*

Αποστολέας Θέμα: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!  (Αναγνώστηκε 7141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 12:29:56 πμ »
Και μιας που το εφερε η κουβεντα θα πρεπει να κινητοποιηθουμε λιγο και να μην γινουν αλλες αδικιες οπως οι περσινες που ο καθενας εκανε Ο,ΤΙ ηθελε στην κυριολεξια..........Πιο συγκεκριμενα περισυ ο καθε προισταμενος ερμηνευε την  συγκεκριμενη εγκυκλιο οπως ηθελε...Στο νομο που μενω κανενας ωρομισθιος δεν δουλευε πρωινο και ολοημερο διοτι αυτο απαγορευεται απο την εγκυκλιο.Σε διπλανους νομους αποφασισαν οτι επιτρεπεται να δουλευει καποιος πρωινο και ολοημερο με πανω απο 12 ωρες.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα εμεις που πηγαιναμε με το γραμμα του νομου να παρουμε τα....3 μας...μορια που αντιστοιχουν περιπου σε 12 ωρες ολοημερο και αλλοι να εχουν 6 και 7 μορια δουλευοντας παρανομα με διπλες συμβασεις!!!!!!Οταν το αναφεραμε στον προισταμενο μας διαβεβαιωσε πως δεν θα παρουν ουτε μορια ουτε χρηματα.Ε λοιπον πηραν και μορια και χρηματα!!!!Αυτα....Και βλεπω δυστυχως οτι η αδικια συνεχιζεται και φετος...Τι να πω πια....Και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι οι περσινοι ''διπλοσυμβασιουχοι΄΄φετος διαμαρτυρονται γιατι καποιες διευθυνσεις αποφασισαν ,επιτελους,να ακολουθησουν το γραμμα του νομου και να δωσουν τοσες ωρες οσες αναλογουν στον καθενα χωρις διπλες συμβασεις.....Ελεος πια.....Δεν φτανει που εγραψαν τοση προυπηρεσια που μονο στον υπνο τους ειχαν δει θελουν και τα ρεστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!                                          
                                        >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2008, 12:36:51 πμ από leti77 »
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:41 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 12:50:41 πμ »
Εννοειται οτι αναφερομαι σε ΠΕ 06.
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 01:13:13 πμ »
O/H συναδελφος που εχει τα στοιχεια να τα δωσει στο Συλλογο των Αδιοριστων για να μη κυνηγαει μονος του χιμαιρες και για να γινει μια πιο οργανωμενη ερωτηση στην αντιστοιχη δευτεροβαθμια. Αλλο ειναι να καταγγελλεις μονος σου και αλλο ειναι να το ψαξει ο ιδιος ο συλλογος. Θα συμβουλευα το/τη συναδελφο να στειλει μηνυμα και να επικοινωνησει με το μελος CHRISOULA που ειναι στο συλλογο αδιοριστων.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 01:19:54 πμ »
Συμφωνω kellykou.Ετσι πρεπει να γινει...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:41 »

Αποσυνδεδεμένος exoaptadodia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 10:36:37 πμ »
                       Να τι εγινε το 2002
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚ/ΤΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Π.Ε. & Δ.Ε.             Αθήνα           1-5-2002   
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Π.Ε. & Δ.Ε.                         Αρ. Πρωτ.    46152 / Δ2
                        
Μητροπόλεως 15                                                                 ΕΞ.  ΕΠΕΙΓΟΝ
101 85 ΑΘΗΝΑ
ΠΡΟΣ : Τις Διευθύνσεις
Πληροφορίες: Αθ.  Γούσιας    Πρωτοβάθμιας και
Τηλέφωνο:     3225889 – 3232904                                                    Δευτεροβάθμιας
                        3234291 - 3237860                                                     Εκπαίδευσης
FAX: 32.48.264   

GAGA / D2.5.30.4.02   
   
   
           Διαπιστώνεται ότι κατά τις προσλήψεις ωρομισθίων εκπαιδευτικών υπήρξαν περιπτώσεις ανάθεσης και πραγματοποίησης εβδομαδιαίου ωραρίου διδασκαλίας, μεγαλύτερου του προβλεπόμενου από τις ισχύουσες διατάξεις. Επίσης διαπιστώθηκε ότι σε ορισμένες περιπτώσεις έχει ανατεθεί διδασκαλία στους ίδιους εκπαιδευτικούς σε διαφορετικά σχολεία του ίδιου ή και άλλου γραφείου ή διεύθυνσης εκπαίδευσης.

         Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 17 του Ν.1566/1985, όπως έχουν ερμηνευθεί με αποφάσεις του Ελεγκτικού Συνεδρίου και έχουν εφαρμογή για όλες τις περιπτώσεις, πρόσληψη ωρομισθίων εκπαιδευτικών, για διδασκαλία περισσοτέρων των  ένδεκα (11) ωρών εβδομαδιαίας δεν είναι επιτρεπτή. Για μεγαλύτερο εβδομαδιαίο ωράριο προσλαμβάνονται προσωρινοί  αναπληρωτές μειωμένης ή πλήρους απασχόλησης.
         Είναι επομένως αναγκαία η ακριβής τήρηση των παραπάνω κανόνων στις προσλήψεις ωρομισθίων εκπαιδευτικών. Οποιαδήποτε παράβαση συνεπάγεται προσωπική πειθαρχική ευθύνη για τον αρμόδιο φορέα που εγκρίνει την παράνομη πρόσληψη, καθώς και για τον διευθυντή της σχολικής μονάδας που επιτρέπει την πραγματοποίηση αυξημένου εβδομαδιαίου ωραρίου διδασκαλίας από ωρομίσθιο εκπαιδευτικό.
        Πέραν της αναζήτησης πειθαρχικών ευθυνών στον αρμόδιο για την εκκαθάριση των αποδοχών θα καταλογίζονται εφεξής τα χρηματικά ποσά, που αντιστοιχούν σε αμοιβές για την πραγματοποίηση διδασκαλίας πέραν των ένδεκα ωρών εβδομαδιαίως.
Τα μέτρα αυτά είναι επακόλουθα της παράβασης του νόμου και ουδείς μπορεί να απαλλαγεί από αυτά για οποιονδήποτε λόγο.
        Για τους ωρομίσθιους όμως εκπαιδευτικούς, οι οποίοι διατελούσαν σε συγγνωστή νομική πλάνη και εργάστηκαν για τον πορισμό των μέσων διαβίωσής τους, δεν μπορούν να αναζητηθούν παρόμοιες ευθύνες και πολύ περισσότερο δεν είναι δυνατόν  αιφνιδιαστικά  και χωρίς προηγούμενη ενημέρωση, να αποστερηθούν του δικαιώματος συνυπολογισμού της πραγματικής τους προσφοράς στην προϋπηρεσία για την ένταξή τους στους πίνακες προσωρινών αναπληρωτών.
        Ενόψει των παραπάνω καλείστε να χορηγήσετε στους ενδιαφερομένους  νέες συγκεντρωτικές βεβαιώσεις για την προσφερθείσα υπηρεσία ωρομίσθιου εκπαιδευτικού με αναφορά στο ακριβές εβδομαδιαίο ωράριο, το οποίο όμως σε κάθε περίπτωση  δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το αντίστοιχο   των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών του οικείου  κατά περίπτωση κλάδου.
Το ωράριο, όπως αυτό θα βεβαιωθεί, θα υπολογισθεί εξολοκλήρου και χωρίς περικοπές για την ένταξη των ενδιαφερομένων στους πίνακες προσωρινών αναπληρωτών του Ν.2942/2001.

                                                                                        Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ


Υπ. Γκεσουλη.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 11:20:42 πμ »
Μετα απο το 2002 δεν ξαναγινε τιποτα. Δε θα ηλπιζα να γινει κατι το καλοκαιρι. Ο συναδελφος που εχει τα στοιχεια να κανει ΤΩΡΑ μια ΕΓΓΡΑΦΗ καταγγελια στο υπουργειο!

Δηλαδη, εμας που μας προσφερθηκαν παραπανω ωρες απο διαφορετικες διευθυνσεις κι αρνηθηκαμε για να μην ξεπερασουμε το οριο και παρανομησουμε, ειμαστε κοροϊδα? >:( Αν τους τις προσφερουν απο την ιδια διευθυνση, δεν παρανομουν μονο οι ιδιοι υπογραφοντας ψευδη υπευθυνη δηλωση, αλλα παρανομουν κι οι ιδιες οι διευθυνσεις! Καντε εγγραφες καταγγελιες, επιτελους!

