*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 697797 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3962 στις: Μάρτιος 30, 2023, 07:53:10 μμ »
Ο Μέντορας ΔΕΝ αξιολογει, συνεργάζεται!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:37 »

Αποσυνδεδεμένος To be or not to be

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3963 στις: Μάρτιος 30, 2023, 08:03:54 μμ »
Ο Μέντορας ΔΕΝ αξιολογει, συνεργάζεται!!!

Αυτό θα ήταν ευχής έργον αλλά στην πράξη δυστυχώς δεν συμβαίνει. Μεντορευόμενη εδώ που όλη τη χρονιά είχα μια πολύ τυπική σχέση με την μέντορα και σήμερα μου είπε ότι θα κάνει τρεις δειγματικές την άλλη εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3964 στις: Μάρτιος 30, 2023, 08:08:22 μμ »
Αυτό θα ήταν ευχής έργον αλλά στην πράξη δυστυχώς δεν συμβαίνει. Μεντορευόμενη εδώ που όλη τη χρονιά είχα μια πολύ τυπική σχέση με την μέντορα και σήμερα μου είπε ότι θα κάνει τρεις δειγματικές την άλλη εβδομάδα.

Δεν θα κάνει μόνη της δειγματικες. Μια εσυ, μια εκείνη και μια από κοινού, και δεν σε αξιολογεί. Δεν παρακολουθεί τη διδασκαλία σου όπως ο σύμβουλος που αξιολογεί και δεν πρέπει να επιτρέψεις οποιαδήποτε συζητης παραπέμπει σε αξιολόγηση. Πριν αρχίσετε οτιδήποτε, τύπωσε τον νόμο, εχε τον μαζί και επικαλεσου τον αν χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3965 στις: Μάρτιος 30, 2023, 09:45:18 μμ »
Σε καμία περίπτωση δε σε αμφισβητώ, αλλά μου φαίνεται απίστευτο να μην έχει κάνει καμία συζήτηση μαζί σου και ξαφνικά να σου λέει τέτοια πράγματα ενώ γνωρίζει ποια ακριβώς αρμοδιότητα έχει! Συνοψίζοντας, με εκτυπωμένο τον νόμο ρωτάς τι ακριβώς ζητάει από εσένα, γιατί θες να γίνουν όλα προβλεπόμενα. Αν επιμείνει, συζητάς με τον διευθυντή δήθεν για να βεβαιωθείς η ίδια. Αυτό απλά για να μην διαταράξεις τις σχέσεις σας.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:37 »

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3966 στις: Μάρτιος 31, 2023, 12:06:45 πμ »
Ποιοι μέντορες και συντονιστές;
Σε ποιο σχολείο ασχολούνται με αυτά;

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 525
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3967 στις: Μάρτιος 31, 2023, 07:14:58 πμ »
Δεν θα κάνει μόνη της δειγματικες. Μια εσυ, μια εκείνη και μια από κοινού, και δεν σε αξιολογεί. Δεν παρακολουθεί τη διδασκαλία σου όπως ο σύμβουλος που αξιολογεί και δεν πρέπει να επιτρέψεις οποιαδήποτε συζητης παραπέμπει σε αξιολόγηση. Πριν αρχίσετε οτιδήποτε, τύπωσε τον νόμο, εχε τον μαζί και επικαλεσου τον αν χρειαστεί.

"Στο τέλος του διδακτικού έτους ο Παιδαγωγικός Σύμβουλος-Μέντορας συντάσσει ετήσια έκθεση, στην οποία αναφέρονται όλες οι ενέργειες που διενεργήθηκαν από μέρους του κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Η έκθεση υποβάλλεται στον/στη Διευθυντή/ντρια ή στον/στην Προϊστάμενο/η της σχολικής μονάδας."

