*

Αποστολέας Θέμα: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 32064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 08, 2012, 06:17:23 μμ »
Ειναι λυπηρο αλλα σε λιγο δεν θα μπορουσε να συντηρουμε ουτε τη μονιμη κατοικια μας.Απο την αλλη ο καθενας απο εμας δυστυχως αντιμετωπιζει παρομοιες καταστασεις και πολυ χειροτερες (βλεπε μωρα παιδια στην Καρπαθο με το συζυγο και πατερα στας Αθηνας επι σειρα ετων).Οποτε μεσα σ αυτο το θεατρο του παραλογου της Ελλαδος οι εκπαιδευτικοι καλουνται να "παιξουν το παιχνιδι" μ  αυτους τους δυσμενεις ορους .Η πραγματικοτητα δεν ειναι παντα ροδινη τι να κανουμε ......
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:00 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 08, 2012, 06:28:44 μμ »
Δεν διαφωνώ... και σίγουρα με την ίδια λογική αν ο ένας σύζυγος έχει κατάστημα και ο άλλος είναι αναπληρωτής είναι εξίσου δύσκολο... απλά, εφόσον είναι θέμα μόνο μερικών υπογραφών ή μερικών σελίδων χαρτούρας, γιατί να μην γίνεται? Συνάδελφος μου, έχει σύζυγο καθηγητή και ενώ είναι αναπληρώτρια, για 4 χρόνια που γυρίζει την ελλάδα, ο σύζυγος της παίρνει απόσπαση, όπου πηγαίνει αυτή και έτσι μεγαλώνουν και τα παιδάκια τους μαζί και τα βγάζουν και πέρα... πόσο δύσκολο είναι αυτό πια... ???
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 08, 2012, 07:27:29 μμ »
Η συνυπηρέτηση έχει νόημα μόνο όταν πρόκειται για μόνιμα διορισμένους, και σε αυτές τις περιπτώσεις θα έπρεπε να υπάρχει πίεση της κάθε ΔΟΕ, ώστε να γίνεται στην πράξη π.χ. συνυπηρέτηση συζύγων μόνιμων εκπαιδευτικών κλπ.
Για αναπληρωτές, λόγω της φύσης του θεσμού του αναπληρωτή, δεν γίνεται πρακτικά.
Στην τελική, ο καθένας είναι υπεύθυνος για το που δηλώνει.-
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 08, 2012, 08:04:17 μμ »
Καλησπερα σε ολους! Το θεμα με αφορα αμεσα,ο συζυγος μου ειναι στρατιωτικος σε νησι. Απο επιλογη ολα τα χρονια δηλωνω ΜΟΝΟ το νησι στο οποιο διαμενουμε, απο τα 5 χρονια μονο το ενα καταφερα να δουλεψω ως αναπληρωτρια με αποτελεσμα να χασω την καλη θεση που ειχα πριν κλειδωσουν οι πινακες. Αυτο βεβαια ειναι προσωπικη επιλογη,οπως και αν επραττα το αντιθετο. Καταρχην ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει την αποψη του και τη σεβομαι αλλα ειδα καποια μηνυματα που με προβληματισαν.
       Πρωτον, θα αναφερω οτι το αιτημα για συνυπηρετηση το ανεφερε η ΔΟΕ,οχι η κοπελα που ανοιξε το θεμα ουτε καποιος αλλος αναπληρωτης. Φυσικα και οσοι θελουμε συνυπηρετηση ευχομαστε να ισχυσει κατι τετοιο.                       
         Δευτερον,εννοειται οτι δε θελουμε να θιγει κανενας συναδεφος και εφοσον η ΔΟΕ αναφερει οτι μπορει να πραγμτοποιηθει συνυπηρετηση κατι θα εχει σκεφτει για τον τροπο που πρεπει να γινει. Εγω για παραδειγμα μενω σε νησι και γνωριζω οτι απο τις αναπληρωτριες που ηρθαν φετος ολες θα ηθελαν να "ανταλλαξουν"τη θεση τους,που ειναι το κακο?
           Τριτον, θεωρω αδικο να γινεται αναφορα στο σωματα ασφαλειας (το εχω δει και σε αλλη συζητηση) λες και παιρνουνε υπερβολικους μισθους. Ο ορος "ειδικα μισθολογια" δεν σημαινει απολυτως τιποτα,εχουν δεχθει τρομερες μειωσεις,θα δεχθουν κι αλλες και καλα ειναι να βλεπουμε και λιγο παραπερα. Φυσικα ειναι επιλογη του καθενος να ανηκει σε σωμα ασφαλειας αλλα αν δεν ειχε καποια κινητρα τοτε δε θα πηγαινε κανενας (τα κινητρα αυτα επαψαν να ισχυουν φυσικα).Οταν ημουν αναπληρωτρια επαιρνα 1450 ευρω με 12 μηνες προυπηρεσια και ο συζυγος μου με 10 χρονια στο στρατο γυρω στα 1000. Εχω ακουσει να λενε οτι οι εκπαιδευτικοι δεν εχουν αναγκη,κατι που δεν ισχυει αλλα ας μην ακνουμε το ιδιο λαθος με τους αλλους.
             Τεταρτον, η συνυπηρετηση πραγματοποιειται σε οσους ανηκουν σε σωματα ασφαλειας και αυτο ειναι  κατι που το ορισε το κρατος,ετσι το βρηκαμε και οσοι η=ζητανε συνυπηρετση καλα ακνουνε απο τη στιγμη που εχουν αυτο το δικαιωμα. Ενας αστυνομικος/στρατιωτικος/λιμενικος δε μπορει να συγκριθει με καποιν που εχει ενα καταστημα διοτι πολυ απλα ο δευτερος ειναι στον τοπο του,πιθανον να εχει δικο του σπιτι,δεν χρειαζεται να μετακινειται και πολλα αλλα.
          Πεμπτον,το συστημα ειναι αλλες φορες αδικο ακι αλλες δικαιο. Και εμενα με ενοχλει που μια τριτεκνη θα μπει πριν απο εμενα στην πριοχη προτιμησης μου αλλα δε μου φταει η τριτεκνη. Αυτοι ειναι οι οροι,τους ξερουμε και ο ακθενας διεκδικει το καλυτερο οχι για τον εαυτο του αλλα για μια ομοδα ανθρωπων που εχουν κατι κοινο.

     Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα δε χρειαζεται να υπαρχουν διαφωνιες μεταξυ μας.Προτεινονται πραγματα καποια μας βολευουν καποια οχι. Ευχομαι καλο Πασχα σε ολους!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:00 »

Αποσυνδεδεμένος zx47

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 08, 2012, 09:46:42 μμ »
Συμφωνω απολυτα bambino με τα επιχειρηματα σου. Πολυ σωστα ολα. Στο κατω κατω οπως ειπες ολοι παλευουν για το καλυτερο. Δε σκοπευουμε να θιξουμε κανεναν. Εξαλλου δεν εξαρταται απο εμας τιποτα ουτε δρουμε υπογεια. Ψαχνομαστε να οργανωθουμε και να διεκδικησουμε κατι που επιθυμουμε, ποιον παμε να υποβαθμισουμε?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 08, 2012, 10:03:33 μμ »
.... και να διεκδικησουμε κατι που επιθυμουμε, ....

Όχι το επιθυμείτε, κυρίως το δικαιούστε
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 09, 2012, 02:43:41 πμ »
Προσωπικά συμφωνώ με τη λογική ότι σε περίοδο κρίσης υπάρχει
ένας επιπλέον λόγος για να να γίνονται διευκολύνσεις που θα ελαφρύνουν
οικονομικά αλλά και γενικότερα τους εργαζομένους, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση
δεν έχω καταφέρει να σκεφτώ πως θα γίνει αυτό.. Έχεις σύζυγο στρατιωτικό σε νησί?
Δηλώνεις στις περιοχές αναπλήρωσης μόνο το συγκεκριμένο νησί.. Τι άλλο μπορεί να γίνει?
Πάντως αν υπάρχει κάποια ρεαλιστική λύση που δεν θα αδικεί κανένα, νομίζω πως όλοι συμφωνούμε..
Αν αδικεί τους άλλους, μάλλον οι μόνοι που συμφωνούνε είναι όσοι θα έχουν κέρδος από τη συγκεκριμένη διάταξη..  ;D
Υ.Γ. bambino o μισθός του αναπληρωτή με 12 μήνες προυπηρεσία στις ''καλές'' εποχές ΠΡΙΝ την κρίση δεν ξεπέρασε τα 1260 ευρώ. Μάλιστα αυτό το αστρονομικό ποσό το έπαιρνε για 8-9 μήνες δουλειάς στην καλύτερη και εξ' αιτίας λιγότερων κρατήσεων που είχε λόγω ΙΚΑ, με ότι αυτό συνεπάγεται.. Αντίθετα, ένας στρατιωτικός ΤΕΤΡΑΕΤΟΥΣ φοίτησης με 10 χρόνια υπηρεσίας όπως λες, έπαιρνε μισθό ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιο πάνω από το χιλιάρικο.. (Και περνώντας τα χρόνια ο μισθός αυτός εκτινάσσεται). Γενικά συμφωνώ με το μήνυμά σου αλλά χάνεις όλο το δίκιο σου με αυτό το ψέμα..

