*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 697873 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3934 στις: Μάρτιος 29, 2023, 06:43:43 μμ »
Με όνειρα απατηλά περάνει η ζωή. Κόψε κάτι...είπαμε..
Θα κυβερνήσει φαίνεται!! Έχει χαρά μεγάλη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:43:24 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3935 στις: Μάρτιος 29, 2023, 07:09:21 μμ »
Οι συνάδελφοι της ειδικής έχουν μονιμοποιηθεί ή όχι ;
Η αξιολόγηση γίνεται τον δευτερο χρόνο ;

Συναδέλφισσα συγγνώμη κιόλας αλλά σε σπηλιά ζεις; Ποιό δεύτερο χρόνo; Οι ΕΕΠ-ΕΒΠ έχουν κλείσει τριετία ως δόκιμοι κι ακόμα να μονιμοποιηθούν!Δεν έχει μονιμοποιηθεί κανείς νεοδιόριστος αφού εκκρεμεί η αξιολόγησή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2023, 07:19:12 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3936 στις: Μάρτιος 29, 2023, 07:32:03 μμ »
Και δεν προβλέπεται άμεσα να γίνει μονιμοποίηση διότι αυτή τη στιγμή εξελίσσεται μόνο το Α1 μέρος της αξιολόγησης (αξιολόγηση από σύμβουλο ειδικότητας). Μένει να γίνει το Α2 αξιολόγηση από σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης και το Β αξιολόγηση από διευθυντή. Συζητιέται ότι αυτό θα υλοποιηθεί από τους νέους διευθυντές που θα αναλάβουν τον Ιούλιο και άρα θα θέλουν ένα ικανό χρονικό διάστημα για να γνωρίσουν και να γράψουν τις εκθέσεις τους. Όλα αυτά, αν και εφόσον παραμείνει το υπάρχον καθεστώς διοίκησης και δεν ανοίξει νέα συζήτηση για την πρακτική της αξιολόγησης.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:43:24 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3351
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3938 στις: Μάρτιος 29, 2023, 08:21:39 μμ »
Οϊμέ! Χάνουμε την Κεραμέ-ως.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3939 στις: Μάρτιος 29, 2023, 08:59:21 μμ »
Και δεν προβλέπεται άμεσα να γίνει μονιμοποίηση διότι αυτή τη στιγμή εξελίσσεται μόνο το Α1 μέρος της αξιολόγησης (αξιολόγηση από σύμβουλο ειδικότητας). Μένει να γίνει το Α2 αξιολόγηση από σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης και το Β αξιολόγηση από διευθυντή. Συζητιέται ότι αυτό θα υλοποιηθεί από τους νέους διευθυντές που θα αναλάβουν τον Ιούλιο και άρα θα θέλουν ένα ικανό χρονικό διάστημα για να γνωρίσουν και να γράψουν τις εκθέσεις τους. Όλα αυτά, αν και εφόσον παραμείνει το υπάρχον καθεστώς διοίκησης και δεν ανοίξει νέα συζήτηση για την πρακτική της αξιολόγησης.

Χαζή ερώτηση: εγώ πηρα τώρα μετάθεση μετά την πάροδο της διετιας. Ποιος διευθυντής θα με αξιολογήσει και πότε; Ο καινούργιος που μπορεί να μη με ξέρει καν;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2023, 09:01:10 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος School_ot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3940 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:22:18 μμ »
Χαζή ερώτηση: εγώ πηρα τώρα μετάθεση μετά την πάροδο της διετιας. Ποιος διευθυντής θα με αξιολογήσει και πότε; Ο καινούργιος που μπορεί να μη με ξέρει καν;
θα σε αξιολογήσει ο νέος διευθυντής και θα μονιμοποιηθεις αναδρομικά για τη διετία που ήσουν (υποτίθεται) δόκιμος... Αλλά μέχρι να γίνει αυτό... Θα έχει περάσει ακόμα 1 τετραετία... Οπότε θα έχει αλλάξει πάλι ο διευθυντής...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3941 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:39:50 μμ »
θα σε αξιολογήσει ο νέος διευθυντής και θα μονιμοποιηθεις αναδρομικά για τη διετία που ήσουν (υποτίθεται) δόκιμος... Αλλά μέχρι να γίνει αυτό... Θα έχει περάσει ακόμα 1 τετραετία... Οπότε θα έχει αλλάξει πάλι ο διευθυντής...

Ναι αλλά ο διευθυντης σε ποιο σχολείο; Σε αυτό που ήμουν δόκιμος; Αν έρθει νέος διευθυντής δε θα με ξέρει. Θα με αξιολογήσει βασει της αξιολόγησης του απερχόμενου διευθυντή;  Ή σε αυτό που θα παω, άρα θα είμαι για 4 χρόνια δόκιμος.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3942 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:47:41 μμ »
Συναδέλφισσα συγγνώμη κιόλας αλλά σε σπηλιά ζεις;

