*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 03:00:01 μμ »
Καλησπέρα!
Σε νεοδιοριζομενη της πρώτης χρονιάς η επαπειλουμενη λογίζεται κανονικα ως χρόνος υπηρεσίας ή υπάρχει θέμα με την προϋπηρεσία και την υπηρετηση του πρώτου χρόνου;
Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Λογίζεται κανονικά ως χρόνος υπηρεσίας. Μπορείς να μιλήσεις με τον υπεύθυνο αδειών της Διεύθυνσης που ανήκεις για να μην έχεις αμφιβολίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:14:56 »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 03:10:14 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα.
Θα ήθελα τη βοήθεια, αν κάποιος γνωρίζει, για αναρρωτική άδεια λόγω εγκυμοσύνης. Έχω προσπαθήσει να βρω μια άκρη και δεν μπορώ με τίποτα.
Μόλις προσλήφθηκα ως αναπληρώτρια στη Β Ανατολικής Αττικής, με μόνιμη κατοικία την Καστοριά. Όμως είμαι έγκυος με δυσκολία στην εγκυμοσύνη και έτσι θα αιτηθώ αναρρωτικές άδειες για να μπορέσω να γυρίσω πίσω στην Καστοριά από όπου μένω κανονικά. Βγαίνω σε άδεια κύησης στις 2-3 Νοεμβρίου, οπότε θα δουλέψω τις 10 μέρες που χρειάζεται κι έπειτα θα αιτηθώ:
•   15 μέρες αναρρωτική που τις δικαιούμαι
•   και μετά άλλες 15 μέρες + 15 μέρες μέχρι να φτάσει η ημερομηνία για την άδεια κύησης μου.
Δε βρίσκω πουθενά τι ενέργειες πρέπει να κάνω. Τι χαρτιά πρέπει να καταθέσω και πού? Στο σχολείο? Στον ΕΦΚΑ? Οι διαδικασίες γίνονται μέσω Internet? Πρέπει να περάσω από επιτροπή? (Οι άδειες θα είναι μάλλον από δημόσιο νοσοκομείο). Αν χρειάζεται να περάσω από επιτροπή μπορεί να είναι και στην Καστοριά που είναι η μόνιμη κατοικία μου?
Αν μπορούσατε κάποιος να με βοηθήσει με οποιαδήποτε πληροφορία θα ήμουν ευγνώμων.
Σας ευχαριστώ πολύ!
Οι αναρρωτικές ειναι άδειες που περιλαμβανουν και τα ΣΚ. Οπότε θα παρεις κανονικά τις πρωτες 15 τις οποιες θα πληρωθεις και μετα τις υπολοιπες 30 που χρειαζεσαι θα ειναι ανευ αποδοχων απ την εργασια και θα παρεις καποια χρηματα απ το ικα εφοσον εχεις 200 ενσημα πριν την αναρρωτική.
Η διαδικασία ειναι πας στον γιατρό σου και σου γραφει τις αδειες δεν χρειαζεται να εισαι αθηνα. Ετσι και αλλιως διαδικτυακα θα τα κανεις ολα. Μπαινεις στον εφκα παιρνας την αδεια σου και περιμενεις να εγκριθεί απ την διευθυνση ωστε να την παραλαβει μετα το ικα αν χρειαστει να περασεις επιτροπη θα σε ενημερωσουν την οποια λογικα θα περαστει αυτοματα γιατι δεν κανουν δια ζωσης επιτροπες πια... ολα αυτα θα δηλωσεις το ικα της περιοχής σου. θα χρεισστεις μόνο το αφμ του εργοδοτη δηλαδη της διευθυνσης. Προσοχή η αδεια να ειναι ηλεκτρονική και όχι χειρόγραφη ψστε να γλιτωσεις τα δια ζωσης διαδικαστικά. επίσης ο γιατρος ίσως να μην μπορει να σου γράψει πάνω απο μια εβδομάδα και να χρειαστεί να κάνεις αρκετες φορες την διαδικασία

Αποσυνδεδεμένος Movidio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 10:59:02 πμ »
niina σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου και τη βοήθεια σου.
Άρα στη χορήγηση επιδόματος ασθενείας στον ΕΦΚΑ στο πεδίο του ΑΦΜ βάζω το ΑΦΜ της διεύθυνσης? (Όχι κάτι του σχολείου που τοποθετήθηκα) Στο ΑΜΕ που ζητάει, μήπως γνωρίζεις τι συμπληρώνω?
Κι επίσης το ΙΚΑ της περιοχής μου, που γράφεις, το συμπληρώνω κι αυτό στην αίτηση, έχει σχετικό πεδίο ηλεκτρονικά?
Αυτήν την αίτηση, μόλις τη συμπληρώσω τη στέλνω στη δευτεροβάθμια και στο σχολείο?
Και πάλι σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!

