάθος σε σχέση με την ηλεκτρονική του διεύθυνση

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 02:45:44 μμ »
Συμφωνα με το alfavita, το ποσοστο εφτασε το 80%. αντε να ξυπναμε ρε παιδια, γιατι θα χασουμε τα αυγα και τα...πασχαλια, οπως παει το πραγμα

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία 12-12-2007
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 03:58:08 μμ »
Εμείς στο σχολείο μου αποφασίσαμε να το ... κλείσουμε! Μόνο οι 2 ωρομίσθιες των αγγλικών και μια αναπληρώτρια μείνανε. Αλλά τις σιγοντάραμε και μεις , αν δεν έχουν αντίρρηση , να κάνουν μάθημα.Έχουν χρόνια μπροστά τους να απεργήσουν , αν θέλουν.Με ποσοστό 90% δεν υπήρχε λόγος να ακολουθήσουν εμάς , αν δεν το θέλαν με την καρδιά τους . Ας ελπίσουμε ότι κάποιο μήνυμα πέρασε.
 Μπάμπης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.