Το λες κι αυτό αξιολόγηση!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3968 στις: Μάρτιος 31, 2023, 10:13:21 πμ »
"Στο τέλος του διδακτικού έτους ο Παιδαγωγικός Σύμβουλος-Μέντορας συντάσσει ετήσια έκθεση, στην οποία αναφέρονται όλες οι ενέργειες που διενεργήθηκαν από μέρους του κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Η έκθεση υποβάλλεται στον/στη Διευθυντή/ντρια ή στον/στην Προϊστάμενο/η της σχολικής μονάδας."

Το λες κι αυτό αξιολόγηση!

Μα η έκθεση δεν είναι για τους «μεντορευόμενους». Είναι έκθεση για τις ενέργειες του μέντορα.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3969 στις: Μάρτιος 31, 2023, 04:46:49 μμ »
Με αφορμή ένα περιστατικό στο σχολείο που βρίσκομαι και επειδή πραγματικά δεν έχω καταλάβει τα όρια της συναδελφικότητας στο χώρο μας (χωρίς να θέλω να βγω εκτός θέματος) ρωτώ και όποιος θέλει μπορεί να μου απαντήσει το εξής: Σε ακραία περίπτωση ανευθυνότητας συναδέλφου, η θέση σας ποια θα ήταν, αν αυτή ήταν απαραίτητο να ειπωθεί δημοσίως; Από ποιον θεωρείται ότι θα έπρεπε να κριθεί η περίπτωση αυτή και με ποιες συνέπειες για την θέση του; Είπε κάποιος παραπάνω πως κυκλοφορούν ανάμεσα μας και συνάδελφοι που υποστηρίζουν επίσης την άρση της μονιμότητας για τη διόρθωση των κακών κειμένων της εκπαίδευσης. Ποια είναι η εναλλακτική μας πραγματικά;
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3970 στις: Μάρτιος 31, 2023, 05:19:37 μμ »
Θεωρώ ότι σ αυτα τα ζητήματα πρέπει να έχει προσωπικότητα ο διευθυντής. Δεν μπορεί να φέρνει σε δύσκολη θέση συναδέλφους, αφού είμαστε ισότιμοι στον χώρο αυτό, δεν γίνεται να αναμένεται από εμάς να συγκρουόμαστε και η διεύθυνση να είναι αμέτοχη. Άλλο να πεις μια γνώμη, μια συμβουλή ή και μια ευγενική παρατήρηση, άλλο να περιμένουν από εσένα να σπάσεις τα αυγά για να μην το κάνει η διοικηση. Κι εδώ έρχεται και η γενική μου θέση περί της αξιολόγησης: χρειάζεται ένας ολόκληρος μηχανισμός με διαδικασίες, πλατφόρμες, εκθέσεις, για να καταλήξουμε στην «επιμόρφωση» όποιου είναι τραγικα ασυνεπής και ανεύθυνος; Αν κάποιος κυκλοφορεί έτσι στην υπηρεσία, σημαίνει ότι κάποιοι το ανέχονται αυτό και μάλλον θα έπρεπε να αναρωτηθούμε για τις δικές τους ικανότητες να διοικούν έναν πολυπρόσωπο οργανισμό.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3971 στις: Μάρτιος 31, 2023, 06:33:45 μμ »
Με αφορμή ένα περιστατικό στο σχολείο που βρίσκομαι και επειδή πραγματικά δεν έχω καταλάβει τα όρια της συναδελφικότητας στο χώρο μας (χωρίς να θέλω να βγω εκτός θέματος) ρωτώ και όποιος θέλει μπορεί να μου απαντήσει το εξής: Σε ακραία περίπτωση ανευθυνότητας συναδέλφου, η θέση σας ποια θα ήταν, αν αυτή ήταν απαραίτητο να ειπωθεί δημοσίως; Από ποιον θεωρείται ότι θα έπρεπε να κριθεί η περίπτωση αυτή και με ποιες συνέπειες για την θέση του; Είπε κάποιος παραπάνω πως κυκλοφορούν ανάμεσα μας και συνάδελφοι που υποστηρίζουν επίσης την άρση της μονιμότητας για τη διόρθωση των κακών κειμένων της εκπαίδευσης. Ποια είναι η εναλλακτική μας πραγματικά;