Αποσυνδεδεμένος Movidio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 10:59:36 πμ »
Οι αναρρωτικές ειναι άδειες που περιλαμβανουν και τα ΣΚ. Οπότε θα παρεις κανονικά τις πρωτες 15 τις οποιες θα πληρωθεις και μετα τις υπολοιπες 30 που χρειαζεσαι θα ειναι ανευ αποδοχων απ την εργασια και θα παρεις καποια χρηματα απ το ικα εφοσον εχεις 200 ενσημα πριν την αναρρωτική.
Η διαδικασία ειναι πας στον γιατρό σου και σου γραφει τις αδειες δεν χρειαζεται να εισαι αθηνα. Ετσι και αλλιως διαδικτυακα θα τα κανεις ολα. Μπαινεις στον εφκα παιρνας την αδεια σου και περιμενεις να εγκριθεί απ την διευθυνση ωστε να την παραλαβει μετα το ικα αν χρειαστει να περασεις επιτροπη θα σε ενημερωσουν την οποια λογικα θα περαστει αυτοματα γιατι δεν κανουν δια ζωσης επιτροπες πια... ολα αυτα θα δηλωσεις το ικα της περιοχής σου. θα χρεισστεις μόνο το αφμ του εργοδοτη δηλαδη της διευθυνσης. Προσοχή η αδεια να ειναι ηλεκτρονική και όχι χειρόγραφη ψστε να γλιτωσεις τα δια ζωσης διαδικαστικά. επίσης ο γιατρος ίσως να μην μπορει να σου γράψει πάνω απο μια εβδομάδα και να χρειαστεί να κάνεις αρκετες φορες την διαδικασία


niina σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου και τη βοήθεια σου.
Άρα στη χορήγηση επιδόματος ασθενείας στον ΕΦΚΑ στο πεδίο του ΑΦΜ βάζω το ΑΦΜ της διεύθυνσης? (Όχι κάτι του σχολείου που τοποθετήθηκα) Στο ΑΜΕ που ζητάει, μήπως γνωρίζεις τι συμπληρώνω?
Κι επίσης το ΙΚΑ της περιοχής μου, που γράφεις, το συμπληρώνω κι αυτό στην αίτηση, έχει σχετικό πεδίο ηλεκτρονικά?
Αυτήν την αίτηση, μόλις τη συμπληρώσω τη στέλνω στη δευτεροβάθμια και στο σχολείο?
Και πάλι σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:14:56 »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 03:34:21 μμ »

niina σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου και τη βοήθεια σου.
Άρα στη χορήγηση επιδόματος ασθενείας στον ΕΦΚΑ στο πεδίο του ΑΦΜ βάζω το ΑΦΜ της διεύθυνσης? (Όχι κάτι του σχολείου που τοποθετήθηκα) Στο ΑΜΕ που ζητάει, μήπως γνωρίζεις τι συμπληρώνω?
Κι επίσης το ΙΚΑ της περιοχής μου, που γράφεις, το συμπληρώνω κι αυτό στην αίτηση, έχει σχετικό πεδίο ηλεκτρονικά?
Αυτήν την αίτηση, μόλις τη συμπληρώσω τη στέλνω στη δευτεροβάθμια και στο σχολείο?
Και πάλι σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!
εαν μπεις στον εφκα επιδομα ανεργιας και βάλεις του κωδικους του taxisnet.
όλα θα στα βγαλει με την σειρα μην αγχώνεσαι. μόνο τον αφμ του εργοδότη χρειαζεται να συμπληρώσεις αν το συμπληρωσεις στα βγαζει ολα αυτοματα μετα. ναι της διευθυνσης το αφμ και οχι του σχολείου. για σιγουριά βεβαια μιλάς με το τμημα αδειων της διευθυνσης που ανηκεις.
για το ικα ναι έχει νομιζω στα πρωτα στοιχεια που πρεπει να δηλώσεις το καταστημα ικα που θα διεκπεραιώσει την αίτηση σου.
όχι δεν στελνεις τίποτα και σε κανεναν. όταν παρεις την αποφαση στα χέρια σου τότε ναι μπορεις να την στειλεις σχολειο και διευθυνση.
η διευθυνση θα μπει να αποδεχτεί την αιτηση σου μόνη της αυταπάγγελτα

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 10:36:14 μμ »
Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Λογίζεται κανονικά ως χρόνος υπηρεσίας. Μπορείς να μιλήσεις με τον υπεύθυνο αδειών της Διεύθυνσης που ανήκεις για να μην έχεις αμφιβολίες.

