*

Ψηφοφορία

Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;

Σχολείο
57 (86.4%)
Γραφείο (Διεύθυνση)
9 (13.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 64

Αποστολέας Θέμα: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;  (Αναγνώστηκε 6100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« στις: Ιούλιος 30, 2006, 07:58:39 μμ »
Όσοι είστε διορισμένοι αλλά και όσοι διορίζεστε σε λίγες μέρες, πού προτιμάτε να εργαστείτε; Σε γραφείο ή σε σχολείο; Και γιατί;
Ψηφίστε με βάση την προτίμησή σας και όχι με βάση που εργάζεστε ήδη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:54:56 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2006, 11:19:33 πμ »
82% προτιμάνε σχολική αίθουσα από γραφείο;  ::)

Αποσυνδεδεμένος KwstasH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2006, 11:28:32 πμ »
Υποτίθεται οτι μπήκαμε σε αυτή την διαδικασία (αλλος ΑΣΕΠ,άλλος αναπληρωτιλίκι) προκειμένου να γίνουμε εκπαιδευτικοί και όχι γραφειάδες.

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2006, 12:53:05 μμ »
Προτιμώ σχολείο.
Έχω απασχοληθεί σε γραφεία, και όλη αυτή η γραφειοκρατία μου χτυπούσε στα νεύρα.
Πέρσι με τα σχολεία είχα βρει την χαρά μου, είχε βγει ο πραγματικός μου εαυτός. :)
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:54:56 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2006, 11:13:36 πμ »
ΣΧΟΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!

Αποσυνδεδεμένος suzanitta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 02, 2006, 08:18:04 πμ »
Νομίζω ότι εξαρτάται από την ειδικότητα και από το είδος της απασχόλησης στο γραφείο. :-\

Ως ΠΕ20 αποσπασμένη στο ΥΠΕΠΘ, ασχολούμαι με το αντικείμενό μου και όχι βάζοντας σφραγίδες και ταξινομώντας έγγραφα. Σε αυτήν την περίπτωση, είναι προτιμότερο για μένα από το να μπαίνω σε μια αίθουσα και να προσπαθώ να διδάξω το δεξί και αριστερό κλικ (που λέει ο λόγος). Επιπλέον δεν έχεις δουλειά για το σπίτι. Φεύγεις από το γραφείο και όλη η μέρα είναι δική σου. Καμία προετοιμασία για την επόμενη μέρα.
Βέβαια έχει και το σχολείο τα καλά του! Το καλοκαιρινό καθισιό, οι άδειες Χριστουγέννων και Πάσχα, οι λιγότερες ώρες δουλειάς...
Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 02, 2006, 10:44:33 πμ »
Νομίζω ότι εξαρτάται από την ειδικότητα και από το είδος της απασχόλησης στο γραφείο. :-\

Ως ΠΕ20 αποσπασμένη στο ΥΠΕΠΘ, ασχολούμαι με το αντικείμενό μου και όχι βάζοντας σφραγίδες και ταξινομώντας έγγραφα. Σε αυτήν την περίπτωση, είναι προτιμότερο για μένα από το να μπαίνω σε μια αίθουσα και να προσπαθώ να διδάξω το δεξί και αριστερό κλικ (που λέει ο λόγος). Επιπλέον δεν έχεις δουλειά για το σπίτι. Φεύγεις από το γραφείο και όλη η μέρα είναι δική σου. Καμία προετοιμασία για την επόμενη μέρα.
Βέβαια έχει και το σχολείο τα καλά του! Το καλοκαιρινό καθισιό, οι άδειες Χριστουγέννων και Πάσχα, οι λιγότερες ώρες δουλειάς...
Συμφωνω απολυτα μαζι σου και φυσικα παιζει ρολο σε ποια φαση της ζωης σου εισαι. Πιστευω πως ολοι πρεπει να περασουν απο το σταδιο του γραφειου γιατι περα απο πρωτοκολλα και σφαγιδες, μαθαινεις πολλα σημαντικα πραγματα.
Απο την αλλη ομως οταν εισαι νεος στη δουλεια εχεις ορεξη να προσφερεις, να διοχετεψεις καπου την ενεργεια σου, να συναναστρεφεσαι με νεα ατομα, να παιρνεις ιδεες, να πειραματιζεσαι στο αντικειμενο σου κλπ. Μια σχολικη αιθουσα ειναι καταλληλη ωστε να νιωσεις 100% εκπαιδευτικος. Η τριβη με τα παιδια ειναι απο τη μια δυσκολη και απο την αλλη ειναι ολο εκπληξεις και εχει ενδιαφερον!Η προετοιμασια στο σπιτι σε κραταει  μεσα στα πραγματα και στις εξελιξεις( οι πληροφορικαριοι πρεπει συνεχεια να ενημερωνονται γιατι η επιστημη και η τεχνολογια εξελισονται πολυ γρηγορα).
Πιστευω πως τωρα που ειμαστε νεοι, φρεσκοι πρεπει να ειμαστε μεσα σε αιθουσα.Οταν περασουν τα χρονια και δεν θα εχω πια τη δυναμη να μπαινω σε αιθουσα τοτε, ναι, ας με βαλουν και στο πρωτοκολλο!---ταπεινη μου αποψη

