*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #238 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 08:19:19 πμ »
Καλημέρα δηλαδή δε παίρνεις ούτε από το ΙΚΑ κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:28 »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #239 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 02:39:34 μμ »
Καλημέρα δηλαδή δε παίρνεις ούτε από το ΙΚΑ κάτι;
Από το ΙΚΑ παίρνεις εάν έχεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια εκ των οποίων τα 120 μέσα στο 19.
Εάν είναι η πρώτη σου φορά ως αναπληρώτρια και δεν έχεις απ' αλλού ένσημα τότε δεν πληρώνει το ικα. Αν δούλευες κ πέρυσι κ προπερσι είσαι μια χαρά. Είναι γύρω στα 23 € την ημέρα ανάλογα το μκ σου.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #240 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 02:55:08 μμ »
Είναι η πέμπτη μου χρονια ως αναπληρώτρια με μκ3 και ήδη τρία παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #241 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 02:56:54 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:28 »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 03:16:10 μμ »
Είναι η πέμπτη μου χρονια ως αναπληρώτρια με μκ3 και ήδη τρία παιδιά.
τότε είσαι μια χαρά. Εάν χρειαστείς πέραν των 15 ημερών μπορεί να σου τις γράψει ο γιατρό σου αλλά καλό είναι να είναι από ΕΟΠΥΥ ή δημόσιο νοσοκομείο για να μην έχεις πολλά θέματα με επιτροπές!! Το καλό είναι ότι τα 2/3 του μισθού σου θα τα παίρνεις απ' το ικα. Δυστυχώς όμως χάνεις ένσημα κ μόρια. Αλλά μπροστά στην υγεία του παιδιού μικρή σημασία έχει!!!

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 06:56:14 μμ »
Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ. Να είσαι καλά. Δε το συζητώ το έχω ξαναπερασει στις δύο από τρεις προηγούμενες εγκυμοσύνες και έμεινα δύο και τρεις μήνες αντίστοιχα κάτω. Παλιά μου τέχνη κόσκινο απλά κάποια στιγμή θα έπρεπε και οι αναπληρωτριες να έχουν δικαίωμα όπως οι μόνιμες. Δε πειράζει έχει ο Θεός....όλα θα πάνε καλά.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουάριος 14, 2020, 10:51:50 πμ »
Καλησπέρα κ πάλι ...πόσο καιρό κάνουν να σε καλέσουν να περάσεις από επιτροπή; Έχω καταθέσει από 3/2 τα χαρτιά και ακόμα τίποτα. 22/2 λήγει η άδεια κ κατά 90 τοις εκατό επειδή η αποκόλληση είναι μεγάλη σίγουρα θα πάρω άλλον ένα μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 12:44:05 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι αναπληρώτρια τοποθετημένη σε σχολείο εκτός του μονίμου τόπου διαμονής μου, και λόγω σοβαρών προβλημάτων κύησης (αφού εξάντλησα και τις 7 ημέρες κανονικής άδειας) βγήκα σε 15μερη αναρρωτική. Ο γιατρός μου από το δημόσιο νοσοκομείο μου έγραψε το χαρτί που έπρεπε κι ο σύζυγος  μου το κατέθεσε στο ΙΚΑ. Εκεί του είπαν ότι λόγω κύησης και λόγω του ότι πρόκειται για τις 15 πρώτες αναρρωτικές δεν θα περάσω από επιτροπή. Του έδωσαν λοιπόν ένα χαρτί για υπογραφή από τον εργοδότη το οποίο επέστρεψε στο ΙΚΑ. Μετά από μία εμβδομάδα περίπου μας έδωσαν την "Απόφαση" σύμφωνα με την οποία λόγω έλλειψης ενσήμων δεν δικαιούμαι πληρωμή από το ΙΚΑ. ΚΑνένα άλλο χαρτί. Από τη Δ.Δ.Ε. της περιοχής μου μου είπαν αυτό το χαρτί να το στείλω μ την αίτηση χορήγησης αναρρωτικής στο σχολείο τοποθέτησης. Σήμερα με κάλεσαν να παρουσιαστώ στη ΔΙεύθυνση γιατί λένε υπάρχει πρόβλημα με την άδειά μου και ότι δεν έχω προσκομίσει χαρτί από την επιτροπή του ΙΚΑ. Μα ποιο χαρτί;; Ό,τι μου έδωσαν τους πήρα!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 03:18:37 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι αναπληρώτρια τοποθετημένη σε σχολείο εκτός του μονίμου τόπου διαμονής μου, και λόγω σοβαρών προβλημάτων κύησης (αφού εξάντλησα και τις 7 ημέρες κανονικής άδειας) βγήκα σε 15μερη αναρρωτική. Ο γιατρός μου από το δημόσιο νοσοκομείο μου έγραψε το χαρτί που έπρεπε κι ο σύζυγος  μου το κατέθεσε στο ΙΚΑ. Εκεί του είπαν ότι λόγω κύησης και λόγω του ότι πρόκειται για τις 15 πρώτες αναρρωτικές δεν θα περάσω από επιτροπή. Του έδωσαν λοιπόν ένα χαρτί για υπογραφή από τον εργοδότη το οποίο επέστρεψε στο ΙΚΑ. Μετά από μία εμβδομάδα περίπου μας έδωσαν την "Απόφαση" σύμφωνα με την οποία λόγω έλλειψης ενσήμων δεν δικαιούμαι πληρωμή από το ΙΚΑ. ΚΑνένα άλλο χαρτί. Από τη Δ.Δ.Ε. της περιοχής μου μου είπαν αυτό το χαρτί να το στείλω μ την αίτηση χορήγησης αναρρωτικής στο σχολείο τοποθέτησης. Σήμερα με κάλεσαν να παρουσιαστώ στη ΔΙεύθυνση γιατί λένε υπάρχει πρόβλημα με την άδειά μου και ότι δεν έχω προσκομίσει χαρτί από την επιτροπή του ΙΚΑ. Μα ποιο χαρτί;; Ό,τι μου έδωσαν τους πήρα!!