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 11:55:56 πμ »
Συμφωνω και με utenar...Δηλαδη αυτο που ισχυσε για το 2002 εξακολουθει να ισχυει και φετος????????????
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2008, 11:57:33 πμ από leti77 »
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 12:17:58 μμ »
Τι διάβασαν τα ωραία μου ματάκια πρωϊ-πρωϊ!!!!!!!
Αν αυτό γίνεται τότε τι να πω ή μάλλον θα πω: αίσχος.Πρέπει να γίνει καταγγελία.
Και εγω και κάποιοι άλλοι θα μπορούσαμε να έχουμε πάνω απο 11 ώρες αλλά σε εμας έπρεπε να εφαρμοστεί ο νόμος και σε κάποιουος άλλους οχι.
Πάντως το 2002 ο νόμος εφαρμόστηκε τοτε με τον περιορισμό των ωρών μόνο για το πρωϊνό και οι ώρες απο ΠΔΣ συνυπολογίστηκαν άσχετα αν κάποιος ξεπερνούσε τις 11.Αν θυμάμαι καλά το 2002 περάστηκαν οι νέες προϋπηρεσίες οταν κάναμε τις αιτήσεις αναπληρωτών και τον Αύγουστο 2001 μας  είχαν ξανακαλέσει  να κάνουμε εκ νέου τις αιτήσεις που ακόμη δεν γνωρίζω γιατι
θέλω να πιστεύω οτι δεν θα περαστούν οι ώρες οι επιπλέον του 11ωρου.Βέβαια το προβλημα είναι με αυτούς που εργάζονται και στις 2 βαθμίδες.
Εδω ομως έχω μια απορία.Οι ειδικότητες που έχουν αυτή την δυνατότητα δεν είναι καθορισμένες?Για τον υπολογισμό της προϋπηρεσίας θα προσκομίσουν βεβαιώσεις οπου θα φαίνεται και η βαθμίδα που προσφέρθηκε, οπότε οσοι πληρούν τις προϋποθέσεις συνυπολογισμού θα είναι Ο.Κ..
Για τους υπολοιπους πιστεύω το ίδιο το σύστημα δεν θα δέχεται πάνω απο 11 ώρες/εβδομάδα

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 02:57:00 μμ »
Μηπως μπορουμε να μαθουμε σε ποιους νομους γινονται τα περιστατικα αυτα exoaptadodia?Εστω και με πμ?Νομιζω πως καλο θα ηταν αν ξεραμε εστω και την περιφερεια.....Τι λες κι εσυ?
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 05:15:11 μμ »
παιδια, ένας φίλος μου είπε ότι, πριν από καιρό, έχει πάρει τηλέφωνο στο υπουργείο Παιδείας τμήμα διορισμών(2103443345), γιατί είχε ακούσει και εκείνος κατι τέτοιο, και του είπαν ότι δεν είναι παράνομο, παράνομο θα είναι εάν προσμετρηθούν τα μόρια στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 05:18:30 μμ »
Ναι ,το θεμα ειναι τι μπορουμε να κανουμε για να μην τρεχουμε και δεν φτανουμε τον Ιουλιο που ''μπαινουν'' τα μορια στους πινακες...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 05:31:27 μμ »
Εκτος κι αν αρχισουμε  ενας ενας να τηλεφωνουμε στο υπουργειο,να καταγγελουμε συγκεκριμενα περιστατικα μηπως και ξυπνησουν μια ωρα νωριτερα...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 07:23:33 μμ »
ακούω όλα αυτά ακαι εκνευρίζομαι ακόμα περισσότερο...Εμένα μου έδωσαν χαρτί να υπογράψω ότι έχω μέχρι 11 ώρες!! Διανύω μία απόσταση 2 ώρες από το σπίτι μου και είμαι σε ανασφάλεια, διότι η υποδιευθύντρια έχασε στις εκλογές και σκέφτομαι μήπως "πάρει τις ώρες μου" για να συμπληρώσει το νέο ωράριό της!!  Είμαι σε ανασφάλεια. Κάποιος μου είπε ότι η Δευτεροβάθμια είναι υποχρεωμένη να μου βρει άλλο σχολείο αλλά πως θα γίνει κάτι τέτοιο στη μέση της χρονιάς?? Βέβαια όλα αυτά είναι δικές μου σκέψεις και κανείς δεν μου έχει πει απολύτως τίποτα απότο σχολέιο αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος από εδώ κάτι παραπάνω????? Επίσης, δεν έχω καταλάβει, γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, ισχύει τελικά το τεστ δεξιοτήτων για τους εκπαιδευτικούς??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2008, 07:28:51 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: 17. Ναι 17 και 18 ωρες σε ωρομισθιους!!!!!!
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 07:30:38 μμ »
Οσον αφορα το τεστ αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν ισχυει για διορισμο στην εκπαιδευση.Μπορεις να το δωσεις βεβαια αλλα δεν αφορα τις θεσεις στα σχολεια αλλα θεσεις στον υπολοιπο δημοσιο τομεα.Αν κανω λαθος διορθωστε με...Οσον αφορα την ανασφαλεια σου ειναι δικαιολογημενη.Το οτι η δευτεροβαθμια ειναι υποχρεωμενη να σου βρει ωρες σε αλλο σχολειο,αν χασεις αυτες που εχεις,το ξερω κι εγω οτι ισχυει.Ελπιζω να μη χρειαστει ομως και να πανε ολα καλα για σενα.Μεχρι το τελος της χρονιας θα ζουμε με καθημερινο αγχος,αυτο καταλαβα εγω...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.