*

Ψηφοφορία

Πως ήταν η πρώτη σας χρονιά ως μόνιμοι ;

Πολύ καλή
38 (41.8%)
Καλή
24 (26.4%)
Μέτρια
15 (16.5%)
Κακή
7 (7.7%)
Πολύ κακή
7 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Εντυπώσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 91052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bird

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #350 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 05:17:44 μμ »
Παρά τις δυσκολίες προσωπικά νιώθω πολύ ικανοποιημένος και ενθουσιασμένος από το σχολείο και συνολικά απο αυτή την μικρή μου
εμπειρία από την εκπαιδευτική διαδικασία. Τα παιδιά δεν θεωρώ ότι κάνουν κάτι λιγότερο από όσα κάναμε κι εμείς και οι συνάδελφοι όπως σε
κάθε εργασιακό χώρο ποικίλουν κι εγώ επιλέγω με ποιον θα έχω επαφή.
Συμφωνώ το δημόσιο σχολείο έχει ελλείψεις τις οποίες προσπαθώ να καλύψω με την όρεξη και την δουλειά μου.
Στην τελική το θεωρώ μέγιστη αχαριστία αυτή την εποχή να παραπονιέμαι για μια τέτοια εργασία...

Νομίζω περιγράφεις ακριβώς και τις δικές μου εντυπώσεις... Το μόνο σοκ για μένα ήταν στην αρχή τα 30άρια τμήματα όμως με τον καιρό συνηθίζει κανείς. Έχω την τύχη να είμαι σε σχολείο με εξαιρετικό σύλλογο και διευθυντή οπότε δεν έχω ακόμα από τις άσχημε εμπειρίες που περιγράφετε...

Καλή συνέχεια σε όλους!
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:41 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #351 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 06:06:49 μμ »
To σχολειο μας λειτουργει σαν καλοκουρδισμενο ρολόι γιατι όλοι δινουμε τον καλύτερό μας εαυτό.Δε θα μπορουσα να λειτουργησω σε ενα μπαχαλο και για δυσπροσιτο εχει ο,τι εποπτικο μεσο χρειαζομαστε.Οταν θα φυγω θα μου λειψουν συναδελφοι και μαθητες .Οι γιοι μου αγαπησαν το νησι πάντοτε βεβαια μας λειπουν τα αγαπημενα μας προσωπα

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #352 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 06:13:05 μμ »
πολύ χαίρομαι που έχετε τέτοιες εμπειρίες!!! Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα....απ΄την άλλη, σε δυσπρόσιτα, όπου συνήθως πάνε νεοδιόριστοι ή εκπ/κοί που δεν είναι μόνιμοι εκεί ή όταν οι μόνιμοι είναι λιγότεροι από τους "προσωρινούς' ( με την έννοια, αυτούς που αργά ή γρήγορα θα φύγουν απ΄το σχολείο για να πάνε αλλού) τα πράγματα στατιστικά είναι πάντα πολύ καλύτερα!!!
Μακάρι έτσι να ήταν και στο δικό μου ( πρώην) σχολείο!!!
εύχομαι αυτή τη φόρα, τη χαρά, το ζήλο και την αγάπη που νοιώθετε τώρα να τη διατηρήσετε σε όλο τον εκπ/κό σας βίο!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #353 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 06:46:48 μμ »
Αγαπητη συναδελφισσα bitch ,όσο οξυμωρο ειναι το παρατσουκλι σου με αυτο που καταλαβαινω οτι εισαι ,αλλο τοσο ειναι για μενα η λεξη "νεοδιοριστη" που διδασκω 16η χρονια.Ο ζήλος και το μερακι δε μειώνονται με τα χρόνια και τις συνθηκες τις φερνουμε στα μετρα μας πολλες φορες.Κ ι εγω μεγαλώνω μονη μου 2 παιδια και τα κουβαλησα στο νησι αλλα ειμαι σαν ντοπαρισμενη κι οι συναδελφοι μου λενε οτι το'παθα απο τις παπαρουνοπιτες.Μηπως χρειαζομαστε λιγη αισιοδοξια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:41 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #354 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 06:57:43 μμ »
Αγαπητη συναδελφισσα bitch ,όσο οξυμωρο ειναι το παρατσουκλι σου με αυτο που καταλαβαινω οτι εισαι ,αλλο τοσο ειναι για μενα η λεξη "νεοδιοριστη" που διδασκω 16η χρονια.Ο ζήλος και το μερακι δε μειώνονται με τα χρόνια και τις συνθηκες τις φερνουμε στα μετρα μας πολλες φορες.Κ ι εγω μεγαλώνω μονη μου 2 παιδια και τα κουβαλησα στο νησι αλλα ειμαι σαν ντοπαρισμενη κι οι συναδελφοι μου λενε οτι το'παθα απο τις παπαρουνοπιτες.Μηπως χρειαζομαστε λιγη αισιοδοξια;