Καλησπέρα! Αν τους έχεις προσκομίσει όποιο χαρτί έχεις τότε ή αυτός που σε κάλεσε δεν ήταν ενημερωμένος για το θέμα ή δεν είχε το φάκελο σου. Η μόνη λύση είναι πριν πας να τους καλέσεις για να σου πουν τι ακριβώς θέλουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 06:57:34 μμ »
Παράθεση
Επιπλέον η αλλαγή της τοποθέτησης έγινε με απόφαση του προϊστάμενου εκπαίδευσης προσωπικά χωρίς ΠΥΣΠΕ


Οι αναπληρωτές τοποθετούνται με απόφαση του Δ/ΝΤΗ ΕΚΠ/ΣΗΣ χωρίς εισήγηση ΥΣ.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 04:45:55 μμ »
Καλησπέρα κ πάλι ...πόσο καιρό κάνουν να σε καλέσουν να περάσεις από επιτροπή; Έχω καταθέσει από 3/2 τα χαρτιά και ακόμα τίποτα. 22/2 λήγει η άδεια κ κατά 90 τοις εκατό επειδή η αποκόλληση είναι μεγάλη σίγουρα θα πάρω άλλον ένα μήνα.
μην σε ανησυχει αυτο εσυ θα ξανακανεις την διαδικασια ωτε να συνεχισεις την αδεια σου! καλο ειναι βεβαια οταν πας στο ικα να ρωτησεις!! επισης καλο ειναι να πας την δευτερα ωστε να ειναι ως συνεχεια η αδεια σου!!!

