*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία  (Αναγνώστηκε 14064 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 11:13:19 μμ »
Γεια σου, Μύθε!

Τι έγινε τελικά με το θέμα της απόσπασης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:24 »

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 11:17:32 μμ »
Πήρα τον Οκτώβρη και είμαι Αθήνα σε Λύκειο :D

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 11:42:38 μμ »
Άντε μπράβο! Καλές γιορτές!

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 11:56:10 μμ »
Επίσης το επιπλέον εισοδημά σου δεν μπορεί να ξεπερνά τον μισθό σου ή το μισό του μισθού σου (δεν θυμάμαι καλά σε  ποιες περιπτώσεις το ένα και ποιες το άλλο) , άρα 3000 € δεν μπορείς να βγάλεις επιπλέον .

Μπορείς να δουλέψεις σε εταιρεία με σύμβαση έργου. Φυσικά δε λες ότι θα είναι >10 ώρες. Άλλωστε αυτό δύσκολα ελέγχεται.  ;)

Πού το λέει αυτό σχετικά με το ύψος του επιπλέον εισοδήματος; Δεν το βρήκα πουθενά στο νέο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα...
Το μόνο που λέει στο άρθρο 41 είναι: "Οι κάθε είδους πρόσθετες αποδοχές ή απολαβές των υπαλλήλων δεν μπορεί να είναι κατά μήνα ανώτερες από το σύνολο των αποδοχών της οργανικής τους θέσης. " Όμως πιστεύω εδώ εννοεί τα επιδόματα κλπ που αφορούν τις πρόσθετες αποδοχές που παίρνει από την υπηρεσία του.



Απο που έβγαλες το συμπέρασμα αυτό ? Αφου λέει κάθε είδους πρόσθετες αμοιβές !
Το θέμα το είχα ψάξει παλαιότερα και μου είχαν πει οτι αναφέρω στα προηγούμενα μηνύματα (εχει περάσει καιρός και δεν τα θυμάμαι με ακρίβεια βέβαια .......)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:24 »

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 12:44:54 πμ »
Καλές γιορτές Gemini3!

Όλο το άρθρο 41 λέει:

Άρθρο 41
Δικαίωμα – Αξίωση μισθού

1. Ο υπάλληλος έχει δικαίωμα σε μισθό. Ο μισθός καθορίζεται σε μηνιαία βάση και έχει σκοπό την αξιοπρεπή διαβίωση του υπαλλήλου.
2. Οι κάθε είδους πρόσθετες αποδοχές ή απολαβές των υπαλλήλων δεν μπορεί να είναι κατά μήνα ανώτερες από το σύνολο των αποδοχών της οργανικής τους θέσης.
3. Η αξίωση του υπαλλήλου για το μισθό αρχίζει από την ανάληψη υπηρεσίας.
4. Προκειμένου περί υπαλλήλου, ο οποίος επανέρχεται από την κατάσταση της διαθεσιμότητας ή της αργίας στα καθήκοντά του, η αξίωση για πλήρη μισθό αρχίζει από την επανάληψη των καθηκόντων του.
5. Η αξίωση του υπαλλήλου για μισθό παύει με τη λύση της υπαλληλικής σχέσης.
6. Οι αποδοχές που παρέχονται μετά τη λύση της υπαλληλικής σχέσης αντί για σύνταξη, σύμφωνα με τη συνταξιοδοτική νομοθεσία, δεν επηρεάζονται από τις διατάξεις της παρ. 5 του παρόντος άρθρου.


Το 'κάθε είδους' δεν νομίζω αφορά τη δεύτερη δουλειά σε ιδιωτική εταιρεία! Αφορά μόνο το δικαίωμα και αξίωση μισθού όπως λέει και ο τίτλος του συγκεκριμένου άρθρου. Εδώ εννοεί τα διάφορα επιδόματα, εκτός έδρας, αποσπάσεις, υπερωρίες κλπ, δλδ πρόσθετες αποδοχές που προέρχονται από την ίδια δημόσια υπηρεσία. Δεν πρέπει να παίρνουμε μεμονωμένα 'out of context' τις παραγράφους τους.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 01:37:42 πμ »
Εγω πιστευω οτι ισχύει για κάθε είδους πρόσθετες αμοιβές ......... το είχα ρωτήσει παλιότερα .........

