*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά!  (Αναγνώστηκε 9798 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αγγλικά!
« στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 03:20:17 μμ »
Κανω μαθημα σε ενα κοριτσακι, δ δημοτικου, δυσλεκτικο και οχι μεγαλη φαν του διαβασματος. Η μητερα της επειδη ειναι ευχαριστημενη με την δουλεια μου θεωρησε καλο να την αναλαβω και στα αγγλικα(ειμαι φιλολογος).  Θελει να μαθει τα βασικα, ωστε να μην ειναι τουριστας στο σχολειο. Αγορασα μετα απο προταση μιας φιλης  το Wonderland, μου φαινεται αρκετα καλο, αλλα δηλωνω αγνοια με την διδασκαλια.

Οσοι ειστε της Αγγλικης ή εχετε εμπερια μπορειτε να μου πειτε πως περιπου ν οργανωσω το μαθημα? Θα της μεταφραζω τις λεξεις και να της μαθαινει σιγα σιγα.  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:57 »

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 04:40:29 μμ »
Δύσκολα τα πράγματα. Σ ε ιδιαίτερο παλιότερα είχα δύο μαθητές δυσλεκτικούς αλλά με διαφορετικά συμπτώματα. Η μέθοδος πρέπει να είναι διαφορετική για κάθε τύπο δυσλεξίας.
Εγώ προσωπικά τους έβαζα λέξεις να μαθαίνουν , αρχίζοντας με το πολύ 3 λέξεις . Είχαν όμως πρόβλημα στην προφορά. Ανα΄γνώριζαν την λέξη και την σημασία αλλά αυτό που πρόφεραν δεν είχε καμία σχέση.

Τα flash cards βοηθάνε , καθώς και η αντιγραφή και η μετάφραση. Ο ένας μαθητής μου έφτασε σε σημείο να μαθαίνει 2 λέξεις την φορά χωρίς λάθη αλλά ο δεύτερος του έλεγα να γράψει στην πρώτη γραμμή και πήγαινε στην τέταρτη οπότε πως να μάθει αγγλικά. Αν αναφέρεις ποιά προβλήματα ακριβώς έχει ίσως μπορέσω να βοηθήσω κάπως.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 04:43:40 μμ »
Αλήθεια γιατί δεν επέλεξες να κάνει το ίδιο βιβλίο με του σχολείου το οποίο αρχίζει με το αλφάβητο και είναι αρκετά κατάλληλο για α' τζούνιορ; Θα ένιωθε και καλύτερα στο σχολείο. Εμείς τα βιβλία τα σχολικά κάναμε και απλά τους πρόσθετα ασκήσεις πιο κτανοητές δικές μου.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2008, 12:35:48 πμ »
Τι επειπεδυ δυσλεξιας ειναι δεν ξερω. Παντως δυσκολευεται στην αναγνωση αλλα το βασικοτερο βαριεται. Εγω σκεφτομουν σε καθε σελιδα να τη ςγραφω με ελληνικους χαρακτηρες την προφορα και φυσικα την ερμηνεια μπας και μαθει. Δεν ξερω και εγω αγχωθει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:57 »

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2008, 03:07:32 μμ »
Ξεκινα μονο με εικονες. και προφορικες ασκησεις. Εγω δεν θα τους εβαζα καθολου γραψιμο. Επαναληψεις συνεχως στα ηδη γνωστα και με πολυ αργους ρυθμους τα καινουρια. Χρησιμοποιησε τραγουδια και κασσεττες.
Και ελπιζω να εχεις πολυ υπομονη  ;)

