*

Ψηφοφορία

Θα πάτε σε φροντιστήρο προετοιμασίας για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ?

Ναι
8 (9.9%)
Όχι
73 (90.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 80

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?  (Αναγνώστηκε 8672 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anwtatos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 06, 2008, 11:36:28 πμ »
προς olgalia: πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, καλή μου, για τον εν λόγω καθηγητή, όμως όπως λέει κι ο λαός μας "δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά". Θα φροντίσω να μάθω...έτσι για να μη μας κάνουν κάποιοι τους "παντογνώστες"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:30:58 »

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 15, 2008, 08:47:42 μμ »
Παιδιά γεια σας μετά από πολύ -πολύ καιρό που έχω να μπω στο φόρουμ (λόγω πρόβλημα στη σύνδεση που έχω).
Επειδή πλησιάζει η ώρα του ΑΣΕΠ (ντιν-ντιν το καμπανάκι) κι αρχίζει ξανά το άγχος και η ανησυχία έχω να πω τα εξής σχετικά με τα φροντιστήρια περί ΑΣΕΠ:
Παρακολούθησα κάποια μαθήματα στο γνωστό φροντιστήριο της Πατησίων που αρχίζει από Μ.... Συγκεκριμένα παρακολούθησα όλο το πρόγραμμα που αφορούσε στα Γενικά Παιδαγωγικά και τη Γενική Διδακτική. Αποφάσισα να το κάνω αυτό γιατί πίστευα ότι θα χανόμουν μέσα στη μεγάλη βιβλιογραφία που κυκλοφορεί, ενώ εκεί θα μου τα έδιναν μαζεμένα και θα εξηγούσαν τις απορίες μου.

Όσον αφορά τα συγκεκριμένα μαθήματα με τους συγκεκριμένους καθηγητές που τα δίδασκαν (γιατί είναι αρκετοί) έμεινα ευχαριστημένη. Ειδικά στα Παιδαγωγικά. Οι σημειώσεις ήταν πολύ καλές (κατά την κρίση μου), αν και στο φετινό ΑΣΕΠ δε χρειάστηκαν γιατί αυτά που έβαλαν δεν ήθελαν ειδικές γνώσεις, αλλά απλή λογική. Πάντως από κει σκοπεύω να διαβάσω και τον ΑΣΕΠ που έρχεται.

Μας έδιναν τη δυνατότητα, επίσης, να παρακολουθήσουμε δωρεάν δυο συναντήσεις και από τα υπόλοιπα μαθήματα. Πήγα, λοιπόν, αλλά δεν άξιζε ούτε τον κοπο ούτε τα λεφτά. Φωτοτυπίες από βιβλία που άνετα βρίσκεις στο εμπόριο και γενικά στα μαθήματα του γνωστικού (στα φιλολογικά αναφέρομαι, μια και είμαι φιλόλογος) δεν άξιζε να παρακολουθήσεις. Είναι κάτι που μπορούμε ανετότατα να διαβάσουμε μόνοι μας.

Στην ειδική διδακτική τώρα, που προσωπικά την έχω πολύ άγχος γιατί δεν είναι ξεκάθαρο τι ζητάνε, ήταν μια βλακεία και μισή. Άσχετοι. Ό,τι ήξερα κι εγώ, το ίδιο ήξεραν κι αυτοί. Συγκεκριμένα πήγα στα δύο δωρεάν μαθήματα της ειδ. διδακτικής των νέων και των αρχαίων. Για τη διδακτική της ιστορίας δεν ξέρω να σας πω, δεν πηγα να δω τι γίνεται.

Αυτά λοιπόν από την προσωπική μου εμπειρία από τα φροντιστήρια ΑΣΕΠ. Ίσως καποιο άλλο να είναι καλύτερο, δεν ξέρω. Πάντως πιστεύω ότι άνετα μπορούμε να διαβάσουμε μόνοι μας. Αν κάποιου του περισσεύουν λεφτά κι αισθάνεται ανασφαλής, κατά τη γνώμη μου, ίσως να πάει να κοιτάξει για την ειδική διδακτική. Στο γνωστικό πάντως δεν αξίζει καθόλου ούτε τον κόπο ούτε τα χρήματα.
Για ό,τι απορίες ή πληροφορίες θέλετε πάνω σ' αυτά που έγραψα μη διστάσετε να με ρωτήστε...
Καλησπέρα, να σε ρωτήσω κάτι, για την διδακτική μαθημάτων ειδικότητας πόσα έδωσες στου Μ..