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 01:45:51 πμ »
Για πρόσληψη ωρομισθίων εκπαιδευτών στο ΙΕΚ Μυτιλήνης :


http://www.dimokratis.gr/index.php?id=2977&view_option=subject

Απόσπασμα :
4.Να υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 για τις συνολικές τακτικές, καθαρές και πρόσθετες, αμοιβές από τον ευρύτερο δημόσιο τομέα και ότι οι συνολικές αποδοχές τους δεν υπερβαίνουν τα εκ του Ν. 1326/83 (άρθρα 4, 5), Ν. 2303/95 και 2470/97 ανώτατα επιτρεπόμενα όρια κατά μήνα.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 01:49:30 πμ »
ΑΝΩΤΑΤΟ ΟΡΙΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

Π.Δ.611/77 Αρ.97

Ανώτατο όριο προσθέτων αποδοχών

§1.Αι πάσης φύσεως πρόσθετοι αποδοχαί ή απολαυαί των υπαλλήλων δεν δύνανται να είναι κατά μήνα ανώτεραι του συνόλου των αποδοχών της οργανικής αυτών θέσεως.

§2.

Ν.2303/95 Αρ.4 (ΦΕΚ 80 Α΄)

Η παράγραφος 1 του Αρ 6 του Ν.1256 (ΦΕΚ 65Α’), όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 33 του Ν 1326/93 (ΦΕΚ 19 Α’) αντικαθίσταται από 1.1.95 ως εξής:

1. Οι συνολικές μηνιαίες καθαρές απολαβές από οποιονδήποτε φορέα όπως αυτές προσδιορίζονται με την κατ΄ εξουσιοδότηση της §1 του Αρ. 2 του παρόντος υπουργική απόφαση, που προέρχονται από την άσκηση εργασίας, λειτουργήματος, έργου ή οποιαδήποτε άλλη απασχόληση ή από συνταξιοδοτικό ή ασφαλιστικό φορέα κύριας και οποιασδήποτε επικουρικής ασφάλισης των μισθωτών γενικά και λειτουργών του δημοσίου τομέα του άρθρου 1 του παρόντος, δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 50πλάσιο του εκάστοτε τεκμαρτού ημερομισθίου της κατά το άρθρο 37 του Α.Ν. 1846/51 (ΦΕΚ 179 Α’) 22 ης ασφαλιστικής κλάσης του Ι.Κ.Α. Ως καθαρές απολαβές λογίζεται το ποσόν που απομένει μετά την αφαίρεση , από το ακαθάριστο ποσό των απολαβών των δικαιούχων, των κάθε είδους κρατήσεων, που κατά νόμον τις βαρύνουν και του φόρου εισοδήματος ως και της εισφοράς Ο.Γ.Α. που αναλογούν σε αυτές τις απολαβές. Για τον υπολογισμό του φόρου δεν λαμβάνονται υπόψη τυχόν άλλα εισοδήματα του δικαιούχου, ο οποίος σε κάθε περίπτωση θεωρείται ότι έχει σύζυγο και δύο τέκνα που τον βαρύνουν.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 01:51:46 πμ »

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 01:59:53 πμ »
1.   Το σύνολο των διαφόρων αμοιβών και αποζημιώσεων μου από συμμετοχή μου σε συμβούλια, επιτροπές, και ομάδες εργασίας κατά μήνα δεν υπερβαίνει το 50% των συνολικών μηνιαίων αποδοχών μου, όπως προκύπτουν από τις τακτικές αποδοχές μου και το κίνητρο απόδοσης ( άρθρο 19 παρ. 5 Ν.2470/97 ).
2.   Οι πάσης φύσεως πρόσθετες αμοιβές ή απολαβές μου δεν υπερβαίνουν κατά μήνα το σύνολο των αποδοχών της οργανικής μου θέσης, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 104 του Συντάγματος και
3.   Το σύνολο των πρόσθετων μηνιαίων καθαρών αποδοχών μου και των πάσης φύσεως τακτικών τοιούτων, δεν υπερβαίνει το ανώτατο όριο που προβλέπεται από το άρθρο 4 του Ν.2303/95, ( ΦΕΚ80τΒ’/5.5.95 ).







Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 08:08:13 μμ »
Όλα αυτά που κάνεις quote αφορούν αποδοχές που προέρχονται από το Δημόσιο και όχι από ΝΠΙΔ. Οι νόμοι αυτοί για το Δημόσιο έχουν βγει. Τι τον νοιάζει τον νομοθέτη αν βγάζεις παραπάνω σε ιδιωτική εταιρεία αρκεί να μην παρακωλύεται η δουλειά σου στο Δημόσιο;

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 10:23:03 μμ »
Όλα αυτά που κάνεις quote αφορούν αποδοχές που προέρχονται από το Δημόσιο και όχι από ΝΠΙΔ. Οι νόμοι αυτοί για το Δημόσιο έχουν βγει. Τι τον νοιάζει τον νομοθέτη αν βγάζεις παραπάνω σε ιδιωτική εταιρεία αρκεί να μην παρακωλύεται η δουλειά σου στο Δημόσιο;


Είσαι σίγουρος για αυτό ?
Προσπάθησα να βρώ τους νόμους στο διαδίκτυο , αλλα δεν τους βρήκα .........

Απο που βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι μόνο για το δημόσιο ? Δεν υπάρχει τέτοια διευκρίνηση !

Αποσυνδεδεμένος n1ck0s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 11:23:40 μμ »
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Επειδή παλεύω με το συγκεκριμένο θέμα κάμποσο καιρό τώρα... Είμαι μόνιμος και θέλω να κάνω σύμβαση έργου με Πανεπιστήμιο για 8 ώρες εβδομαδιαίως. Έχω πάρει άδεια από το ΠΥΣΔΕ, το θέμα είνι ιπως θα με πληρώσει το Πανεπιστήμιο; Διάβασα κάπου πως αν είναι διδακτικές ώρες πληρώνεσαι με μια απλή μισθολογική κατάσταση. Εμένα όμως το έργο είνια ερευνητικό.

Πως θα πληρώνομαι λοιπόν; Πρέπει να κάνω έναρξη στην εφορία; Πρέπει να πάρω απαλλαγή από το ΤΕΒΕ και πώς (με ποια δικαιολογητικά);

Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη,
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη (νόμιμη) δουλεία
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 09:36:45 πμ »
Εμένα όμως το έργο είνια ερευνητικό.

Πως θα πληρώνομαι λοιπόν; Πρέπει να κάνω έναρξη στην εφορία; Πρέπει να πάρω απαλλαγή από το ΤΕΒΕ και πώς (με ποια δικαιολογητικά);

Εγω εχω δουλεψει με συμβαση εργου σε ερευνητικο προγραμμα (χωρις ταυτοχρονα να εχω ασφαλεια δημοσιου) και μου εβαζαν ΙΚΑ, οχι ΤΕΒΕ. Εχεις ρωτησει στο ΙΚΑ της περιοχης σου αν μπορεις να παρεις απαλλαγη επειδη εχεις ασφαλεια δημοσιου? Μου ειχαν πει οτι αν εχεις αλλη ασφαλιση και τα εσοδα σου δεν υπερβαινουν ενα οριο (3000 ευρω? παραπανω? δε θυμαμαι...), απλά υπογραφεις μια αποδειξη παροχης υπηρεσιων (ΙΚΑ, οχι ΤΕΒΕ!) χωρις να χρειαζεται ν'ανοιξεις νεα ασφαλιση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 765
Σύνολο: 781

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.