*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 537446 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Roxanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3010 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 10:15:05 μμ »
Παιδιά, η υπηρεσία μου είπε πως περιμένουν την  απόφαση από την Ενιαία Αρχή Πληρωμών και υπάρχει πιθανότητα για μισθοδοσία στις 10 Οκτώβρη! 8)  οψόμεθα.... :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:49 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3011 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 10:17:21 μμ »
Τόσο νωρίς; Μου φαίνεται απίθανο! Μακάρι!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3012 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 10:25:25 μμ »
ποσα λεφτα περιπου θα παιρνουμε?εχετε ακουσει τιποτε?θα μετρησουν τις προυπηρεσιες?θυμαμαι περσι ο εκκαθαριστης στην δ αθηνας μου ειχε βγαλει μισθο 930 ευρω...συμφωνα με τις προυπηρεσιες μου...φετος ειμαι εκτη χρονια αναπληρωτρια....

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3013 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 10:56:43 πμ »
Η Δευτεροβάθμια Θεσπρωτίας θα πληρώσει τους αναπληρωτές της Α' Φάσης στις 10 Οκτωβρίου (και στις 10 κάθε μήνα από 'κει και πέρα).

Για να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:49 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3014 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 11:24:54 πμ »
Η Δευτεροβάθμια Θεσπρωτίας θα πληρώσει τους αναπληρωτές της Α' Φάσης στις 10 Οκτωβρίου (και στις 10 κάθε μήνα από 'κει και πέρα).

Για να δούμε.

Συμφωνώ. Βέβαια σε αυτή τη διεύθυνση είχαν κάνει μια προεργασία και περίμεναν μόνο τη σχετική απόφαση άνωθεν. Δεν ξέρω αν θα προλάβουν όλες οι διευθύνσεις για Οκτώβρη.

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3015 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 08:10:22 μμ »
Η Δευτεροβάθμια Θεσπρωτίας θα πληρώσει τους αναπληρωτές της Α' Φάσης στις 10 Οκτωβρίου (και στις 10 κάθε μήνα από 'κει και πέρα).

Για να δούμε.


εσπα;
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3016 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 06:14:24 μμ »
Εάν μια Πρωτοβάθμια.Δευτεροβάθμια πληρώνει μέσω ΕΑΠ, για να πληρώσει πρέπει οπωσδήποτε να έχει βγει ο σχετικός αριθμός έγκρισης της δαπάνης. Από όσο γνωρίζω δεν έχει εκδοθεί ο αριθμός για όλες τις περιπτώσεις αναπληρωτών που προσελήφθησαν μέσα στο Σεπτέμβριο.  Επίσης όσες Πρωτοβάθμιες/Δευτεροβάθμιες πληρώνουν μέσω ΕΑΠ πληρώνουν πάντα στις 10 του μηνός.

Αποσυνδεδεμένος ΡΙΚΑ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3017 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 06:49:33 μμ »
Περιπου ποσο μισθο να περιμενουμε?
Τουλαχιστο θα καλυψουμε ενοικιο-εγγυηση και διατροφη?Χλωμο...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3018 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 07:00:20 μμ »
Καλησπέρα. Σε όσες Πρωτοβάθμιες/Δευτεροβάθμιες η μισθοδοσία γίνεται μέσω της ΕΑΠ η μόνη ημερομηνία πληρωμής είναι η 10η κάθε μήνα. Κάποιες διευθύνσεις (εξαιρέσεις), ίσως να μην έχουν ενταχθεί. Από 1 έως και 4 του μηνός πρέπει η κάθε διεύθυνση να υποβάλλει τα σχετικά αρχεία μισθοδοσίας στην ΕΑΠ. Βέβαια για να το κάνει αυτό θα πρέπει να έχει εκδοθεί ο σχετικός αριθμός για την έγκριση της δαπάνης από το Υπουργείο Οικονομικών (συνήθως αποκαλείται αριθμός ΥΔΕ). Αν πχ η διεύθυνση σας έχει εκδόσει τη μισθοδοσία, αλλά ο αριθμός εκδοθεί στις 5 του μηνός, τότε η υπηρεσία που σας μισθοδοτεί θα πρέπει να περιμένει μέχρι τον επόμενο μήνα (1-4 του μηνός) για να υποβάλλει το αρχείο, καθώς το σχετικό πληροφοριακό σύστημα "κλειδώνει" και δεν δέχεται υποβολές μέχρι τον επόμενο μήνα.  Επίσης όσοι τυχόν έχετε εκκρεμότητες με ΑΜΚΑ, Α.Μ. ΙΚΑ κλπ, τότε δεν υπάρχει η δυνατότητα από τον εκκαθαριστή σας να σας μισθοδοτήσει. Επειδή τα τελευταία 3 χρόνια ασχολούμαι με μισθοδοσίες πάσης φύσεως, στους περισσότερους συναδέλφους υπάρχει η αντίληψη πως αν γνωρίζουμε ονοματεπώνυμο, τραπεζικό λογαριασμό και το γεγονός οτι εργάστηκε μπορούμε να τον πληρώσουμε.
Η μηχανοργάνωση όπως ανέφερε η Αγγελική για να λειτουργήσει έχει ως "αναγκαίο κακό" την προϋπόθεση να έχει ο εκκαθαριστής στη διάθεση του όλα τα στοιχεία του μισθοδοτούμενου.

