*

Αποστολέας Θέμα: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?  (Αναγνώστηκε 1984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophiek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
καλησπερα παιδια,
Ειμαι ΠΕ20 και φετος ειναι πρωτη φορα που με καλεσαν ως ωρομισθια σε ολοημερο δημοτικο με 12 ωρες. Εγκατέλειψα λοιπόν μια μόνιμη και καλά αμοιβόμενη δουλειά και υπολογιζω μεχρι το τελος της χρονιας να εχω μαζεψει 2,5 περιπου μορια. Γνωριζει κανείς πόσα μόρια ή πόσες χρονιές χρειαζονται περιπου με τα σημερινα δεδομενα για να γινει κανεις αναπληρωτης και ποσα για να γινει μόνιμος? Σημειώνω πως δεν εχω δωσει ασεπ ποτέ(ετσι και αλλιώς δεν έχει γινει διαγωνισμος για την ειδικότητα μας αφου πήρα πτυχίο). Έχω ελπίδες να γινει κάτι υπολογίζοντας μόνο στους πίνακες χωρίς να περιμένω για χρόνια πολλά ή θα πρέπει άμεσα να αρχίσω διάβασμα για τα τέλη του 2008 που ψιθυρίζεται πως θα γίνει ο διαγωνισμός?

Η δουλειά αυτή πάντα ήταν το όνειρό μου όμως οικονομικά στριμώγνομαι πράγμα που σαφώς δε μου αρέσει, θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας για να κάνω αν γίνεται ένα πλάνο μέσα μου πράγμα που πιστεύω πως τουλάχιστον  ψυχολογικά θα με βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ..
 
τα παντα ειναι πιστη..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 02:25:09 πμ »
Σοφία, καλώς ήρθες στo club!!! Ίσως αυτές τις ερωτήσεις θα έπρεπε να τις κάνεις πριν πάρεις την απόφαση και παρατήσεις τη δουλειά σου.... Κανείς δεν μπορεί να σου πει πόσα μόρια χρειάζονται για να γίνεις αναπληρώτρια ή μόνιμη. Το τοπίο είναι αρκετά θολό τουλάχιστον αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Προσωπική άποψη είναι να διαβάσεις για τον επικείμενο διαγωνισμό, αν έχει θέσεις για Πληροφορικούς, και να δεις πως θα μπορέσεις να αποκτήσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται Παιδαγωγική κατάρτιση.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος sophiek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 04:58:32 μμ »
Προσωπική άποψη είναι να διαβάσεις για τον επικείμενο διαγωνισμό, αν έχει θέσεις για Πληροφορικούς, και να δεις πως θα μπορέσεις να αποκτήσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται Παιδαγωγική κατάρτιση.

Σε ευχαριστω για την απαντηση, δε καταλαβα όμως κάτι! τι ακριβως εννοείς με την τελευταία σου πρόταση? Περα από ΑΣΠΑΙΤΕ μπορω και αλλιώς?
τα παντα ειναι πιστη..

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 05:06:01 μμ »
μπορείς να αποκτησεις παιδαγωγικη καταρτιση κ κανοντας καποιο μεταπτυχιακό με τιτλο "Επιστημες της Αγωγής" απο παιδαγωγικές σχολές ή να πάρεις δευτερο πτυχιο απο καθηγητική σχολή, όπως Παιδαγωγικό, Νηπιαγωγών,Μαθηματικό,Φυσικό κτλ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 23, 2008, 01:09:30 πμ »
μπορείς να αποκτησεις παιδαγωγικη καταρτιση κ κανοντας καποιο μεταπτυχιακό με τιτλο "Επιστημες της Αγωγής" απο παιδαγωγικές σχολές ή να πάρεις δευτερο πτυχιο απο καθηγητική σχολή, όπως Παιδαγωγικό, Νηπιαγωγών,Μαθηματικό,Φυσικό κτλ.

Ακριβώς!!!
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος sophiek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 23, 2008, 01:42:55 μμ »
μπορείς να αποκτησεις παιδαγωγικη καταρτιση κ κανοντας καποιο μεταπτυχιακό με τιτλο "Επιστημες της Αγωγής" απο παιδαγωγικές σχολές ή να πάρεις δευτερο πτυχιο απο καθηγητική σχολή, όπως Παιδαγωγικό, Νηπιαγωγών,Μαθηματικό,Φυσικό κτλ.

Ακριβώς!!!

Το οποιο μεταπτυχιακο ή η ΑΣΠΑΙΤΕ θα μου φαει άλλα 2 χρονια κατα τα οποια δυσκολα θα μπορέσω να είμαι παράλληλα και ωρομίσθια διοτι θα πρέπει να παρακολουθω, σωστά? Είναι προτιμότερο να κάνω αίτηση για αυτά ή να μη μπω στη διαδικασία και να κάνω άλλα 2 χρονάκια ωρομίσθια? μήπως με 1+2 χρονια ωρομισθίας μάλλον θα διοριστώ τελικά? Πιθανολογώ ότι είναι μάλλον χλωμο αλλά επειδή εσείς ξέρετε καλύτερα σας ρωτάω.