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 03, 2006, 12:53:53 μμ »
82% προτιμάνε σχολική αίθουσα από γραφείο;  ::)

87% προτιμάνε σχολείο;  :o

Αποσυνδεδεμένος myrtopanos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2007, 01:08:31 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!Είμαι καινούργια στον χώρο στον κλάδο ΠΕ02 και γι'αυτό δεν ξέρω τί να απαντήσω, αφού δεν γνωρίζω βασικά πράγματα για τα γραφεία της Δ/βάθμιας και τη λειτουργία τους. Βασικά πώς μπορείς να μπεις σε αυτά τα γραφεία και ποια τα καθήκοντά σου εκεί?

Αποσυνδεδεμένος iris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "γέλα, πουλί μου, γέλα, κι είν΄η ζωή μια τρέλλα!"
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2007, 09:21:25 πμ »
Σχολείο και πάλι σχολείο!!!

Βέβαια η επιλογή του γραφείου σαφώς και εξαρτάται από τι πόστο θα έχεις και σε τι φάση ζωής θα είσαι. Εξαρτάται όμως και από το κλίμα που θα συναντήσεις στο γραφείο. Αν είναι να μην κάνεις τίποτα συγκεκριμένο ή δημιουργικό, και να έχεις από πάνω σου και το "ύφος" των υπολοίπων, τότε άσ'το καλύτερα. Φέτος βιώνω μια τέτοια φάση, και έχω σιχαθεί!

Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, όμως, θεωρώ τελικά ότι γινόμαστε εκπαιδευτικοί, για να υπηρετήσουμε την εκπαίδευση, και όχι την γραφειοκρατία. Ο πραγματικός ρόλος του εκπαιδευτικού αναδεικνύεται στην τάξη και η τριβή με την πραγματικότητα είναι στη μάχιμη εκπαίδευση.

Εξάλλου, δεν καταλαβαίνω γιατί τελικά να καταλαμβάνουμε διοικητικές θέσεις εργασίας (ενώ ήδη καταλαμβάνουμε και μια εκπαιδευτική ως αποσπασμένοι!), από τη στιγμή που υπάρχουν αντίστοιχα καταρτισμένα (και άνεργα!) άτομα που ενδεχομένως να μπορούν να αποδώσουν καλύτερα και στο αντικείμενο (βλ. για παράδειγμα, εκπαιδευτικούς "ελέω προϊσταμένου" και όχι χάριν προσόντων σε τμήματα οικονομικών). Απλά, εμείς έχουμε την πολυτέλεια να παίζουμε σε δύο ταμπλώ, ενώ άλλοι πασχίζουν για το ένα...
 

Αποσυνδεδεμένος moukis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2007, 09:29:22 πμ »
Σχολείο βρε παιδιά!
Ακόμα κι αν πρέπει να ασχολείσαι με αριστερά και δεξιά κλικ, η σχέση με τα παιδιά είναι απίστευτη!
Για να μη σκεφτούμε (ειδικά για εμάς τους πληροφορικούς) τι έχουμε να τραβήξουμε πηγαίνοντας σε μια διεύθυνση, που οι περισσότεροι θα μας θέλουν για δακτυλογράφους, ή θα φωνάζουν πανικόβλητοι αν το καλώδιο του εκτυπωτή έχει τραβηχτεί γιατί χθες η καθαρίστρια σκούπισε!
Τώρα που αντέχουμε την τάξη... Αργότερα ίσως ένα διαλειματάκι δε θα έβλαπτε, αλλά η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος μπορεί να αντέξει την πίεση της τάξης, να μείνει στην α' γραμμή (όπως λένε κι οι παλιότεροι)

