*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 697843 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2744 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 06:31:06 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=UH7_fM0kRPg&ab_channel=AnnaDiamantopoulou
Ακούστε από το 3ο λεπτό και έπειτα.
1. Πρέπει να αξιολογηθεί ο δάσκαλος
2. Κέντρο του εκπαιδευτικού συστήματος δεν είναι ο δάσκαλος. Είναι ο μαθητής...
Και μην μου πείτε ότι η Κεραμέως δεν είναι η φυσική συνέχεια της Αννούλας;;;
Στόχος είναι να ανακαλύψουν τον κακό δάσκαλο, τον κακό αστυνομικό, τον κακό γιατρό... χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:47:41 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2745 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 06:39:27 μμ »
https://www.youtube.com
Και μην μου πείτε ότι η Κεραμέως δεν είναι η φυσική συνέχεια της Αννούλας;;;


δεν είναι σου λέμε. στο ιδιο μήκος κύματος ναι. αλλά αμφότερες άσχετες. αυτό που θα σου πούμε όμως είναι ότι δεξιά χέρια της αννούλας εκπαιδευτικοί (σε θέσεις συμβούλων , παρατρεχάμενων, επιμορφωτών, υψηλά ισταμένων) παρέμειναν μέχρι σήμερα... δεν γράφω άλλα... 5η φάλαγξ σα να λέμε.
είναι μεγάλο το κόλπο...

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 563
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2746 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 06:54:44 μμ »
Το αποτέλεσμα της ατομικής αξιολόγησης θα ανακοινώνεται στο αξιολογούμενο γραπτώς σύμφωνα με το νέο ΦΕΚ 388. Θα ανακοινώνεται και κάπου αλλού; (Φέτος μπορεί όχι στο μέλλον;). Επίσης διάβασα για τη νέα εφαρμογή που ετοιμάζει η Υπουργός όπου θα μπορεί ο γονέας να επικοινωνεί με το σχολείο να κάνει καταγγελίες για σχολικό εκφοβισμό , να υποβάλλει ερωτήματα στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό κ.τ.λ. Συγνώμη σε ποια υπηρεσία σου δίνεται η δυνατότητα να επικοινωνήσεις αυτοπροσώπως και γραπτώς με κάποιον υπάλληλο; Γιατί μου δημιουργείται η εντύπωση ότι η συγκεκριμένη Υπουργός απεχθάνεται απλά το δημόσιο σχολείο και μέσα από καμουφλαρισμένες ιδέες και "πρωτοτυπίες" θέλει απλά να περάσει έναν εργασιακό μεσαίωνα ειδικά για τους εκπαιδευτικούς;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2747 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 06:58:44 μμ »
Το αποτέλεσμα της ατομικής αξιολόγησης θα ανακοινώνεται στο αξιολογούμενο γραπτώς σύμφωνα με το νέο ΦΕΚ 388. Θα ανακοινώνεται και κάπου αλλού; (Φέτος μπορεί όχι στο μέλλον;). Επίσης διάβασα για τη νέα εφαρμογή που ετοιμάζει η Υπουργός όπου θα μπορεί ο γονέας να επικοινωνεί με το σχολείο να κάνει καταγγελίες για σχολικό εκφοβισμό , να υποβάλλει ερωτήματα στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό κ.τ.λ. Συγνώμη σε ποια υπηρεσία σου δίνεται η δυνατότητα να επικοινωνήσεις αυτοπροσώπως και γραπτώς με κάποιον υπάλληλο; Γιατί μου δημιουργείται η εντύπωση ότι η συγκεκριμένη Υπουργός απεχθάνεται απλά το δημόσιο σχολείο και μέσα από καμουφλαρισμένες ιδέες και "πρωτοτυπίες" θέλει απλά να περάσει έναν εργασιακό μεσαίωνα ειδικά για τους εκπαιδευτικούς;
Ο βασικός στόχος είναι ένας. Διάλυση του δημόσιου σχολείου και ενδυνάμωση των ιδιωτικών... απλά πράματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:47:41 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2748 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 07:04:02 μμ »
Οσονούπω θα κυκλοφορήσει και το edu pass... Θα το εξαργυρώνεις μέσω της πλατφόρμας αξιολόγησης, στο σχολείο όπου οι εκπαιδευτικοί δεν είναι ανίκανοι για να εγγράψεις το βλαστάρι που ανοίγει βιβλίο κάθε εξάμηνο!!!