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 09, 2012, 08:18:46 πμ »
Δηλώνεις στις περιοχές αναπλήρωσης μόνο το συγκεκριμένο νησί

Δεν ειπα το αντιθετο αυτο κανω κι ας μενω ανεργη τα υπολοιπα χρονια(ειναι προσωπικη επιλογη) .Ισως μπορει να γινει κανει ωστε και εγω αλλα και οσοι ερχονται εδω (που δεν θελουν αλλα το "συστημα" τους εστειλε μα μεινουμε ευχαριστημενοι.



bambino o μισθός του αναπληρωτή με 12 μήνες προυπηρεσία στις ''καλές'' εποχές ΠΡΙΝ την κρίση δεν ξεπέρασε τα 1260 ευρώ. Μάλιστα αυτό το αστρονομικό ποσό το έπαιρνε για 8-9 μήνες δουλειάς στην καλύτερη και εξ' αιτίας λιγότερων κρατήσεων που είχε λόγω ΙΚΑ, με ότι αυτό συνεπάγεται

Ημουν αναπληρωτρια 2010-2011 και δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ λογο να πω ψεματα. Επαιρνα 1450 ευρω το μηνα,μολις ελαβα και τη βεβαιωση αποδοχων. Νομιζω το 2010 δεν ηταν "καλες"εποχες,και το ποσο 1260 ειναι αστρονομικο ποσο για καποιους αν σκεφτεις οτι ενας αναπληρωτης αγαμος παιρνει τοσα οσα μπορει να συντηρηθει μια οικογενεια (ανεφερα στο μηνυμα μου οτι εχει σημασια η οπτικη γωνια που βλεπουμε τα πραγματα)



Αντίθετα, ένας στρατιωτικός ΤΕΤΡΑΕΤΟΥΣ φοίτησης με 10 χρόνια υπηρεσίας όπως λες, έπαιρνε μισθό ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιο πάνω από το χιλιάρικο.. (Και περνώντας τα χρόνια ο μισθός αυτός εκτινάσσεται

Υπαρχουν στρατιωτικοι που δεν ειναι 4ετους φοιτησης και δεν παιρνουν τα ιδια χρηματα ολα (οπως συμβαινει και στους εκπαιδευτικους).Ασε που πλεον κανενας μισθος δεν εκτινασσεται!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2012, 01:23:59 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 09, 2012, 08:36:55 πμ »
Σε τελικη αναλυση η ΔΟΕ δεν ανεφερε συνυπηρετηση ΜΟΝΟ για αστυνομικους/στρατιωτικους,απλα η κοπελα που ανοιξε το θεμα και οσοι ανηκουμε σε αυτη την κατηγορια εκφραζουμε την αποψη μας. Μπορει αυριο να ανοιξει θεμα "Συνυπηρετηση αναπληρωτη/τριας με δημοσιο υπαλληλο" γιατι ΟΛΟΙ μπορουν να επιλεξουν τη συνυπηρετηση,τα κριτηρια δεν αναφερονται πουθενα.

Το πιο σημαντικο ειναι να γινονται ρυθμισεις που δε θα αδικουν αλλους συναδερφους ή τουλαχιστον θα αδικουν οσο το δυνατον λιγοτερους. Γιατι δυστυχως καποιοι αδικουνται οχι μονο στην εκπαιδευση αλλα και σε αλλους κλαδους.