χαχαααα καλό αυτο με τις παπαρουνόπιτες!!! Ωστόσο, κάποιες φορές δε μπορεί να υπάρξει αισιοδοξία ούτε ως ανέκδοτο...άμα χαλάς την πιάτσα δεν είσαι πια ο γραφικός που έχει όραμα για την παιδεία και ζήλο και θέληση. Γίνεσαι κόκκινο πανί γιατί η ανικανότητα κάποιων φαίνεται έτσι στο δεκαπλάσιο....Πολλώ δε μάλλον αν και οι μαθητές σου σε ξεχωρίζουν ως φωτεινό παράδειγμα απο τους άλλους αλλά οι άλλοι δε μπορουν να το χωνέψουν αυτό!!!
σκέψου μόνο ένα ποταπό γεγονός που θα σου πω : πέθανε η μάνα μου και πήρα τρεις μερες άδειες για την κηδεία και τα σχετικά...περιττό να σου πω ότι κάποιοι το έκαναν θέμα, ζήτησαν και τα ρέστα και τελικά όταν επέστρεψα στο σχολείο ούτε ένα ¨"συλληπητήρια¨δεν είπαν - έστω για το τυπικό της υπόθεσης....και αυτοί οι άνθρωποι μπαίνουν σε τάξεις....και βέβαια, δε θα μπω εδώ σε λεπτομέρειες για το πώς φέρονται στα παιδιά....ο όρος ψυχολογική βία πάντως ωχριά.....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #355 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 09:18:34 μμ »
Δεν έχεις κι αδικο.Η δασκάλα του μικρου γιου μου τους βάζει 8 σελιδες γραπτη τιμωρια (όλο το 2ωρο της γλώσσας)και γενικότερα η συμπεριφορα της τριτοκοσμικη.Τι δουλειά εχει ένα τετοιο ατομο στην εκπαίδευση ;Στο γυμνάσιο  που είμαι ευτυχως δεν έχουμε κομπλεξικα ατομα  αντιθέτως.Ο μικρος μου είναι cool τύπος αλλα θα ήθελα να μαθαινει 2 πραγματα απο ενα αξιολογο ατομο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #356 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 10:07:03 μμ »
To σχολειο μας λειτουργει σαν καλοκουρδισμενο ρολόι γιατι όλοι δινουμε τον καλύτερό μας εαυτό.Δε θα μπορουσα να λειτουργησω σε ενα μπαχαλο και για δυσπροσιτο εχει ο,τι εποπτικο μεσο χρειαζομαστε.Οταν θα φυγω θα μου λειψουν συναδελφοι και μαθητες .Οι γιοι μου αγαπησαν το νησι πάντοτε βεβαια μας λειπουν τα αγαπημενα μας προσωπα

Kiriaki, δώσε μας μια ιδέα για το πού βρίσκεται αυτό το σχολείο για να έρθω τρέχοντας. Αλήθεια, υπάρχουν καλοκουρδισμένα σχολεία στην Ελλάδα; Μήπως το νησί αυτό δεν έχει πολύ τουρισμό;

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #357 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 04:16:03 μμ »
  H  κουκλα η Σαμοθρακη είναι το νησι και τουρισμο έχει το καλοκαιρι αλλα δεν εχει καμμια σχεση αυτο με την οργανωση του σχολειου.Πλέον εχουμε καταλαβει  οτι ειναι θεμα διευθυντη και η δικια μας ειναι αντρακι.Εδω κι εμενα με ψάρωσε στην αρχη και μου κοπανησε 28η Οκτωβριου και 17 Νοεμβρη
κι ούτε καν σκεφτηκα να της πω οτι ειμαι γαλλικου κι οχι φιλολογος αλλα και οι δυο γιορτες βγηκαν μια χαρα .Οποτε ζητησα βοηθεια απο συναδελφους την είχα κι οποτε μου ζητησαν ημουν εξισου προθυμη.Εχουμε ολοι ιδια γραμμη αντιμετωπισης των μαθητων και παρατηρω οτι οποιος εχει εφημερια απο μας ειναι τριγυρισμενος απο μαθητες που του πιανουν τη συζητηση.Τυχαιο;
  Ασε που στην πολη μου ειμαι η τελευταια τρυπα του ζουρνα κι εδω με ξερουν κι οι πετρες.Παραδειγμα στην πολη μου μού ζητουν παντου ταυτοτητα ενω εδω ουτε για πλακα. Και μη σου πω οτι παρκαρα παρανομα στην προβλητα και ο αστυνομικος μου ειπε οτι ετοιμαζοταν ταχα να με γραψει και του απαντησα "να με γραψεις; Καινουριος εισαι; "
   Τέλος ,υπαρχουν κι ατομα που περασαν απαισια εδω και μου διηγηθηκαν τα χειροτερα ( μαζι με τα συγχαρητηρια για το διορισμο) αλλα λεω να μην
πιστευω ο,τι ακουω   