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2749 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 07:15:22 μμ »
Και θα κλείσω απόψε με το εξής απλό. Αν υπάρχει έστω και ένας εκπαιδευτικός που επικροτεί αυτού του είδους την αξιολόγηση ε τότε ναι... προτιμώ να κριθώ "μη ικανοποιητικός" προκειμένου να διαχωριστώ από αυτόν. Τα πάντα όλα και την ψυχή μου δίνω προκειμένου να μην έχω καμία σχέση με την πολιτική και ανθρώπινη βλακεία. Και μην ξεχνάτε... η βλακεία είναι ομοιόμορφα κατανεμημένη. Από τον εντελώς αγράμματο μέχρι τους Νομπελίστες και δεν έχει εξάρτηση από το πόσα βιβλία έχει διαβάσει ή όχι κανείς. Η βλακεία είναι καταστροφική και το αντιλαμβάνεσαι από το γεγονός ότι ο βλάκας προβαίνει σε ενέργειες όπου δεν ωφελείται καμία από τις δύο πλευρές. Κοινώς; Ούτε ο μαθητής, ούτε και ο εκπαιδευτικός και πολύ περισσότερο η πολιτική βούληση που την νομιμοποιεί!!! Απλά πράματα!!! Για την πολιτική που την επιβάλλει δεν έχω λόγο... θα το κρίνει η ιστορία...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2023, 07:23:46 μμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 563
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2750 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 08:00:11 μμ »
Και θα κλείσω απόψε με το εξής απλό. Αν υπάρχει έστω και ένας εκπαιδευτικός που επικροτεί αυτού του είδους την αξιολόγηση ε τότε ναι... προτιμώ να κριθώ "μη ικανοποιητικός" προκειμένου να διαχωριστώ από αυτόν. Τα πάντα όλα και την ψυχή μου δίνω προκειμένου να μην έχω καμία σχέση με την πολιτική και ανθρώπινη βλακεία. Και μην ξεχνάτε... η βλακεία είναι ομοιόμορφα κατανεμημένη. Από τον εντελώς αγράμματο μέχρι τους Νομπελίστες και δεν έχει εξάρτηση από το πόσα βιβλία έχει διαβάσει ή όχι κανείς. Η βλακεία είναι καταστροφική και το αντιλαμβάνεσαι από το γεγονός ότι ο βλάκας προβαίνει σε ενέργειες όπου δεν ωφελείται καμία από τις δύο πλευρές. Κοινώς; Ούτε ο μαθητής, ούτε και ο εκπαιδευτικός και πολύ περισσότερο η πολιτική βούληση που την νομιμοποιεί!!! Απλά πράματα!!! Για την πολιτική που την επιβάλλει δεν έχω λόγο... θα το κρίνει η ιστορία...
Υπάρχει και την επικροτεί μια νέα αναπληρώτρια Μαθηματικός που έχω στο σχολείο. Για τους άλλους δεν ξέρω. Τις προάλλες μου έλεγε ότι πρέπει να υπάρχει η αξιολόγηση για κάποιους καθηγητές που δεν φαίνονται καλά στα παιδιά. Μα της λέω αυτό πως θα ανιχνευθεί από την όλη διαδικασία; Εκεί τα μάσησε αλλά τσπ αυτό που κατάλαβα παπαγαλιζε απλά αυτά που της είχαν πει κάποιοι από το περιβάλλον της οι οποίοι ήταν λατρες του επιθεωριτισμου και γενικά ναιναικοι σε οτιδήποτε αποτελεί έργο της κυβέρνησης (τον διάλογο τον εγκατέλειψα καθώς μου δημιούργησε αποστροφή η υποστήριξη μιας άποψης χωρίς πείρα στο αντικείμενο)