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 04:49:28 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι αναπληρώτρια τοποθετημένη σε σχολείο εκτός του μονίμου τόπου διαμονής μου, και λόγω σοβαρών προβλημάτων κύησης (αφού εξάντλησα και τις 7 ημέρες κανονικής άδειας) βγήκα σε 15μερη αναρρωτική. Ο γιατρός μου από το δημόσιο νοσοκομείο μου έγραψε το χαρτί που έπρεπε κι ο σύζυγος  μου το κατέθεσε στο ΙΚΑ. Εκεί του είπαν ότι λόγω κύησης και λόγω του ότι πρόκειται για τις 15 πρώτες αναρρωτικές δεν θα περάσω από επιτροπή. Του έδωσαν λοιπόν ένα χαρτί για υπογραφή από τον εργοδότη το οποίο επέστρεψε στο ΙΚΑ. Μετά από μία εμβδομάδα περίπου μας έδωσαν την "Απόφαση" σύμφωνα με την οποία λόγω έλλειψης ενσήμων δεν δικαιούμαι πληρωμή από το ΙΚΑ. ΚΑνένα άλλο χαρτί. Από τη Δ.Δ.Ε. της περιοχής μου μου είπαν αυτό το χαρτί να το στείλω μ την αίτηση χορήγησης αναρρωτικής στο σχολείο τοποθέτησης. Σήμερα με κάλεσαν να παρουσιαστώ στη ΔΙεύθυνση γιατί λένε υπάρχει πρόβλημα με την άδειά μου και ότι δεν έχω προσκομίσει χαρτί από την επιτροπή του ΙΚΑ. Μα ποιο χαρτί;; Ό,τι μου έδωσαν τους πήρα!!
την αποφαση θελουν αυτη που τους πηγες... μιλα μαι τους να ψαξουν να το βρουν γιατι τους το εχεις στειλει... ειναι κριμα να σε ταλαιπωρουν εφοσον το εχασαν!!!

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 03:38:08 μμ »
Καλησπέρα!
Σε νεοδιοριζομενη της πρώτης χρονιάς η επαπειλουμενη λογίζεται κανονικα ως χρόνος υπηρεσίας ή υπάρχει θέμα με την προϋπηρεσία και την υπηρετηση του πρώτου χρόνου;

Αποσυνδεδεμένος Movidio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 12:28:13 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα.
Θα ήθελα τη βοήθεια, αν κάποιος γνωρίζει, για αναρρωτική άδεια λόγω εγκυμοσύνης. Έχω προσπαθήσει να βρω μια άκρη και δεν μπορώ με τίποτα.
Μόλις προσλήφθηκα ως αναπληρώτρια στη Β Ανατολικής Αττικής, με μόνιμη κατοικία την Καστοριά. Όμως είμαι έγκυος με δυσκολία στην εγκυμοσύνη και έτσι θα αιτηθώ αναρρωτικές άδειες για να μπορέσω να γυρίσω πίσω στην Καστοριά από όπου μένω κανονικά. Βγαίνω σε άδεια κύησης στις 2-3 Νοεμβρίου, οπότε θα δουλέψω τις 10 μέρες που χρειάζεται κι έπειτα θα αιτηθώ:
•   15 μέρες αναρρωτική που τις δικαιούμαι
•   και μετά άλλες 15 μέρες + 15 μέρες μέχρι να φτάσει η ημερομηνία για την άδεια κύησης μου.
Δε βρίσκω πουθενά τι ενέργειες πρέπει να κάνω. Τι χαρτιά πρέπει να καταθέσω και πού? Στο σχολείο? Στον ΕΦΚΑ? Οι διαδικασίες γίνονται μέσω Internet? Πρέπει να περάσω από επιτροπή? (Οι άδειες θα είναι μάλλον από δημόσιο νοσοκομείο). Αν χρειάζεται να περάσω από επιτροπή μπορεί να είναι και στην Καστοριά που είναι η μόνιμη κατοικία μου?
Αν μπορούσατε κάποιος να με βοηθήσει με οποιαδήποτε πληροφορία θα ήμουν ευγνώμων.
Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 277
Σύνολο: 291

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.