*

Αποστολέας Θέμα: 5ημερη Γ λυκείου  (Αναγνώστηκε 4956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη Γ λυκείου
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 24, 2008, 12:31:10 πμ »
επειδή με απασχολεί και εμένα το θέμα (να συνοδεύσω ή όχι;) και μάλιστα πρέπει να πάρω άμεσα απόφαση, μήπως θα μπορούσαν να γράψουν τις εμπειρίες τους όσο το δυνατόν περισσότεροι συνάδελφοι ώστε να έχουμε και περισσότερο feedback εμείς οι "προβληματισμένοι"; ;)
Περιμένω ανυπόμονα!   :)

Κοίτα συνάδελφε, 2 είναι οι βασικές ερωτήσεις:
 "εμπιστεύεσαι τα παιδιά;"
" πιστεύεις ότι εάν πας μαζί τους εκδρομή θα τους προσφέρεις κάτι;"

Επί του πρακτικού μέρους του ζητήματος πάντως, θα κουραστείς υπερβολικά γιατί δεν θα κοιμηθείς πάνω από 5 ώρες για 4 βραδιές και θα 'σαι όλη μέρα στο πόδι. Αλλά άμα οι στιγμές με τα παιδιά σε "αποζημιώνουν" τότε να το σκεφτείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 5ημερη Γ λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:19 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη Γ λυκείου
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 24, 2008, 12:36:06 πμ »
επειδή με απασχολεί και εμένα το θέμα (να συνοδεύσω ή όχι;) και μάλιστα πρέπει να πάρω άμεσα απόφαση, μήπως θα μπορούσαν να γράψουν τις εμπειρίες τους όσο το δυνατόν περισσότεροι συνάδελφοι ώστε να έχουμε και περισσότερο feedback εμείς οι "προβληματισμένοι"; ;)
Περιμένω ανυπόμονα!   :)

Κοίτα συνάδελφε, 2 είναι οι βασικές ερωτήσεις:
 "εμπιστεύεσαι τα παιδιά;"
" πιστεύεις ότι εάν πας μαζί τους εκδρομή θα τους προσφέρεις κάτι;"

Επί του πρακτικού μέρους του ζητήματος πάντως, θα κουραστείς υπερβολικά γιατί δεν θα κοιμηθείς πάνω από 5 ώρες για 4 βραδιές και θα 'σαι όλη μέρα στο πόδι. Αλλά άμα οι στιγμές με τα παιδιά σε "αποζημιώνουν" τότε να το σκεφτείς.

happiness, ευχαριστώ για την απάντηση -τέτοια ώρα κιόλας  :)
Να σου πω όμως τί με προβληματίζει στο πρώτο ερώτημά σου: μπορείς τελικά στην ουσία να "εμπιστευτείς"τα παιδιά; Εννοώ ότι ακόμη κι αν είναι ένα "καλό τμήμα"με "καλά παιδιά"με "φυσιολογική ζωηρότητα", μπορείς ποτέ να ξέρεις πως θα εξελιχθεί η ψυχολογία τους στην εκδρομή, κυρίως σε διάστημα με τόση μεγάλη πίεση λόγω των εξετάσεων; Κι αν "γυρίσει το μάτι τους ανάποδα" ξαφνικά; Αυτό φοβάμαι λίγο.

Βέβαια θα μου πεις, αν δεν πας, πώς θα μάθεις....
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη Γ λυκείου
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 24, 2008, 01:31:35 μμ »
συμφωνω με τη happiness,ειναι οπως τα ειπε.Σιγουρα αν πας ετοιμασου για τρελο ξενυχτι και τυχον απροοπτα.Εγω πηγα πριν πεντε χρονια με μια ταξη που ειχε πολυ καλα παιδια,περασαμε τελεια,εδεσε η παρεα με τους συναδελφους και το μονο που ετυχε ηταν ενα βραδυ που 4 παιδια μεθυσαν και τα πηγαμε προληπτικα στο νοσοκομειο.Με τα φετινα παιδια δεν θα πηγαινα γιατι δεν μου αρεσουν ως ανθρωποι,μου βγαζουν κατι αρνητικο.Θα παω ομως δυο τριημερες με την τριτη γυμνασιου και τη δευτερα λυκειου.Αχ,ανυπομονω να φυγουμε!! Α,ξεχασα και καποια tips: θα εχετε τους αριθμους κινητων ολων των παιδιων,δωστε και τα δικα σας σε μερικους,αν υπαρχει πισινα πειτε τους οτι μπορουν να πανε μονο αν ειστε κι οι καθηγητες μπροστα(καλυτερα να ξερουν οτι μπορουν να σε ξυπνησουν,παρα να πανε μονα τους-αν και δεν θα θελουν να πανε το πιο πιθανο),φροντιστε να μαθετε αν καποιο παιδι εχει χρονιο νοσημα και θελει κατι ιδιαιτερο-σε συναδελφους ετυχε διαβητικος που δεν το ειχε πει ποτε στο σχολειο,επαθε κριση ξαφνικα στην εκδρομη  και τα ειδαν ολα(καλα,απαραδεκτοι γονεις,δεν το συζητω).Καλα να περασεις αν πας τελικα!

