*

Αποστολέας Θέμα: Όσα πραγματικά θα έπρεπε να ξέρω τα έμαθα στο Νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 9220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όσα πραγματικά θα έπρεπε να ξέρω τα έμαθα στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 11:00:48 μμ »
Ίσως θα έπρεπε να περάσουμε από σεμινάριο για το πώς αντιμετωπίζονται, δύσκολοι και αχάριστοι γονείς...
Πέρυσι θυμάμαι, που πήγαινε η κόρη μου στο Νηπιαγωγείο, οι γονείς έκαναν ολόκληρο θέμα-σούσουρο-πηγαδάκι, από το μήνα Οκτώβριο, για το πότε και αν τελικά θα μάθουν τα γράμματα και μου ζήταγαν συμβουλές και προτάσεις, για βιβλία και για εκμάθηση γραμμάτων..Μεγάλο άγχος...!!! Κι όλα αυτά πίσω από την πλάτη της ταλαίπωρης Νηπιαγωγού..
 Αφήστε πια το θέμα με τις ψείρες..Έκαναν σαν να  τις εγκατέστησε η ίδια στα κεφάλια των παιδιών τους..Έλεος!!!
 Γι' αυτό το ξαναλέω...είναι δύσκολη η δουλειά μας...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Όσα πραγματικά θα έπρεπε να ξέρω τα έμαθα στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 01:04:10 μμ »
Από προσωπική πείρα λέω ότι δυσκολότερα αντιμετωπίζεται ένας δύστροπος γονέας από ένα δύστροπο παιδί. Και πιστεύω συμφωνείτε.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όσα πραγματικά θα έπρεπε να ξέρω τα έμαθα στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 01:35:49 μμ »
Καλό θα ήταν πάντως να ανοίγαμε ένα καινούριο θέμα, σχετικά με το πώς αντιμετωπίζονται δύσκολοι γονείς..και ποια πρέπει να είναι η στάση του εκπαιδευτικού απέναντι σε τέτοιες καταστάσεις...Τι λέτε;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Όσα πραγματικά θα έπρεπε να ξέρω τα έμαθα στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 10:37:12 μμ »
Ενδιαφέρουσα πρόταση Reta!!
Γνώμη μου είναι ότι προϋπόθεση για να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο του δύστροπου γονιού (που στα νηπιαγωγεία είναι μάστιγα) είναι :
1) η σωστή δική μας ενημέρωση επι θεμάτων λειτουργίας του νηπιαγωγείου (γνώση των εγκυκλίων που μας αφορούν),
2) η σωστή ενημέρωση των γονιών για το είδος του παιδαγωγικού εργου του νηπιαγωγείου και
3) η τήρηση από μέρους μας μιας στάσης που να μην αφήνει περιθώρια να εννοηθεί ότι άλλωτε είμαστε οι νηπιαγωγοί, άλλες φορές οι τρπεζοκόμοι, οι θυρωροί του κτιρίου ή οι baby sitters, που δουλεύουν σε ένα παιδοφυλακτήριο - παρκινγκ. >:( >:(


Άλλες προτάσεις ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όσα πραγματικά θα έπρεπε να ξέρω τα έμαθα στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 11:35:54 μμ »
Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά εφυγα διακοπές και περίμενα να τακτοποιηθώ για να συνδεθώ με άνεση...
  Πολύ καλές οι προτάσεις σου, μακάρι να ανοίξει μία συζήτηση που να αφορά το πώς τελικά πρέπει να είναι η στάση μας..Έχεις δίκιο ότι πρέπει να είναι σταθερή και στο θέμα παραλαβής των παιδιών τους και στο θέμα του προγράμματος αλλά και στο θέμα της ίσης και διακριτικής-ελαφρώς απόμακρης- αντιμετώπισης προς όλους του γονείς ...

 Εκτιμώ δε, ότι από  του χρόνου θα καθιερωθεί, δυστυχώς, επίσημα η πρωινή ζώνη 7-8..και θα αυξηθούν οι απαιτητικοί-δύστροποι γονείς...Και λέω δυστυχώς γιατί και εγώ ως μητέρα, απορώ με ποιον τρόπο, θα πηγαίνω το παιδί μου στο σχολείο του..
Μάλλον όμως πρέπει να επαναφέρουμε το θέμα μετά τις γιορτές, για να έχουμε πιο μεγάλη συμμετοχή...
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 738

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.