*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 336045 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2142 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 04:46:07 μμ »
Συνάδελφοι, δεν θα πρέπει να μας εκπλήσσει μια τέτοια προοπτική. Πότε το Υπουργείο κάθισε σοβαρά να ακούσει τους εκπαιδευτικούς; Πότε σκέφθηκε σοβαρά να λύσει τα χρονίζοντα προβλήματα του κλάδου μας; Βλέπετε να ιδρώνει το αυτί του Υπουργού για τα χιλιάδες κενά στα σχολεία; Για τους χιλιάδες ωρομίσθιους με μισθούς κοροϊδία που "ξενιτεύονται" για μισό μόριο; Για το επίπεδο της παρεχόμενης εκπαίδευσης; Για το αίσχος του διαγωνισμού ΑΣΕΠ που έχει ξεπέσει στο επίπεδο τηλεπαιχνιδιού γνώσεων; Όλοι φωνάζαν για περισσότερους διορισμούς μέσω ΑΣΕΠ και το Υπουργείου με μια μεγαλοπρεπέστατη μουτζα ανακοίνωσε τους λιγότερους διορισμούς μέσω ΑΣΕΠ από τότε που εφαρμόστηκε ο θεσμός του διαγωνισμού. Λιγότερους ωρομίσθιους ζητούσε η εκπαιδευτική κοινότητα, περισσότερους διόριζε το υπουργείο. Τι να λέμε τώρα;

Το θέμα της ημερομηνίας του διαγωνισμού έχει και αυτό τη σημασία του. Γιατί έχει να κάνει με τη στοιχειώδη συνέπεια ενός κρατικού οργανισμού. Το αν κάποιος συνάδελφος διάβασε ή δεν διάβασε όλο αυτό το διάστημα είναι άσχετο. Δικαίωμά του είναι να κάθεται όλη μέρα και να κοιτάζει το νταβάνι. Το αν ένας μήνας παραπάνω κάνει τη διαφορά για έναν υποψήφιο, είναι και πρέπει να είναι παντελώς άσχετο για το Υπουργείο και το ΑΣΕΠ. Το τι κάνει ένας υποψήφιος είναι δική του δουλειά.
Τι σημαίνει αυτό; Ότι το Υπουργείο και οι Κρατικοί οργανισμοί μπορούν να αλλάζουν κατά το δοκούν τις ημερομηνίες των διαγωνισμών; Ότι μπορεί τη μια μέρα να λέει το ένα και την άλλη το άλλο; Ή ακόμα χειρότερα να μην ανακοινώνει τίποτε μέχρι το παραπέντε; Αν ναι, τότε τι νόημα έχουν οι προθεσμίες ή οι δηλώσεις των ανευθυνουπευθυνων Βέηδων; Όλα στα φλου και στο περίπου.

Θα δώσετε στον διαγωνισμό περίπου γύρω στον Ιανουάριο.
Θα δώσετε διαγωνισμό περίπου γύρω στις 20 Δεκέμβρη.
Θα δώσετε περίπου στις 27 Δεκέμβρη.
Πότε είναι ο διαγωνισμός των εκπαιδευτικών; Στο φλου.
Κάπου μεταξύ στο τέλος του 08 και στις αρχές του 09.

Αν πάω τώρα και γράψω στο φλου ή απαντήσω στο περίπου στις ερωτήσεις θα με διορίσουν; Γιατί να μη με διορίσουν; Ίσα ίσα θα έχω αποδείξει ότι έχω κατανοήσει πλήρως την νεοελληνική πραγματικότητα και ότι αξίζω να αποτελέσω μέλος της κρατικής μηχανής.

Όσο για το αν ένας μήνας κάνει τη διαφορά, θα πω πως ναι. Βεβαίως και την κάνει. Ένας μήνας είναι κάτι παραπάνω από αρκετός για δύο τρεις πολύ καλές επαναλήψεις. Την ύλη τη βλέπετε. Υπάρχουν πολλοί που έχασαν διορισμό για λίγα μόρια. Οι θέσεις ελάχιστες, οι υποψήφιοι χιλιάδες. Είναι η φύση αυτού του διαγωνισμού που όχι ο ένας μήνας αλλά και 2 βδομάδες έχει σημασία. Και νομίζω πως δε χρειάζεται να αναφέρω και αυτούς που δουλεύουν ή έχουν οικογένεια.