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 09:12:47 μμ »
Πρέπει να του γράφεις την προφορά και διαφωνώ στο ότι δεν πρέπει να αρχίσει να γράφει. Θα δυσκολεύεται αλλά αν είναι λίγες οι λέξεις θα τα καταφέρει.
Πρώτα όμως θα πρέπει να του δείξεις εσύ έναν τρόπο να μαθαίνει τις λέξεις.
Εμείς τις μαθαίναμε μαζί καιμετά τις έκανε επανάληψη για το επόμενο μάθημα μόνο του. Ούτως ή αλλώς θα σας μένει πολύς χρόνος γιατί δεν θα μπορείτε να προχωράτε γρήγορα.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 11:14:14 μμ »
Vassilo, αυτο σκεφτομουν. Ελεγα να της γραφω τις προφορες και να την βαζω να αντιγραφει την λεξη, την μεταφραση και την προφορα 2-3 φορες.Οχι πολλα πραγματα ομως. Την επομενη φορα τα εξεταζω και ουτω καθεξης.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 03:11:58 μμ »
Διαφωνω!Διαφωνω! Το να γραφεις την προφορα ειναι ξεπερασμενη μεθοδος πλεον. Ετσι μαθαιναμε εμεις αγγλικα πριν 20 χρονια. Κολλα την αγγλικη λεξη πανω σε flashcards και σιγα σιγα θα αρχισει να την ξεχωριζει.Αν δεν δυσκολευεται στην ελληνικη γραφη τοτε ισως δεν θα εχει προβλημα με την αγγλικη. Αν ομως εχει προβλημα και στα ελληνικα θα το ταλιαπωρησεις το παιδι πιστευω. Εξαλλου πολλοι υποστηριζουν οτι ο προφορικος λογος μπαινει σε δευτερη μοιρα στη διδασκαλια της αγγλικης στην Ελλαδα, μιας και εχουμε μανια με το γραψιμο,την ορθογραφια και τις ασκησεις ενω δεν θα επρεπε να ειναι ετσι.

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 03:18:33 μμ »
Τι ειναι τα flashcards?

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 10:49:27 μμ »
Tην προφορά θεωρώ ότι πρέπει η Σιρίνα να την γράφει γιατί όταν ένα παιδί μείνει στο σπίτι και θα θελήσει να διαβάσει μόνο του απορώ πως θα διαβάσει την λέξη αν δεν την θυμάται. Αν ο γονιός πάλι δεν ξέρει γρι αγγλικά πως θα βοηθήσει το παιδί του; Θυμίζω επίσης ότι τα περισσότερα βιβλία , μοντέρνα και όχι του ογδόντα, περιέχουν ασκήσεις με τα φωνητικά σύμβολα . Επίσης δεν είναι όλα τα παιδιά οπτικοί τύποι.

Αλλά Σιρίνα δεν θα πρέπει να το βάζεις να αντιγράφει την προφορά γιατί μετά αντί να σου γράφει τα ξένα γράμματα θα σου γράφει την προφορά. Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσεις από την αρχή.

Επίσης Μις Ελένιους πως μπορείς να εξηγήσεις ότι οι εξετάσεις των Αγγλικών στο περισσότερο μέρος τους είναι γραπτές; Ακόμη και σε βιβλία τζούνιορ τα παιδιά πρέπει να γράψουν . Για πόσο καιρό μπορείς να δείχνεις flashcards? Στο κάτω κάτω για τα προφορικά δεν φταίει το ότι μπορεί κάποιος να τα βάζει να γράφουν . Πόσο θα πάρει η ορθογραφία ; 10-15 λεπτά ; Υποάρχουν άλλα τριάντα για προφορικά . Από εμάς εξαρτάται να τα χρησιμοποιήσουμε.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 11:33:13 πμ »
Sirina, αν σε ενδιαφέρει το θέμα των flashcards, μπορείς να επισκεφθείες αυτόν εδώ τον διαδικτυακό τόπο:
http://www.eslflashcards.com/, που τουλάχιστον εμένα με έχει βοηθήσει πολύ. Από εκεί μπορείς ακόμα και να τυπώνεις μόνη σου τις flashcards που σε ενδιαφέρουν και είναι σχετικές με το μάθημα που κάθε φορά παραδίδεις. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 09:26:18 μμ »
Tην προφορά θεωρώ ότι πρέπει η Σιρίνα να την γράφει γιατί όταν ένα παιδί μείνει στο σπίτι και θα θελήσει να διαβάσει μόνο του απορώ πως θα διαβάσει την λέξη αν δεν την θυμάται. Αν ο γονιός πάλι δεν ξέρει γρι αγγλικά πως θα βοηθήσει το παιδί του; Θυμίζω επίσης ότι τα περισσότερα βιβλία , μοντέρνα και όχι του ογδόντα, περιέχουν ασκήσεις με τα φωνητικά σύμβολα . Επίσης δεν είναι όλα τα παιδιά οπτικοί τύποι.