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 09, 2012, 01:46:22 μμ »
ολοι ανεξαιρετως πρεπει να βρισκονται στην οικογενεια τους ανεξαρτητα απο το επαγγελμα του συζυγου...δηλαδη εγω που ο συζυγος ειναι αγροτης τι πρεπει να κανω? να μεινω αιωνιως στα νησια? ειναι αδικο!!!! τερμα οι διακρισεις...δεν παει αλλο!! αρκετα τραβηξε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 09, 2012, 02:59:22 μμ »
Συμφωνω οτι ολοι πρεπει να βρισκονται κοντα στην οικογενεια τους αλλα πιστευω οτι ολοι συμφωνουμε οτι δεν ειναι το ιδιο να χωριζονται  οικογενειες με το να θελω να ειμαι στην Αθηνα γιατι εχει πιο ωραια μπαρ η επειδη εχω εδω τη σχεση μου.Πρεπει να υπαρχουν καποια κριτηρια. Οπως δεχομαστε ολοι το να υπηρετουν διπλα στο σπιτι τους οι πολυτεκνοι οσο και αν μας εχουν φαει τη θεση ετσι πρεπει και να δεχτουμε αποσπαση να παιρνουν οι ανθρωποι με παιδια και ΑΝ περισσεψουν θεσεις οι ανυπαντροι.Οσο για το οτι καποιοι τα εχουν βαλει με το νομο για τη συνυπηρετηση εχω να πω οτι τουλαχιστον εδω στηριζομαστε σε νομο και δε παιρνουμε αποσπαση στο Υπουργειο βυσματικα. Για καντε μια βολτα και δειτε τι ηλικιας ειναι οι περισσοτεροι αποσπασμενοι εκει και μετα ας συζητησουμε για αδικια.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 09, 2012, 03:34:45 μμ »
Νόμος υπάρχει, το νόμιμο όμως είναι κατ'ανάγκη και δίκαιο; Γνωρίζω στρατιωτικούς από το νομό Αχαϊας που υπηρετούν στον Άραξο και δεν έχει χρειαστεί να πάρουν ΠΟΤΕ μετάθεση. Φυσικά, η καθηγήτρια σύζυγος του ενός από αυτούς έχει κάθε χρόνο την απόσπαση για το σπίτι της εξασφαλισμένη. Να σημειώσω ότι παιδιά δεν έχουν, σε αντίθεση με ζευγάρια εκπαιδευτικών που έχουν παιδιά και που προσπαθούν να συνυπηρετήσουν, αλλά οι αιτήσεις τους για απόσπαση πέφτουν στο κενό. Και αναφέρομαι σε περιπτώσεις που δε ζητάνε να πάνε στα σπίτια τους, ζητάνε απλά να τους δοθεί η δυνατότητα να υπηρετήσουν μαζί. Και που βλέπουν τη σύζυγο του ένστολου να αποσπάται κατά προτεραιότητα βάσει νόμου, έχει δεν έχει παιδιά. Δεν έχω τίποτα εναντίον των στρατιωτικών/ αστυνομικών, ούτε έχω σύζυγο εκπαιδευτικό. Απλά κατανοώ την επικριτική στάση ορισμένων απέναντι στα προνόμια ορισμένων επαγγελματικών ομάδων, παρόλο που όπως είπαμε τα εν λόγω προνόμια είναι καθ'όλα νόμιμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 09, 2012, 04:04:17 μμ »
Δεν ειναι και τοσο εξασφαλισμενες οι αποσπασεις αυτες σου μιλαω εκ πειρας.Και επαναλαμβανω και επιμενω οι αδικιες ειναι αλλου , το ανελυσα στην προηγουμενη αναρτηση μου.Οργιστειτε με τα βυσματα οχι με ανθρωπους που ζητουν την εφαρμογη του νομου.Αντι να πολεμαμε ολοι για δικαιοτερες αποσπασεις ζηταμε να ψοφησει η κατσικα του γειτονα.Μπραβο!

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρέτηση αναπληρωτών
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 09, 2012, 04:06:24 μμ »
Επειδή τίθεται το θέμα του παραγκωνισμου συναδελφων, να πω οτι γινεται να μη θιγουν συναδελφοι πραγματοποιωντας πρωτα τις τοποθετησεις/προσληψεις. Απο εκει και περα αν υπαρχει περιθωριο γιατι να μη γινει και συνηπηρετηση? Πως διαταρασσεται μ αυτον τον τροπο η σειρα και η τοποθετηση καθε συναδελφου?

Εύκολα διαταράσσεται. Σε πολλές περιπτώσεις δεν καλύπτονται όλα τα κενά που ζητούνται από τις διευθύνσεις. Αν για παράδειγμα ζητηθούν σε Αθήνα 10 θέσεις και τους στείλουν σε πρώτη φάση αναπληρωτών 8 άτομα, οι επόμενοι στη σειρά που δήλωσαν μόνο Αθήνα δεν προσλαμβάνονται. Δεν αδικούνται λοιπόν αν κάποιος που βρίσκεται 100 θέσεις πιο κάτω και προσλήφθηκε στον Έβρο πάρει απόσπαση στην Αθήνα ως αναπληρωτής λόγω συνυπηρέτησης;
Αποσπάσεις αναπληρωτών χωρίς να υπάρξουν παρανομίες μπορούν να γίνουν μόνο αν όλες προσλήψεις αναπληρωτών γίνονται μαζί στην αρχή της χρονιάς, και κάτι τέτοιο στις παρούσες οικονομικές συνθήκες δεν πρόκειται να γίνει. Ακόμα κι έτσι να ήταν όμως κενά προκύπτουν όλη τη χρονιά, οπότε σίγουρα κάποιοι θα αδικούνταν.

Και κάτι ακόμα. Το δικαίωμα να στήσουν τη ζωή τους κάπου σταθερά με την οικογένειά τους το έχουν όλοι, όχι μόνο όσοι συνυπηρετούν με ένστολους, εκπαιδευτικούς ή δημόσιους υπαλλήλους. Κριτήριο για την τοποθέτηση δε μπορεί να είναι κάτι άλλο πέρα από τα μόρια και την επιλογή που κάνει ο καθένας, αν δε θέλουμε να γίνονται αδικίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 270
Σύνολο: 280

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.