++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:32 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2143 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 05:08:36 μμ »
Και ενήμεροι είναι και συνάντηση θα ζητήσουμε. Σε σχέση με την ενημέρωση ένα θα σου πω. Τη φορά που είχαμ επάει για το τεστ δεξιοτήτων μας έδειξαν τα εκτυπωμένα κείμενα από εφημερίδες και την ΑΒ

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2144 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 06:07:40 μμ »
Σε όλες τις διαμαρτυρίες της ΠΕΑΕ το ασεπ και το υπεπθ ήταν πολύ καλά ενημερωμένα και κάθε φορά μας έβαζαν μέσα, ακόμη και στη διαμαρτυρία για τις λίγες θέσεις που μαζευτήκαμε ελαχιστοι (δυστυχώς). Ενημερωμένη είναι και η αστυνομία και μας περιμένει εκεί και οι δημοσιογράφοι, απλά οι τελεταίοι το δείχνουν μόνο αν γίνει μπάχαλο ή έχει πάρα πολύ κόσμο. Αν λοιπόν μαζευτούμε πολλοί, όπως βλέπω ότι θα γίνει την Τρίτη, θα μας δεχτούν μέσα και θα μας βγάλουν και τα κανάλια. Πολύ πιθανόν το ασεπ και υπεπθ να θέλουν 21 Δεκέμβρη, αλλά περιμένουν να δουν και τις αντιδράσεις μας, όχι μέσα από τα φόρουμ και ιστοσελίδες (τα παρακολουθούν βέβαια και ενημερώνονται από εδώ), αλλά από την παρουσία μας κι τη φωνή μας την Τρίτη. Αν φωνάξουμε πολύ και πολλοί, τότε κάτι θα αλλάξει, γιατί όταν θα μας βάλουν μέσα θα διαμαρτυρηθούμε για όλα: διορισμούς με σταγονόμετρο, ανευθυνότητα ασεπ-υπεπθ με ημερομηνίες, ωρομίσθιους κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2145 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 06:33:22 μμ »
Από νέα που έμαθα πολύ πιθανό να μη δώσουμε 21/12 αλλά 24/01.Το ξέρω ότι σας κουράζω αλλά σας το λέω.
Επίσης έμαθα ότι ο ΑΣΕΠ δεν έχει σχέση με αυτά που δημοσιεύονται στις εφημερίδες
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2008, 06:37:43 μμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:32 »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2146 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 06:37:14 μμ »
εγώ λέω ν αλλάξουμε χρονιά μεσα στα εξεταστικα κέντρα!!
δε γίνονται βρε παιδιά αυτά, είπαμε είναι μα...  οι άνθρωποι , αλλά μερικά πράγματα δε γίνονται για καθαρά πρακτικούς λόγους..οι φήμες έχουν κ όρια..μην πιστεύετε ό τι ακούτε..

Αποσυνδεδεμένος ekl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2147 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 06:40:09 μμ »
Το ζήτημα δεν είναι εαν τελικά θα γίνει στις 30. Το ζήτημα είναι ότι ο ίδιος ο πρόεδρος του ΑΣΕΠ μας έβαλε τρικλοποδιά. Μίλησε σε δηλώσεις του για 2009.  Τώρα μας αιφνιδιάζουν. Αποδεικνύεται ανακόλουθος ως προς τις ίδιες του τις δηλώσεις. Αυτοαναιρείται. Το πώς είχε προγραμματίσει ο καθένας να βγάλει την ύλη του δεν πρέπει να απασχολεί τους υπόλοιπους. Το θέμα είναι ότι φτιάξαμε ένα πρόγραμμα βασιζόμενοι στα πιο επίσημα χείλη και ΕΞΑΠΑΤΗΘΗΚΑΜΕ. Εφόσον μίλησε δημόσια θα έπρεπε να είναι πιο προσεχτικός. Πρέπει να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ να τηρήσει το χρονοδιάγραμμα που έδωσε. Δεν μπορεί να παίζει έτσι με το μέλλον μας. Επιπλέον, μας αφήνουν έρμαιο δημοσιευμάτων και τα φροντιστήρια γνωρίζουν περισσότερα από εμάς. ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ τους το επιτρέπουμε με την στάση μας. Ως πότε πια?

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2148 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 06:46:33 μμ »
Και αν πουν τελευταία στιγμή 'δίνετε 24.01' πάλι πρέπει να διαμαρτυρηθούμε για τον εμπαιγμό που μας έκαναν. Στο κάτω-κάτω μπορεί η αλλαγή να οφείλεται και στις διαμαρτυρίες μας, θα πάμε να απαιτήσουμε περισσότερους διορισμούς, όπως ούτως ή άλλως θα κάνουμε. Η αλλαγή δεν αναιρεί  την ασυνέπειά τους.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2149 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 06:52:49 μμ »
Syllas εχεις δικιο απολυτο...