Σε ευχαριστώ πολύ! Σε αυτό που ισχύει με τις αναρρωτικές ότι δικαιούσαι άδεια όσα είναι τα χρόνια υπηρεσίας, μετρά και ο χρόνος υπηρεσίας ως αναπληρώτρια να φανταστώ, έτσι; Και στην επαπειλούμενη το ίδιο;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 03:02:58 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ! Σε αυτό που ισχύει με τις αναρρωτικές ότι δικαιούσαι άδεια όσα είναι τα χρόνια υπηρεσίας, μετρά και ο χρόνος υπηρεσίας ως αναπληρώτρια να φανταστώ, έτσι; Και στην επαπειλούμενη το ίδιο;

Αυτά που θα γράψω αφορούν μόνιμους. Για τους αναπληρωτές δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει. Νομίζω ισχύουν διαφορετικά πράγματα για τις άδειες.
Δικαιούσαι αναρρωτική άδεια τόσους μήνες όσα τα χρόνια υπηρεσίας. Δηλαδή 3 χρόνια υπηρεσίας - 3 μήνες άδεια. Εννοείται ότι ο χρόνος υπηρεσίας ως αναπληρώτρια μετράει αφού όταν διορίζεσαι  αναγνωρίζεται ως προϋπηρεσία..
Η επαπειλούμενη είναι αναρρωτική άδεια. Επομένως όταν παίρνεις επαπειλούμενη αφαιρείται χρόνος από την αναρρωτική που δικαιούσαι. Βέβαια - αν και δεν το ξέρω πολύ καλά το θέμα- ακόμα και κάποια νεοδιόριστη χωρίς προϋπηρεσία (που δεν δικαιούται κανονικά πάνω 8 ημέρες αναρρωτικής) μπορεί να πάρει επαπειλούμενη, αλλά δεν γνωρίζω τη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 03:16:49 πμ »
Πάντως, συνάδελφοι και  συναδέλφισσες το έχω γράψει ξανά , να γνωρίζετε ότι στις Διευθύνσεις υπάρχουν υπεύθυνοι αδειών και κάποιοι από αυτούς είναι πολύ ενημερωμένοι . Μπορείτε να απευθυνθείτε σε αυτούς για αυτές σας τις απορίες και θα σας κατευθύνουν τι πρέπει να κάνετε και πώς να το κάνετε. Κανένας δεν τα ξέρει όλα και ειδικά όταν είναι «καινούργιος» στο επάγγελμα.Μην αγχώνεστε χωρίς λόγο.

Αποσυνδεδεμένος Movidio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 11:23:54 πμ »
εαν μπεις στον εφκα επιδομα ανεργιας και βάλεις του κωδικους του taxisnet.
όλα θα στα βγαλει με την σειρα μην αγχώνεσαι. μόνο τον αφμ του εργοδότη χρειαζεται να συμπληρώσεις αν το συμπληρωσεις στα βγαζει ολα αυτοματα μετα. ναι της διευθυνσης το αφμ και οχι του σχολείου. για σιγουριά βεβαια μιλάς με το τμημα αδειων της διευθυνσης που ανηκεις.
για το ικα ναι έχει νομιζω στα πρωτα στοιχεια που πρεπει να δηλώσεις το καταστημα ικα που θα διεκπεραιώσει την αίτηση σου.
όχι δεν στελνεις τίποτα και σε κανεναν. όταν παρεις την αποφαση στα χέρια σου τότε ναι μπορεις να την στειλεις σχολειο και διευθυνση.
η διευθυνση θα μπει να αποδεχτεί την αιτηση σου μόνη της αυταπάγγελτα


Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Με έχεις βοηθήσει πολύ!
"Έτρεξα" λίγο μέχρι ένα σημείο την εφαρμογή του ΕΦΚΑ (Αίτηση για Επίδομα Ασθενείας), μέχρι το σημείο που μπορούσα και βρήκα σχεδόν όλα όσα μου εξήγησες. Το μόνο που δεν βρήκα είναι να δηλώνεις κάπου το υποκατάστημα του ΙΚΑ, αλλά ενδεχομένως να σχετίζεται με τη διεύθυνση που έχω συμπληρώσει.
Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος ΜαράκιΤ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #261 στις: Νοέμβριος 21, 2022, 03:09:07 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι αναπληρώτρια σε αναρρωτικη αδεια λόγω προβλημάτων κύησης εδω και 12 μέρες χωρίς αποδοχές απο το ΙΚΑ γιατί δεν είχα 120 ένσημα το 2021. Δικαιούμαι άδεια επαπειλούμενης με αποδοχές? Κι αν ναι τι διαδικασία ακολουθώ θα χρειαστώ χαρτί νοσοκομείου? Έχω μεγάλο πρόβλημα με το σχολείο και με την εγκυμοσύνη και η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #262 στις: Νοέμβριος 21, 2022, 07:37:40 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι αναπληρώτρια σε αναρρωτικη αδεια λόγω προβλημάτων κύησης εδω και 12 μέρες χωρίς αποδοχές απο το ΙΚΑ γιατί δεν είχα 120 ένσημα το 2021. Δικαιούμαι άδεια επαπειλούμενης με αποδοχές? Κι αν ναι τι διαδικασία ακολουθώ θα χρειαστώ χαρτί νοσοκομείου? Έχω μεγάλο πρόβλημα με το σχολείο και με την εγκυμοσύνη και η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι να κάνω.
δεν υπάρχει επαπειλούμενη για αναπληρωτές. Μόνο η αναρρωτική. Και αυτή εφόσον έχεις συμπληρώσει τα απαιτούμενα ένσημα όπως σου είπαν και απ' το ΙΚΑ.
Επομένως ή συνεχίζεις τις αναρρωτικες μέχρι να βγεις σε άδεια κύησης και αυτή θα την πληρωθείς εφόσον τα δύο προηγούμενα χρόνια μέχρι και την ημερομηνία άδειας κυήσεως έχεις συμπληρώσει 200 ενσημα ή εφόσον νιώσεις καλύτερα επιστρέψεις στην δουλειά ώστε να μπορέσεις να μαζέψεις και τα ένσημα.

Αποσυνδεδεμένος nikol87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #263 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 10:18:13 μμ »
 Καλησπέρα!Είμαι αναπληρώτρια και διανύω τον 4ο μήνα κύησης.Απο ότι έχω ψάξει δεν έχουμε κάποια  άλλη άδεια εκτός των 15 ημερών. Ήθελα να ρωτήσω αν τις έχουμε καταναλώσει αυτές τις 15 και χρειαζόμαστε και άλλες μέρες τι μπορούμε να κάνουμε;

Αποσυνδεδεμένος shmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #264 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 11:13:39 μμ »
Αν είσαι αναπληρώτρια α φάσης δικαιούσαι και 7 κανονικές μέρες άδειας. Αν τις πάρεις βέβαια θα χάσεις απο το επίδομα μη ληφθείσας άδειας το καλοκαίρι. Τώρα αν σου τελειώσουν και αυτές και δεν μπορείς να γυρίσεις σχολείο λόγω της κατάστασης σου, μόνο με άδεια άνευ αποδοχών μπορείς να βγείς νομίζω μέχρι να αρχίσει η άδεια κύησης, αλλά στην άνευ αποδοχών χάνεις και τα πάντα για εκείνο το διάστημα (προυπηρεσία, ένσημα και μισθό) αν δεν κάνω λάθος..

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #265 στις: Ιανουάριος 13, 2023, 09:52:45 πμ »
Καλησπέρα!Είμαι αναπληρώτρια και διανύω τον 4ο μήνα κύησης.Απο ότι έχω ψάξει δεν έχουμε κάποια  άλλη άδεια εκτός των 15 ημερών. Ήθελα να ρωτήσω αν τις έχουμε καταναλώσει αυτές τις 15 και χρειαζόμαστε και άλλες μέρες τι μπορούμε να κάνουμε;

Συγγνώμη δεν έχει αλλάξει αυτό από Γαβρόβλου ακόμα; Νομίζω πλέον οι αναπληρώτριες δικαιούνται άδεια κύησης γύρω στους 3.5 μήνες, το διάστημα πριν και μετά τη γέννα, κι όχι μόνο την αναρρωτική!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159821
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.