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2751 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 08:06:35 μμ »
Οσονούπω θα κυκλοφορήσει και το edu pass... Θα το εξαργυρώνεις μέσω της πλατφόρμας αξιολόγησης, στο σχολείο όπου οι εκπαιδευτικοί δεν είναι ανίκανοι για να εγγράψεις το βλαστάρι που ανοίγει βιβλίο κάθε εξάμηνο!!!
Η πεμπτουσία, ο πυρήνας του νεοφιλελευθερισμού (στην εκπαίδευση) είναι αυτό. Χρόνια, για να μην πω δεκαετίες, έχουν που σκούζουν οι εν Ελλάδι νεοφιλελέδες να καταργηθεί η δωρεάν εκπαίδευση (σε όλες τις βαθμίδες) και ο γονέας να παίρνει κουπόνια τα οποία θα εξαργυρώνει στο σχολείο της "αρεσκείας" του -τα εισαγωγικά, προφανώς επειδή πρακτικά για τους περισσότερους δεν θα υπάρχει επιλογή, και τα δημόσια σχολεία επίσης προφανώς θα κλείνουν κατά ριπάς ή θα λειτουργούν ως ερείπια από κάθε άποψη. Ειρήσθω εν παρόδω, κάντε μια πρόχειρη αναζήτηση για το εκπαιδευτικό σύστημα της Εσουατίνι. Ακριβώς αυτό γίνεται (απλώς γίνεται άμεσα, χωρίς κουπόνια), ήτοι ο μη γεννηθείς από εύπορους στεατοπυγικούς αδένες δεν πάει σχολείο, γιατί δεν δύναται να πληρώσει τα δίδακτρα. Τόσο απλά.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2752 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 09:53:30 μμ »
Και θα κλείσω απόψε με το εξής απλό. Αν υπάρχει έστω και ένας εκπαιδευτικός που επικροτεί αυτού του είδους την αξιολόγηση ε τότε ναι... προτιμώ να κριθώ "μη ικανοποιητικός" προκειμένου να διαχωριστώ από αυτόν.

Και εγώ το ίδιο. Θέλω να διαχωριστώ από τους ναιναίκους ηλίθιους εκπαιδευτικούς που υποστηρίζουν την απαξιολόγηση (οι οποίοι ευελπιστώ ότι θα είναι ελάχιστοι).

Το "μη ικανοποιητικός" στην δεδομένη απαξιολόγηση της ακατανόμαστης θα είναι για μένα ένας τίτλος τιμής.

Θα μαζευόμαστε όλοι εμείς οι "μη ικανοποιητικοί" στα ΕΣΠΑσεμινάρια, θα κάνουμε ρεφενέ για δικαστικούς αγώνες ενάντια σε διευθυντές που καταπατούν το δικαίωμα της απεργίας, θα οργανωνόμαστε για αγώνες δράσεις και φυσικά θα ξεφτιλίζουμε φραστικά τους ΕΣΠΑ-λιγούρηδες εκπαιδευτές που θα επιδιώκουν να εκπαιδεύσουν (στην οσφυοκαμψία) εμάς τους ανεκπαίδευτους.

Θα περάσουμε τέλεια!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2023, 06:45:54 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2753 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 09:56:44 μμ »
Η πεμπτουσία, ο πυρήνας του νεοφιλελευθερισμού (στην εκπαίδευση) είναι αυτό. Χρόνια, για να μην πω δεκαετίες, έχουν που σκούζουν οι εν Ελλάδι νεοφιλελέδες να καταργηθεί η δωρεάν εκπαίδευση (σε όλες τις βαθμίδες) και ο γονέας να παίρνει κουπόνια τα οποία θα εξαργυρώνει στο σχολείο της "αρεσκείας" του -τα εισαγωγικά, προφανώς επειδή πρακτικά για τους περισσότερους δεν θα υπάρχει επιλογή, και τα δημόσια σχολεία επίσης προφανώς θα κλείνουν κατά ριπάς ή θα λειτουργούν ως ερείπια από κάθε άποψη. Ειρήσθω εν παρόδω, κάντε μια πρόχειρη αναζήτηση για το εκπαιδευτικό σύστημα της Εσουατίνι. Ακριβώς αυτό γίνεται (απλώς γίνεται άμεσα, χωρίς κουπόνια), ήτοι ο μη γεννηθείς από εύπορους στεατοπυγικούς αδένες δεν πάει σχολείο, γιατί δεν δύναται να πληρώσει τα δίδακτρα. Τόσο απλά.

Αυτό ακριβώς. Οι νεοφιλελέ απολιτίκ κρυφοφασιστες γονείς δεν θέλουν καλύτερη εκπαίδευση. Θέλουν να μπορεί το παιδί τους να πάει σε αυτό που θεωρείται «καλό» σχολείο και να έχει τους «καλούς» καθηγητές γιατί το δικαιούται, γιατί αν δεν το έχει αυτό, θα χάσει την ευκαιρία να εκπληρώσει το έμφυτο χάρισμα του που είναι για βραβείο Νόμπελ τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2754 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 09:59:47 μμ »
Υπάρχει και την επικροτεί μια νέα αναπληρώτρια Μαθηματικός που έχω στο σχολείο. Για τους άλλους δεν ξέρω. Τις προάλλες μου έλεγε ότι πρέπει να υπάρχει η αξιολόγηση για κάποιους καθηγητές που δεν φαίνονται καλά στα παιδιά. Μα της λέω αυτό πως θα ανιχνευθεί από την όλη διαδικασία; Εκεί τα μάσησε αλλά τσπ αυτό που κατάλαβα παπαγαλιζε απλά αυτά που της είχαν πει κάποιοι από το περιβάλλον της οι οποίοι ήταν λατρες του επιθεωριτισμου και γενικά ναιναικοι σε οτιδήποτε αποτελεί έργο της κυβέρνησης (τον διάλογο τον εγκατέλειψα καθώς μου δημιούργησε αποστροφή η υποστήριξη μιας άποψης χωρίς πείρα στο αντικείμενο)