Αποσυνδεδεμένος theorendil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2150 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 06:57:23 μμ »
Καλησπέρα, είμαι ΠΕ05 και αν και ξέρω οτι το θέμα είναι κυρίως για ΠΕ02 το παρακολουθώ από την αρχή της εβδομάδας με ενδιαφέρον. έχο και σε προηγούμενο ποστ εκφράσει την συμπαράσταση μου στον τομέα σας. Στο κάτω-κάτω ο.τι αποφασίσουν για εσάς θα επηρρεάσει όλους μας... Δυστυχώς κατοικώ στην Θεσσαλονίκη οπότε και δεν θα μπορέσω να είμαι στην διαμαρτυρία την Τρίτη. Σχετικά με την διαμαρτυρία και το σκέλος της που αφορά την ημερομηνία, φαντάζομαι ότι το κύριο αίτημα θα είναι η άμεση ανακοίνωση της ημερομηνίας και λογικά η διεξαγωγή του διαγωνισμού το 2009 όπως είχε δηλωθεί από τον Βέη. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτά τα αιτήματα αφορούν τον διαγωνισμό ως ολότητα ή μόνο την προκύρηξη 2Π... Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν σας προταθεί να γίνει ανταλλαγη διαγωνισμών γιατί ένας πρέπει να γίνει οπωσδήποτε το 2008, να πάει δηλαδή 0 2Π το 2009 και να γίνει ένας άλλος το 2008 θα το δεχτείτε?

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2151 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 07:03:31 μμ »
δεν προκειται να ζητησουν κατι τετοιο. εμας θελουν να καψουν. εξαλλου οι φιλολογοι αποτελουν το μεγαλυτερο τους προβλημα κ οπως λενε θελουν να εχουν εγκαιρα τα αποτελεσματα μας γιατι ειμαστε οι περισσοτεροι. αλλα δεν το κανουν για αυτο. απλα μειωσαν τις θεσεις μας στο μισο οποτε θελουν πολλες αποτυχιες. ευχαριστουμε για τη συμπαρασταση ομως

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2152 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 07:05:31 μμ »
Τι είναι αυτά; Φυσικά και δεν παζαρεύουμε ούτε πιστεύουμε..."ο θάνατος σου η ζωή μου".  Η Ένωση αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς, οι εξηγήσεις που ζητήθηκαν ήταν για όλες τις ΠΕ και οι δηλώσεις που έκαναν αφορούσαν συνολικά το διαγωνισμό. Η διαμαρτυρία αφορά όλο τον κλάδο, όχι τους φιλολόγους μόνο.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2153 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 07:11:20 μμ »
Είχα κλείσει ταξίδι για Αυστρία 20-26 και το άλλαξα για 22-26, αν τελικά πούν ότι θα γίνει Ιανουάριο θα μου κακοφανεί πάρα πολύ! >:(
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2154 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 07:24:27 μμ »
Είχα κλείσει ταξίδι για Αυστρία 20-26 και το άλλαξα για 22-26, αν τελικά πούν ότι θα γίνει Ιανουάριο θα μου κακοφανεί πάρα πολύ! >:(

κ εγω εχω κανονισει να παω αθηνα, να δω το αγορι μου που εχω τοσο καιρο να τον δω κ να πηγαιναμε κανενα πηλιο ή τιποτα τετοιο αλλα πιστεψε με πολυ περισσοτερο προτιμω να γινει γεναρη κ ας μην παω πουθενα παρα δεκεμβρη κ χαθουν τοσοι μηνες δουλειας

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2155 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 07:36:43 μμ »
Είχα κλείσει ταξίδι για Αυστρία 20-26 και το άλλαξα για 22-26, αν τελικά πούν ότι θα γίνει Ιανουάριο θα μου κακοφανεί πάρα πολύ! >:(
Συγνώμη κοπέλα μου αλλά το έχεις πεί τόσες φορές!Ξέρεις πόσα προβλήματα υπάρχουν πολύ μεγαλύτερα από την μετάθεση της ημερομηνίας για ένα ταξιδάκι αναψυχής;Εμένα μου κακοφαίνεται που άτομα "πεινάνε" επειδή συντηρούν οικογένειες με ένα μισθό...που έχουν παραιτηθεί επενδύοντας στο διαγωνισμό και τους κάνουν ότι θέλουν!Ξέρω άτομα που δεν είχαν 20 ευρώ για το παράβολο όσο παράξενο και αν σου φαίνεται!Και επειδή κάπου ανέφερες για την ορθοστασία που δε θα σου επιτρέψει να είσαι στη διαμαρτυρία άκου μια αξέχαστη εμπειρία!Γεροντάκος γύρω στα 80 (αντιστασιακός)να παρευρίσκεται σε πορεία για το ασφαλιστικό!Μετα βίας περπατούσε και όταν ρώτήθηκε γιατί ήρθε αφού ήταν άρρωστος απάντησε "για τα εγγόνια μου"!
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 645
Σύνολο: 654

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.