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη Γ λυκείου
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 24, 2008, 02:11:30 μμ »
συμφωνω με τη happiness,ειναι οπως τα ειπε.Σιγουρα αν πας ετοιμασου για τρελο ξενυχτι και τυχον απροοπτα.Εγω πηγα πριν πεντε χρονια με μια ταξη που ειχε πολυ καλα παιδια,περασαμε τελεια,εδεσε η παρεα με τους συναδελφους και το μονο που ετυχε ηταν ενα βραδυ που 4 παιδια μεθυσαν και τα πηγαμε προληπτικα στο νοσοκομειο.Με τα φετινα παιδια δεν θα πηγαινα γιατι δεν μου αρεσουν ως ανθρωποι,μου βγαζουν κατι αρνητικο.Θα παω ομως δυο τριημερες με την τριτη γυμνασιου και τη δευτερα λυκειου.Αχ,ανυπομονω να φυγουμε!! Α,ξεχασα και καποια tips: θα εχετε τους αριθμους κινητων ολων των παιδιων,δωστε και τα δικα σας σε μερικους,αν υπαρχει πισινα πειτε τους οτι μπορουν να πανε μονο αν ειστε κι οι καθηγητες μπροστα(καλυτερα να ξερουν οτι μπορουν να σε ξυπνησουν,παρα να πανε μονα τους-αν και δεν θα θελουν να πανε το πιο πιθανο),φροντιστε να μαθετε αν καποιο παιδι εχει χρονιο νοσημα και θελει κατι ιδιαιτερο-σε συναδελφους ετυχε διαβητικος που δεν το ειχε πει ποτε στο σχολειο,επαθε κριση ξαφνικα στην εκδρομη  και τα ειδαν ολα(καλα,απαραδεκτοι γονεις,δεν το συζητω).Καλα να περασεις αν πας τελικα!

Σ'ευχαριστώ resident, για την αναλυτική σου απάντηση: να σου πω την αλήθεια, αρχίζω να κλίνω προς το να μην πάω: είμαι νεοδιόριστος, σε μικρό  σχολείο, κάνω 8 διαφορετικά γνωστικά αντικείμενα εκ των οποίων δύο κατεύθυνσης και πανελλαδικά εξεταζόμενο, έχω τρελαθεί στο άγχος, το διάβασμα, τις διορθώσεις κλπ κλπ κλπ....έχασα την προηγούμενη εβδομάδα λόγω χιονιά και πυρετού και θα χάσω κι αυτήν λόγω ΠΕΚ Β φάση όπου πρέπει να πηγαίνω κάθε μέρα 80-160 (ναι, σωστά, 160) χλμ /ανά διαδρομή (δηλ. θα κάνω έως και 320 χλμ σε μια μέρα!), κάνω και τα σεμινάρια επιμόρφωσης σε ΤΠΕ - ε, ούτε άλλη πηγή άγχους αντέχω για φέτος ούτε και με παίρνει κιόλας να χάσω κι εκείνη την εβδομάδα στις υπόλοιπες τάξεις αφού έχω μείνει γενικά πίσω.
Τα παιδιά δεν είναι "κακἀ"αλλά δεν είναι να τρελαίνεσαι κιόλας. Έχουμε βέβαια  εξαιρετική σχέση γι'αυτό και παρακαλάνε κάθε μέρα να τους συνοδεύσω, εξαντλώντας κάθε μέσο πίεσης (το τί τρόπους βρίσκουν να σε εκβιάσουν συναισθηματικά λοιπόν είναι το κάτι άλλο -πρόκειται για μικρούς Μακιαβέλι!!!! ;D ;D. Σκέφτομαι όμως να μην ενδώσω. Θα 'ρθουν κι άλλες χρονιές που θα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα....
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.