*

Αποστολέας Θέμα: βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ  (Αναγνώστηκε 2653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ
« στις: Ιούλιος 02, 2008, 02:02:18 μμ »
καλημέρα,
Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το διαβασμα του ΔΕΠΠΣ για το νηπιαγωγειο.
Ξέρει κάποιος/α να μου πεί, αν πρέπει να μάθουμε και τα κομμάτια του ΔΕΠΠΣ που αναφέρονται στο δημοτικό και το γυμνάσιο;;;;;;
Συγκεκριμένα: Καθιέρωση ευέλικτης ζώνης στο δημοτικό, καθιέρωση ευέλικτης ζώνης στο γυμνάσιο κ.τ.λ


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:54 »

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 02, 2008, 02:11:14 μμ »
Δεν νομίζω να χρειάζεται  κάτι τέτοιο... Εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν το διάβασα.... και γιατί άλλωστε; 
Δεν φτάνει το ΔΕΠΠΣ της βαθμίδας μας, θα πάμε και στις άλλες;;; Διάβασε καλά το δικό μας και το άλλο, άστο για τους άλλους.... ;D ;D ;) 
Καλό διάβασμα και με ρέγουλα....

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 02, 2008, 02:13:59 μμ »
Το προβλημα είναι οτι στο δικό μας ΔΕΠΠΣ αναφέρει την ευέλικτη ζώνη δημοτικού, γυμνασίου(απο σελ 616)
πρέπει να τα μάθουμε ή όχι;
ευχαριστώ για την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 02, 2008, 03:57:08 μμ »
απο όσο θυμμάμαι δεν είναι το "δικο μας" ΔΕΠΠΣ αλλά το κείμενο που περιλαμβάνει τη συγκεκριμένη επιστημονική προσέγγιση για όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Γι' αυτό και αναφέρει και τις άλλες βαθμίδες. ;) Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει κάτι πέρα από το νηπιαγωγείο. Διάβασε μόνο το δικό μας κομμάτι. Με μία επιφύλαξη. Επειδή έχει γίνει πολύς ντόρος με τα προγράμματα διευκόλυνσης της μετάβασης και ένταξης των νηπιών στο Δημοτικό, με τα σχετικά προγράμματα που πολλοί εκπαιδευτικοί φέτος υλοποίησαν, θα σου πρότεινα να διαβάσεις καθαρα ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ και όχι παπαγαλία και λίγο από το ΔΕΠΠΣ του Δημοτικού, ώστε αν πέσει θέμα που θα λέει να προτείνετε δραστηριότητες τέτοιου είδους, να έχεις λίγο υπόψιν σου πως δουλεύουν και εκεί.:)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:54 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 18, 2008, 02:38:41 μμ »
Το προβλημα είναι οτι στο δικό μας ΔΕΠΠΣ αναφέρει την ευέλικτη ζώνη δημοτικού, γυμνασίου(απο σελ 616)
πρέπει να τα μάθουμε ή όχι;
ευχαριστώ για την απάντηση

Μαθε οσα αναφερει για το νηπιαγωγειο.....δεν νομιζω να βαλουν στον ασεπ θεμα που να αφορα και αλλη βαθμιδα
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος godo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2008, 04:00:52 μμ »
συμφωνώ και επαυξάνω με τα προηγούμενα. Φυσικά και δεν θα πέσει κατι που δεν αφορά την βαθμίδα της προσχολικής αγωγή αλλά δεν χάνεις τίποτα να τα διαβάσεις και να δεις τις ομοιότητες και τις διαφορές, κυρίως με του δημοτικού, του γυμνασίου ξεφεύγει πολύ. Η φιλοσοφία της ευέλικτης ζώνης είναι ίδια γι αυτό και τα έχει μαζί. Εγω πάντως στον προηγούμενο ασεπ διάβασα τόσα πολλά που τελικά δεν έπρεπε να δώσω βάση γιατί όλα ήταν απο το αναλυτικό και μάλιστα θέματα κριτικής ανάπτυξης και μιας γενικότερης φιλοσοφίας...Μην αγχώνεσαι και κολλάς σε λεπτομέρειες εγώ διάβασα πολύ και ήμουν στην 1060 θέση...Τραγικό ε; Έφτασα στην βρύση και δεν ήπια νερό και μια φίλη που απλά διάβασε γενικότητες ήταν μέσα στους 960! Αυτός μάλλον είναι ο ασεπ...ΤΥΧΗ... :'(

Αποσυνδεδεμένος sasouna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2008, 02:26:24 πμ »
      Φυσικά και το θέμα είναι να κατέχεις το γενικότερο νόημα και να πιάσεις τη φιλοσοφία... ;)
   Ωστόσο εκείνο που θέλω να σου πω είναι οτι το βασικότερο θέμα στον ΑΣΕΠ είναι η ψυχραιμία. Όταν έδωσα το 2006 υπήρχε ένας καταιγισμός απόψεων σχετικά με το τι διάβαζε ο καθένας...τι είναι sos και τι δεν είναι....μέχρι που έφτασαν οι εξετάσεις και κάποιοι έξω από τα εξεταστικά κέντρα μιλούσαν τόσο δυνατά για τις περίφημες προβλέψεις θεμάτων που έλεγες άσε καλύτερα να φύγω...(έτσι έφυγε μια φίλη μου :'(). Μην επηρεαστείς από κανέναν, έχε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και στο διάβασμα που  έκανες εσύ (κι όχι η τάδε, η φίλη της τάδε ή η φίλης της φίλης της τάδε....) και με βάση αυτά τα δύο πήγαινε να δώσεις. Το λέω και σε σένα και σε όλους όσους θα δώσουν γιατί πάντα σκέφτομαι τη φίλη μου και άλλα τόσα άτομα που εξαιτίας των όσων λέγονταν έπαθαν πανικό και πόσο κρίμα είναι που δε θα διοριστούμε μαζί φέτος. Σου εύχομαι πολύ-πολύ ψυχραιμία!!! Όλα θα πάνε καλά! :)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια στο διαβασμα του ΔΕΠΠΣ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 25, 2008, 08:28:04 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους που μου απαντήσατε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.