*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό και ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 15396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 09:01:24 μμ »
Καλησπέρα. Καλά, ρε παιδιά, το επίδομα για το μεταπτυχιακό είναι 35 ευρουλάκια μόνο; Μας δουλεύουν; Όχι ότι έχω μεταπτυχιακό τίτλο και καίγομαι, αλλά είναι κοροιδία για όλους όσοι έφαγαν τα μάτια τους να το αποκτήσουν. Επίσης, κάπου διάβασα ότι δε μετράει καθόλου στο μισθό και το δεύτερο πτυχίο. Εδώ καίγομαι λίγο, γιατί τον Ιούνιο, αν όλα πάνε καλά, θα πάρω και το δεύτερο χαρτί. Τώρα, μη με ρωτήσετε τι θα το κάνω, γιατί δε μου επιτρέπει η ανατροφή μου να σας απαντήσω. Τι να πω; Το βαρέλι της παιδείας μας δεν έχει πάτο...
Elytron, κι εγώ κατεύθυνση γλωσσολογίας ήμουν, αλλά στο ΕΚΠΑ. Όταν τελείωσα, ήθελα κι εγώ να μπω στο μεταπτυχιακό της θεωρητικής γλωσσολογίας, αλλά όταν είδα πόσους έπαιρναν, αποκαρδιώθηκα. Δε με φόβισε η ύλη, αλλά δέκα άτομα κάθε χρόνο; Έλεος, Παναγία μου! Δηλαδή έπρεπε να ήμουν ο Μπαμπινιώτης και πάλι έπαιζε να μη με πάρουν...
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:51:59 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 09:12:34 μμ »
Joy & Eletron καλησπέρα

Σαφώς και δε θέλω να αντιδικήσω μαζί σας σε καμία περίπτωση. Απλώς κατέθεσα την προσωπική μου άποψη χωρίς ενδεχόμενο δόλο ή με σκοπό να παραπλανήσω ή να απογοητεύσω οποιονδήποτε. Ούτε φυσικά καταργώ τις προσπάθειες και τους κόπους σας. Ο προσωπικός μου σχολιασμός έγινε με αφορμή τη διαπίστωση της φίλης Joy ότι στην περίπτωση της κλήρωσης δεν επικρατεί η αξία ενώ στην περίπτωση της επιλογής η αξία  είναι δεδομένη. Οι απόψεις μου δεν έχουν να κάνουν με σενάρια συνωμοσιολογίας ή τεμπελιάς γιατί βαρέθηκα να το ψάξω αλλά οικοδομήθηκαν μετά από προσπάθεια συνειδητή ίσως βέβαια όχι τόσο επίμονη. Αλλά πράγματα τα οποία έχω ακούσει η ίδια καταθέτω σε ότι με αφορά και όχι αερολογίες ή ο,τιδήποτε άλλο.

Το ότι κάποιοι τα καταφέρατε χωρίς να έχετε γνωστούς κτλ...και μπράβο σας δε σημαίνει ότι αυτό ισχύει για το σύνολο των φοιτητών που προσπαθούν για κάποιο μεταπτυχιακό και δεν τα καταφέρνουν συνεπεία ελλείψεως μέσου. Σαφώς χρειάζεται επιμονή, πραγματική θέληση και προσπάθεια.

Θεωρώ  πάντως ότι καθένας μας  μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του και να σημειώσω ότι ουδέποτε θέλησα να ακυρώσω την προσπάθεια κανενός. Θεωρώ πάντως ότι κάποια σχόλια εντέχνως αιχμηρά είναι λιγάκι άδικα.. Και φυσικά κανείς δε μίλησε για εύκολο μεταπτυχιακό ούτε κανείς ζήτησε να του το χαρίσουν απλά ίσες ευκαιρίες πρόσβασης σε όλους όσοι κρίθηκαν ικανοί να ονομάζονται πτυχιούχοι.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 15, 2007, 10:07:20 μμ »
Εγώ πάντως, δύο φορές που κατέθεσα αίτηση για μεταπτυχακό με συνέντευξη με φάγανε τα βύσματα. Και δεν λέω αερολογίες, έχω αποδείξεις γι' αυτό καθότι το έψαξα πολύ επίμονα. Σε διαδικασία εξετάσεων δεν μπήκα γιατί δεν βρήκα το χρόνο μέχρι στιγμής αλλά φίλη που είχε εμπειρία έπαθε το εξής: τελειώνει Αρχαιολογία Αθήνας και δίνει για μτπτχ. στην Κλασική. Γράφει άριστα στις εξετάσεις και μετά την κόβουν στη συνέντευξη.