Καμμιά. Όπως υπάρχει ο καλός έτσι υπάρχει κι ο κακός γιατρός εφοριακός δάσκαλος χτίστης πολιτικός κτλ. Είτε στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο τομέα. Δε μπορεί να γίνει κάτι. Αυτή είναι η ανθρώπινη φύση. Αλλιώς θα ξεπέσουμε σε καταδότες συναδέλφων. Καλών ή κακών. Κι ως καταδότες να ξέρουμε πως μπαίνουμε στο υποσύνολο των κάκιστων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2023, 06:35:58 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3972 στις: Μάρτιος 31, 2023, 08:36:22 μμ »
@Έσπερος Δεν θα μπορούσα να το γράψω καλύτερα
@leon. Συμφωνώ απόλυτα, ρουφιάνος δεν θα γινόμουν ποτέ και δεν το έχω ζητήσει και από κανέναν (εννοώ στα παιδιά, όταν το κάνουν πάντα εξηγώ τι ακριβώς έκαναν και πόσο άτιμο είναι). Μιλάω για κατάσταση όμως που οι πράξεις κάποιου δημιουργούν ντόμινο και έρχονται πάνω σου, με λίγα λόγια για κάποιον που είναι επικίνδυνος για όλους τους συναδέλφους του...
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3973 στις: Μάρτιος 31, 2023, 08:42:59 μμ »
ppil, ακριβώς δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς. Αν αυτός στρέφεται εναντίον σου, δεν πρέπει να προστατευθείς; Αν στρέφεται εμμέσως πλαγίως, κλπ. τότε δύσκολο να προστατευθείς, απλώς τον αποφεύγεις, εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω. Αφού όλοι οι συνάδερφοι ξέρουν ότι αυτός είναι επικίνδυνος, και δεν κάνουν τίποτε, γίνονται συνυπεύθυνοι, και αν κάποιος γονιός πάει στην Δ/θμια, πιθανώς θα μπλέξετε με ΕΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3974 στις: Μάρτιος 31, 2023, 09:51:44 μμ »
Με αφορμή ένα περιστατικό στο σχολείο που βρίσκομαι και επειδή πραγματικά δεν έχω καταλάβει τα όρια της συναδελφικότητας στο χώρο μας (χωρίς να θέλω να βγω εκτός θέματος) ρωτώ και όποιος θέλει μπορεί να μου απαντήσει το εξής: Σε ακραία περίπτωση ανευθυνότητας συναδέλφου, η θέση σας ποια θα ήταν, αν αυτή ήταν απαραίτητο να ειπωθεί δημοσίως; Από ποιον θεωρείται ότι θα έπρεπε να κριθεί η περίπτωση αυτή και με ποιες συνέπειες για την θέση του; Είπε κάποιος παραπάνω πως κυκλοφορούν ανάμεσα μας και συνάδελφοι που υποστηρίζουν επίσης την άρση της μονιμότητας για τη διόρθωση των κακών κειμένων της εκπαίδευσης. Ποια είναι η εναλλακτική μας πραγματικά;

H συναδελφικότητα τελειώνει εκεί που αρχίζει η επαγγελματική και ανθρώπινη υποχρέωσή μας για τη διασφάλιση της ασφάλειας των παιδιών.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3975 στις: Μάρτιος 31, 2023, 10:07:52 μμ »
@erietta είναι ακριβώς η τελευταία περίπτωση... Δεν υπάρχει σωτηρία μερικές φορές, όσο και να αποφεύγεις τις κακοτοπιές.
@Marilita87 Ακριβώς, χαίρομαι που το έγραψες αυτό γιατί, χωρίς να το ξέρεις, απάντησε και σε άλλες ερωτήσεις μου που έκανα από μέσα μου.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.