νταξ' μην είμαστε τόσο σκληροί , ο καθένας έχει τα δικά του, είναι και έτσι ο κλάδος (λίγο χαλαρός ). σου έχω καλύτερο : υπάρχουν νεοδιοριστοι μη εξοργισμένοι με την κατάσταση ! πώς σου φαίνεται; (θα είχες χειρότερο χαρακτηρισμό) που λένε έλα μωρέ, τυπικό (σα να μιλά η Ζέττα προ τεμπών, γιατί τώρα φταίνε οι συνδικάλες που εμποδάνε την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών και υπονομεύεται η ασφάλεια ίσως και στα αερόπλανα). ε, τότε καμία διαπιστωτική πράξη ποτέ θα τους άρεσε;;;;;

επίσημα να ξαναματαπούμε πως ΟΥΤΕ μία διαπιστωτική πράξη δεν θα βγει , ακόμα και αν κάποιοι έχουν περάσει τις αξιολογήσεις συμβουλατόρων. και επειδή όπως είπε κάποιος -α εδώ "ξέρει συμβούλους" αξιόλογους, κι εγώ ξέρω αλλά όχι ΟΛΟΥΣ ως αξιόλογους...

περαστικά μας

Αποσυνδεδεμένος School_ot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3943 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:55:38 μμ »
Ναι αλλά ο διευθυντης σε ποιο σχολείο; Σε αυτό που ήμουν δόκιμος; Αν έρθει νέος διευθυντής δε θα με ξέρει. Θα με αξιολογήσει βασει της αξιολόγησης του απερχόμενου διευθυντή;  Ή σε αυτό που θα παω, άρα θα είμαι για 4 χρόνια δόκιμος.
Θα σε αξιολογήσει ο διευθυντής στο νέο σου σχολείο.... Δεν έχει λογική αυτό που γίνεται. Οπότε μην αναρωτιέσαι... Οι περισσότεροι νεοδιοριστοι του 2020 έχουν πάρει μετάθεση. Έχουν συμπληρώσει 3ετια και περιμένουν ακόμα... Ουτε οι ίδιοι στο Υπουργείο δε κατανοούν το φαιδρό του ζητήματος...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3944 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:57:20 μμ »
Θα σε αξιολογήσει ο διευθυντής στο νέο σου σχολείο.... Δεν έχει λογική αυτό που γίνεται. Οπότε μην αναρωτιέσαι... Οι περισσότεροι νεοδιοριστοι του 2020 έχουν πάρει μετάθεση. Έχουν συμπληρώσει 3ετια και περιμένουν ακόμα... Ουτε οι ίδιοι στο Υπουργείο δε κατανοούν το φαιδρό του ζητήματος...

Δηλαδή μου λες ότι οι νεοδιόριστοι του 21 θα περάσουμε 4ετια ως δόκιμοι;;;

Αποσυνδεδεμένος School_ot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3945 στις: Μάρτιος 29, 2023, 10:02:38 μμ »
Δηλαδή μου λες ότι οι νεοδιόριστοι του 21 θα περάσουμε 4ετια ως δόκιμοι;;;
εγώ είμαι του 2020 και είμαι ήδη 3 χρόνια δόκιμη... Πάω τώρα στον 4ο χρόνο... Τι σου προκαλεί εντύπωση? Οι διευθυντές που θα μας αξιολογήσουν θα τοποθετηθούν Ιουλιο.
. Οπότε του 2020 που προηγουμαστε στην καλύτερη θα μονιμοποιηθουμε στην 4ετια...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3946 στις: Μάρτιος 29, 2023, 10:09:03 μμ »
εγώ είμαι του 2020 και είμαι ήδη 3 χρόνια δόκιμη... Πάω τώρα στον 4ο χρόνο... Τι σου προκαλεί εντύπωση? Οι διευθυντές που θα μας αξιολογήσουν θα τοποθετηθούν Ιουλιο.
. Οπότε του 2020 που προηγουμαστε στην καλύτερη θα μονιμοποιηθουμε στην 4ετια...

Όλο αυτό μου προκαλεί εντυπωση.  Το  σχολείο μου έχει διευθυντή τώρα. Εγώ διανύσω την περίοδο του δόκιμου με αυτόν τον διευθυντή και την ολοκληρώνω.  Ποιος ειναι αρμόδιος να με αξιολογήσει λοιπόν; Το θέμα ειναι πολύ μεγαλύτερο από την ανικανότητο  του ΥΠΑΙΘ, άπτεται του δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα.

Αποσυνδεδεμένος School_ot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3947 στις: Μάρτιος 29, 2023, 10:23:52 μμ »
Όλο αυτό μου προκαλεί εντυπωση.  Το  σχολείο μου έχει διευθυντή τώρα. Εγώ διανύσω την περίοδο του δόκιμου με αυτόν τον διευθυντή και την ολοκληρώνω.  Ποιος ειναι αρμόδιος να με αξιολογήσει λοιπόν; Το θέμα ειναι πολύ μεγαλύτερο από την ανικανότητο  του ΥΠΑΙΘ, άπτεται του δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα.
Το Υπουργείο έτσι θέλει να αξιολογεί τους δοκιμους... Φυσικά και δε βγάζει νόημα όλο αυτό. Ωστόσο, δεν είδα και καμιά αντίσταση από τις Ομοσπονδίες. Αν ήταν παράνομο γιατί δε προσέφυγαν στη δικαιοσύνη. Τελοσπάντων, εδώ είμαστε οι γέροντες νεοδιοριστοι να τα υποστούμε όλα. Αντέχουμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.