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 15, 2008, 09:26:43 μμ »
Κι εγώ έρχομαι να συμπληρώσω ακόμα ένα μεγάλο και ηχηρό ΌΧΙ!!

Έδωσα πρωτη φορά το 2007. Με βοήθησε μόνο μια κοπέλα που πήγαινε φροντιστήριο, η οποία μου έδινε κατευθύνσεις περισσότερο για τον τρόπο που έπρεπε να γράψω...Το αποτέλεσμα ήταν να είμαι επιτυχούσα με σειρά 1370 περίπου και να περιμένω φέτος να φύγω αναπληρώτρια :D.
 Η κοπέλα που με βοηθούσε, η οποία πήγαινε και φροντιστήριο, είναι 2000 και πιο πίσω στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.  :(

Αυτό που κατάλαβα είανι ότι τα φροντιστήρια δώσανε πολλές λάθος κατευθύνσεις. Αυτό φάνηκε΄όταν συγκρίναμε με τις φίλες μου, που πήγαν φροντιστήριο, τα πολλαπλής επιλογής. Θυμάμαι ότι χτυπιόμουνα και τις έλεγα ότι είχα διαβάσει τις απαντήσεις στα βιβλία και αυτές επέμεναν ότι ήταν σωστές οι απαντήσεις που τους είχε  δώσει το φροντιστήριό τους. Τελικά δικαιώθηκα στο τέλος!!! ;D ;D

Και να σας πω το πιο τραγικό, για μένα, που έγινε..Μια φίλη μου στο φροντιστήριο που πήγαινε της έκαναν το παλιό πρόγραμμα και όχι τη διαθεματικότητα!! Όταν ακόμα και η ύλη αναφερόταν στη διαθεματικότητα. Της έλεγα ότι είναι λάθος αυτά που της διδάσκουν και να το σκεφτεί λογικά! Να πάρει παράδειγμα από το πανεπιστήμιο που μας είχαν διδάξει τα σχέδια, το ότι έίχε γραφτε'ι ο καινούργιος οδηγός κτλ...Και όμω, η κοπέλα δε με άκουσε, είχε κλείσει τα μάτια και αφέθηκε στην εκμετάλλευση που ασκούσε το φροντιστήριο πάνω της με τις λάθος κατευθύνσεις που της έδινε...Με φυσικό επακόλουθο να μην είναι καν επιτυχούσα.. :-\

Αυτά κάνουν τα φροντιστήρια...Είναι καλύτερα να εμπιστευόμαστε την κρίση μας και τη βιβλιογραφία. ΄Να στηριζόμαστε στις δικές μας δυνάμεις και να ψάχνουμε συνεχώς τις εξελίξεις στον κλάδο μας...Ούτως η άλλως, αν αυτοί που διδάσκουν στα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ ήταν καλύτεροι από εμάς, τότε θα ήταν είδη διορισμένοι.. ;)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 15, 2008, 11:24:25 μμ »
Ούτως η άλλως, αν αυτοί που διδάσκουν στα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ ήταν καλύτεροι από εμάς, τότε θα ήταν είδη διορισμένοι.. ;)
κι εγω ειμαι καθετη κατα το φροτιστηριων.. ακομα χτυπαω το κεφαλι μου που πηγα. αν και αυτοι που διδασκουν ειναι διορισμενοι ή περνανε στον ασεπ. ξερω αρκετα ατομα, τα οποια περασαν και μεπολυ καλη σειρα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:30:58 »

Αποσυνδεδεμένος VANESSA21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 16, 2008, 12:17:06 πμ »
θεωρω τα φροντιστηρια χασιμο χρονου και χρηματων και θα συνιστουσα να μη τα συμβουλευτει.Δίνουν λαθος κατευθυνσεις.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 06, 2008, 02:32:14 μμ »
Μία φίλη κανόνισε με μεγάλο φροντιστήριο της Θεσ/κης να της στέλνουν σημειώσεις για διδακτική.
Κάθε πακέτο που θα της έστελναν κόστιζε 20 ευρώ.
Το πρώτο είχε 50 σελίδες.................το 3ο 4...........