Φιόνα, χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, μάλλον στο Ε1 κλιμάκιο θα ενταχθείς με 1225 ευρώ μικτά. Αν έχεις 1 παιδί θα προσθέσεις άλλα 50 ευρώ και 2 παιδιά άλλα 70 ευρώ.  Λογικά πάλι γύρω στα 930-940 ευρώ  καθαρά. δηλαδή. Παίζουν βέβαια κι άλλα πράγματα ρόλο (πχ αν έχεις μεταπτυχιακό κερδίζεις 2 χρόνια και μπορεί να ενταχθείς σε 1 κλιμάκιο παραπάνω).

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3019 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 05:18:29 μμ »
Το αν καλύπτει τις ανάγκες σου ΡΙΚΑ είναι σχετικό. Σήμερα παίρνω τον ίδιο μισθό που έπαιρνα όταν πρωτοδιορίστηκα το 2004 (τότε είχα και κρατήσεις νεοδιόριστου 125 ευρώ μηνιαίως, δηλαδή χωρίς τις κρατήσεις νεοδιόριστου, ο μισθός μου ήταν 125 ευρώ μεγαλύτερος από το σημερινό). Τότε "έμπαινα" μέσα κάθε μήνα. Φέτος τα βγάζω πέρα, παρόλο που πλέον είμαι και παντρεμένος (η γυναίκα μου άνεργη) , το ενοίκιο είναι μεγαλύτερο κλπ. Πως γίνεται;, ούτε κι εγώ ξέρω. Το 2001 ως αναπληρωτής έπαιρνα περισσότερα από όσα παίρνω τώρα.

Τέλος πάντων να απαντήσω με αριθμούς στο ερώτημα σου.
Εάν έχεις προυπηρεσία λιγότερη από 2 έτη (το μεταπτυχιακό μετράει ως δύο χρόνια προϋπηρεσίας και το διδακτορικό ως 6), τότε οι ακαθάριστες αποδοχές σου είναι 1092 ευρώ καθώς πληρώνεσαι με βάση τον βαθμό ΣΤ ΜΚ 0. Από εκεί και μετά αν έχεις παιδιά έχεις και το οικογενειακό επίδομα και βέβαια (μέχρι να ισχύσουν τα επερχόμενα μέτρα) μειώνεται και ο φόρος που παρακρατείται μηνιαίως. Αν υπηρετείς σε παραμεθόριο παίρνεις και σχετικό επίδομα.
Για το κλιμάκιο που ανέφερα οι καθαρές αποδοχές είναι γύρω στα 860-870 ευρώ. Αν έχεις και κάποιο εξτρά (επίδομα τέκνου, παραμεθορίου κλπ) κάνε τις ανάλογες προσθέσεις. Βέβαια μην ξεχνάς πως στην καλύτερη περίπτωση ξεκίνησες να πληρώνεσαι στις 10 Σεπτεμβρίου (αν διορίστηκες στην Α φάση και έκανες ανάληψη υπηρεσίας από την πρώτη μέσα), οπότε παίρνεις το ανάλογο ποσοστό (21/30) για το μήνα Σεπτέμβριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 08:52:45 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3020 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 08:29:00 μμ »

Το ιδιο να ρωτησω κι εγω. Εχει αλλαξει κατι κι αν οχι ποσα παιρνει τελικα ο αναπληρωτης του στ βαθμου?
Το ρωταω γιατι σε ενα εκαθαριστικο που πηρα απο Σεπτεμβρη λεει: 20 ημερες εργασιας.... καθαρα 633 ευρω. Μεσα σε αυτα υπαρχει και το επιδομα παραμεθοριου που δεν ειναι ολοκληρο προφανως. Ενας μηνας λογιζεται οτι εχει 25 εργασιμες? Αν ναι μου φαινεται μικροτερο ποσο απ οτι περιμενα.
Αν σε προσέλαβαν στις 10 Σεπτεμβρίου τότε θα εισπράξεις τα 21/30 του μισθού σου, αν σε προσέλαβαν στις 11/09, θα πάρεις τα 20/30 κ.ο.κ

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3021 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 08:49:56 μμ »
Γνωριζει καποιος ποτε αναμενεται να πληρωθουμε οσοι προσληφθηκαμε στις 26/09? Σε ενα μηνα? Σε δυο?

Αποσυνδεδεμένος adpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3022 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 08:51:57 μμ »
Μάλλον αρχές Νοεμβρίου

Γνωριζει καποιος ποτε αναμενεται να πληρωθουμε οσοι προσληφθηκαμε στις 26/09? Σε ενα μηνα? Σε δυο?

Αποσυνδεδεμένος Roxanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #3023 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 09:38:21 μμ »
Λοιπόν, έμαθα από έγκυρη πηγή ότι κάποιοι πληρωνόμαστε την Τετάρτη 10-10! 8)

Τουλάχιστον στην υπηρεσία μου - δυτική Αττική - έτσι θα γίνει!!! ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.