Τα σχόλια δικά σας...
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 16, 2007, 12:36:32 πμ »
Στην Αθήνα απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι πολύ λίγα τα άτομα που παίρνουν, αλλά και κάθε τμήμα κάνει ένα μόνο πρόγραμμα μεταπτυχιακού. Σωστά; Ίσως αυτός είναι ο λόγος που αρχίζουν και δουλεύουν τα μέσα. Αν όμως οι καθηγητές εκεί δεν δέχονταν εξαρχής τα μέσα και αυτά δε θα φύτρωναν. Στο ΑΠΘ μόνο το γλωσσολογικό κάνει τρία προγράμματα μεταπτυχιακού, αλλά και τότε που ήταν ένα, πριν 10 χρονια πάλι το μέσον δεν περνούσε, γιατί οι καθηγητές δεν το δέχονται. Το τι γίνεται στο Κλασικό και στο Νεοελληνικό δεν ξέρω. Δεν είναι τυχαίο που πολλοί καθηγητές γλωσσολογίας από Αθήνα έρχονται στο ΑΠΘ για να παρουσιάσουν τις εργασίες τους, καθώς στην Αθήνα δε γίνονται συνέδρια. Πολλοί διδακτορικοί από Αθήνα αναζητούν επόπτες καθηγητές στο ΑΠΘ, γιατί στην Αθήνα οι 'εκλεκτικοί' δεν τους παίρνουν. Το γλωσσολογικό της Αθήνας με μία αυθεντία, ένα πρόγραμμα, έναν προσανατολισμό έχει μείνει σε παλιά εποχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:51:59 »

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο γνωστικό κλάδου
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 16, 2007, 09:16:41 μμ »
Syllas, κι εγώ έχω ακούσει ότι η Θεσσαλονίκη είναι πολύ γερή στη Γλωσσολογία κι αυτό άλλωστε φαίνεται και από τους καθηγητές της. Όμως, εγώ που είμαι από την Αθήνα και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να ανέβω και να κάνω μεταπτυχιακό στη συμπρωτεύουσα για δύο χρόνια, τι να κάνω; Αναγκαστικά το έψαξα στην Αθήνα, όπου ξέρω ότι το μέσο πάει σύννεφο. Μακάρι στη Θεσσαλονίκη να είναι όπως τα λες και να υπάρχει αξιοκρατία και διαφάνεια, αλλά πολύ φοβάμαι ότι παραθυράκια υπάρχουν παντού. Επί τη ευκαιρία το γλωσσολογικό της Αθήνας οργανώνει τρία μεταπτυχιακά προγράμματα: θεωρητική γλωσσολογία, εφαρμοσμένη γλωσσολογία και τεχνογλωσσία, ένα πρόγραμμα που γίνεται σε συνεργασία με το τμήμα Ηλεκτρολόγων-Μηχανικών του ΕΜΠ, ή τουλάχιστον γινόταν, γιατί κάτι πήρε το αυτί μου ότι σταμάτησε, αλλά δεν είμαι και σίγουρη.
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακό
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 04:33:11 μμ »
Γεια σας, είμαι νέα εδώ, μόλις πριν λίγους μήνες πήρα το πτυχίο μου. Οι περισσότερες  φίλες μου άρχισαν τα ιδιαίτερα και παράλληλα πηγαίνουν σε φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ. Εγώ πάλι προσπαθώ με κάθε τρόπο να περάσω σε κάποιο μεταπτυχιακό, είτε Θεσσαλονίκη, από όπου, αποφοίτησα είτε Αθήνα. Αν κάποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει, το μεταπτυχιακό πράγματι μετράει στον ΑΣΕΠ; Και αν, ναι πόσα μόρια; Αν κάνω μεταπτυχιακό στο τμήμα παιδαγωγικού δημοτικής εκπαίδευσης είναι περισσότερα τα μόρια, γιατί σε κάποιο φυλλάδιο γνωστού φροντιστηρίου της Θεσσαλονίκης έλεγε ότι το μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά μετράει περισσότερο. Ή μήπως εννοούν παιδαγωγικό το ΦΠ; Και τέλος αν ξέρει κάποιος, αν τελικά πάω για μονοετές μεταπτυχιακό στο εξωτερικό  μετράει εδώ κανονικά; Αξίζει δηλαδή το μεταπτυχιακό ως τίτλος; Σας ευχαριστώ πολύ…

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 04:48:57 μμ »
Αν κάνεις μεταπτυχιακό θα πάρεις 1 μόριο. Δηλαδή αν γράψεις στον ΑΣΕΠ π.χ. 60 θα πάρεις +1 μονάδα από μεταπτυχιακό δηλαδή 61. Τα παιδαγωγικά νομίζω ότι όντως είναι παραπάνω (2 μονάδες). Παίρνεις όμως μόρια και από βαθμό πτυχίου. Δηλαδή αν έχεις πτυχίο π.χ. 7 θα πάρεις 7-5=2 μονάδες οπότε από 61 θα πας 63.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 04:49:19 μμ »
Marinachris,