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 06, 2008, 05:56:48 μμ »
Μία φίλη κανόνισε με μεγάλο φροντιστήριο της Θεσ/κης να της στέλνουν σημειώσεις για διδακτική.
Κάθε πακέτο που θα της έστελναν κόστιζε 20 ευρώ.
Το πρώτο είχε 50 σελίδες.................το 3ο 4...........
Το τρίτο πακέτο είχε 4 σελίδες; Σοβαρά;  ??? Πότε θα προλάβει να τις διαβάσει;

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 10, 2008, 11:19:04 πμ »
Μία φίλη κανόνισε με μεγάλο φροντιστήριο της Θεσ/κης να της στέλνουν σημειώσεις για διδακτική.
Κάθε πακέτο που θα της έστελναν κόστιζε 20 ευρώ.
Το πρώτο είχε 50 σελίδες.................το 3ο 4...........
Το τρίτο πακέτο είχε 4 σελίδες; Σοβαρά;  ??? Πότε θα προλάβει να τις διαβάσει;

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D 
Πολυ απατη το θεμα τελικα.....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 11, 2008, 02:18:45 πμ »
ήδη άρχισα το διάβασμα μόνος μου, και πηγαίνει καλά.ΑΚΥΡΑ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ.ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ.ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΑΛΛΟΥ

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 11, 2008, 03:33:13 μμ »
Γεια σας  :)

Ούτε εγώ θα πάω φροντιστήριο. Πρώτον είμαι στην επαρχία και δεύτερον πιστεύω ότι πρέπει να διαβάσουμε μόνοι μας. Εννοείτε ότι πρέπει να βρούμε τη σωστή βιβλιογραφία.

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 11, 2008, 11:44:09 μμ »
Ναι αλλά που?
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΚΟΛΕΤΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 17, 2008, 10:59:49 μμ »
Σκεφτόμουν να παω φροντιστηριο μιας κ θα ειναι η πρωτη φορα που θα δωσω αλλα με τοσα οχιιι που διαβασα εχω προβληματιστει πολυ!!!
ξερει καποιος να μου προτεινει βιβλια ειδικησ και γενικης διδακτικης???

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 18, 2008, 12:09:53 πμ »
έχετε δίκιο να τα πιστεύετε όλα αυτά αλλά πρέπει κάθε φορά να τα ψάχνουμε διεξοδικά. Έδωσα ΑΣΕΠ το 2005 και δεν διορίστηκα για 0,5 μόρια...... το 2007 πήγα σε ένα εξ αποστάσεως σεμινάριο του ΠΑ και διορίστηκα. Με τα ποσοστά που ισχύουν....... έχουν κάνει τον αγώνα του άλλου εκμετάλευση Το καλό....φροντιστήριο δεν τα λύνει όλα απλά σε βάζει σε μία σειρα και μπορείς να ρωτήσεις κάποιον τυχόν απορίες σου, πρέπει να διαβάζεις τα πανεπιστημιακά, τα σχολικά, να παρακολουθείς τις εξελίξεις στην επιστήμη σου και να λύνεις ότι πέσει στο "χέρι" σου από το internet ...... Αν δεν βρείτε κανένα αποδεδειγμένα καλό ψάξτε για σημειώσεις αλλά καλές.... πχ εμένα είναι  200 σελ ανά μάθημα και λίγα λέω και διάβαζα από τρία βιβλία μαζί ..... έλιωσα γιατί είχα απελπιστεί επαγγελματικά...... σίγουρα θα υπάρχουν και στην ειδικότητα σας....... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ολόψυχα.... τι αλλο να πω σας καταλαβαίνω.....

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πόσοι θα πάνε σε φροντιστήριο για Προετοιμασία?
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 17, 2008, 02:46:35 μμ »
Δεν πηγα ουτε προκειτε να παω.Πιστευω οτι εμεις που τελειωσαμε σχετικα προσφατα το πανεπιστημιο ειμαστε ευνοημενοι οσον αφορα την ειδικη διδακτικη,καναμε πολυ lesson plan στο ΑΠΘ.Για τα παιδαγωγικα η Παιδαγωγικη Ψυχολογια του Καψαλη που διαβαζω τωρα με βοηθαει να ξεμπερδεψω τις θεωριες του Bloom,Piaget αλλα και αυτες του συγχρονου σχολειου.Παντως δεν χρειαζεται κολλημα στη λεπτομερεια αλλιως η υλη δεν θα βγει ουτε για τον ασεπ 2012!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162194
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.