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2007, 10:16:21 πμ »
Συμφωνω με ολα τα παραπανω
απλα πιστευω οτι ολοι πρεπει να περασουμε απο το γραφειο. Μεσα στο γραφειο μαθαινεις σημαντικα πραγματα πχ νομοθεσιες, δικαιωματα, πως γινεται ο ελεγχος των μεταθεσεων, πως βγαινουν τα μορια (πραγματα που μας χρειαζονται και οταν δουλευουμε στο σχολειο). Ολοι πρεπει να δουμε τη διαδικασια που γινεται για την διεκπεραιωση διαφορων εγγραφων, καταστασεων...η αληθεια ειναι οτι σαν πληροφορικο σε αντιμετωπισουν με διαφορετικο τροπο...σε χωνουν παντου, σε υποχρεωνουν να ασχοληθεις με ολους και με ολα, απο την συνταξη ενος απλου εγγραφου σε word εως τη οργανωση ημεριδων και τη συντηρηση των υπολογιστων.
Φυσικα το περιβαλλον παιζει πολυ μεγαλο ρολο και στο γραφειο και στο σχολειο. Γνωριζω ατομα που δουλευουν σε σχολειο και εχουν τρομερο προβλημα με συναδερφους μεσα απο τον συλλογο και καποιοι αλλοι που δουλευουν σε γραφειο εχουν τρομερο προβλημα με την συμπεριφορα του προϊσταμενου τους.
προσωπικη εμπειρια:Περυσι δουλευα σε σχολειο και περνουσα τελεια, ειχα απιστευτη συνεργασια με τους συναδερφους, αναπτυξαμε φιλιες και ακομη μιλαω με τον διευθυντη του σχολειου. Με τα παιδια εχω κρατησει επικοινωνια
Φετος δουλευω σε γραφειο, το περιβαλλον ειναι πολυ ομορφο και συνεργαζομαστε ολοι τελεια σαν μια οικογενεια, ο διευθυντης μου ειναι πολυ σωστος απεναντι μας. Φυσικα, υπαρχουν μερες που δεν προλαβαινουμε να παρουμε ανασα αλλα και μερες που κοιταμε το ρολοι για να σχολασουμε.Η αληθεια ειναι οτι μου λειπει η επαφη με τα παιδια
Συμπερασμα: θα μπορουσα να δουλευω και σε γραφειο και σε σχολειο πολυ ανετα, αλλα προτιμω το σχολειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2007, 10:17:55 πμ από heren »

Αποσυνδεδεμένος wuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 03, 2007, 11:27:58 πμ »
Σχολείο με χίλια!
Υπάρχουν βέβαια και στιγμές που τα παιδιά μπορούν να σε βγάλουν απο τα ρούχα σου αλλά η επαφή μαζί τους, η ενεργετικότητά τους που εκπέμπει πάνω σου και η χαρά ζωής που έχουν, με κάνουν και ξεχνώ κάθε άσχημη συμπεριφορά τους.
Αυτο που με συγκινεί ιδιαίτερα ειναι όταν συναντώ μαθητές μου στο δρόμο ή στο super market και με χαιρετούν απο μακρυά με ένα τεράστιο χαμόγελο. Αυτό αξίζει παραπάνω απο τα 970€ παίρνουμε.

Αποσυνδεδεμένος popolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 03, 2007, 11:55:16 πμ »
Νομίζω ότι λεγόμαστε ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ, άρα πρέπει να ΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΜΕ την εκπαίδευση με τον καλύτερο τρόπο που μπορεί ο καθένας. Αλλιώς ας γινόμασταν γραμματείς, λογιστές, κτλ. Άλλωστε δεν έχει καμία σχέση το λειτούργημα του εκπαιδευτικού με το επάγγελμα-διεκπαιρέωση εργασιών γραφείου σε οποιοδήποτε γραφείο.

Έτσι δεν είναι; Αλλιώς τί δουλειά έχουμε στην εκπαίδευση. Απλώς για να πέρνουμε ένα σίγουρο σταθερό μισθό;  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.