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #358 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 10:56:27 μμ »
κι εμένα φίλη μου νεοδιόριστη, φιλόλογος  στο Γεννάδι της Ρόδου μου λέει τα καλύτερα, και για το σχολείο και για τον διευθυντή και για τα παιδιά!! είναι πράγματι μεγάλο ευτύχημα να πετυχαίνει κανείς μια καλή ομάδα σε όλα τα επίπεδα. Μακάρι να ήταν όλα τα σχολεία έτσι...απο την άλλη, με την ίδια φίλη μου πέρισυ - που εκείνη ήταν αναπληρώτρια - δουλεύαμε στο σχολείο που εγώ ειχα οργανική...η μέρα με τη νύχτα!! Πάντως επειδή το ψάρι βρωμάει απ΄το κεφάλι, μπράβο σε όσους διευθυντές - όπως αυτός του Γενναδίου - έχουν κάνει με τη συμπεριφορά και το παράδειγμά τους κυρίως, τα σχολεία πραγματικα στολίδια... Η φίλη μου λέει πως στο σχολείο της έχουν ξεχωριστή αίθουσα , πλήρως εξοπλισμένη  για κάθε μάθημα, ένα σχολείο που μοιάζει με παραδοσιακό αγαιοπελαγίτικο σπιτι με άσπρες καμάρες και τα σχετικά και πως ο διευθυντής είναι Κέρβερος εκεί που πρέπει και στο βαθμό ακριβώς που πρέπει....Μπράβο στο Γεννάδι, μπράβο και στη Σαμοθράκη που έγραψαν νωρίτερα!!! Αυτά τα σχολεία αξίζει να αναφέρονται ονοματικά και να γίνονται παράδειγμα και για τα υπόλοιπα!!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #359 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 04:27:33 μμ »
κι εμένα φίλη μου νεοδιόριστη, φιλόλογος  στο Γεννάδι της Ρόδου μου λέει τα καλύτερα, και για το σχολείο και για τον διευθυντή και για τα παιδιά!! είναι πράγματι μεγάλο ευτύχημα να πετυχαίνει κανείς μια καλή ομάδα σε όλα τα επίπεδα. Μακάρι να ήταν όλα τα σχολεία έτσι...απο την άλλη, με την ίδια φίλη μου πέρισυ - που εκείνη ήταν αναπληρώτρια - δουλεύαμε στο σχολείο που εγώ ειχα οργανική...η μέρα με τη νύχτα!! Πάντως επειδή το ψάρι βρωμάει  το ψάρι απ΄το κεφάλι, μπράβο σε όσους διευθυντές - όπως αυτός του Γενναδίου - έχουν κάνει με τη συμπεριφορά και το παράδειγμά τους κυρίως, τα σχολεία πραγματικα στολίδια... Η φίλη μου λέει πως στο σχολείο της έχουν ξεχωριστή αίθουσα , πλήρως εξοπλισμένη  για κάθε μάθημα, ένα σχολείο που μοιάζει με παραδοσιακό αγαιοπελαγίτικο σπιτι με άσπρες καμάρες και τα σχετικά και πως ο διευθυντής είναι Κέρβερος εκεί που πρέπει και στο βαθμό ακριβώς που πρέπει....Μπράβο στο Γεννάδι, μπράβο και στη Σαμοθράκη που έγραψαν νωρίτερα!!! Αυτά τα σχολεία αξίζει να αναφέρονται ονοματικά και να γίνονται παράδειγμα και για τα υπόλοιπα!!!!
+++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #360 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 08:30:17 μμ »
διορισμενη  στη  λακωνια μπορω  να πω  οτι  ολα  λειτουργουν  ρολοι.  περιοχη  διοριοσμου  μου  η  υπεροχη  σκαλα.   ζεστοι  ,  φιλοξενοι  ανθρωποι  , υπεροχο  νηπιαγωγειο,  εξαιρετικοι  συναδελφοι.  δεν  εχω  ουτε  ενα  αρνητικο  σχολιο  να  κανω.  περναω  καλα.  σε  αποσταση  δεκα  λεπτων  το  γυθειο,   40  λεπτα  η  αποσταση  απο τη  σπαρτη.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #361 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 09:21:01 μμ »
Kiriaki, χαίρομαι που ακούω καλά λόγια για ένα ακριτικό νησί. Αλλά αυτό με τις γιορτές με παραξένεψε λίγο ως πολύ! Δύο γιορτές σε διάστημα λίγων ημερών;

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Εντυπώσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #362 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 04:50:14 μμ »
Kiriaki, χαίρομαι που ακούω καλά λόγια για ένα ακριτικό νησί. Αλλά αυτό με τις γιορτές με παραξένεψε λίγο ως πολύ! Δύο γιορτές σε διάστημα λίγων ημερών;
Και αναμεσα απαγορευτικο που με κρατησε μια βδομαδα μακρια απο το σχολειο μιας και για τις εκλογες πηγα στην πατριδα μου .Με 2 προβες τα παιδια μου εβγαλαν τη 17η Νοεμβρη.Αν εισαι φιλολογος ή αγγλικων,μαθηματικος ή πληροφορικης με χαρά σε περιμενουμε για του χρόνου για να δεις αν λέω αληθεια για το σχολείο ή τις γιορτες.Είπες θα'ρθεις τρέχοντας αν βρεις οργανωμένο σχολείο.Να ξέρεις μονο οτι 4 φορες θα πας στον τοπο σου το πολυ μέσα στη χρονια , εκτος αν εισαι απο Αλεξανδρουπολη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.