Αλλά Σιρίνα δεν θα πρέπει να το βάζεις να αντιγράφει την προφορά γιατί μετά αντί να σου γράφει τα ξένα γράμματα θα σου γράφει την προφορά. Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσεις από την αρχή.

Επίσης Μις Ελένιους πως μπορείς να εξηγήσεις ότι οι εξετάσεις των Αγγλικών στο περισσότερο μέρος τους είναι γραπτές; Ακόμη και σε βιβλία τζούνιορ τα παιδιά πρέπει να γράψουν . Για πόσο καιρό μπορείς να δείχνεις flashcards? Στο κάτω κάτω για τα προφορικά δεν φταίει το ότι μπορεί κάποιος να τα βάζει να γράφουν . Πόσο θα πάρει η ορθογραφία ; 10-15 λεπτά ; Υποάρχουν άλλα τριάντα για προφορικά . Από εμάς εξαρτάται να τα χρησιμοποιήσουμε.

Μπορω πολυ να σου εξηγησω οτι αλλα ειναι τα phonetics και αλλο να γραφεις απο διπλα την λεξη στα ελληνικα. Θεωρω οτι ειναι λαθος. Ποτε σε μαθημα μου δεν εχω γραψει προφορα στα ελληνικα και ποτε οι μαθητες μου δεν ειχα προβλημα με την προφορα των λεξεων . Τις λεξεις τα παιδια πρεπει να τις μαθαινουν μεσα στο μαθημα και οχι στο σπιτι. Δεν μπορω να βασιζομαι στο εαν ο γονεας ξερει αγγλικα ή οχι. αν η ορθογραφια σου παιρνει 15 λεπτα σε καθε μαθημα τοτε το εχασες το παιχνιδι. Μισω την ορθογραφια , το ιδιο και τα παιδια. Οι λεξεις μαθαινονται μεσα απο τη χρηση και οχι με την αποστηθηση.

Κι επισης, vasilo, δεν καταργω τον γραπτο λογο. Καθε αλλο. Αλλο ομως γραπτος λογος και αλλο κατεβατα ακησεων. Επισης μην ξεχναμε οτι εδω προκειται για ενα δυσλεκτικο παιδι, τα οποια απ'οτι ξερω στις ελληνικες σχολικες εξετασεις απαλλασσονται απο τα γραπτα, αρα ισως δυσκολευτει στα αγγλικα.

Οσο για τα ξενα πτυχια ο γραπτος λογος αποτελει παντα στα περισσοτερα μερος της εξετασης μαζι με το listening και το speaking και οχι το βασικο μερος. Αλλα, εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μαθουν τα παιδια να παραγουν λογο.
Αυτα

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 12:26:30 πμ »
Rwxanh πολυ ενδιαφερουσα η ιστοσελιδα με τα flashcards!!!Αρχισα ηδη να κατεβαζω πολυ ενδιαφεροντα πραγματα....Μiss Elenious συμφωνω απολυτα με την προσεγγιση σου...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Αγγλικά!
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 09:07:38 πμ »
leti77 ευχαριστω.

Επισης rwxanh το site με τα flashcards ειναι πολυ καλο. ευχαριστουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.