Όσο για το διαγωνισμο του ΑΣΕΠ, δύσκολα θα μπω στη διαδικασία να διαβάσω διότι μπορεί να μη περιλαμβάνει την ειδικότητα μου και στο μεταξυ θα έχω χάσει χρόνο πολύτιμο. 

Επομένως καταλήγω σε 2 επιλογές:
α) κάνω 3 χρόνια σαν ωρομίσθια και περιμένω...
β) εχω ήδη 1 χρόνο σαν ωρομίσθια και για τα επόμενα 2 καταπιάνομαι με το μεταπτυχιακό ή ΑΣΠΑΙΤΕ (εφόσον με πάρουν) που σημαινει σε 3-4 χρόνια από τώρα θα είμαι πάνω πάνω στο πίνακα άρα...

Δε ψάχνω για μια σίγουρη απάντηση διοτι ξέρω πως κανείς δε μπορεί να μου τη δώσει, τη γνώμη σας που μου είναι πολύτιμη θα ήθελα.

Υ/Γ: φαντάζομαι η αίτηση για ΑΣΠΑΙΤΕ ή μεταπτυχιακό γίνεται κάθε Σεπτέμβρη, σωστά?



τα παντα ειναι πιστη..

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 23, 2008, 02:08:36 μμ »
Μια ιδανική λύση θα ήταν να προσπαθήσεις να μπεις σε μεταπτυχιακό σε σχολή που βρίσκεται στην ίδια (ή κοντινή ) πόλη με αυτή της κατοικίας σου. Παρόλο που οι παρακολουθήσεις είναι υποχρεωτικές, μετά από μια συννενόηση με τον υπεύθυνο καθηγητή του μεταπτυχιακού σου, θα μπορούσε να υπάρχει μία ανοχή εάν τα μαθήματα πέφτουν την ίδια ώρα με την εργασία σου. Επίσης σε μερικά μεταπτυχιακά οι φοιτητές είναι αυτοί που "ζητάνε" να γίνονται τα μαθήματα κάποιες ορισμένες ώρες ανάλογα με το πως τους βολεύει, οπότε εσύ θα μπορούσες να "ψηφίσεις" απογευματινές ώρες.
Όπως και να χει πήγαινε στο κοντινό σου πανεπιστήμιο και ζήτα πληροφορίες για το τι μπορείς να κάνεις είτε από καθηγητές είτε από άλλους μεταπτυχιακούς.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 23, 2008, 02:44:13 μμ »
Αν έχεις τα κριτήρια για να μπεις ΑΣΠΑΙΤΕ μπορείς να συνδυάσεις τη σχολή με το ωρομισθιλίκι. Η ΑΣΠΑΙΤΕ αρχίζει στις 16:00 ή 17:00 ανάλογα με την πόλη. Η φοίτηση σε αυτήν είναι 2 εξάμηνα και συνήθως οι αιτήσεις γίνονται τον Ιούνιο.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος sophiek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 23, 2008, 03:05:25 μμ »
Αν έχεις τα κριτήρια για να μπεις ΑΣΠΑΙΤΕ μπορείς να συνδυάσεις τη σχολή με το ωρομισθιλίκι. Η ΑΣΠΑΙΤΕ αρχίζει στις 16:00 ή 17:00 ανάλογα με την πόλη. Η φοίτηση σε αυτήν είναι 2 εξάμηνα και συνήθως οι αιτήσεις γίνονται τον Ιούνιο.

Φιλε μου geok_salonika γνωρίζεις πέρα από πτυχιο αν χρειάζεται κι κάτι εξτρα (το πτυχιο το πηρα με βαθμό 7)? επίσης σχετικά στην σχολή αυτη "παίρνουν" ενα normal αριθμό ατόμων ή κάνουν αίτηση πχ 1000 και μπαίνουν οι 3.
Πωπω αγχώθηκα! πρέπει να το δω πιο ζεστά το θέμα αν θέλω να κάνω κάτι!

Σευχαριστω πολύ πάντως για τη βοήθεια!
τα παντα ειναι πιστη..

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 23, 2008, 04:59:26 μμ »
Μπορείς να κατεβάσεις την περσινή προκήρυξη από εδω: www.techedu.gr και να δεις τα περσινά κριτήρια που έπαιζαν ρόλο και τον τρόπο αξιολόγησής τους. Μπορεί να είναι διαφορετικά φέτος αλλά ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακό, διδακτορικό είναι ψιλοσταθερά κάθε χρόνο
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μπορείς κανείς να υπολογίσει βάσει της εμπειρίας του?
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 13, 2008, 06:28:54 μμ »
sophiek παρακαλώ διάβασε το θέμα "Επειγον" στην κατηγορία Πως θα διοριστώ>Διαγωνισμοί ΑΣΕΠ>κλαδος πε19-πε20

καθώς επίσης θα ήταν χρήσιμο να ενημερωθείς για την κατάσταση στον κλάδο πληροφορικής!!
καθώς και όλοι οι νέοι συνάδερφοι - απόφοιτοι πε19 και πε20

ενδεικτικές πηγές:




 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.