Κι εμείς έχουμε νεοδιόριστο που επικροτεί. Για να μην λέμε σε όλα όχι, για να μην μένουμε στις αγκυλώσεις και τον ξύλινο λόγο των παρατάξεων, για να μην κομματικοποιουμε τα πάντα, για να ξεχωρίσουν οι καλοί, γιατί αυτός έχει προσόντα και δεν φοβάται. Έχει προσόντα και δεν έχει κάτσει να διαβάσει τη νομοθεσία του πώς μπαίνει ένα διαγωνισμα, τρομάρα του. Θέλω να δω όταν θα έρθει να τον αξιολογήσει σύμβουλος κ διευθυντής με λιγότερα προσόντα, πώς θα του φανεί.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2755 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 10:07:53 μμ »
Οι νεοφιλελέ απολιτίκ κρυφοφασιστες γονείς δεν θέλουν καλύτερη εκπαίδευση. Θέλουν να μπορεί το παιδί τους να πάει σε αυτό που θεωρείται «καλό» σχολείο και να έχει τους «καλούς» καθηγητές γιατί το δικαιούται, γιατί αν δεν το έχει αυτό, θα χάσει την ευκαιρία να εκπληρώσει το έμφυτο χάρισμα του που είναι για βραβείο Νόμπελ τουλάχιστον.

Μπα, ούτε καν. Δεν τους ενδιαφέρει το Νόμπελ, αλλά κάτι άλλο, πολύ πιο πεζό, που ωστόσο ξεκινάει από το ίδιο γράμμα και λέγεται... networking. (Το έχω ακούσει με τα ίδια μου τα αφτιά από πολλούς γονείς, που επιλέγουν με αυτό το κριτήριο είτε ιδιωτικό σχολείο, είτε "καλό" δημόσιο.)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2756 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 10:16:00 μμ »
Μπα, ούτε καν. Δεν τους ενδιαφέρει το Νόμπελ, αλλά κάτι άλλο, πολύ πιο πεζό, που ωστόσο ξεκινάει από το ίδιο γράμμα και λέγεται... networking. (Το έχω ακούσει με τα ίδια μου τα αφτιά από πολλούς γονείς, που επιλέγουν με αυτό το κριτήριο είτε ιδιωτικό σχολείο, είτε "καλό" δημόσιο.)

Κάποιους ναι. Αλλά υπάρχουν και οι γονείς κυνηγοί της αριστείας που θεωρούν ότι το δυναμικό του παιδιού τους χαντακώνεται αν δεν έχει όμιλο ρομποτικής το σχολείο τους και σκάνε που το διπλανό έχει.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2757 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 10:30:41 μμ »
θεωρούν ότι το δυναμικό του παιδιού τους χαντακώνεται αν δεν έχει όμιλο ρομποτικής το σχολείο τους και σκάνε που το διπλανό έχει.

Γνωρίζω περιπτώσεις γονέων που μένουν σε απόσταση 18-20 χιλιομέτρων από το Χ σχολείο, και μηχανεύονται ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς (ως και εικονικά μισθωτήρια συμβόλαια κατοικιών, μια φάμπρικα που κρατάει χρόνια και έχει θρέψει κόσμο και κοσμάκη στις τοπικές κοινότητες που ανήκει δικαιοδοτικά το σχολείο) για να γράψουν τα παιδιά τους σε αυτό, γιατί θεωρούν ότι το Υ σχολείο (της δικής τους γειτονιάς) είναι πολύ banál και άρα δεν καλλιεργεί το... "δυναμικό" του παιδιού, ούτε φυσικά προσφέρει... networking με τους... μελλοντικούς ηγέτες (τρομάρα μας). Και προτιμούν (ιδίως αν δεν εργάζονται) να κάνουν κάθε μέρα το δρομολόγιο πήγαινε-έλα εις διπλούν, παρά να συγχρωτιστεί εκπαιδευτικά το βλαστάρι τους με την... πλέμπα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.