Υπάρχουν δύο topics ανοιχτά για το συγκεκριμένο θέμα - δες μεταπτυχιακό και ωρομισθία κ' μεταπτυχιακό στο γνωστικό του κλάδου.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 12:21:54 πμ »
Το μεταπτυχιακό πιάνει 2 μόρια στον Ασεπ.Αν είναι μεταπτυχιακό στη διδακτική 3 μόρια.Αντίστοιχα το διδακτορικό πιάνει 4 μόρια και το διδακτορικό στη διδακτική 5 μόρια.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 01:48:42 μμ »
Το μεταπτυχιακό πιάνει 2 μόρια στον Ασεπ.Αν είναι μεταπτυχιακό στη διδακτική 3 μόρια.Αντίστοιχα το διδακτορικό πιάνει 4 μόρια και το διδακτορικό στη διδακτική 5 μόρια.
για να πάρεις 3 μόρια από το μεταπτυχιακό πρέπει να είναι στη διδακτική δηλαδή στο ΦΠ ειδίκευση σχολική παιδαγωγική.Πάντως σε όσους θέλουν να δουλέψουν σύντομα προτείνω ως πρώτη προτεραιότητα το διαβασμα για τον ΑΣΕΠ και όχι το μεταπτυχιακό γιατί αυτό απλά μπορεί να σου δώσει μια μικρή ώθηση αλλά δεν εξασφαλίζει κάτι. Άσε που θέλει να αφοσιωθείς στο μεταπτυχιακό για 2 χρόνια αν θες να το τελειώσεις εγκαίρως, το λέω από προσωπική πείρα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 11:39:40 μμ »
Το μεταπτυχιακό πιάνει 2 μόρια στον Ασεπ.Αν είναι μεταπτυχιακό στη διδακτική 3 μόρια.Αντίστοιχα το διδακτορικό πιάνει 4 μόρια και το διδακτορικό στη διδακτική 5 μόρια.
για να πάρεις 3 μόρια από το μεταπτυχιακό πρέπει να είναι στη διδακτική δηλαδή στο ΦΠ ειδίκευση σχολική παιδαγωγική.Πάντως σε όσους θέλουν να δουλέψουν σύντομα προτείνω ως πρώτη προτεραιότητα το διαβασμα για τον ΑΣΕΠ και όχι το μεταπτυχιακό γιατί αυτό απλά μπορεί να σου δώσει μια μικρή ώθηση αλλά δεν εξασφαλίζει κάτι. Άσε που θέλει να αφοσιωθείς στο μεταπτυχιακό για 2 χρόνια αν θες να το τελειώσεις εγκαίρως, το λέω από προσωπική πείρα.
Και τα μεταπτυχιακά στη διδακτική τη γλώσσας, της λογοτεχνίας, της ιστορίας ή της φιλοσοφίας μετράνε 3 μόρια, δεν υπάρχει ο περιορισμός να είναι μόνο το φπ.

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 10:28:50 μμ »
γιατί να μην μοριοδοτείται το μεταπτυχιακ'ο στους αναπληρωτές;;;;; ποια είναι η απάντηση΄σας;;
εγώ θα το προτιμούσα.

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 04:38:57 μμ »
καλησπερα παιδια!!!
χρειαζομαι μια πληροφορια απο εκεινους που εχουν μεταπτυχιακο απο εξωτερικο.
λοιπον, πηρα πριν λιγο καιρο την πραξη αναγνωρισης απο το δοαταπ
και  μου εχουν γραψει το τιτλο του μεταπτυχιακου μου στα γερμανικά ενω εγω εχω την απορια μηπως θα επρεπε να γραφτει και στα ελληνικα???

θελω να το καταθεσω στον ασεπ των εκπαιδευτικων οπου πρεπει να φαινεται ξεκαθαρα αν ειναι στα παιδαγωγικα ή στο γνωστικο αντικειμενο του κλαδου. πως αυτοι θα το καταλαβουν, δεδομενου οτι δεν ειναι αγγλικα που λιγο πολυ ολοι ξερουν??? θα πρεπει μηπως να στειλω και την επισημη μεταφραση του μεταπτυχιακου??
ανησυχω διοτι η κατασταση ειναι λιγο μπαχαλο και δεν θελω να βρεθω προς δυσαρεστων εκπληξεων.

οποιος γνωριζει ας μου απαντησει αμεσα.
ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 04:51:07 μμ »
Σίγουρα θέλει και την επίσημη μετάφραση(μέσω δικηγόρου).Μπορείς να ρωτήσεις στα ΚΕΠ αλλά και να στείλεις ένα mail στον Ασεπ για να είσαι χίλια τοις εκατό σίγουρη.Μη στεναχωριέσαι,δεν είναι κάτι δύσκολο.Πάντως η ξαδέρφη μου με μεταπτυχιακό στη Γαλλία,έτσι έκανε και δεν είχε κανένα πρόβλημα.
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161714
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.